#planetaINTERIA
- Zobacz film Niektóre produkty spożywcze nie mają walorów smakowych, ale dostarczają cennych składników odżywczych. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest ich zmielenie. Sproszkowane dodajemy do sałatek, zup, smoothie lub kanapek. Jest to wygodne i regularnie zapewnimy sobie zdrowe substancje.Skorupki jajek zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. A naprawdę szkoda je marnować, bo są przecież cennym źródłem wapnia. Oprócz wapnia zawierają także fluor, selen, żelazo, cynk i stront. Natomiast szkodliwe metale ciężkie nie odkładają się w skorupkach jajek. To naturalny mechanizm ochronny dla zarodków kurczaków. Ze skorupek jaj można zrobić odżywczy proszek, który warto dodawać do koktajli, musli i sałatek. Regularnie stosowany wzmocni kości oraz odżywi skórę, włosy i paznokcie.
- Zobacz film Aby zdobywać szczyty w Himalajach lub Karakorum, trzeba mieć wyjątkowe doświadczenie i umiejętności. Jednak nawet najlepsi himalaiści mogą zostać pokonani przez groźną naturę. Zwłaszcza, gdy mierzą się z najbardziej niebezpiecznymi szczytami świata. Oto kilka z nich.K2 to drugi w kolejności najwyższy szczyt świata (8611 m n.p.m.) i najwyższy szczyt Karakorum. Uważany jest za najtrudniejszy do zdobycia pod względem technicznym. Wspinaczkę utrudniają ekstremalne warunki pogodowe. Statystyka też jest nieubłagana. Średnio ginie tam 1 na 4 osoby spośród tych, które zdobyły K2. Dopiero w 2021 roku udało się wyjście na ten szczyt zimą. Dokonał tego nepalski zespół. Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która zdobyła K2. Zobacz następne niedostępne szczyty...
- Zobacz film Choroby nowotworowe wzbudzają największy lęk, tym bardziej, że wciąż nie odkryto uniwersalnego lekarstwa. Możemy jednak skorzystać z dobrodziejstw natury. Zadbajmy, aby w naszej diecie znalazły się produkty, które pomogą zmniejszyć ryzyko choroby. Podpowiadamy, jak najskuteczniej wykorzystać ich cenne właściwości. Rośliny z rodziny krzyżowych mają działanie przeciwnowotworowe dzięki zawartości glukozynolanów. Mowa o brokułach, kalafiorach, kapuście, rzepie, jarmużu, rzodkiewkach i brukselkach. Aby nie zniszczyć związków przeciwnowotworowych, zalecane jest gotowanie ich na parze. Cenna substancja, czyli sulforafan, tworzy się w uszkodzonej tkance rośliny pod wpływem enzymów.
- Zobacz film Banany, jak wszystkie owoce, posiadają wiele cennych składników odżywczych. Skórki nie nadają się do jedzenia, ale świetnie sprawdzą się jako nawóz do roślin. Jak prawidłowo przygotować taką bananową odżywkę? Nawóz ze skórek bananów dostarcza roślinom przede wszystkich potasu i fosforu. Potas jest niezbędny dla wzrostu młodych pędów i systemu korzeniowego oraz obfitego kwitnienia. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną roślin. Uczestniczy w mechanizmie otwierania i zamykania aparatów szparkowych. Dzięki potasowi rośliny łatwiej przetrwają okresy suszy i duże mrozy. Zapach nawozu bananowego odstrasza mszyce. TUTAJ znajdziesz więcej o nawozach naturalnych
- Zobacz film Chcemy odżywiać się zdrowo, ale jak to zrobić, skoro producenci żywności czasem wprowadzają nas w błąd? Droższe składniki zastępowane są tańszymi, ale mniej wartościowymi. Na etykietach wypisane są atrakcyjne składniki, które produkt zawiera często w śladowych ilościach. Jak to rozpoznać w praktyce? Oliwa jest fałszowana poprzez dodawanie innych olejów roślinnych: rzepakowego i słonecznikowego, a także mieszanie różnych gatunków oliwy. Podaje się nieprawdziwe informacje o pochodzeniu produktu. Informacja, że jest butelkowana w jakimś kraju, nie zawsze znaczy, że z niego pochodzi. Prawdziwa oliwa w lodówce gęstnieje i tworzą się w niej grudki.
- Zobacz film Chcesz się odchudzić, ale wciąż czujesz głód i nie możesz przestać myśleć o jedzeniu? Pamiętaj o tym, że w dużej mierze „jemy oczami”. Potrawy, które nam się podobają i wyglądają apetycznie, po prostu bardziej nam smakują. Nasz mózg reaguje także na inne bodźce i sprawia, że chcemy jeść więcej. Wykorzystaj nasze wskazówki, dzięki którym skutecznie oszukasz głód. Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Najlepiej 20-30 razy. Ułatwiasz w ten sposób trawienie. Im dłużej trwa posiłek, tym większa szansa, że nie weźmiesz dokładki. Ośrodek sytości w naszym mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie zaspokojenia głodu pojawia się dopiero po 20 minutach. Także mniejsze sztućce spowalniają proces jedzenia. Dzięki temu mózg ma czas na odebranie sygnałów sytości.
- Zobacz film Wiele osób woli spędzać urlopy nad wodą. Morze, jezioro lub rzeka to idealne miejsca w czasie upałów. Są jednak na świecie takie zbiorniki wodne, które są niezwykle niebezpieczne. Mogą nawet zagrażać naszemu życiu! Oto kilka z nich.
- Zobacz film Psy, koty czy gryzonie na dobre zagościły już w naszych domach i sercach, stając się członkami rodziny. Uwielbiamy w ciągu dnia bawić się z naszymi pupilami, a wieczory spędzać na przytulaniu i wspólnym odpoczynku. Szczególnie popularne są koty. Milusińskie istoty, które nie potrzebują wiele uwagi w ciągu dnia, gdyż wtedy zazwyczaj odpoczywają i śpią. Za to wieczorem można się nimi nacieszyć. Niestety są osoby, które nie mogą korzystać w tego w pełni. Mowa tutaj o alergikach. Wbrew pozorom to nie sierść kota wywołuje w nas reakcje alergiczne. Najczęstszym alergenem jest białko, które znajduje się w gruczołach łojowych, ślinie i moczu kota. Koty „myjąc się” rozprowadzają alergen po całym swoim ciele. Dlatego właśnie statystycznie uczulenie na kota jest częstsze niż na psa.
- Zobacz film Regularne ćwiczenia, dzięki którym spalamy tłuszcz, to oczywiście najlepszy sposób na odchudzanie. Nie wszyscy jednak lubią ćwiczyć i nie zawsze jest na to czas. Warto poznać naturalne spalacze tłuszczu. Oczywiście nie dadzą od razu tak widocznych efektów jak dieta i ćwiczenia. Na pewno jednak pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagi. Kawa jest naszym sprzymierzeńcem w odchudzaniu, dzięki zawartości kofeiny, pobudzającej metabolizm. Żeby wzmocnić jej działanie pomagające w spalaniu tłuszczu, warto zrezygnować z dodatku cukru i mleka, a za to przyprawić ją podczas parzenia szczyptą cynamonu. Przyprawa ta poprawia wrażliwość na insulinę i reguluje przez to pozom cukru we krwi.
- Zobacz film Do czyszczenia mieszkania i utrzymania w nim pięknego zapachu warto używać aromatycznych olejków i ziół. Oto domowe sposoby pozwalające odpocząć od nadmiaru chemicznych środków. Do czyszczenia mebli warto wykorzystać pięknie pachnący olejek z drzewa herbacianego i olejek sandałowy. Ściereczkę zmoczoną w ciepłej wodzie należy pokropić kilkoma kroplami olejków. Zapobiegną osiadaniu kurzu i zaimpregnują drewno; pozostawią na długo przyjemny zapach i ładnie wypolerowane meble. Dobrym sposobem na brzydką woń w lodówce jest umycie jej wodą z octem z dodatkiem kilku kropel olejku grejpfrutowego lub z trawy cytrynowej. Nie tylko pozostawią wspaniały cytrusowy zapach, ale ograniczą rozwój bakterii i grzybów. TUTAJ znajdziesz więcej porad.
- Zobacz film Balkon czy taras to nie do końca nasza prywatna przestrzeń, dlatego musimy się liczyć z obecnością sąsiadów. Za niektóre wykroczenia grozi grzywna, a nawet areszt. Tam, gdzie nie ma określonego prawa, pozostają zasady grzeczności.
- Zobacz film Czasem niewiele wysiłku potrzeba, aby poprawić sobie samopoczucie i zrobić coś dobrego dla zdrowia. Zaraz po obudzeniu się, na czczo, warto wypić… szklankę ciepłej wody. Tylko tyle? A co to daje? Woda powinna być porządnie ciepła, ale oczywiście tylko na tyle, żeby można było ją swobodnie wypić. Ciepła woda wypita na czczo pomaga oczyścić nerki i usunąć zbędne produkty przemiany materii. Tym samym zaczynamy dzień od nawodnienia organizmu, co jest niezmiernie ważne zwłaszcza dla osób mających skłonności do tworzenia się kamieni nerkowych.
- Zobacz film Leniwiec trójpalczasty to najpowolniejszy żyjący ssak. Porusza się z prędkością kilku metrów na minutę, nic więc dziwnego, że jego futro porastają glony. Oddycha także leniwie – co dziesięć sekund, a spać potrafi nawet dwadzieścia dwie godziny na dobę. Dziobaki australijskie nie dość, że wyglądają jak skrzyżowanie wydry z kaczką i składają jaja, to na dodatek samce wydzielają silny jad, który znajduje się w ostrogach na odnóżach. Toksyna nie jest zabójcza dla ludzi, ale powoduje okropny ból i długo utrzymujący się obrzęk wokół rany. Ryjówka etruska to jeden z najmniejszych ssaków świata, maleństwo ma wielkość naszego małego palca, waży do dwóch gramów i żyje najwyżej półtora roku. Zobacz kolejne wyjątkowe zwierzęta...
- Zobacz film Przyczyny migreny niestety nadal nie są do końca poznane, mimo wielu badań i obserwacji pacjentów. Jednym ze sposobów zapobiegania napadom bólu jest unikanie produktów, które mogą wywoływać ataki. Sery pleśniowe i długodojrzewające sprzyjają napadom migreny. Lepiej zastąpić je serkiem białym wiejskim albo twarogiem. Wędzone mięso, wędliny oraz marynowane i wędzone ryby to kolejne produkty odradzane przy częstych migrenach. Zamiast śledzia w marynacie lepiej wybrać filet z dobrej jakości łososia lub makreli. Ryby te zawierają sporo witaminy B6, której niedobór może powodować bóle głowy. Niezbyt korzystnie działają wszelkie marynaty, natomiast świeże, gotowane i surowe warzywa są konieczne w diecie. Błonnik zapobiega zaparciom, które często towarzyszą migrenie.
- Zobacz film Utrzymanie prawidłowej wagi to problem wielu osób. Oprócz zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości ruchu warto sięgnąć po owoc, który na pewno pomoże w walce z otyłością. Grejpfruty nie należą do najbardziej lubianych owoców ze względu na swój gorzki smak. Jednak właśnie związek odpowiedzialny za ten cierpki posmak jest bardzo skuteczny przy odchudzaniu. To naringina - substancja o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Znajduje się w białej błonce i pestkach. Jest pomocna w walce z nadwagą, miażdżycą, nadciśnieniem i cukrzycą. Działa przeciwnowotworowo, obniża cholesterol, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. TUTAJ znajdziesz więcej informacji o grejpfrutach.
- Zobacz film Wygasły wulkan, złowrogi bulgot spod ziemi czy rzeki, które się przecinają pod kątem prostym. To tylko kilka z niesamowitych miejsc w Polsce, gdzie prawa natury wydają się nie obowiązywać. Dzisiaj przedstawiamy kilka z nich. W okolicach Nowego Czarnowa w powiecie gryfińskim znajduje się tzw. Krzywy Las. Nazwa tego miejsca pochodzi od 100 zdeformowanych sosen zwyczajnych, które są wygięte w kształcie łuku w dokładnie taki sam sposób. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o tym, że zostały zasadzone w latach 30. ubiegłego wieku przez niemieckich rzemieślników, którzy chcieli mieć idealny materiał do budowy łodzi, beczek czy mebli. Obecnie las jest pomnikiem przyrody. Zobacz niezwykłe miejsca w Polsce...
- Zobacz film Kiedyś była nazywana pogardliwie „cytryną dla ubogich”. Ale to dawne czasy… Teraz żurawina zyskuje zaufanie medycyny klasycznej oraz jest nareszcie doceniana i w kuchni, i w profilaktyce zdrowotnej. Swoje właściwości lecznicze owoce żurawiny zawdzięczają zawartości tanin, flawonoidów oraz witam i składników mineralnych. Przede wszystkim owoce żurawiny, suszone czy świeże, są bardzo skuteczne przy stanach zapalnych pęcherza moczowego. Zawierają związki, które ograniczają przylepianie się bakterii do tkanek pęcherza i cewki moczowej. Mikroorganizmy są wypłukiwane z organizmu, a dodatkowo zakwaszony przez owoce mocz ogranicza ich namnażanie. TUTAJ znajdziesz przepisy z żurawiną.
- Zobacz film Wystarczy łyżka czy garstka dziennie, aby zauważyć ich dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Ich smak pasuje niemal do wszystkiego, można je dodawać do kanapek, sałatek, zup lub jogurtów. Nie wymagają właściwie żadnego wysiłku kulinarnego, tylko - kupić i posypać. Mowa o nasionach. A które są najzdrowsze?
- Zobacz film Jedne z najbardziej popularnych napojów gazowanych typu cola są uwielbiane szczególnie w upalne dni. Podane z kostkami lodu szybko orzeźwią i zaspokoją pragnienie. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie jest o wiele szersze – idealnie sprawdzą się… jako broń w walce z uciążliwymi komarami. Sposób jest tani i naprawdę skuteczny. Na sklepowych półkach roi się od preparatów odstraszających owady – komary, muchy, muszki owocówki, a nawet osy – dla których lato to doskonały czas na uprzykrzanie nam życia. Po co jednak kupować drogie i nie zawsze skuteczne specyfiki, jeśli pod ręką mamy… colę? Więcej nietypowych zastosowań coli znajdziesz TUTAJ
- Zobacz film Polskie łąki, lasy i ogrody nie kojarzą się z niebezpieczną przyrodą. Jednak i u nas można spotkać trujące i szkodliwe dla zdrowia rośliny. W upale i pod wpływem słońca olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego mogą doprowadzić do groźnych poparzeń. Innymi objawami zatrucia są wymioty, bóle głowy oraz zapalenie spojówek. Roślinę łatwo rozpoznać. Jest bardzo wysoka i posiada rozłożyste, białe kwiatostany. Jeśli dotkniemy liści, najlepiej umyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez dobę. Pięknie pachnąca konwalia jest niestety trującym kwiatem. Wszystkie części rośliny zawierają glikozydy pobudzające akcję serca. Szczególnie narażone na przypadkowe zatrucie są dzieci. Wypicie wody spod konwalii lub zjedzenie jagód może zagrozić życiu. TUTAJ o trujących roślinach doniczkowych.
Twój mózg cię oszukuje. Dlatego jesz więcej
Chcesz się odchudzić, ale wciąż czujesz głód i nie możesz przestać myśleć o jedzeniu? Pamiętaj o tym, że w dużej mierze „jemy oczami”. Potrawy, które nam się podobają i wyglądają apetycznie, po prostu bardziej nam smakują. Nasz mózg reaguje także na inne bodźce i sprawia, że chcemy jeść więcej. Wykorzystaj nasze wskazówki, dzięki którym skutecznie oszukasz głód.
Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Najlepiej 20-30 razy. Ułatwiasz w ten sposób trawienie. Im dłużej trwa posiłek, tym większa szansa, że nie weźmiesz dokładki. Ośrodek sytości w naszym mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie zaspokojenia głodu pojawia się dopiero po 20 minutach. Także mniejsze sztućce spowalniają proces jedzenia. Dzięki temu mózg ma czas na odebranie sygnałów sytości.
Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Najlepiej 20-30 razy. Ułatwiasz w ten sposób trawienie. Im dłużej trwa posiłek, tym większa szansa, że nie weźmiesz dokładki. Ośrodek sytości w naszym mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie zaspokojenia głodu pojawia się dopiero po 20 minutach. Także mniejsze sztućce spowalniają proces jedzenia. Dzięki temu mózg ma czas na odebranie sygnałów sytości.
Dodano:
Piątek, 3 września 2021 (15:19)
Źródło:
Interia.tv