"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Codzienne życie pszczół w ulu pozwala przybliżyć niezwykły wynalazek z Kazimierza Dolnego, stworzony przez miejscowego pszczelarza. Można go oglądać w Muzeum Przyrodniczym. Znajduje się w sali wystawowej i mieszkają w nim żywe pszczoły. Dzięki temu zwiedzający mogą sami poszukać królowej i zobaczyć ile pracy wykonują te niewielkie owady. Niezwykły ul widziała też Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Chemiczne opryski czy jednak naturalne sposoby? To pytanie wraca jak bumerang w kontekście komarów. Wiele miast ma dylemat jak się pozbyć niechcianych insektów, które utrudniają życie mieszkańcom. Okazuje się, że natura może przyjść z pomocą - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Nie tylko cieszą oko, ale w wielu przypadkach dają szansę na ucieczkę od upałów. Mało kto jednak zadaje sobie pytanie, skąd biorą się kwiaty i kompozycje roślin zdobiące miejskie parki i klomby. Okazuje się, że większości przypadków są to rośliny dostarczane do miast przez firmy, które wygrywają przetargi. Są jednak wyjątki od tej reguły. Gdzie ich szukać - sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film Bocian na łące zachowuje się jak typowy wszystkożerca. Połyka bezkręgowce, małe ssaki, ptaki, ryby, płazy i gady. To właśnie zjawisko postanowili wykorzystać naukowcy. Bociany mogą być doskonałym miernikiem chemizacji środowiska. W myśl zasady "jesteś tym, co jesz" bociania krew pokazała ornitologom poziom funkcjonujących w naturze polichlorowanych bifenyli i pestycydów. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Usługi tego nietypowego banku docenią przede wszystkim miłośnicy domowych przetworów – we Wrocławiu powstały banki słoików. W wyznaczonych miejscach można zostawić i zabrać szklane opakowania. Skorzystać mogą na tym również ci, którzy po prostu chcą żyć lepiej. Szkło to jedno z najbardziej ekologicznych opakowań, odpowiednio segregowane można je przetwarzać bez końca. Maciek Stopczyk.
- Zobacz film Żniwa to czas wytężonej pracy nie tylko dla rolników. Przyrodnicy zajmujący się czynną ochroną błotniaka łąkowego też nie zasypiają gruszek w popiele. Przed żniwami muszą zabezpieczyć gniazda ukryte na polach żyta i pszenicy. Wszystko po to, aby młode pokolenie ptaków nie zginęło pod kołami kombajnów. O błotniakach łąkowych i tych, którzy się o nie troszczą opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od kilku dni w Warszawie padają wrony siwe, kawki ale też i gołębie. Przed śmiercią ptaki mają objawy neurologiczne, zaburzoną równowagę i drgawki. Osłabione i padłe wrony znajdowane są praktycznie we wszystkich dzielnicach miasta. Sprawę bada już Powiatowy Lekarz Weterynarii. O dziwnym problemie wśród krukowatych opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kiedy na termometrze jest ponad 30 stopni w cieniu, przyjemne lato zmienia się w śmiertelne zagrożenie. Ratunek to cień, butelka wody i nakrycie głowy. Kraków, według Polskiej Agencji Kosmicznej, nagrzewa się najszybciej ze wszystkich dużych miast w kraju. O różnicy między nagrzanym betonem a cieniem pod drzewem opowie Klaudia Syrek i jej gość.
- Zobacz film Orientarium Zoo Łódź obchodziło Dzień Kapibary. Z tej specjalnej okazji na wybieg wyjechały wybieg takie smakołyki jak marchewka, seler, miks sałat, a także ryż. Zwiedzający mieli okazję porozmawiać z opiekunami tych zwierząt. Te, spokojne, urocze i popularne cieszą się ogromną popularnością - mówią władze łódzkiego zoo.
- Zobacz film Zanieczyszczają glebę i powietrze. Mogą być przyczyną pożaru, szczególnie w tak upalne dni jak ostatnio. Mogą zostać połknięte przez zwierzęta, nierzadko doprowadzając do ich śmierci. Odpady, śmieci – bo o nich mowa – niestety zalewają polskie góry. Katarzyna Janke.
- Zobacz film Czy fasola wymaga ochrony? Okazuje się, że tak. Rodzime owoce i warzywa są zastępowane np. przez odmiany łatwiejsze w uprawie. Taki los spotyka już jabłka, m.in. popularne dawniej papierówki czy kosztele. Aby chronić lokalne odmiany fasoli występujące w Europie, stworzono unijny projekt "Increase" (ang. inkris). Bierze w nim udział Zakład Karny w Krakowie. O szczegółach w materiale Teresy Gut.
- Zobacz film Czy podczas upałów nadmiar wody może być problemem? W Szczecinie rozpoczęło się opróżnianie niecki 50-metrowego basenu Floating Arena. Do spuszczenia są 2 miliony litrów wody. Problem polega na tym, że trzeba było w niej zwiększyć stężenie chloru, by przeczyścić instalacje. I dlatego woda nie będzie nadawała się do podlewania trawników czy mycia chodników. Na szczęście znaleziono rozwiązanie. Woda trafi do kanalizacji a później do oczyszczalni ścieków. Stąd ostatecznie powróci w czystej formie do przyrody.
- Zobacz film Jego kwiaty z lśniącymi, żółtymi płatkami przypominają tarczę słoneczną. Nic dziwnego, że od dawna uważany jest za symbol słońca. Lipiec to ten czas kiedy polska zalana jest morzem słoneczników, bo o nich mowa. Są takie miejsca, jak na przykład pod Lubinem na Dolnym Śląsku, gdzie to morze słoneczników zamienia się w samoobsługową kwiaciarnię. O szczegółach Katarzyna Janke.
- Zobacz film Genialne eko-rozwiązania są wokół nas, choć czasem nie widać tego gołym okiem. Dlatego katowickie uczelnie zaprosiły chętnych na Tydzień Mikroświata. Oprócz widowiskowych eksperymentów wyjaśniających mechanizmy działające w przyrodzie, była też szansa na obejrzenie bakterii pod mikroskopem i poznania ich super potencjału. Dlaczego część doświadczeń trzeba było przeprowadzić w ciemności i czy bakterie mogą być także źródłem zielonej energii wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie raporty dotyczące populacji bocianów były alarmujące. W niektórych miejscach na południu i zachodzie Polski było ich nawet o 40 proc. mniej. Czy ten niebezpieczny trend się zatrzymał pomogą stwierdzić wyniki wielkiego międzynarodowego liczenia bocianów. Na czym polega i kiedy poznamy jego wyniki? Wolontariuszom w okolicach Rawicza towarzyszyła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na plażach tłumy turystów, a między kocami biegają czworonogi. Nie każdemu odpowiada zachowanie psów na plażach, a i zwierzęta w upałach, na rozgrzanym piasku nie czują się komfortowo. Jak mają się do tego przepisy, dobre obyczaje i praktyka? Sprawdzała w Trójmieście Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film Bolid przyszłości z zasięgiem ponad 5000 kilometrów. Studenci Politechniki Lubelskiej zbudowali prototyp pojazdu wodorowego, który nie emituje spalin, jest bardzo ekologiczny i rozpala wyobraźnie swoim zasięgiem. Czy tak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji - o tym Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Polskie rzeki i jeziora zmieniają się na naszych oczach. Jakość wody jest coraz gorsza - to w dużej mierze wina zmian klimatu. Przez wysokie temperatury masowo namnażają się glony i sinice. Nie pomaga też intensywne rolnictwo. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pewnie trudno w to uwierzyć, ale jakość powietrza w Warszawie jest taka sama jak w Bieszczadach. Naukowcy z wydziału fizyki atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego mają na to twarde dowody. Co jeszcze łączy Marszałkowską i bieszczadzkie połoniny - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Masz problem z gryzoniami, a mieszkasz poza miastem? Zaproś do siebie sowę. Nie boi się szczurów i w konfrontacji z nimi jest znacznie skuteczniejsza od kota. Płomykówka w czasie wychowu młodych - w ciągu jednej tylko nocy - potrafi upolować ponad dwadzieścia gryzoni. - Sowa to naturalna, bardzo skuteczna "firma" deratyzacyjna - mówią ornitolodzy i zachęcają do czynnej ochrony tych pięknych ptaków. O płomykówkach pod dachem opowie Marcin Szumowski.
Co w ulu bzyczy? Niezwykła żywa instalacja
Codzienne życie pszczół w ulu pozwala przybliżyć niezwykły wynalazek z Kazimierza Dolnego, stworzony przez miejscowego pszczelarza. Można go oglądać w Muzeum Przyrodniczym. Znajduje się w sali wystawowej i mieszkają w nim żywe pszczoły. Dzięki temu zwiedzający mogą sami poszukać królowej i zobaczyć ile pracy wykonują te niewielkie owady. Niezwykły ul widziała też Adrianna Borowicz.
Dodano:
Wtorek, 6 sierpnia (18:48)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News