Minister zdrowia w rozmowie z Interią

- W 2019 roku wydaliśmy na służbę zdrowia ok. 103 mld zł. W tym roku planujemy wydać sto kilkanaście miliardów. Jestem przekonany, że wydamy więcej. Wydajemy więcej niż zakłada ustawa 6 proc. PKB na zdrowie, więc myślę, że do tych 6 proc. dociągniemy szybciej niż nam się wydaje – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Bartoszem Bednarzem.
przewiń w lewo
przewiń w prawo

Pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży

Poza onkologią, innym priorytetem ministra zdrowia jest stan polskiej psychiatrii. Już teraz funkcjonują Centra Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, w których osoby z problemami psychicznymi mogą uzyskać pomoc ambulatoryjną w ciągu 72 godzin. – Miejsc na oddziałach psychiatrycznych jest za mało, a z drugiej strony za dużo pacjentów jest kierowanych na te oddziały. Powinniśmy leczyć ambulatoryjnie, a oddziały powinny być naprawdę dla tego bardzo poważnego stanu, kiedy już inaczej nie można – wyjaśnia minister.

W tym roku rusza także pilotaż, którego celem jest zwiększenie dostępności do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. – Cały cymes tej reformy polega na tym, żeby porady nie były psychiatryczne, tak jak jest to teraz, ale żeby w większości były to porady psychologa, psychoterapeuty, terapeuty środowiskowego czy pedagoga, który pomoże młodzieży blisko miejsca, gdzie problem zwykle narasta. A to są najczęściej szkoły. To pierwszy poziom, dopiero na drugim poziomie pojawia się psychiatra – tłumaczy założenia pilotażu Łukasz Szumowski. Na każdą z poradni psychoterapeutycznych przewidziano finansowanie na poziomie pół miliona złotych w ryczałcie. Ma powstać 300 takich placówek.
Dodano: Czwartek, 16 stycznia 2020 (16:02)
Źródło: Interia.pl- Interia.tv
Więcej na temat:psychiatria dziecięca
Reklama