"Do zobaczenia... w Polsce"

"Do zobaczenia... w Polsce" to kontynuacja popularnego cyklu podróżniczego. Tym razem ekipa Ipli odwiedzi intrygujące zakątki naszego kraju - piękne, choć nie zawsze te znane i oblegane przez turystów. Zapraszamy w podróż!
przewiń w lewo
przewiń w prawo

"Do zobaczenia..." na Pojezierzu Myśliborskim

Witamy prosto z zachodniego krańca Polski. Pomorze Zachodnie kojarzy się ze świnoujską plażą, latarnią morską w Kołobrzegu czy Wałami Chrobrego w Szczecinie. Tym razem przyjrzymy się nieco mniej znanej części regionu, ale w ciągu kilku minut przekonamy was, że jest co tutaj robić. Pełno lasów, jezior, ale bez tłumów. Tutaj chce się odpoczywać i odkrywać. Co jest do zobaczenia na Pojezierzu Myśliborskim i w jego okolicy?

Wspomnieliśmy, że jesteśmy na zachodnim krańcu i nie jest to puste hasło, bo na początek zapraszamy was na wyjątkowy most. Jest w miejscowości Siekierki i łączy Polskę z Niemcami, bo niespełna 800-metrowym spacerem dotrzemy tędy do Neurudnitz. Dotrzemy - dodajmy - pieszo lub rowerem, bo po remoncie przeprawy właśnie do tego ona służy. W przeszłości było inaczej i to jest moment, kiedy możemy dotknąć wyjątkowej historii Siekierek i okolic. Od końcówki XIX wieku most służył kolei, ale pod koniec wojny niemieckie, wycofujące się z tych terenów wojsko wysadziło przeprawę. To nie jedyny powiew historii w okolicy. W tej samej gminie mamy Cedynie, którą zapewne kojarzycie z lekcji historii. W 972 roku wojska Mieszka I pokonały tutaj zastępy margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona oraz Zygryfa von Walbecka. Pamiątką po bitwie jest Góra Czczibora z klimatyczną mozaiką. Jeśli któregoś roku będziecie tu pod koniec czerwca to bardzo prawdopodobnie, że załapiecie się na inscenizacji pamiętnej bitwy.
Dodano: Piątek, 23 lipca 2021 (09:00)
Źródło: Ipla- IPLA
Reklama