#planetaINTERIA

Dom, podróże, zdrowie, nauka i ludzie – to pięć kategorii, które w każdym detalu w Interia.tv rozpracujemy specjalnie dla ciebie. Dowiesz się nie tylko tego, jak sprawnie posprzątać dom, poznasz niepozorne, ale śmiertelnie groźne zwierzęta, a także zwiedzisz z nami najpiękniejsze bezludne wyspy, które znajdują się… w Europie. To tylko początek! Gotowy wyruszyć na naszą #planetaINTERIA?
przewiń w lewo
przewiń w prawo

Kaki, persymona, hurma wschodnia - co to za owoc i dlaczego warto go poznać?

Jabłka, banany, pomarańcze… te owoce zna każdy. Mało kto słyszał jednak o owocu kaki nazywanym również persymoną, hurmą wschodnią czy szaroną. A warto go spróbować, bo jest bardzo zdrowy.
Kaki to najczęściej pomarańczowy owoc z gładką skórką. Może występować również w kolorach czerwonych i żółtych. Przypomina pomidory, a w smaku najbardziej zbliżony jest do śliwki. Uprawiano go z początku w Chinach i Japonii. Do dziś używa się kaki w chińskiej medycynie na ukąszenia węży i podrażnioną skórę. Napój z gotowanych liści tej rośliny stosuje się do obniżania ciśnienia i zmniejszenia krzepliwości krwi. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy pomaga w profilaktyce nowotworów.
Zanim zaczniemy jeść owoc, należy pozbyć się listków i dokładnie go umyć. Obieramy owoc ze skórki i kroimy na ćwiartki. Można też zjeść go podobnie jak kiwi – przekroić i wyjadać miąższ łyżeczką. Nie należy jeść persymony ze skórką. Kaki idealnie sprawdza się jako przekąska, baza przetworów lub dodatek do sałatek owocowych.
Dodano: Wtorek, 4 stycznia 2022 (14:29)
Źródło: Interia.tv
Więcej na temat:zdrowe odżywianie
Reklama