Minister zdrowia w rozmowie z Interią

- W 2019 roku wydaliśmy na służbę zdrowia ok. 103 mld zł. W tym roku planujemy wydać sto kilkanaście miliardów. Jestem przekonany, że wydamy więcej. Wydajemy więcej niż zakłada ustawa 6 proc. PKB na zdrowie, więc myślę, że do tych 6 proc. dociągniemy szybciej niż nam się wydaje – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Bartoszem Bednarzem.
przewiń w lewo
przewiń w prawo

Hasło - onkologia

W tym roku Ministerstwo Zdrowia planuje kontynuację wdrażania nowoczesnych terapii lekowych. – W 2019 roku wprowadziliśmy 25 proc. nowych leków onkologicznych. To ogromnie dużo jak na jeden rok – podkreśla Łukasz Szumowski. I dodaje: - Jestem daleki od hurraoptymizmu, bo nie o to chodzi i nie można mówić, że jesteśmy najlepsi na świecie, bo to byłaby oczywista bzdura. Póki nie będziemy mieli znacznie lepszych nakładów, znacznie lepszej sytuacji demograficznej, to nie będziemy najlepsi na świecie, ale myślę, że w części poprawiło się w sposób istotny, a w części mamy jeszcze w kolejnych latach do dociągnięcia do tej średniej.

Jak podkreśla minister zdrowia, końcówka poprzedniej kadencji upłynęła pod hasłem onkologii. – Teraz trzeba troszkę na te efekty poczekać, to raz. Po drugie, powinniśmy wprowadzać nowe terapie. Jestem przekonany, że będą ciągle nowe terapie, które będą rejestrowane. Nadrobiliśmy bardzo wiele, ale oczywiście nadal jest dużo do zrobienia – mówi szef resortu zdrowia.
Dodano: Czwartek, 16 stycznia (15:21)
Źródło: Interia.pl- Interia.tv

Reklama