"Do zobaczenia... w Polsce"

"Do zobaczenia... w Polsce" to kontynuacja popularnego cyklu podróżniczego. Tym razem ekipa Ipli odwiedzi intrygujące zakątki naszego kraju - piękne, choć nie zawsze te znane i oblegane przez turystów. Zapraszamy w podróż!
przewiń w lewo
przewiń w prawo

"Do zobaczenia..." w Zagłębiu Dąbrowskim

Zapraszamy na południe Polski i zaglądamy do województwa śląskiego, a konkretnie do Zagłębia Dąbrowskiego. O ile katowicki spodek oraz Jasna Góra to miejsca bardzo popularne, to Zagłębie wciąż może uchodzić za nieodkryte. Ale nie przed nami. My chętnie sprawdzimy, co oferuje, co można tutaj zobaczyć, gdzie zrobić fajne zdjęcie, a co zjeść. Zapraszamy.

Zaczynamy od pustyni i chociaż nazwa może sugerować, że jesteśmy w Egipcie i Tunezji, to jest to tylko złudzenie - można by rzec fatamorgana, która podobno kiedyś w Zagłębiu Dąbrowskim się zdarzała. Mówimy o Pustyni Błędowskiej, czyli miejscu na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Powstała w XIII wieku przez intensywną wycinkę drzew oraz pobór wód. Stanowiące podłoże: żwiry i piaski doprowadziły do powstania pustyni. Specjaliści zauważają, że pejzaż staje się tu co prawda coraz mniej pustynny, ale wciąż można zobaczyć dziesiątki roślin przystosowanych do gleb piaskowych. Poza tym spotkamy sporo zwierząt - bobry, żmije czy dzięcioły. Odkrywanie Pustyni Błędowskiej umożliwiają punkty widokowe, a na cieszenie się życiem pozwalają regularnie organizowane tu pikniki czy koncerty.
Dodano: Piątek, 9 lipca (09:00)
Źródło: Ipla- IPLA

Reklama