"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Kilkadziesiąt nowych odsysarek do nieczystości ma zostać zamontowanych przy mazurskich jeziorach. Dzięki temu użytkownicy jachtów łatwiej znajdą miejsce, w którym mogą w pełni ekologicznie opróżnić toaletę, a tym samym mazurskie jeziora odetchną. Nielegalne zrzucanie nieczystości z jachtów do jezior to problem, z którym Mazury borykają się od lat. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Małe roślinki, a bardzo duże możliwości. Naukowcy z Poznania pracują nad stworzeniem gatunków roślin bardziej odpornych na susze oraz różne choroby i pasożyty. Brzmi futurystycznie, ale te rozwiązania wymyśliła sama natura. Bardzo duży potencjał mają na przykład len czy konopie. Dlaczego – sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pomimo tysięcy kilometrów dzielących Siewierz w województwie śląskim i Alaskę w Stanach Zjednoczonych jest pewna rzecz, a konkretnie zwierzęta łączące te dwa miejsca. Chodzi o łosie i, co ciekawe, zwierzęta te mają się u nas na tyle dobrze, że jest ich więcej niż w amerykańskim stanie. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Kwitnąca rywalizacja w Katowicach. Miasto organizuje konkurs na najpiękniejszy balkon. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Nie ważny jest metraż, czy miejsce - liczy się pomysł! Zyskać mają wszyscy. Z jakiego powodu? O tym Bartek Mokrzycki.
- Zobacz film Zamontowane są na murach urzędów, szpitali, zabytkowych pałaców oraz zwykłych domów. Moduły z metalowymi kolcami opanowały praktycznie każde polskie miasto. Z zasady mają zniechęcać ptaki do siadania na parapetach, wnękach i gzymsach. Przyrodnicy mówią jednak kolcom "dość" i pokazują zdjęcia ptaków zabijanych przez metalowe druty. O tym, czy uda się prawnie zakazać kolców i co ornitolodzy proponują w zamian opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od drugiego sierpnia pistia rozetkowa, czyli popularna sałata wodna została uznana za obcy gatunek inwazyjny. Nie można jej posiadać, hodować, ani sprzedawać. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi nawet milion złotych kary. Co zatem maja zrobić ci, którzy pistię posiadają? A jak traktować inne gatunki inwazyjne na przykład ptaki, gady i ssaki? Na te pytania odpowiedzi szukał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Czy specjalne hydrożele opracowane przez studentów Politechniki Łódzkiej pomogą oczyścić rzeki, jeziora i morza z metali ciężkich? Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące i potwierdzają, że hydrożele niczym sieci wyłapują zanieczyszczenia. Teraz studenci mają jeszcze jedno wyzwanie, opracowanie ich produkcji na skalę przemysłową. Plan jest taki, że będą mogły z nich korzystać między innymi kopalnie. W jaki sposób -wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Szlaczkoń szafraniec, to jeden z najrzadszych europejskich motyli. Występuje tylko w trzech krajach unii w tym w Polsce. Ochrona jego siedlisk polega tworzeniu zrębów czyli... wycinaniu lasu. Tylko w ten sposób można szlaczkonia ocalić dla przyszłych pokoleń. Na poszukiwanie motyla w kolorze szafranu wybrał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Tegoroczne żniwa będą gorsze niż zeszłego lata - szacuje GUS. Winna jest przede wszystkim nieprzewidywalna pogoda, która rujnuje uprawy. Zbiorów jest mniej i w efekcie wszyscy płacimy więcej za żywność. Czy są sposoby by zatrzymać tę spiralę - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na tę inwestycje mieszkańcy Gdańska czekali od lat. Port Czystej energii czyli spalarnia odpadów, których nie można już przetworzyć ma nie tylko ograniczyć odór ze składowiska śmieci, ale wytwarzać będzie również prąd i ciepło. Na razie trwają gorące rozruchy, nasza ekipa podejrzała jak te próby wyglądają od środka. Anna Gonia Kuc.
- Zobacz film Klimat zmienił się w Polsce na tyle, że kleszcze występują już u nas cały rok. Dlatego po każdym spacerze, niezależnie od pory roku trzeba sprawdzić czy my, albo nasi czworonożni przyjaciele, nie mamy na sobie tego groźnego insekta. Jak prawidłowo się go pozbyć. Co jest mitem a co faktem sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ośrodek rehabilitacji zwierząt chronionych do zamknięcia. Placówka spod Suwałk od dawna nie wytrzymała rosnących rachunków za prąd, pokarm dla zwierząt czy opiekę weterynaryjną. O tym co stanie się m. in. z wilkiem, bocianami i sarną, a także o podobnej trudnej sytuacji innych ośrodków - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Na uprzątnięcie toksycznych chemikaliów trzeba będzie wydać miliony złotych. Mafie śmieciowe wszędzie działają w podobny sposób, co pokazuje przykład wsi Paniówki w powiecie gliwickim. Zwieziono tam 800 pojemników z nieznanymi chemikaliami i jeden z nich się rozszczelnił. O dramacie mieszkańców żyjących na tykającej bombie ekologicznej opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Gdyby igrzyska olimpijskie odbywały się nad Wisłą... to królowa polskich rzek na pewno nie byłaby areną sportowych zmagań. W każdej ze zbadanych lokalizacji na Wiśle przynajmniej jeden z sześciu parametrów wskazywał, że woda nie spełnia przyjętych norm. Przekonał się o tym nasz reporter Michał Tokarczyk.
- Zobacz film Najsłynniejszy polski leśniczy Kazimierz Nóżka przeszedł na emeryturę. Teraz leśnictwu Polanki szefuje młody następca - Paweł Kozicki. O tym co Kazimierz Nóżka będzie robił w wolnym czasie i czy wciąż będzie przekazywał relacje z bieszczadzkiego lasu opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Nawet mieszkając w bloku można mieć ogródek. Do tworzenia takiej przestrzeni namawiają mieszkańców władze Lublina. Urzędnicy dają ziemię, reszta należy do sąsiadów. Cel ogrodów społecznych to nie tylko upiększenie osiedli, ale przede wszystkim kreowanie okazji do spotkania – przy sianiu, plewieniu czy kawie w cieniu wspólnie posadzonego drzewa.
- Zobacz film Połowa lipca to czas sarnich godów. Samce, czyli rogacze stają wówczas do krótkich walk, podczas których wykorzystują swoje poroże. Nie każdy jednak nosi na głowie jednakowe. Bywają kozły z jednym parostkiem, z baranimi rogami, korkociągami czy nawet perukami. O tym, co rośnie na głowie samców sarny i dlaczego czasem bywa dziwnym tworem opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jaka jest woda w miejscowej rzece i zalewie i jak bardzo skażona jest ziemia wokół nielegalnych wysypisk? Takie tematy prac badawczych wybrali sobie uczniowie z Lublina i ruszyli w teren zbierać próbki. Lekcje geografii wcale nie musza być nudne, a młodzi naukowcy latem mogą poszukać nowych tematów do analiz. O bardzo praktycznym wymiarze nauki - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W Warszawie trwa liczenie nietoperzy. Zarząd zieleni chce się dowiedzieć ile mamy tych latających ssaków i jakie gatunki zamieszkują stołeczne parki. Informacje pomogą w zaplanowaniu działań ochronnych. Odłowom nietoperzy w parku skaryszewskim towarzyszyła kamera Czystej Polski.
- Zobacz film To już ostatnia prosta do wejścia w Polsce w życie systemu kaucyjnego. Od stycznia do napojów w puszkach i plastikowych butelkach zostanie klientom doliczona kaucja, którą zostanie im zwrócona, gdy przyniosą opakowania do skupu lub sklepu. Opóźnień w wejściu nowych przepisów nie będzie - ustaliła nasza reporterka Adrianna Borowicz. O czym będą musieli pamiętać klienci od początku przyszłego roku? Już wyjaśniamy.
Niezwykły wynalazek z Polski. Hydrożele usuwają zanieczyszczenia z wody
Czy specjalne hydrożele opracowane przez studentów Politechniki Łódzkiej pomogą oczyścić rzeki, jeziora i morza z metali ciężkich? Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące i potwierdzają, że hydrożele niczym sieci wyłapują zanieczyszczenia. Teraz studenci mają jeszcze jedno wyzwanie, opracowanie ich produkcji na skalę przemysłową. Plan jest taki, że będą mogły z nich korzystać między innymi kopalnie. W jaki sposób -wyjaśni Adrianna Borowicz.
Dodano:
Czwartek, 22 sierpnia (19:08)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News