"Nasz nowy dom"
-
Zobacz film Szemplino Wielkie to, wbrew nazwie, mała wieś nieopodal Nidzicy. Pod lasem, na odludziu, w połowie starego domu mieszka pani Ilona z pięciorgiem dzieci. Po latach upokorzeń i przemocy zagrażającej jej życiu kobieta znalazła siłę, by odejść od męża. Dziś stara się normalnie żyć, być dla swoich pociech mamą i tatą i utrzymywać rodzinę. Ucieczką od potwornych wspomnień stało się dla niej bieganie, pani Ilona trenuje i uczestniczy w biegach charytatywnych. Fatalny stan domu tej szczęśliwej już dziś rodziny robi ogromne wrażenie na ekipie programu. Dach pokryty rakotwórczym eternitem jest dziurawy. Woda deszczowa leje się do przedsionka, który jest jednocześnie kuchnią i łazienką. Na środku pokoju rodzinnego stoi niebezpieczny, stary piec. Choć w domu znajdują się toaleta i wanna, to nie ma kanalizacji. To wszystko zmieni się w ciągu pięciu dni. Gościem specjalnym odcinka jest niewidoma biegaczka Joanna Mazur.
-
Zobacz film Jagodne Małe to niewielka wieś na Mazurach. Nad pięknym jeziorem stoi zniszczony i zaniedbany budynek. W jednym z mieszkań pani Ania wychowuje syna - sześcioletniego Rafała. Chłopiec urodził się jako wcześniak i do dziś pani Ania walczy o to, by funkcjonował jak zdrowe dziecko. Po wielu pobytach w szpitalach Rafałek dziś jest wesołym, energicznym chłopcem, który chodzi do szkoły i stara się dorównać rówieśnikom. Warunki życia rodziny są bardzo trudne. Pokój Rafała nie wygląda jak miejsce, w którym mieszka dziecko – pełno tu mebli i przedmiotów należących jeszcze do jego zmarłych dziadków. Całe mieszkanie jest potwornie zagrzybione z powodu przeciekającego dachu. Stare okna nie dają się otworzyć, a mieszkanie ogrzewane jest dwoma dymiącymi piecami węglowymi. Pani Ania nie jest w stanie sama sfinansować remontu, dlatego w Jagodnem pojawia się Katarzyna Dowbor z ekipą programu.
-
Zobacz film Kilka lat temu w życiu pani Justyny wszystko się zawaliło. Zachorowała na nowotwór złośliwy i rozstała się z mężem. Walkę z chorobą toczyła jednocześnie wychowując samotnie dwie córeczki: dwunastoletnią Wiktorię i dziesięcioletnią Amelię. Po rozwodzie pani Justyna kupiła niewielkie mieszkanie w bloku. Niestety, okazało się, że stan wnętrza nie pozwala na wprowadzenie się - przy próbie malowania ze ścian odpada tynk, instalacja elektryczna jest w tragicznym stanie, podobnie jak rury kanalizacyjne i podłogi. Rozpoczęty remont gwałtownie przerwała informacja o ostrym nawrocie choroby. Pani Justyna toczy kolejną walkę, ale nie ma już sił, by pracować dodatkowo i odkładać na remont. Dziewczyny mieszkają w maleńkim pokoiku u rodziców pani Justyny, marząc o własnej kuchni i osobnych łóżkach. Ekipa programu pojawia się w Gliwicach, by spełnić te marzenia. AKTUALIZACJA: Nie żyje bohaterka programu Polsatu "Nasz nowy dom". Niestety kobieta zmarła dwa miesiące od wprowadzenia się do nowego domu.
-
Zobacz film Pani Małgorzata jest wdową, od kilku lat samotnie wychowuje trzy córki: dziesięcioletnią Gabrysię, ośmioletnią Weronikę i siedmioletnia Zosię. Cała rodzina mieszka w jednym pokoju, w mieszkaniu mamy pani Małgorzaty. Sytuację utrudnia choroba najmłodszej Zosi – dziewczynka cierpi na padaczkę nasenną, nocne ataki wymagają od pani Małgorzaty ciągłego czuwania. Starsze dziewczynki nie mają osobnego pokoju, by spać spokojnie. Marzeniem mamy i dziewczynek jest przeprowadzka do niewielkiego wiejskiego domku, który odziedziczyły po zmarłym mężu i tacie. Niestety, budynek nie nadaje się do zamieszkania – ściany są w stanie surowym, nie ma łazienki ani toalety, wanna stoi w pomieszczeniu gospodarczym. Brakuje kuchni. Cały budynek ogrzewa jedynie mały piecyk. Gdyby udało się wyremontować dom, Zosia miałaby tak potrzebny spokój, pani Małgorzata odzyskałaby poczucie bezpieczeństwa, a Gabrysia i Weronika mogłyby wreszcie uczyć się i wypoczywać w takich warunkach, jakie powinno mieć każde dziecko.
-
Zobacz film W maleńkim domu na skraju Sierakowskiego Parku Krajobrazowego mieszka trzyosobowa rodzina: pan Janusz, pani Anna i ich jedenastoletni syn Eryk. Rodzina przeniosła się do maleńkiego domku po rodzicach pani Ani, gdy pan Janusz stracił pracę i poważnie zachorował. Dziś stan zdrowia nie pozwala mu na podjęcie pracy zarobkowej, rodzinę utrzymuje pani Ania, pracując w chłodni przy produkcji mięsa. Eryk doskonale się uczy, mimo że warunki, w jakich mieszka rodzina nie sprzyjają rozwojowi chłopca. Wszyscy żyją i śpią w jednym małym pokoju, ogrzewająca dom koza stoi tuż przy łóżkach. Prowizoryczna łazienka nie ma nawet drzwi, a ciepłą wodę trzeba do niej przynieść w garnku, w wcześniej podgrzać na starej kuchni. Dach przecieka i powoli zapada się do wnętrza domu. Remont domu jest bardzo trudnym zadaniem, w ekipie programu pojawia się nowy architekt Wojtek Strzelczyk, który podejmuje wyzwanie i wspólnie z ekipą Artura przeprowadzają prawdziwą rewolucję.
-
Zobacz film Ekipa programu „Nasz Nowy Dom” trafia do Złotoryi, gdzie w starej kamienicy mieszka pani Daria, samotnie wychowująca dwóch synów – Oskara i Miłosza. Ich mieszkanie nosi liczne ślady rozpoczętych i nigdy nie dokończonych remontów, które pani Daria wykonywała samodzielnie, próbując dostosować wnętrze do potrzeb swoich synów. Miłosz choruje na zespół nerczycowy, ciężkie leczenie sterydami spowodowało u niego martwicę mięśni - chłopiec porusza się na wózku. Mieszkanie uniemożliwia mu samodzielne przemieszczanie się, łazienka nie jest przystosowana do jego potrzeb. Czternastoletni Oskar ma zespół Aspargera, powinien mieć swoją przestrzeń do wyciszenia i spędzania czasu. W pokoju chłopców nie ma normalnych łóżek, z kranu w łazience leci tylko zimna woda a całe mieszkanie nie ma prawdziwego ogrzewania. Najwyższy czas na zmiany.
-
Zobacz film Na Dolnym Śląsku - w malowniczym rejonie, zwanym Krainą Wygasłych Wulkanów - leży wieś Muchów. Ekipa programu odwiedza rodzinę pani Lidii i pana Daniela, którzy wychowują dwie córeczki - Wiktorię i Maję. Rodzina jest w żałobie. Niecały rok wcześniej zmarła trzecia z dziewczynek. Rodzice stracili najstarszą córeczkę a córki – ukochaną siostrę. Ich sytuację pogarsza fakt, iż natychmiast muszą się wyprowadzić z zajmowanego mieszkania. Ich własne lokum – część bardzo starego domu – nie nadaje się do zamieszkania. Puste ściany, brak kuchni i łazienki oraz brak jakiegokolwiek ogrzewania uniemożliwiają wprowadzenie się tam wraz dziećmi. Para marzyła o remoncie, ale wszystko przepadło, gdy Pan Daniel zachorował na nowotwór. Po leczeniu jego stan nie pozwala na cięższą pracę. Gdy sytuacja jest beznadziejna, pojawia się ekipa programu „Nasz Nowy Dom”.
-
Zobacz film Miejscem akcji pierwszego odcinka z najnowszej serii będą Bujały - wieś w województwie łódzkim. W starym ceglanym domu mieszka tu pan Dariusz, samotnie wychowujący troje dzieci: Fabiana, Lenkę i Nikodema. Jego żona odeszła nagle, zostawiając go samego z dziećmi. Pan Darek ma doskonały kontakt z dziećmi. Ale niestety ze względu na konieczność opieki nad nimi może pracować tylko dorywczo. Trudno mu związać koniec z końcem. Ich dom jest w tragicznym stanie i nie jest bezpiecznym miejscem dla rodziny. Wszyscy śpią w jednym pokoju, w ogrzewanej niebezpiecznym piecem kuchni jest tylko zimna woda. W budynku nie ma łazienki ani toalety. Mimo braku miejsca do nauki i prawidłowego rozwoju, dzieci radzą sobie w szkole i są pogodne. Największym marzeniem pana Darka jest stworzenie im pięknego, bezpiecznego domu. Dlatego w ich życiu pojawia się Katarzyna Dowbor z Arturem i Maćkiem. Miejscem akcji pierwszego odcinka z najnowszej serii będą Bujały - wieś w województwie łódzkim. W starym ceglanym domu mieszka tu pan Dariusz, samotnie wychowujący troje dzieci: Fabiana, Lenkę i Nikodema. Jego żona odeszła nagle, zostawiając go samego z dziećmi. Pan Darek ma doskonały kontakt z dziećmi. Ale niestety ze względu na konieczność opieki nad nimi może pracować tylko dorywczo. Trudno mu związać koniec z końcem. Ich dom jest w tragicznym stanie i nie jest bezpiecznym miejscem dla rodziny. Wszyscy śpią w jednym pokoju, w ogrzewanej niebezpiecznym piecem kuchni jest tylko zimna woda. W budynku nie ma łazienki ani toalety. Mimo braku miejsca do nauki i prawidłowego rozwoju, dzieci radzą sobie w szkole i są pogodne. Największym marzeniem pana Darka jest stworzenie im pięknego, bezpiecznego domu. Dlatego w ich życiu pojawia się Katarzyna Dowbor z Arturem i Maćkiem.
-
Zobacz film Katarzyna Dowbor udaje się do Strzałkowa w województwie łódzkim. Mieszka tu pani Anna wraz z siedemnastoletnim wnukiem Marcinem. Warunki, w jakich żyją, zaskakują nawet doświadczoną ekipę programu. W pokoju nastolatka nie ma światła ani ogrzewania. Starsza pani śpi na rozpadającym się rozkładanym fotelu. W kuchni stoi koza, która zadymia wszystkie pomieszczenia. Brakuje łazienki, a ze ścian wystaje słoma.
-
Zobacz film Ekipa programu odwiedza Lisewo w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszka tu czteroosobowa rodzina. Pan Tadeusz i i pani Danuta wychowują dwie córki: czternastoletnią Zuzię i dwunastoletnią Dominikę. Dominika choruje na ciężką postać cukrzycy. Mama jest z nią 24 godziny na dobę, także w szkole podczas lekcji, bo dziewczynka nie potrafi jeszcze sama przeprowadzić badania poziomu cukru i zrobić sobie zastrzyku. Konieczność opieki nad córką nie pozwala pani Danucie na podjęcie pracy, rodzina utrzymuje się z niewielkiej pensji pana Tadeusza. Ich dom nie jest bezpiecznym miejscem. Przeciekający dach powoduje, że ściany i sufity pokryte są grzybem. Natomiast łazienka jest jednocześnie kotłownią, co zagraża życiu i zdrowiu rodziny. Gdy Martyna i Artur ciężko pracują, Kasia Dowbor przygotowuje dla dziewczynek wyjątkowe atrakcje.
-
Zobacz film Wola Starogrodzka położona jest nieopodal Garwolina. Ekipa programu trafia do czteroosobowej rodziny. Pan Zbigniew jest wdowcem, wychowuje samotnie troje dzieci: osiemnastoletniego Kacpra, piętnastoletnią Weronikę i trzynastoletniego Michała. Mama rodzeństwa zmarła kilka miesięcy temu po długiej chorobie. Zrozpaczony pan Zbigniew tęskni za żoną, jednocześnie stara się być silny, by zadbać o siebie i dzieci. Ich dom to zaadaptowany budynek gospodarczy. Instalacja elektryczna jest prowizoryczna i niebezpieczna, za krótki komin powoduje zadymienie pomieszczeń. Podłogi i ściany są kompletnie zbutwiałe. W domu panuje ciasnota, najstarszy z rodzeństwa śpi w kuchni, młodsi nie mają miejsca do nauki i wypoczynku. Ekipa programu chce poprawić warunki ich życia i sprawić, że choć na chwile zapomną o nieszczęściach, jakie spotkały rodzinę.
-
Zobacz film Bożena samotnie wychowuje 19-letniego Bartosza, który jest poważnie upośledzony intelektualnie. Chłopiec ma problemy z mówieniem i komunikacją. Ojciec chłopca porzucił rodzinę. Kilka miesięcy temu, gdy w mieszkaniu nikogo nie było, zapaliła się instalacja elektryczna i wszystko doszczętnie spłonęło. Otrzymany przez rodzinę lokal socjalny składa się z maleńkiego pokoju i łazienki. Bożena nie ma nawet gdzie przechowywać posiłków, a Bartek tęskni za dawnym mieszkaniem i źle znosi zmianę. Ze względu na to, że Bożenę nie stać na remont mieszkania, do akcji wkracza ekipa "Naszego Nowego Domu".
-
Zobacz film Tym razem Katarzyna Dowbor odwiedzi Renatę i Wojciecha. Oboje po przejściach - ona małżeńskich, on - zdrowotnych, poznali się przypadkowo przez internet. Para doczekała się córeczki, która ma dziś cztery lata. Kobieta nie pracuje, by móc opiekować się dzieckiem i niepełnosprawnym partnerem. Łazienka jest kompletnie nieprzystosowana do jego potrzeb, a stara kuchnia kaflowa zagraża małej Ani. Na dodatek w domu panuje wilgoć. Poza tym wymiany wymaga dach. Ekipa remontowa będzie miała dużo pracy.
-
Zobacz film Pani Małgorzata wychowuje 17-letniego wnuka Mateusza. Mieszkają w parterowym, wielorodzinnym budynku w gliwickiej dzielnicy Łabędy. Lokal, który zajmują, ma gnijące podłogi, odpadający tynk i niebezpieczna instalację elektryczną. Kobieta pracuje jako dostawca pizzy i marzy o lepszej przyszłości dla podopiecznego. Nastolatek jest zapalonym siatkarzem, czym zaskarbia sobie sympatię Katarzyny Dowbor. Podczas gdy specjaliści remontują dom chłopaka, prowadząca organizuje dla niego wyjątkowe spotkanie - z Bartoszem Kurkiem.
-
Zobacz film Pani Małgorzata wychowuje czworo dzieci - Kingę, Kacpra, Krystiana i Kamila. Dodatkowo musi opiekować się swoim tatą po udarze. Rodzina żyje w bardzo trudnych warunkach - w ich starym domu nie ma odpowiedniego ogrzewania i łazienki. Z powodu ciasnoty dzieci nie mają warunków do nauki. Architekt i budowlańcy spróbują wygospodarować przestrzeń na pokoje dla rodzeństwa.
-
Zobacz film Katarzyna Dowbor tym razem chce pomóc trójce rodzeństwa. Michał, Filip i Roksana wychowywali się w domu pełnym przemocy i alkoholu. Po śmierci matki ich ojciec odszedł do innej kobiety. Najstarszy Michał, który był już wtedy pełnoletni, uzyskał od sądu zgodę na opiekę nad siostrą i bratem. Niestety, wkrótce potem w ich domu doszło do zwarcia instalacji elektrycznej i pożar zniszczył wszystkie pomieszczenia. Pozbawione dachu nad głową dzieci zamieszkały osobno u rodziny i przyjaciół. Chciałyby być znowu razem.
-
Zobacz film 51-letnia pani Maria i jej 13-letnia córka Magda mają domek na skraju lasu przy małej stacji kolejowej we wsi Jastrzębna na Podlasiu. Kobieta pracuje w szkolnej kuchni. Jej mąż zmarł kilka lat temu na nowotwór. W budynku jest stary piec, który bardzo słabo ogrzewa pomieszczenia. Nie ma bieżącej wody ani kanalizacji. Zimą często trzeba rozbijać lód na studni, by wydobyć wodę do mycia. Ekipa programu postanowiła poprawić warunki życia tej dwuosobowej rodziny.
-
Zobacz film Katarzyna Dowbor wraz z ekipą odwiedza panią Anetę. Kobieta opiekuje się dwiema dziewczynkami - Nikolą i swoją siostrzenicą Oliwką, której biologiczna mama nie była w stanie sprawować nad nią pieczy z powodu choroby alkoholowej. Jedenastoletnie dziewczynki są sobie bardzo bliskie. Jedynymi problemami rodziny są wołające o pomstę do nieba warunki mieszkaniowe. Pani Aneta wraz z dziewczynkami, babcią i dwoma braćmi mieszkają w jednopokojowym mieszkaniu. Podłogi i ściany są zniszczone, nie ma w nim ogrzewana, a sytuację pogarsza niesprawna łazienka. Dziewczynki tymczasem marzą o pięknym pokoju i wygodnym łóżku.
-
Zobacz film Nieopodal Malborka, we wsi Czerwony Dwór, stoi dom, który należy do pani Ewy i jej córki, szesnastoletniej Eweliny. Pani Ewa jest wdową, mąż zmarł, gdy Ewelina była maleńkim dzieckiem. Rodzina utrzymywała się z prac rolnych, pani Ewa zbierała zioła. Dwa lata temu u kobiety zdiagnozowano nowotwór piersi. Po operacji i chemioterapii praca jak dawniej nie jest już możliwa. Dodatkowym kłopotem okazał się coraz starszy dom. Dziurawe podłogi i okna wpuszczały do środka zimno. Stary piec grzał coraz gorzej, a w końcu doszło do tragedii - Ewelina zasłabła i trafiła do szpitala w wyniku zatrucia czadem. Śmiertelne niebezpieczeństwo zmusiło kobiety do podjęcia decyzji o wyprowadzce. Wynajęły niewielką kawalerkę w pobliskim Sztumie. Po zapłaceniu za mieszkanie w portfelu pani Ewy zostaje kilkadziesiąt złotych na przeżycie całego miesiąca. Sytuacja jest dramatyczna, na szczęście pojawia się ekipa „Naszego Nowego Domu”.
-
Zobacz film W pierwszym odcinku z premierowej serii odwiedzimy Opactwo - niewielką wieś, położoną nad Wisłą, u styku Mazowsza i Lubelszczyzny. Mieszka tu pani Jadwiga, po śmierci męża samotnie wychowująca dwoje dzieci: czternastoletniego Kubę i dziesięcioletnią Oliwię. Mąż pani Jadwigi zmarł niedawno z powodu wycieńczenia organizmu przez chorobę alkoholową. Kobieta od lat sama prowadziła dom, starała się zarobić na utrzymanie rodziny i jak najlepiej wychować dzieci. Zaradna i pogodna, cieszy się sympatią sąsiadów. Od kilku lat jest też sołtysem wsi. Choć wiele robi dla innych, ze skromnego wynagrodzenia sprzedawczyni nie jest w stanie poprawić warunków bytowych rodziny. Cała trójka zajmuje połowę starego domu. Mieszkają w jednym pokoju i kuchni, pomieszczenia ogrzewa stara kuchnia kaflowa, nie ma łazienki a toaleta jest na zewnątrz. Pani Jadwiga śpi w kuchni, nie ma miejsca do odpoczynku po ciężkiej pracy. Pod nieobecność mamy, o ogień w piecu i ogrzanie domu musi dbać Kuba. Dzieci marzą o pokojach, jakie widują w domach swoich rówieśników, ale przede wszystkim o łazience. Te marzenia spełni ekipa Artura, a nowy dom zaprojektuje Maciek.
"Nasz nowy dom", odc. 150
Szemplino Wielkie to, wbrew nazwie, mała wieś nieopodal Nidzicy. Pod lasem, na odludziu, w połowie starego domu mieszka pani Ilona z pięciorgiem dzieci. Po latach upokorzeń i przemocy zagrażającej jej życiu kobieta znalazła siłę, by odejść od męża. Dziś stara się normalnie żyć, być dla swoich pociech mamą i tatą i utrzymywać rodzinę. Ucieczką od potwornych wspomnień stało się dla niej bieganie, pani Ilona trenuje i uczestniczy w biegach charytatywnych. Fatalny stan domu tej szczęśliwej już dziś rodziny robi ogromne wrażenie na ekipie programu. Dach pokryty rakotwórczym eternitem jest dziurawy. Woda deszczowa leje się do przedsionka, który jest jednocześnie kuchnią i łazienką. Na środku pokoju rodzinnego stoi niebezpieczny, stary piec. Choć w domu znajdują się toaleta i wanna, to nie ma kanalizacji. To wszystko zmieni się w ciągu pięciu dni. Gościem specjalnym odcinka jest niewidoma biegaczka Joanna Mazur.
Dodano:
Czwartek, 3 października 2019 (14:19)