#planetaINTERIA
-
Zobacz film Ziemniaki to ogromnie popularne warzywa. Można je przyrządzić na zaskakująco wiele sposobów. Rzadko jednak zastanawiamy się, jaki rodzaj kupić. Zwykle patrzymy najwyżej na cenę lub zwracamy uwagę na ładny wygląd warzyw. A ziemniak ziemniakowi nierówny. Zaraz to wyjaśnimy.
-
Zobacz film Żyjemy w czasach, kiedy wybór mięs jest praktycznie nieograniczony. Wołowina czy wieprzowina to już klasyk, natomiast bez problemu zaopatrzymy się też w koninę, sarninę czy nawet mięso z kangura. Mimo wszystko najpopularniejszy w naszej kuchni jest drób. Kurczak, indyk, kaczka i gęś. Gęś zagościła na polskich stołach podobno w listopadzie XVII wieku.
-
Zobacz film Wiele diet mówi o tym, aby unikać jedzenia na około dwie godziny przed snem. W nocy jesteśmy mniej aktywni, przez co spalamy o wiele mniej kalorii. Są jednak produkty, które możemy zjeść wieczorem, gdy głód jest nie do zniesienia.
-
Zobacz film Coraz chętniej wracamy do sprawdzonych, naturalnych i bezpiecznych sposobów łagodzenia przeziębień i wzmocnienia odporności organizmu. Zioła i domowe mikstury są skuteczne, ale czy korzystamy z nich prawidłowo? Podpowiadamy, jakie są najlepsze domowe kuracje.
-
Zobacz film Kapusta jest jednym z warzyw najbardziej docenianych w medycynie naturalnej. Ponoć starożytni medycy i uczeni, w tym sam Pitagoras, gorąco ją polecali, a faktem jest, że ratowała tysiące żeglarzy przed wyniszczającym ich szkorbutem. Lecznicze właściwości mają liście kapusty białej, czerwonej i włoskiej pod każdą postacią: świeże, gotowane, duszone, kiszone oraz wyciśnięty z nich sok w wersji kiszonej i świeżej. Dlaczego warto pić sok z kapusty?
-
Zobacz film Słynny medyk Paracelsus już w XVI wieku zwrócił uwagę na fakt, że to dawka decyduje, czy coś staje się trucizną. Teraz wydaje się to oczywiste, ale czy zastanawiamy się nad tym, że zwykłe produkty, używane na co dzień, mogłyby śmiertelnie nam zagrozić, gdybyśmy przesadzili z ich ilością?
-
Zobacz film Figi są w Polsce mało popularne, zwłaszcza te świeże, a przecież zawsze warto spróbować nowego owocowego smaku. Kupując owoce, powinniśmy wybrać te bardziej dojrzałe, ponieważ mają więcej przeciwutleniaczy i lepiej smakują.
-
Zobacz film Dieta zimowa i letnia nie powinna się różnić pod względem ilości warzyw i owoców, ale najlepiej zwrócić uwagę na produkty sezonowe. Unikniemy wtedy jedzenia naszpikowanych pestycydami i nieodpowiednich dla pory roku pokarmów.
-
Zobacz film Niezależnie od ciągle pojawiających się kolejnych modnych diet, najważniejszą zaletą zdrowego odżywiania pozostaje różnorodność produktów. Zawsze warto spróbować czegoś nowego. Oto kilka pomysłów na zastąpienie masła na kanapkach. Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Tłuste jedzenie kojarzy się od razu z otyłością. Wiele osób myśli, że brak tłuszczu w diecie to gwarancja pięknej sylwetki i zdrowia, a to spore uproszczenie i ogromny błąd. Tłuszcze są niezbędne do życia i powinny stanowić 20-35 procent energii pozyskanej z pożywienia. Problem polega jednak na wyborze tych właściwych, zdrowych.
-
Zobacz film Grudzień ma świąteczny zapach – choinki, ciasta, korzennych przypraw. Czy o czymś zapomnieliśmy? No oczywiście – aromat mandarynek! Trudno sobie wyobrazić zimę bez tych pachnących i pysznych owoców. Ale jak wybrać w sklepie najlepsze mandarynki?
-
Zobacz film Świąteczny pocałunek zakochanych pod jemiołą podobno przynosi szczęście w miłości. Jemioła nie jest typową rośliną, ma także wiele właściwości leczniczych. Jej korzenie nie sięgają ziemi, są to raczej ssawki, które wrastają w korę drzew. W ten sposób roślina pobiera wodę i sole mineralne.
-
Zobacz film Choinka pachnąca lasem, czyli żywe drzewko, dla wielu osób oznacza prawdziwe i nastrojowe święta. Przyjemność ubierania choinki mogą nam jednak zepsuć nieproszeni goście – insekty, które na niej żyją. Iglaki są domem dla wielu owadów i pajęczaków. Czego możemy się po nich spodziewać i jak sobie z nimi szybko poradzić? Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Wyglądem przypomina jabłko, rośnie w ciepłym klimacie i ma w sobie mnóstwo jadalnych nasion. Granat, czyli owoc, który swoją sławę zdobył już kilka tysięcy lat temu. Pierwsze wzmianki o nim odnaleziono na glinianych tabliczkach z Mezopotamii. Granat świetnie sprawdza się w kuchni, jednak wiele dobrego może zdziałać również dla naszego ciała.
-
Zobacz film Diety prześcigają się popularnością w Internecie. Warto zwrócić jednak uwagę na tak zwaną japońską dietę wodną, która z restrykcyjną dietą odchudzającą ma niewiele wspólnego. Ma jedynie za zadanie nauczyć nas świadomego picia wody, zwrócić uwagę na jej ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Lekarze i dietetycy coraz częściej podkreślają, jak cenne dla zdrowia są przeciwutleniacze w codziennej diecie. To one właśnie chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki ciała. Antyoksydanty zmniejszają znacznie ryzyko wielu ciężkich chorób, w tym nowotworów i miażdżycy, a także przedwczesnego starzenia. Wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek.
-
Zobacz film Każdy rodzaj jedzenia psuje się w inny sposób. O ile w przypadku widocznej gołym okiem pleśni problem wydaje się być rozwiązany, są takie produkty, które psują się niemal niezauważalnie. Jak więc rozpoznać zjełczałe masło, olej i orzechy? Kiedy absolutnie nie sięgać po jajka i do czego może doprowadzić zjedzenie nieświeżego sera? Koniecznie zobaczcie.
-
Zobacz film Mimo że dieta lekkostrawna zalecana jest zwykle przez lekarza, z pewnością pozytywnie wpłynie na zdrowie każdego z nas. Jakie mięso wybrać, by zawierało mało tłuszczu, dużo białka i nie obciążało naszego organizmu?
-
Zobacz film Zima to czas, kiedy większość kwiatów przechodzi w stan spoczynku. Jest jednak taki, który kwitnie dokładnie na święta. Nie bez powodu zatem, grudnik nazywany jest kaktusem Bożego Narodzenia. Cudowne kolorowe kwiaty zachwycą miłośników roślin i pięknie ozdobią świąteczne stoły. Jak o niego dbać?
-
Zobacz film Rano, po wstaniu z łózka, większość z nas nie wygląda zbyt pięknie. Tylko bohaterki filmów budzą się z pełnym makijażem i z fryzurą, jakby dopiero wyszły od fryzjera. Zwykle jest tak, że twarz mamy lekko opuchniętą i dopiero poranny prysznic zmywa ślady snu. Jednak gdy opuchlizna twarzy utrzymuje się długo, nawet cały dzień, przyczyna może być poważniejsza. Jakie mogą być powody obrzęku twarzy?
-
Zobacz film Zapach stęchlizny na ubraniach, pościeli czy ręcznikach może mieć wiele powodów. Zimowe ubrania przechowywane w szafie od wiosny wystarczy po prostu wyprać i zadbać o porządne wysuszenie. Jednak problem może mieć poważniejsze źródło. Przyczyna stęchłego zapachu często bywają grzyby pleśniowe lub bakterie. Wina leży niestety częściowo po naszej stronie...
-
Zobacz film Cynamon to niezwykła przyprawa. Ma niepowtarzalny smak i aromat. Kojarzy się ze świątecznym nastrojem, pysznym ciastem i pachnąca kawą. Ma także wiele właściwości leczniczych. Ciasto, kawa, grzaniec – te przepisy z cynamonem wszyscy znają. Ale jest jeszcze jeden ciekawy sposób. Woda z cynamonem! To dodatkowe wsparcie diety odchudzającej.
-
Zobacz film Dla Indian Ameryki Południowej jej picie jest jak palenie fajki pokoju. Yerba mate to napar z ostrokrzewu paragwajskiego. Już od wielu lat ma swoich miłośników również w naszym kraju. Co dokładnie sprawia, że tak chętnie po nią sięgamy?
-
Zobacz film Charakterystyczna w smaku przyprawa, kojarzona głównie z potrawami kuchni indyjskiej, swoje zastosowanie znajdzie również w domowych miksturach na przeziębienie. Dzięki rozgrzewającym właściwościom i mnóstwem witamin, imbir szybko rozprawi się z uciążliwymi dolegliwościami.
-
Zobacz film Jeść musimy wszyscy. Wystarczy, że pójdziemy do najbliższego sklepu, wybierzemy ulubione produkty, zapłacimy i obłowieni wrócimy do domu. Jednak mało kto zastanawia się, skąd pochodzą i jaki skład mają kupowane codziennie artykuły. W zrozumieniu tego pomagają nam etykiety spożywcze.
-
Zobacz film Olej rzepakowy – kojarzony głównie z kuchnią, zastosowanie znajdzie również w innych dziedzinach. Okazuje się, że to jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Nadaje się więc nie tylko do smażenia, ale i do sałatek - z powodzeniem zastąpi oliwę z oliwek, czy do pielęgnacji skóry oraz włosów.
-
Zobacz film Sezon grypowy można uznać za rozpoczęty. Pogoda coraz mniej sprzyja wychodzeniu z domu, temperatura tym bardziej nie zachęca. Dlatego, właśnie teraz, warto jak najlepiej zabezpieczyć się przed nawet najmniejszym przeziębieniem. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj klasyk – mleko z czosnkiem.
-
Zobacz film Zima zbliża się wielkimi krokami. Z dnia na dzień na zewnątrz jest chłodniej i pogoda coraz mniej sprzyja wychodzeniu z domu. Warto postawić wtedy na rozgrzewające i poprawiające nastrój kawy i herbaty. Przegonią jesienne smutki, a nawet pomogą w walce z przeziębieniem.
-
Zobacz film Zespół opóźnionego bólu mięśniowego – brzmi poważnie, prawda? DOMS (z ang. delayed onset muscle soreness) jest to dolegliwość, która może występować od 24 do 72 godzin po intensywnym wysiłku. Zespół ten to zatem nic innego, jak potoczne „zakwasy”.
-
Zobacz film Kompostowanie to ekologiczny sposób na użyźnienie ogrodu. Przy okazji pozwoli na zagospodarowanie odpadków. Nawet początkujący ogrodnik sobie z tym poradzi! Można kupić niewielki kompostownik ogrodowy albo kompostować w pryzmach, czyli po prostu układać warstwy. Jakie są najczęściej popełniane błędy?
-
Zobacz film Ryby są dobrym źródłem białka, witamin i mikroelementów. Niezwykle cennym składnikiem rybiego mięsa są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Dlaczego warto jeść łososia i inne tłuste ryby morskie?
-
Zobacz film Dynia coraz częściej kojarzy nam się ze zdrową i pomysłową kuchnią. To wciąż niedoceniane warzywo, a przecież dynia ma cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Można wykorzystać jej miąższ, pestki i olej. Są różne rodzaje dyni jadalnej. Wybraliśmy kilka z nich i podpowiemy, do czego najlepiej się nadają.
-
Zobacz film Dietetycy i lekarza podkreślają wciąż, jak ważne dla odporności jest zdrowe odżywianie. Jesienna i zimowa dieta szczególnie teraz powinna być bez zarzutu. Warto postawić na sezonowe potrawy, korzystać z doświadczeń naszej rodzimej kuchni i dostępnych lokalnie produktów. Czego potrzebujemy, aby radzić sobie z chłodem i złym nastrojem?
-
Zobacz film Polskie specjały to nie tylko oscypek. Nasz kraj ma się czym pochwalić. Tradycyjne wyroby kulinarne możemy znaleźć na specjalnych, europejskich listach. Polska lista produktów tradycyjnych zawiera prawie dwa tysiące pozycji. Czego warto spróbować w podróży po Polsce?
-
Zobacz film Nazywany jest „złotem Syberii”. Rokitnik pospolity to roślina niezwykle cenna dla naszego zdrowia i urody. W medycynie naturalnej rokitnik używany jest od dawna i na wiele sposobów. Nic dziwnego, bo jego owoce to prawdziwe bogactwo witamin, przeciwutleniaczy i składników mineralnych.
-
Zobacz film Żyjemy w niebezpiecznym świecie. Mimo że nie otaczają nas już dzikie stworzenia, warto wiedzieć jak się zachować w groźnych sytuacjach.
-
Zobacz film Witamina C jest niezbędna dla zdrowia. Wszyscy ją znają, ale nie zawsze wiedzą, dlaczego jest taka ważna. Krąży o niej wiele mitów. Jest zarazem przeceniana i niedoceniana. Jakie są fakty?
-
Zobacz film Goździki kojarzą się głównie z piernikami i jesiennym grzańcem. Warto jednak poznać ich niesamowite lecznicze właściwości.
-
Zobacz film Jedną z nielicznych zalet jesieni i zimy jest brak komarów, kleszczy i natrętnych os. Jednak muszą one gdzieś przezimować. Zazwyczaj wybierają nasze ciepłe domy. Nawet nie wiemy, ilu mamy dzikich lokatorów.
-
Zobacz film Czy wiedzieliście, że pocałunek zwiększa wydzielanie się endorfin w mózgu, odpowiedzialnych za uczucie przyjemności i szczęścia? Długi pocałunek powoduje także wydzielanie oksytocyny. Ten hormon odpowiada za uczucie przywiązania i tworzenie długotrwałej więzi.
-
Zobacz film Przychodzi taki dzień, gdy podejmujemy decyzję, że czas zrzucić kilka kilogramów. Marzeniem każdego jest schudnąć szybko, trwale i bez wyrzeczeń. Niestety dieta cud nie istnieje! Trzeba uzbroić się w cierpliwość, rozsądek, a przede wszystkim nie popełniać najczęstszych błędów. Oto największe z nich.
-
Zobacz film Siemię lniane jest tanie i banalnie proste w przygotowaniu. Już jedna łyżka stołowa dostarczy dawkę cennych kwasów omega-3, które chronią przed chorobami serca i nowotworami.Olej lniany jest dość popularny, ale niestety szybko traci swoje właściwości. Ziarenka lnu są znacznie cenniejsze. Siemię lniane nie ma wyraźnego smaku, można je dodawać do kanapek, sałatek, zup czy jogurtów. Te niepozorne nasionka to prawdziwe superfood! Wystarczy zjeść 1-2 łyżki stołowe zmielonego ziarna dziennie, a w pełni skorzystamy z jego właściwości. Jakie ma zalety?
-
Zobacz film Bez jedzenia można przeżyć nawet kilka tygodni, ale bez wody tylko 3 dni. Ludzkie ciało składa się w 70% z wody. To także chyba najcenniejsze bogactwo naturalne naszej planety. Woda jest taka ważna, a okazuje się, że większość z nas nie umie jej… pić. To nie żart! Naprawdę można nie umieć pić wody. Oto błędy, które mogą nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu.
-
Zobacz film Czosnek jest nieodłącznym elementem wielu potraw. Oprócz walorów smakowych ma wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie. Jednym ze sposobów spożywania czosnku jest picie wody czosnkowej codziennie rano. Jakie korzyści przyniesie regularne picie wody czosnkowej?
-
Zobacz film Niedojrzałe jabłka, przejrzałe banany i niesmaczne awokado? Jak uniknąć błędów przy wyborze owoców i kiedy najlepiej je zjeść?
-
Zobacz film Kurkuma, czyli ostryż długi, roślina zwana też szafranem indyjskim, to przyprawa z tej samej rodziny co imbir. Ma lekko pikantny smak i przyjemny korzenny zapach. Głównym składnikiem aktywnym kłącza jest kurkumina, która nadaje przyprawie charakterystyczny żółtopomarańczowy kolor i odpowiada za jej właściwości zdrowotne. Jest ich tak wiele, że kurkuma wydaje się dobra na wszystko. Zaraz to udowodnimy!
-
Zobacz film Koci trądzik? To nie jest żart! Ale jak to się objawia i czy jest niebezpieczne dla naszego pupila?
-
Zobacz film Jeśli szukacie nowych domowych sposobów na pranie, mamy dla was kilka zaskakujących pomysłów. Nie trzeba biec do sklepu, potrzebne dodatki do prania prawdopodobnie macie już pod ręką w domu.
-
Zobacz film Przepis na tybetański eliskir młodości znaleziony w starożytnym klasztorze. Brzmi obiecująco, prawda? Sprawdźmy, co zawiera ta mikstura i czy warto ją przyrządzić. W przepisie nie ma żadnych tajemniczych i mało znanych ziół, lecz zwykłe, dostępne w każdym domu składniki. Miód, cytryna i oliwa. Naprawdę nic więcej! Jakie mają właściwości i czy rzeczywiście mogą działać korzystnie na zdrowie i urodę?
-
Zobacz film Herbata to napój popularny na całym świecie. Jest jak sławna celebrytka - krąży o niej tyle samo faktów co mitów.
-
Zobacz film Pracujesz ciężko, uczysz się do egzaminów lub masz na głowie cały dom? A może wszystko razem? Co jest niezbędne, aby dać sobie radę? Najważniejszy jest… sen. Niby proste, ale wciąż nie potrafimy zdrowo spać. Czy ty też robisz takie błędy?
-
Zobacz film Niektóre potrawy, na przykład grochówkę czy bigos, można odgrzewać przez kilka dni. Nie tracą na tym, a nawet smakują lepiej. Są jednak produkty, które trzeba zjeść od razu po przyrządzeniu, inaczej mogą poważne zaszkodzić lub będą mieć obrzydliwy smak.
-
Zobacz film Witamina D jest niezwykle cenna dla zdrowia. Zwłaszcza teraz, gdy zbliża się sezon grypowy i walczymy z COVID-19. Witamina ta wzmacnia układ odpornościowy i kości. Aby w organizmie powstała właściwa jej ilość, potrzebne jest słońce. Jesienią możemy mieć niedobór witaminy D. Jak to się może objawiać?
-
Zobacz film Zima zbliża się do nas nieubłaganie. Przydomowe rośliny zaczynają tracić swój urok, a w ogrodzie pozostaną po nich jedynie kolorowe wspomnienia i dużo sprzątania. A gdyby tak kwiaty mogły przetrwać kilka zim?
-
Zobacz film Rośliny stanowią urokliwy dodatek do każdego wnętrza. Ale czy wiesz, że pełnią nie tylko rolę dekoracyjną?
-
Zobacz film Nawet doświadczeni grzybiarze mogą się pomylić. Do zatruć dochodzi przez spożycie trujących, zepsutych lub surowych grzybów. Śmiertelnie trujące grzyby uszkadzają narządy wewnętrzne, co może prowadzić do śmierci. W przypadku muchomora sromotnikowego objawy pojawiają się zazwyczaj po 8-12 godzinach, a nawet po upływie doby. Na pomoc często jest za późno.
-
Zobacz film Za lasami, wśród gór w odległej azjatyckiej części Rosji, znajduje się jezioro Bajkał. Jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, które skrywa wiele tajemnic i legend. Największą wyspą na Bajkale jest Olchon – to tam według legend urodził się Czyngis-chan. To właśnie w pobliżu tej wyspy znikają od dawna łodzie z całymi załogami. Tubylcy nazywają to miejsce „Kraterem Diabła” lub „Wrotami Piekieł”.
-
Zobacz film Opuchnięte nogi mogą sprawiać problem podczas pracy przy biurku, odpoczynku w domu lub długiej podróży. Obrzęki nóg wymagają konsultacji lekarza, bo mogą być skutkiem groźnych chorób. Zakrzepica, marskość wątroby, schorzenia nerek, niewydolność krążenia - to tylko niektóre z przyczyn. A jeśli badanie lekarskie wykluczy poważne choroby?
-
Zobacz film Pchły w domu? To nie powód do wstydu! Nawet najbardziej zadbany pies czy kot może je przywlec do mieszkania. Także każdy domownik może przynieść na sobie pchły. Ale trzeba szybko działać, bo te pasożyty rozmnażają się błyskawicznie i mogą przenosić groźne choroby. Istnieją silne środki chemiczne, ale tym razem przedstawimy domowe sposoby.
-
Zobacz film Cebula jest bardzo często używanym w kuchni warzywem. Jemy ją na surowo i na ciepło. Można zrobić z niej zupę, a nawet domowy syrop. Ale jak ją przechowywać, żeby za szybko się nie zepsuła?
-
Zobacz film Wrzosy to piękne jesienne rośliny. Szczególnie atrakcyjne, bo dostępne są w różnorodnych kolorach. Czy warto ulec pokusie? Jak najbardziej! Chyba, że boimy się... pecha! Oczywiście to żart i traktujemy to z przymrużeniem oka. Ale warto wyjaśnić, skąd wzięły się takie przesądy.
-
Zobacz film Dżemy, konfitury, soki, kompoty, galaretki. Domowe smakują najlepiej. Wymagają trochę pracy, ale warto spróbować. Wystarczy zaopatrzyć się w owoce, słoiki lub butelki, odrobinę cierpliwości oraz… no właśnie…
-
Zobacz film Wrzesień to czas na zbiory owoców dziko rosnących roślin. Które z nich są najcenniejsze dla zdrowia i bardzo przydatne w kuchni?
-
Zobacz film Sól i cukier już dawno zyskały złowieszcze określenie „biała śmierć”. Dzisiaj skupimy się na soli. Dzienna norma to 5 gramów, czyli płaska łyżeczka. Pamiętajmy, że niemal wszystkie przetworzone produkty zawierają dodatek soli.
-
Zobacz film W krajach azjatyckich przeciętny człowiek zjada 20 kg roślin strączkowych w ciągu roku. Dla porównania w Polsce przypada tylko około 2 kg na osobę. Strączki wzbudzają kontrowersje, z jednej strony zawierają ogromną ilość błonnika i białka, a z drugiej mogą powodować wzdęcia i bóle brzucha. Jak je gotować, żeby dały nam jak najwięcej korzyści?
-
Zobacz film W Polsce podczas wycieczki w górach, po łąkach, a nawet w mieście możemy natrafić na groźne zwierzęta. Chociaż różni je wielkość lub masa ciała, każde z tych zwierząt może być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Zobaczcie listę najgroźniejszych zwierząt w Polsce.
-
Zobacz film Tlenek węgla, potocznie czad, jest często nazywany „cichym zabójcą”. Jest bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy i niezwykle trujący dla ludzi i zwierząt. Wielu osób sądzi, że niebezpieczeństwo związane z czadem występuje tylko zimą. Niestety problem nie dotyczy tylko sezonu grzewczego.
-
Zobacz film Denerwuje was mlaskanie, głośne oddychanie, chrapanie, pociąganie nosem lub chrząkanie? Być może cierpicie na mizofonię. Na czym polega to zaburzenie? Czy można z nim walczyć? Tego dowiecie się w tym materiale.
-
Zobacz film Grill kojarzy nam się zazwyczaj z kiełbaskami, karkówką i marynowanym kurczakiem. Tymczasem grillować można, a nawet warto również inne produkty, a grilla nie powinni bać się także wegetarianie i weganie.
-
Zobacz film Każdy właściciel wie, że ciężko się oprzeć pupilowi, gdy ten podczas posiłku zaczyna na nas patrzeć. Wasze jest przecież lepsze! – to z pewnością by powiedział, gdyby umiał mówić. Niestety, to co dla nas zdrowe, niekoniecznie takie jest dla czworonogów. Zobaczcie, których smakołyków nie wolno im podawać.
-
Zobacz film Kontrolują, podejrzewają, śledzą, przeszukują pocztę i telefon. W skrajnych przypadkach dochodzi do przemocy fizycznej, a nawet zabójstwa. Życie z osobą z zespołem Otella to piekło dla całej rodziny. Chorobliwa zazdrość jest jednym ze skutków choroby alkoholowej.
-
Zobacz film Na świecie występuje wiele rzadkich chorób i zaburzeń. Nie wszystkie są jeszcze dobrze poznane przez naukowców. O wielu z nich mogliście nawet nie słyszeć!
-
Zobacz film Jest takie miejsce w Polsce, gdzie statki poruszają się po szynach i gdzie żeglarska wycieczka jest pełna niespodzianek i pięknych krajobrazów. Czy już zgadliście, o co chodzi? Ten wyjątkowy zabytek hydrotechniki, pomnik historii, uznawany za jeden z siedmiu cudów Polski, to Kanał Elbląski. Warto wybrać się tam na wycieczkę. To jedyny taki szlak na świecie!
-
Zobacz film Owoce i warzywa zawierają niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze. Podzieliliśmy je na grupy według kolorów. Każdy kolor ma inne właściwości zdrowotne.
-
Zobacz film Planujesz wakacje z dzieckiem? Pamiętaj o tym, by dokładnie zaplanować podróż - określ jej cel oraz miejsca, gdzie się zatrzymacie. Co jeszcze musisz mieć na uwadze? Wyjeżdżając poza Polskę pamiętaj, żeby wyrobić dziecku dowód tożsamości lub paszport. Dowód osobisty będzie potrzebny w krajach strefy Schengen. Jego wyrobienie nic nie kosztuje. Jeśli wybieramy się dalej, wtedy konieczny będzie paszport. Wyrób dla rodziny Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ.
-
Zobacz film W lecie jesteśmy narażeni na ukąszenia i użądlenia jadowitych stworzeń. Szczególnie uważać muszą osoby uczulone na jad, bo nawet jedno użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Zazwyczaj jednak kończy się na bólu lub swędzących bąblach. Co robić, gdy zaatakuje nas owad, kleszcz czy wąż?
-
Zobacz film Parki narodowe w Polsce rocznie odwiedzają miliony turystów. Dlatego na całym ich obszarze obowiązuje regulamin. W parkach krajobrazowych regulaminem objęte są tylko pomniki przyrody lub rezerwaty. Za złamanie regulaminu może spotkać surowa kara, nawet do kilku tys. zł grzywny. O czym powinniśmy pamiętać przebywając na terenie parku narodowego?
-
Zobacz film W Polsce występują 23 parki narodowe, a łączna ich powierzchnia to 3168,22 km2. Są to miejsca wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi. Powierzchnia parku to minimum 1000 ha. Na jego terenie ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Zobaczcie listę najciekawszych parków w Polsce.
-
Zobacz film W lecie ludzie dzielą się na dwa obozy. Jedni uwielbiają upał i słońce, a drudzy szukają tylko zacienionego miejsca, czy ochłodzenia w wodzie, bo nie są w stanie długo znosić wysokiej temperatury. Jest jedna rzecz, która łączy te dwie grupy. Nienawiść do komarów. Wredne, bzyczące owady, które na pewno niejednemu z nas przerwały cudowny sen. Małe ninja gryzą tak, że reagujemy dopiero, gdy zaczyna swędzieć.
-
Zobacz film Wszyscy chcą się zdrowo odżywiać. Szukamy warzyw i owoców bez szkodliwej „chemii”, ekologicznych i prosto z krzaka. Co warto o tym wiedzieć?
-
Zobacz film Kawa rozpowszechniła się w XV wieku w Jemenie. Legenda opowiada o pasterzu, który zauważył, że jego kozy jedzą owoce kawy, a potem dziwnie się zachowują. Zainteresowali się tymi owocami mnisi w muzułmańskim klasztorze. Dzisiaj na całym świecie wypija się ponad 1,6 miliarda filiżanek dziennie. Kawa występuje w wielu wersjach, a różnica między nimi tkwi w sposobie przygotowania, jakości, smaku i cenie. Zobaczcie naszą listę najciekawszych i najdroższych rodzajów kawy na świecie.
-
Zobacz film Na świecie jest wiele miejsc, które określane są mianem „ekstremalnych miast”. Na tle innych miejscowości wyróżniają się nietypowymi i bardzo trudnymi warunkami życia. A jednak ludzie tam mieszkają i jakoś sobie radzą. Zobaczcie naszą listę wybranych miejsc.
-
Zobacz film Któż z nas nie marzy o udanym wypoczynku nad morzem, jeziorem czy w górach… Podczas planowania wakacji warto pomyśleć także o zdrowiu i połączyć przyjemne z pożytecznym. W Polsce jest około 40 uzdrowisk, gdzie można nie tylko naładować baterie, ale także zregenerować organizm. Zobaczcie kilka miejsc, które dla was wybraliśmy.
-
Zobacz film W sezonie wiosenno-letnim męczą nas najróżniejsze skrzydlate, skaczące lub chodzące potworki. Najbardziej uciążliwe są komary i kleszcze. Czy możemy się przed nimi ochronić? Dlaczego na swoich żywicieli wybierają akurat nas… Wpływ ma na to wiele czynników.
-
Zobacz film Każdy z nas lubi świeże, ciepłe i chrupiące pieczywo. Czasami kupujemy jednak za dużo. Co zrobić z nadmiarem chleba i bułek? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
-
Zobacz film Bób niezmiennie kojarzy nam się z latem. Sezon na to warzywo trwa naprawdę krótko – od końca czerwca do końca sierpnia. Bób ma wiele wartości odżywczych i zdrowotnych. Zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi i korzystnie wpływa na pracę mięśni. Jest niskokaloryczny i ma mało tłuszczu, dlatego jest polecany w diecie odchudzającej. Bobu nie powinny jeść osoby, które chorują na refluks i zgagę oraz mające problemy z nerkami. 1 osoba na 1000 w Polsce może mieć jednak poważniejsze problemy po zjedzeniu bobu. Dotyczy to ludzi z chorobą bobową (fawizmem, choroba fasolową). Jest to dziedziczna choroba genetyczna, która może ujawnić się nagle po zjedzeniu bobu lub innych warzyw strączkowych. Przyczyną jest niedobór jednego enzymu (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, G6PD). Niedobór tego enzymu prowadzi do obumierania czerwonych krwinek. Choroba bobowa jest najczęściej diagnozowana u mężczyzn. Typowymi objawami choroby są: ból głowy, gorączka, wymioty, ból brzucha, żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu i uczucie zmęczenia.
-
Zobacz film Lato, owoce, warzywa i oczywiście… słoiki. Każdy z nas uwielbia przetwory, a najlepsze są te zrobione ze zbiorów z własnego ogródka. Jak dobrze wyparzyć słoiki, żeby nasze wyroby się nie zepsuły?
-
Zobacz film Tylko w bajkach królowe i królowie chodzą cały dzień w koronach oraz żyją długo i szczęśliwie. W rzeczywistości wielu ze słynnych władców przebywało na wygnaniu lub było więzionych przez całe lata. Niedostępne twierdze i zamki skrywały ich samotność.
-
Zobacz film Plamy z czerwonych i fioletowych owoców są często trudne do usunięcia. Domowych sposobów nie należy mieszać ze sobą. Na każdy rodzaj barwników owocowych działa co innego i można tylko pogorszyć sprawę.
-
Zobacz film Statystyczny Polak wyrzuca do śmieci rocznie około 50 kg jedzenia. Co zrobić, gdy kupimy za dużo produktów?
-
Zobacz film Fusy po kawie mają wiele zastosowań. Okazuje się, że mogą nam pomóc odstraszyć niektóre owady i inne uciążliwe zwierzęta bez użycia szkodliwych chemicznych preparatów.
-
Zobacz film Książ, Krzyżtopór, Kłomino, Rapa, Kaszuby - wybierzcie się z nami w podróż po najbardziej tajemniczych miejscach Polski.
-
Zobacz film Marchewka, pomidor, brokuł, a może cebula - zastanawialiście się, w jakiej formie są najzdrowsze? Czy gotowana cebula ma więcej witamin niż surowa? W przetworzonym pomidorze znajdziemy więcej cennego dla zdrowia likopenu? Sprawdźcie!
-
Zobacz film Żywią się ludzką krwią, nieprzyjemnie kąsają i ciężko się ich pozbyć. Mowa oczywiście o pluskwach. Ich ugryzienia zazwyczaj bardzo swędzą, ale są niegroźne dla zdrowia. Pasożyty te kojarzą nam się z brudem i brakiem higieny, ale tak naprawdę mogą się pojawić nawet w bardzo czystszym i nowym mieszkaniu. Wystarczy jedna noc w zapluskwionym miejscu, przyjęcie starych mebli, przeprowadzka czy przejazd komunikacją miejską, by zaprosić do siebie tych nieprzyjemnych gości. Miejsce ugryzienia jest zaczerwienione. Ukąszenia rzadko są pojedyncze, występują grupowo, bardzo często po trzy w liniach i mocno swędzą. Ugryzień nie da się leczyć w żaden konkretny sposób.
-
Zobacz film Trąba powietrzna to zjawisko pogodowe, w którym dochodzi do zderzenia dwóch mas powietrza o różnej temperaturze. Przyjmuje ono formę leja, gdy ciśnienie w wirze się obniża. Lej staje się widoczny dzięki parze wodnej oraz zebranemu z ziemi kurzowi, pyłom i innym odłamkom.
-
Zobacz film Dlaczego nie należy myć mięsa przed obróbką? Czy czyste jaja mogą nam zaszkodzić? Jak pozbyć się zanieczyszczeń z truskawek? Zobaczcie nasz materiał, a znajdziecie w nim wiele, czasami zaskakujących, odpowiedzi.
-
Zobacz film Większość ludzi nie ma o nich najlepszego zdania. To podobno od nich pochodzi SARS-CoV-2, powodujący COVID-19, tymczasem to bardzo pożyteczne i potrzebne ssaki. Nietoperze, bo o nich mowa, w większości są naszymi sojusznikami. Wystarczy powiedzieć, że jeden osobnik w czasie wieczoru może pożreć nawet 2000 komarów! Od razu budzi sympatię, prawda?
-
Zobacz film Witamina E jest niezbędną substancją, która odgrywa wiele ważnych ról w naszym organizmie. Jest rozpuszczalna w tłuszczach i działa jako przeciwutleniacz. Nazywana jest też „witaminą młodości”.
-
Zobacz film Biwak pod namiotem pozwala na bliski kontakt z przyrodą. Jednak, aby urlop spędzić w komfortowych warunkach, musicie pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Na dłuższe wyjazdy warto dobrać namiot o pojemności większej od ilości osób – zwiększy to komfort wypoczynku. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy namiot jest kompletny i jak go rozłożyć. Nie czekajcie z tym na ostatnią chwilę!
-
Zobacz film Brak higieny jamy ustnej kojarzy się głównie z brzydkim zapachem z ust i zepsutymi zębami. Okazuje się jednak, że to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dokładne mycie zębów wpływa nie tylko na zęby czy dziąsła...
-
Zobacz film Czerwiec to idealny miesiąc na zbieranie ziół. Sprawdź, które warto zbierać.
"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce
Wrzesień to czas na zbiory owoców dziko rosnących roślin. Które z nich są najcenniejsze dla zdrowia i bardzo przydatne w kuchni?
Dodano:
Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 (14:07)
Źródło:
Interia.tv