DW: Wideo dnia
-
Zobacz film Po przegranym referendum w sprawie unijnej pomocy wielu greckich przedsiębiorców zaczęło się obawiać o swoją przyszłość.
-
Zobacz film Francja po zamachu na magazyn satyryczny Charlie Hebdo stawia sobie jeszcze więcej pytań o granice tolerancji.
-
Zobacz film W Gruzji obserwuje się niepokojący trend: wraz ze wzrostem liczby ludzi wierzących na sile przybierają represje wobec ateistów.
-
Zobacz film W Niemczech jak grzyby po deszczu powstają nowe szkoły dla psów, a właściciele czworonożnych pupili coraz chętniej z nich korzystają. Wykorzystując ten trend, władze chcą wprowadzić tzw. „psie prawo jazdy”, czyli specjalny certyfikat dla psa i jego właściciela potwierdzający odbycie kursu. Przy okazji tego pomysłu, niemieccy politycy wzięły pod lupę treserów psów. Politycy coraz bardziej napierają, chcą wprowadzić egzaminy państwowe w tej dziedzinie. Nowe przepisy nie wszystkim jednak odpowiadają. – W ostatnich latach treserzy psów poddawali się szkoleniom kwalifikacyjnym. Problem w tym, że dziś te dokumenty nie są akceptowane – skarży się Enrico Lombardii, pracownik szkoły dla psów.
-
Zobacz film Francuska wieś stawia na młodych rolników. Organizacja charytatywna „Terra de Liens” pomaga im zdobyć ziemię, zanim zajmą ją olbrzymie koncerny. Hannah i Yvana to młodzi ludzie, którzy w tym roku rozpoczęli ekscytującą przygodę z rolnictwem: na wydzierżawionej posiadłości zaczęli hodować bydło i produkować własny ser.
-
Zobacz film Coraz więcej rodzin w Rosji żyje poniżej granicy ubóstwa. Ceny żywności i innych artykułów podrożały kilkakrotnie na skutek inflacji i sankcji Unii Europejskiej.
-
Zobacz film Czy wielkomiejska aglomeracja miejska może tworzyć sztukę? Tego zdania byli tzw. francuscy afiszyści, pionierzy Streetartu, którzy w latach 50tych zrywali z murów plakaty, by w swych atelier w nowej formie przywrócić je znów do życia.
-
Zobacz film Prestiżowy magazyn The New York Time napisał o nim: doskonały, liryczny, inteligentny. Jan Lisiecki, 20-letni polsko-kanadyjski pianista, wystąpił w Kolońskiej Filharmonii.
-
Zobacz film Były gangster, były islamista, były agent. Duńczyk Morten Storm jest czujny od świtu do nocy. Boi się o własne życie bo w każdej chwili może zostać zamordowany. Zobaczcie historię człowieka, który żyje na celowniku.
-
Zobacz film Kryzys gospodarczy naprowadził Islandczyków na dość wydawałoby się wariacki pomysł. Jedną z najnowszych islandzkich atrakcji jest otwarty niedawno największy w Europie tunel wydrążony w lodowcu. Zobaczcie, jak powstawał.
-
Zobacz film Włoskie rodziny coraz chętniej biorą pod swoją opiekę najmłodszych uchodźców z Afryki. Caterina Vinci adoptowała już 4-letnie dziecko z Konga i 18-letnią Pa z Gambii. Rząd dopłaca do utrzymania dzieci 400 euro miesięcznie, ale ta kwota wystarcza jedynie na podstawowe potrzeby.
-
Zobacz film Setki ormiańskich demonstrantów wyszło na ulice Stambułu, aby protestować przeciw bezwzględnej polityce inwestycyjnej i dyskryminacji Ormian. Tym razem chodziło o ormiański ośrodek wakacyjny dla dzieci, który władze tureckie planowały przebudować w ekskluzywną dzielnicę willową. Sytuacja jest coraz bardziej napięta.
-
Zobacz film Czy można w dzisiejszej Rosji, w której życie kulturalne jest coraz bardziej kontrolowane i sterowane przez państwo, mówić jeszcze o wolności sztuki i słowa? Artyści czują się zniewoleni, cenzura odbiera im możliwość wypowiadania się własnym głosem, a ci, którzy nie chcą poddać się reżimowi Putina, słono za to płacą.
-
Zobacz film Historia wojenna jako temat nowego reality show w czeskiej telewizji. W ten sposób Czesi chcą przypomnieć trudne czasy niemieckiej okupacji. Uczestnicy "Wakacji w Protektoracie" cofnęli się w czasie i zamieszkali w wiosce z 1939 roku, a w nagrodę mają wygrać milion koron. Pomysł na tego typu program budzi spore kontrowersje. Jedni uważają, że to świetna idea, dzięki której młodzi ludzie zobaczą ciężkie realia ówczesnego życie, inni natomiast twierdzą, że to groteskowy i niegodny sposób przedstawienie tak trudnego tematu. Kto ma rację? Oceńcie sami!
-
Zobacz film W Rumunii kwitnie prawdziwa kultura korupcji i to na wszystkich szczeblach władzy. Jednak pod rządami nowego prezydenta coś się zmienia w tym kraju.
-
Zobacz film Kreacje Karla Lagerfelda są jak dzieła sztuki - dlatego Muzeum Sztuki w Bonn prezentuje wystawę poświęconą jednemu z najbardziej znanych dyktatorów mody. Wszystko zaczęło się od żółtego płaszczyka.
-
Zobacz film Ludwig Zaccaro i Nina Lange nie spodziewali się, że trafią na pierwsze strony gazet. Jako pierwsi Niemcy zapragnęli zwrócić Grecji pożyczkę, którą Grecy udzielili pod przymusem III Rzeszy. Wyliczyli, jaka kwota przypada na osobę i pojechali do Grecji, by oddać wojenny dług.
-
Zobacz film W centrum Berlina słynny niemiecki galerzysta Judy Luepke otworzył laboratrium sztuki dla młodych artystów -„Eigen plus Lab“. Miejsce to przyciąga prawdziwych oryginałów, a to za sprawą wystawianej tam sztuki.
-
Zobacz film Ocenia się, że chorobą zostało dotkniętych milion drzew na południu kraju. Rolnicy są zrozpaczeni. Próbują ratować sytuację, usuwając zainfekowane fragmenty drzew.
-
Zobacz film Islamiści wciąż z powodzeniem rekrutują Europejczyków do swoich oddziałów, posługując się hasłem „świętej wojny”. Wśród zwerbowanych znalazł się 39-letni Duńczyk Morten Storm, który na szczęście – jako jeden z nielicznych – zdołał wyrwać się ze szponów dżihadystów. Dziś ukrywa się w północnej Anglii. Dokładne miejsce jego pobytu nie jest znane. To dlatego, że mężczyzna jest na celowniku Al-Kaidy – i obawia się o swoje życie. Jeszcze niedawno Morten sam był fanatycznym islamistą, posługującym się imieniem Murat. Z szeregów ulicznego gangu, w którym zaczął działać już jako nastolatek, trafił pod skrzydła wojowników dżihadu. Wszystko zaczęło się od lektury Koranu, który w tamtym okresie zdawał się być odpowiedzią na dręczące go pytania o sens życia. Tak Morten wpadł z jednej skrajności w drugą. Przeprowadził się do Londynu i związał z islamskimi radykałami. W 2006 r. wyjechał do Jemenu, gdzie lokalna komórka Al-Kaidy realizowała strategię regularnej wojny z USA, planując mordy na amerykańskich żołnierzach i niewinnych cywilach. Właśnie wtedy Morten zaczął wątpić w słuszność obranej przez siebie drogi. - Formacja członka Al-Kaidy trwa przez jakiś czas, aż zostaniesz zaprogramowany. Stajesz się zniewolonym, uzależnionym robotem, nie będącym w stanie myśleć samodzielnie – opowiada mężczyzna. Nie chcąc dalej podążać tą ścieżką, zaoferował swoje usługi CIA. Wiedząc, że radykalny kaznodzieja islamski Anwar al-Awlaki ma słabość do jasnowłosych kobiet, opracował sprytny plan likwidacji tego groźnego terrorysty. Amerykanie przypisali jednak sukces operacji wyłącznie sobie, a Morten został sam. Na szczęście nie wrócił do dżihadystów. Napisał za to książkę, także po to, by chronić własne życie poprzez zwrócenie uwagi opinii publicznej na swoją trudną sytuację. Chociaż islamiści grożą mu śmiercią, Storm nie otrzymał nawet policyjnej ochrony. Cały czas żyje jak zwierzę ścigane przez bezlitosnych myśliwych...
Włochy. Śmiercionośna bakteria pustoszy gaje oliwne
Ocenia się, że chorobą zostało dotkniętych milion drzew na południu kraju. Rolnicy są zrozpaczeni. Próbują ratować sytuację, usuwając zainfekowane fragmenty drzew.