DW: Wideo dnia

Zobacz materiały wideo przygotowane przez redakcję Deutsche Welle.
przewiń w lewo
przewiń w prawo

Walka z przemytnikami ludzi. Unia Europejska znowu zawodzi

Wprawdzie w ostatnim czasie kryzys migracyjny cieszy się mniejszym zainteresowaniem mediów, nie oznacza to jednak rozwiązania problemu imigrantów szturmujących europejskie granice. Problem jest i to duży, a europejscy przywódcy nie mają pomysłu, jak go skutecznie rozwiązać. Spora cześć uchodźców przybywa na stary kontynent nielegalnie, korzystając z usług przemytników ludzi. Unia Europejska stara się walczyć z tym niebezpiecznym procederem, ale i na tym polu ponosi klęskę.

Powołana rok temu specjalna Militarna Misja Ratunkowa UE na Morzu Śródziemnym ma ukrócić działania band przemytników ludzi na morzu. Jednak misja "Sofia" nie przynosi efektów. Od początku operacji złapano jedynie 50 przemytników, a w ostatnich miesiącach nie zatrzymano ani jednego.

- Osobiście uważam, że plan operacji został zatwierdzony zanim dokładnie zbadano jak mogą zareagować przemytnicy, a oni szybko się uczą. Początkowo wyjeżdżali pontonami i towarzyszyli łodziom uchodźców aż do granicy libijskich wód terytorialnych. Kiedy zauważali, że za tą strefą operują okręty wojenne, przestali wypływać w morze – tłumaczy Andreas Schmekel, dowódca okrętu „Frankfurt am Main”.
Dodano: Wtorek, 19 lipca 2016 (11:50)
Źródło: Deutsche Welle- Deutsche Welle
Więcej na temat:uchodźcy

Reklama