#planetaINTERIA

Dom, podróże, zdrowie, nauka i ludzie – to pięć kategorii, które w każdym detalu w Interia.tv rozpracujemy specjalnie dla ciebie. Dowiesz się nie tylko tego, jak sprawnie posprzątać dom, poznasz niepozorne, ale śmiertelnie groźne zwierzęta, a także zwiedzisz z nami najpiękniejsze bezludne wyspy, które znajdują się… w Europie. To tylko początek! Gotowy wyruszyć na naszą #planetaINTERIA?
przewiń w lewo
przewiń w prawo

Karpie na wigilijnym stole. Jak wybrać rybę?

Polacy wciąż chętnie wybierają karpie na wigilijny stół, choć coraz częściej są one zastępowane innymi gatunkami, takimi jak śledź, pstrąg, dorsz czy łosoś. Zwolennicy świątecznego karpia nie zawsze zdają sobie sprawę, że nie jest to wcale staropolska tradycja. Karpie stały się główną potrawą wigilijną dopiero… w latach 50. ubiegłego wieku. Zaopatrzenie w sklepach było wtedy marne, wymyślono więc hasło: „Karp na każdym wigilijnym stole”. Była to część propagandy politycznej.
Dawniej w czasie adwentu jako postną potrawę jedzono różne gatunki ryb. Na wigilię także je podawano, bo ryba to chrześcijański symbol. W staropolskiej kuchni królował szczupak.
Dodano: Piątek, 17 grudnia 2021 (13:04)
Źródło: Interia.tv
Więcej na temat:karp | potrawy wigilijne | ryby
Reklama