60 sekund
-
Zobacz film Depresja to nie jest po prostu „zły humor” albo lenistwo. To ciężka choroba, która często prowadzi do utraty rodziny, przyjaciół, pracy, a nawet życia. Bliskie osoby mogą jednak pomóc. Postępowanie z osobą, która cierpi na depresję, wymaga empatii, cierpliwości oraz pomocy specjalisty - psychiatry lub psychologa. Chcemy pomóc, a możemy zaszkodzić mimo najlepszych intencji. Warto unikać pouczeń: nie przesadzaj, inni mają gorzej, weź się w garść, wszystkich zamęczasz swoimi problemami, myśl pozytywnie, zajmij się czymś, idź na spacer, wmawiasz sobie, wszystko to jest w twojej głowie. Takie porady mogą wywołać u osoby w depresji poczucie winy, bezsilności i braku zrozumienia. Chory może pomyśleć, że jest lekceważony i traktowany protekcjonalnie. Jeszcze bardziej zamknie się w sobie.
-
Zobacz film Kichanie to odruch, który ma na celu oczyścić nos z kurzu, roztoczy i pyłków. W kichnięcie zaangażowane są bardzo silne mięśnie, co powoduje ogromną siłę takiego „prychnięcia”. Człowiek kicha z prędkością 40 km na godz. Z nosa wylatuje wtedy około 40 tys. kropli na odległość nawet 3 metrów. Już same te liczby jasno pokazują, że powstrzymywanie kichnięcia może być niebezpieczne. W rzadkich przypadkach wstrzymywanie kichania powoduje pęknięcia naczyń krwionośnych w oczach, uszkodzenie błony bębenkowej w uszach, a nawet odnotowano pęknięcie ściany gardła.
-
Zobacz film Wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Nasze ciało znajome w każdym calu. Czy na pewno? Tym razem ciekawostki o mięśniach. Najsilniejszy mięsień? Nie jest to żaden z tych, które ćwiczymy na siłowni. Najsilniejszym mięśniem jest żwacz. Znajduje się po obu stronach głowy. Służy do żucia, a jego nacisk na zęby trzonowe to siła aż 90 kg. Najmniejszy mięsień? Mało kto w ogóle wie o jego istnieniu. Ma tylko 6 mm długości. Znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest maleńki, ale bardzo ważny. Chroni ucho przed uszkodzeniem zbyt głośnymi dźwiękami.
-
Zobacz film Na katar nie ma skutecznego lekarstwa. Trzeba się z nim męczyć przez tydzień. Jednak jest taki moment, gdy możemy jeszcze mu zapobiec. Dzień przed wystąpieniem wszystkich objawów kataru, czujemy, że „coś nas bierze”. Lekkie swędzenie w nosie i gardle, osłabienie i uczucie zimna to pierwsze sygnały. Wtedy można spróbować domowego sposobu.
-
Zobacz film Dotychczas kojarzony głównie z wypiekami, zyskał nowe zastosowanie. Cynamon – aromatyczny dodatek do deserów pomoże także w ogrodzie. Często zdarza się, że na powierzchni ziemi w doniczkach z kwiatami pojawia się biały nalot. To pleśń, która niszczy roślinę i stanowi doskonałe środowisko dla ziemiórek – muszek dewastujących kwiaty. Co robić?
-
Zobacz film Wydaje się, że ugotowanie ziemniaków jest banalnie proste. To prawda, ale właśnie dlatego wiele osób popełnia przy tym błędy. Jak gotować ziemniaki, by zachowały walory smakowe i wartości odżywcze?
-
Zobacz film Kawa, zielona herbata, matcha czy guarana to popularne sposoby na poranną energię. Jednak kofeina niektórym osobom szkodzi, a specyficzny smak matchy czy gorzki wywar guarany nie wszystkim odpowiada. Jest jeszcze lepszy sposób. Zamiast małej czarnej – mała czerwona. Zaskakujące? Chodzi o sok z buraka.
-
Zobacz film Dorodne kwiaty to marzenie każdego miłośnika roślin domowych. Zdarza się niestety tak, że dotychczas piękna ozdoba, z dnia na dzień więdnie, tracąc swój urok. Jedną z najczęstszych przyczyn są prawie niewidoczne przędziorki.
-
Zobacz film W lecie staramy się jak najczęściej przebywać w parku, lesie czy na łące. Niestety przyjemność spaceru wśród zieleni często psują komary i kleszcze. Istnieją jeszcze pozornie niegroźne i niewielkie owady - meszki. Te niewielkie muchówki potrafią boleśnie ukąsić, ale także wywołać groźną reakcję alergiczną i zatrucie.
-
Zobacz film Podczas letnich spacerów za miastem napotykamy różne nieznane nam z nazwy rośliny. Na niektóre z nich trzeba bardzo uważać. Połknięcie listka lub nawet polizanie może wywołać poważne objawy zatrucia. Kilka bardzo toksycznych gatunków i w dodatku niezwykle do siebie podobnych, należy do jednej rodziny, selerowatych.
-
Zobacz film Mycie warzyw i owoców może uchronić nas przed groźnymi pasożytami. Równie ważne jest umycie rąk. W lecie na wycieczce, w ogrodzie, w piaskownicy – nietrudno sobie wyobrazić, jak łatwo wtedy ubrudzić dłonie. Piasek zgrzytający w zębach to najmniejsze zmartwienie. Na owocach lub warzywach zanieczyszczonych ziemią, brudną wodą i pozostałościami nawozów naturalnych mogą znaleźć się jaja glist lub tasiemców.
-
Zobacz film Wystarczy kilka dni nieuwagi lub urlop i cały nasz balkonowy ogródek może zostać zjedzony do gołej ziemi! Sprawców zazwyczaj nie widać. Trzeba z bliska i uważnie przyjrzeć się roślinom, żeby zobaczyć żarłoczne stworzenia...
-
Zobacz film Buraki to samo zdrowie i prawdziwy eliksir młodości. Nie wszyscy jednak wiedzą o kilku szczególnych zaletach tych warzyw.
-
Zobacz film Awokado niewątpliwie zasłużyło na miano superfood. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i potasu. Awokado jest dość kaloryczne, ale pamiętajmy, że to są wyjątkowo zdrowe kalorie! Dlaczego jednak jest aż tak drogie? Przecież to nie jest jedyny egzotyczny owoc w naszych sklepach.
-
Zobacz film Budzisz się z bólem szczęki, uszu albo głowy i czujesz nieznośne napięcie mięśni? Być może cierpisz na bruksizm. W diagnozie pomoże dentysta. Na pewno od razu zwróci uwagę na charakterystycznie starte uzębienie. Zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem stomatologiczny, ponieważ wyglądają tak, jakby się je dosłownie zjadało!
-
Zobacz film Chorwacja bez wątpienia jest jednym z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych. Jeśli decydujemy się na samodzielny dojazd, musimy pamiętać o odcinkach drogi płatnej. Austria, Czechy, Węgry i Słowenia korzystają z winiet, które możemy zakupić na stacjach benzynowych bądź przez Internet.
-
Zobacz film Arbuz to najlepszy owoc na letnie upały. Wystarczy go tylko lekko schłodzić w lodówce. Składa się w 90 procentach z wody, więc ma mało kalorii i świetnie nawadnia. Zamiast kolejnej nudnej szklanki wody można zjeść kawałek arbuza.
-
Zobacz film Tamarynd to owoc drzewa rosnącego w Indiach. Wygląda jak warzywo strączkowe i jest używany jako przyprawa. Owoc jest słodko-kwaśny, a można go wykorzystać na wiele sposobów. Dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak witamina A, potas i błonnik. Jest tyle pomysłów na jego wykorzystanie, że warto poznać ten egzotyczny owoc.
-
Zobacz film Morze Bałtyckie wydaje nam się bezpieczne i przyjazne. Nie jest zbyt ciepłe, ale za to nie ma w nim rekinów ani śmiertelnie groźnych meduz. Niestety często plaże są zamykane z powodu zakwitów toksycznych sinic. To jeszcze nie wszystko! Okazuje się, że przez ocieplenie klimatu i zmniejszenie zasolenia wody, w Bałtyku pojawiły się także inne niebezpieczne bakterie.
-
Zobacz film Przywódcy sekt gromadzą wyznawców, aby zdobyć władzę i pieniądze. Niszczą ich życie i odbierają wolność. Niektóre sekty odpowiadają za śmierć wielu osób. Oto kilka z organizacji najbardziej przerażających w historii. Sekty, które mordowały swoich członków oraz przypadkowe niewinne ofiary…
-
Zobacz film Od dzieciństwa słyszymy, że muchy przenoszą „zarazki”. To oczywiste, bo rozmnażają się i odżywiają w najbardziej obrzydliwych miejscach. Na nogach i skrzydłach przenoszą setki bakterii. Naukowcy ostrzegają, że zwłaszcza muchy domowe, które żyją w zatłoczonych miastach, transportują bardzo groźne patogeny.
-
Zobacz film Ryby są dobrym źródłem białka, witamin i mikroelementów. Niezwykle cennym składnikiem rybiego mięsa są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Czym różnią się ryby słodkowodne od morskich?
-
Zobacz film Chrupiąca kalarepa nigdy nie smakuje bardziej jak w czerwcu. Można kupić odmiany zielone i fioletowe. Warzywo zawiera cenne witaminy, składniki mineralne, błonnik, a nawet substancje przeciwnowotworowe. Wiele osób uważa, że jadalna jest tylko bulwa i popełnia błąd, wyrzucając do śmieci wartościowe liście!
-
Zobacz film Osiem włochatych nóg, kilka par oczu, zabójczy jad i ten przerażający sposób poruszania się – to wystarczy, żeby większość ludzi bała się pająków. Także inne pajęczaki, skorpiony, wzbudzają strach ze względu na swoje długie kolce jadowe. Niektóre pajęczaki dorastają do ogromnych rozmiarów, inne mają złowieszcze nazwy. Czy naprawdę są takie groźne, jak myślimy?
-
Zobacz film W klimacie umiarkowanym, jaki panuje w naszym kraju, komary nie przenoszą na szczęście groźnych chorób. Ich ukąszenie powoduje jedynie swędzące i bolące bąble. Nic przyjemnego, ale w niczym to nie zagraża naszemu zdrowiu. Naukowcy jednak alarmują, że stopniowe ocieplenie klimatu może nawet już za 10 lat sprowadzić na południe Europy gatunek komara, który roznosi ciężkie wirusowe choroby.
-
Zobacz film Nie są groźne dla człowieka, nie żądlą ani nie gryzą, ale ich hałas może być nie do zniesienia. Mowa o cykadach. Samce wabiące samice wydają niezwykle głośny dźwięk. Chór milionów cykad to hałas powyżej 100 dB, to prawie tyle, co młot pneumatyczny! Naukowcy ostrzegają mieszkańców wschodnich stanów USA (Wirginii, Wirginii Zachodniej, Południowej Karoliny), że właśnie w tym roku miliony tych owadów wyjdą ze swoich podziemnych gniazd.
-
Zobacz film Kolorowe kwiaty na balkonie wyglądają na pewno pięknie. Jednak jeszcze większą satysfakcję mogą przynieść nam własnoręcznie wyhodowane na balkonie czy tarasie owoce i warzywa. To jest możliwe! Ale jakie gatunki wybrać?
-
Zobacz film Użądlenie przez pszczołę, osę, szerszenia czy trzmiela jest bolesne, a w skrajnych przypadkach, gdy owad ukąsi w okolicę ust, gardła lub języka, bywa niebezpieczne. Bardzo uważać muszą także osoby uczulone na jad, bo nawet jedno użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
-
Zobacz film Co jeść i pić, żeby choć odrobinę poprawić sobie nastrój? Napoje wyskokowe odradzamy, ponieważ alkohol działa depresyjnie i w rezultacie tylko pogłębi przygnębienie. Ale są produkty zdrowe i dostępne, które na pewno trochę nam pomogą.
-
Zobacz film Basen kojarzy się zawsze z zapachem chloru, ale coraz więcej pływalni zaczyna uzupełniać dezynfekcję wody także ozonem, co pozwala zmniejszyć dawki chloru oraz przyspieszyć uzdatnianie wody. Ozon jest także wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń, hal fabrycznych i wnętrz samochodów. W czasie pandemii ulice miast są dezynfekowane woda ozonowaną. Czym jest ozon i jak działa?
-
Zobacz film Konserwy to zaskakująco stary wynalazek. Rozpowszechniły się w czasie wojen napoleońskich. Początkowo do konserwacji żywności używano butelek po trunkach. Konserwy pomagały przetrwać żołnierzom na frontach, a w latach 60. słynna puszka zupy pomidorowej Andy’ego Warhola stała się symbolem popkultury. W czasie pandemii wiele osób zaopatrzyło się w zapasy warzyw i owoców w puszkach. Czy warto je jeść, gdy nie mamy możliwości kupić świeżych?
-
Zobacz film Budzimy się z myślą o niej, robimy dla niej przerwę w pracy i wciąż szukamy najlepszego sposobu na jej przyrządzenie. Kawa ma dużo więcej zalet niż wad, więc jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Prawdziwi kawosze o kawie wiedzą wszystko, ale czy na pewno?
-
Zobacz film Z powodu pandemii musimy ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Sprzątamy teraz może nawet częściej i staranniej niż przedtem, a mimo to na meblach zbiera się więcej kurzu niż zwykle. Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź na to nieprzyjemne zjawisko kryje się w składzie domowego kurzu...
-
Zobacz film Z powodu pandemii musimy ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Wiele kobiet z przerażeniem obserwuje zwiększone wypadanie włosów. Przecież zwykle nie są aż tak bardzo widoczne w domu, na podłodze i w łazience. Ale czy to na pewno powód do niepokoju?
-
Zobacz film Los ciężko je doświadczył. Zostały oszpecone przez chorobę lub okrutne ataki. Nie poddały się jednak, mimo hejtu i złośliwości ludzi pomagają innym osobom w podobnej sytuacji. Lizzie Velasquez znalazła w Internecie brutalne komentarze na swój temat. To zainspirowało ją do pomocy innym osobom prześladowanym z powodu swojego wyglądu...
-
Zobacz film Gdy coś nas boli, pierwsze co słyszymy od ludzi, to: „weź sobie coś zażyj”, a drugie: „zrób sobie okład”. Pytanie tylko, jaki okład będzie lepszy, gorący czy zimny? Kiedy je bezpiecznie stosować? Na przykład nie można przykładać lodu bezpośrednio na skórę, woreczek z lodem trzeba owinąć ściereczką. Zobacz inne porady.
-
Zobacz film Odpowiednie nawodnienie jest niezmiernie ważne. Wysuszona śluzówka gardła i nosa jest bardziej podatna na koronawirusy i inne patogeny. Warto pić dobrej jakości wodą mineralną. Nie wszystkim jednak smakuje niegazowana, a o szkodliwości gazowanej krąży wiele mitów.
-
Zobacz film Herbata o poranku rozgrzewa, a jej aromat dodaje otuchy. Dzięki zawartości teiny ma działanie pobudzające. Wszystkie rodzaje herbat zawierają teinę, czyli po prostu kofeinę, a zawartość jej różni się ze względu na warunki uprawy oraz procesy suszenia i fermentacji.
-
Zobacz film Cały świat z nadzieją czeka na szczepionkę na koronawirusa. Nawet antyszczepionkowcy przestali pisać bzdury w Internecie. W XXI wieku mamy ogromny postęp w medycynie i to nasza wielka szansa, A jak było dawniej i kiedy nastąpił przełom? Już w średniowieczu zauważono, że po przebyciu niektórych chorób, ludzie się na nie uodparniają. Nie wiedziano wtedy oczywiście nic o bakteriach i wirusach...
-
Zobacz film W czasie pandemii koronawirusa trudno się dostać do dentysty. Jak sobie pomóc w domu, gdy boli ząb lub dziąsło? Przedstawiamy kilka naturalnych sposobów. Oczywiście nie zastąpią wizyty u stomatologa, ale mogą trochę złagodzić ból i infekcję.
-
Zobacz film Wiele osób siedzi teraz w domach i pracuje zdalnie. Brakuje nam ruchu i zwykłych spacerów, a z tym wiążą się kłopoty z prawidłowym krążeniem. Zimne ręce i dłonie to duży dyskomfort. Dotyka to zwłaszcza osób zestresowanych albo nałogowo palących papierosy.
-
Zobacz film Zawsze warto dbać o odporność organizmu, a teraz w czasie pandemii jest to szczególnie ważne. Podpowiadamy, czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę.
-
Zobacz film Ciecierzyca, cieciorka, znana też jako groch włoski, jest cenna zwłaszcza dla wegetarian, ponieważ jest doskonałym źródłem białka. Ciecierzyca zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, a więc może zastępować mięso. Dlaczego teraz o niej przypominamy?
-
Zobacz film Nie wszystkie doniesienia z ostatnich dni wzbudzają niepokój. Zebraliśmy kilka bardzo pozytywnych informacji, które dają nadzieję w czasie pandemii COVID-19.
-
Zobacz film Zastanawiasz się czasem, co sprawia, że posiłki w restauracjach wyglądają tak smakowicie? Na dodatek kucharze potrafią je przygotować niesamowicie sprawnie i szybko. Oprócz swej wiedzy kulinarnej stosują proste triki!
-
Zobacz film Celebryci i influencerzy prześcigają się w dziwactwach i groteskowych modyfikacjach ciała, aby zyskać rozgłos. Ale sława w Internecie nie dotyczy tylko ludzi, czasem także sympatycznych czworonogów, które stają się popularne niekoniecznie na własne życzenie.
-
Zobacz film Do Europy kawa przywędrowała wraz z Turkami, którzy wyruszając na podbój Wiednia w 1683 roku, zabrali ze sobą potężne zapasy swojego ulubionego napoju. Gdy polski król Jan III Sobieski rozgromił siły wielkiego wezyra Kary Mustafy, w ręce Polaków wpadły wszystkie skarby tureckiego władcy zgromadzone w obozie. Wśród nich były zapasy ziaren, które zwycięzcy uznali za paszę dla wielbłądów. A kto pierwszy w Europie poznał się na kawie? To ciekawa historia...
-
Zobacz film Koronawirus rozprzestrzenia się na świecie. W Internecie natychmiast pojawiło się mnóstwo rad, jak można uniknąć zakażenia. Niektóre z nich są niestety nieskuteczne, a nawet bardzo szkodliwe.
-
Zobacz film Moda na gotowanie i zdrowe odżywianie ogarnęła cały świat, a więc ludzie mają coraz większą wiedzę na temat tego, co jedzą. Są jednak trzy produkty, o które kłótnie nigdy chyba nie ustaną!
-
Zobacz film Ryby to samo zdrowie i wspaniały smak. Jednak niektórych gatunków ryb lepiej unikać, ponieważ mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Na przykład śmiertelnie trująca ryba fugu, specjał japońskiej kuchni. Wnętrzności ryby zwierają silną truciznę. Z powodu zatruć tym przysmakiem umiera rocznie nawet kilkanaście osób.
-
Zobacz film W czasie, gdy koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, warto szczególnie zadbać o odporność i unikać tego, co ją niszczy. Naukowcy są zgodni - nadmiar cukru w diecie znacząco obniża odporność. Nie wystarczy ograniczyć słodycze. Cukier ukryty jest nawet tam, gdzie nikt się go nie spodziewa!
-
Zobacz film Po powrocie z urlopu spodziewamy się, że będziemy wyglądać pięknie, a skóra będzie wręcz promieniować zdrowiem. Podróżujący samolotami do bardziej odległych miejsc mogą jednak być niemile zaskoczeni. Po kilka godzinach na skórze mogą pojawić się brzydkie wypryski i zaczerwienienia. Skąd się bierze samolotowy trądzik?
-
Zobacz film Cały świat z niepokojem obserwuje rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa z Wuhan. Czy wirus może spowodować pandemię zagrażającą całej ludzkości? Z czym tak naprawdę mamy do czynienia?
-
Zobacz film Prawdziwi kawosze o kawie wiedzą wszystko. Sztukę parzenia tego napoju zawsze jednak można udoskonalić… Jeżeli kupujemy ziarna kawy, to informacja o wysokości położenia plantacji może mieć duże znaczenie i świadczy o tym, że trafiliśmy na rzetelnego sprzedawcę. Im wyżej położona jest plantacja, tym ziarna dojrzewają dłużej i w cięższych warunkach. Taka kawa ma głębszy aromat i kwaskowaty smak.
-
Zobacz film Ludzie są w stanie poddać się najbardziej nieprzyjemnym zabiegom i połknąć każde obrzydliwe lekarstwo, aby wyzdrowieć. Nie chcemy tu ani potwierdzać, ani też kwestionować skuteczności alternatywnych terapii, ale trzeba przyznać, że niektóre są dość szokujące…
-
Zobacz film Folia aluminiowa zabezpiecza żywność przed światłem, działaniem niskich i wysokich temperatur czy wilgocią. Ma wiele zwolenników ze względu na wygodę zastosowania, ale też przeciwników, którzy obawiają się szkodliwości aluminium. Niezależnie od tych skrajnych opinii, warto postępować zgodnie z instrukcją. Nie wszyscy wiedzą na przykład, dlaczego folia ma dwie strony – błyszczącą i matową. Błyszcząca strona zatrzymuje ciepło. Gdy chcemy, żeby potrawa szybko nie wystygła, zawijamy ją w ten sposób, żeby błyszcząca powierzchnia znalazła się od wewnątrz. Tak samo postępujemy, gdy używamy folii do pieczenia. Gdy chcemy z kolei, aby potrawa zachowała świeżość i nie przegrzała się w upalny dzień, wtedy zawijamy matową stroną do środka.
-
Zobacz film Nad morzem koniecznie chcemy zjeść rybę w smażalni, a w górach zawsze mamy ochotę na oscypki. Serki wędzone, owalne i w kształcie beczułki, czyli scypki, gołki czy sery gazdowskie, można kupić o każdej porze roku i w całej Polsce. A jak znaleźć prawdziwy oscypek?
-
Zobacz film Każdy może się kiedyś znaleźć w niewłaściwym czasie w niewłaściwym miejscu. Trudno wskazać miejsce na świecie, gdzie mamy pełną gwarancje bezpieczeństwa. Jednak według analizy i rankingu przygotowanego przez The Economist Intelligence Unit istnieją miasta, gdzie przestępczość jest pod kontrolą, a służby zdrowia, ratownictwo, warunki sanitarne i ochrona antyterrorystyczna funkcjonują doskonale.
-
Zobacz film Są prześladowani, mordowani i okaleczani z powodu zabobonnej wiary. Albinosi w Tanzanii muszą się ukrywać i żyją w ciągłym strachu. Wiara w czarną magię oraz brak edukacji na ten temat jest dla albinosów często wyrokiem śmierci lub kalectwa. Miejscowi nazywają ich „białymi duchami” i wierzą, że mają oni niezwykłą moc, a ich ciała uzdrawiają...
-
Zobacz film Gejsza w kulturze zachodniej często mylona jest z kobietą lekkich obyczajów. Żeby zrozumieć, jaka to ogromna pomyłka, trzeba wiedzieć o tradycji tego zawodu kilka istotnych rzeczy. Gejsza to po japońsku dosłownie „człowiek sztuki”, a więc - artystka. Współczesne gejsze, tak jak i te dawne, zarabiają nawet kilkakrotnie więcej niż wynosi przeciętna pensja...
-
Zobacz film „Mamma Mia!” to niewątpliwie kultowy film, który podbił serca tysięcy widzów dzięki wykorzystaniu muzyki zespołu ABBA. Zdjęcia do „Mamma Mia!” powstały na greckiej wyspie Skopelos. Drugą część pt. „Mamma Mia! Here We Go Again” kręcono na chorwackiej wyspie Vis. Co skłoniło producentów do zmiany miejsca nagrań? Nic innego, jak niskie podatki. Vis dzięki produkcji zyskało na rozgłosie i natychmiastowym przyroście turystów, jednakże czy możemy znaleźć tam jakiekolwiek ślady filmowe?
-
Zobacz film To zrozumiałe, że taka na przykład zupa pomidorowa może się w końcu znudzić i będziemy chcieli poszukać mocniejszych wrażeń smakowych. Jednak na świecie istnieją potrawy, których zjedzenie niesie ogromne ryzyko. Mogą doprowadzić do śmierci. Po co ludzie to jedzą?
-
Zobacz film Niesamowity postęp medycyny daje nadzieję, że nie będzie tak źle jak w dawnych czasach w razie wybuchu jakiejkolwiek pandemii. Jednak wciąż pojawiają się nowe szczepy groźnych wirusów. Przykładem jest wirus SARS, którego pierwsze przypadki obserwowano w 2002 roku. Ostatnio śledzimy niepokojące doniesienia o rozprzestrzenianiu się nowego szczepu koronawirusa. Ludzkość przeżyła wiele prawdziwych pandemii. Najsłynniejsza to czarna śmierć, która w XIV wieku zabiła nawet do 60% ludzi w Europie. Stosunkowo niedawno, bo w latach 1918-1919 niezwykle groźna grypa hiszpanka spowodowała śmierć milionów osób na całym świecie.
-
Zobacz film Niektóre tradycje i zwyczaje z dalekich i egzotycznych regionów często wydają nam się szokujące i okrutne. Wiele z obyczajów, których nie rozumiemy, dotyczy modyfikacji ciała. Na szczęście rozwój cywilizacji powoli wypiera stare rytuały, zwłaszcza te najbardziej makabryczne.
-
Zobacz film Wyspa Sulawesi w Indonezji – to często pomijany region przy planowaniu wakacji. Z pewnością nie jest to miejsce, w którym możemy wydać zaoszczędzone pieniądze. Jednak dzięki niezwykłym obrzędom wyspa przyciąga coraz liczniejszą rzeszę turystów.
-
Zobacz film Kupione w sklepie owoce i warzywa zazwyczaj myjemy przed zjedzeniem; to dla większości osób jest oczywiste. Taka na przykład sałata aż się prosi, żeby ją opłukać, inaczej ziarnka piasku zgrzytające w zębach zepsują nam cały posiłek. Ale nie wszystkie produkty można myć. Niekiedy możemy sobie zaszkodzić…
-
Zobacz film Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż ugotowanie makaronu. A jednak o prawidłowe przygotowanie tej potrawy toczą się zawzięte spory. Jednym z gorących tematów wielbicieli makaronu jest kwestia: płukać czy nie płukać?
-
Zobacz film Skorupki jajek zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. A naprawdę szkoda je marnować, bo są przecież cennym źródłem wapnia. Wbrew powszechnym mitom, szkodliwe metale ciężkie nie odkładają się w skorupkach jaj. To naturalny mechanizm ochronny dla zarodków kurczaków. Ze skorupek jaj można zrobić odżywczy proszek, który warto dodawać do koktajli, musli i sałatek. Regularnie stosowany wzmocni kości oraz odżywi skórę, włosy i paznokcie.
-
Zobacz film Miód towarzyszy ludzkości niemal od początków cywilizacji, gdy pszczoły zostały udomowione. Zawiera cenne przeciwutleniacze i substancje o lekkim działaniu bakteriobójczym, oraz śladowe ilości witamin. Niestety naukowcy na razie nie potwierdzają jednoznacznie jego leczniczych właściwości, ale… wszystko przed nami.Badania zostawiamy naukowcom, a my skupimy się na tym, jak rozpoznać, czy kupowany miód jest prawdziwy.
-
Zobacz film Kawa, zielona herbata matcha czy guarana to popularne sposoby na poranną energię. Jednak kofeina niektórym osobom szkodzi, a specyficzny smak matchy czy gorzki wywar guarany nie wszystkim odpowiada. A gdyby spróbować „różowej kawy” czyli latte z buraka? To porcja czystego zdrowia i energii oraz… hit ostatnich lat w serwisach społecznościowych.
-
Zobacz film Zimy w ostatnich latach są łagodne, ale jednak w styczniu i lutym możemy spodziewać się mroźnych dni. Temperatura w pomieszczeniach nie powinna spadać poniżej 18°C, a najlepiej się czujemy, gdy jest około 20°C. Jak uzyskać nawet do 2 stopni więcej w mieszkaniu, nie zwiększając ogrzewania? Nie wszyscy wiedzą, że okna mają tryb zimowy i letni.
-
Zobacz film Buraki to samo zdrowie i prawdziwy eliksir młodości. Nie wszyscy jednak wiedzą o kilku szczególnych zaletach tych warzyw.
-
Zobacz film Zimowy górski krajobraz wygląda bardzo sielankowo... na zdjęciach. Może dlatego niedoświadczeni turyści popełniają czasem błędy, które zagrażają ich życiu albo narażają ich na gigantyczne koszty. Nieodpowiednie buty i ubranie, zły stan zdrowia, wędrówki na skróty, wpływ alkoholu, to tylko niektóre czynniki ryzyka...
-
Zobacz film Koty są rozpieszczone, urocze, nieznośne i kochane. Budzą od wieków skrajne emocje. W średniowieczu uważano je za diabelskie zwierzęta, a w starożytnym Egipcie z kolei za święte istoty, które po śmierci z szacunkiem balsamowano, a za zabicie kota groziły surowe kary.Oprócz kapryśnego charakteru te zwierzaki mają też niezwykłe zdolności...
-
Zobacz film Lukrowane babeczki, pierniczki i torty są nie tylko smakołykiem, ale i ozdobą stołu. A jeżeli nie chcemy używać do lukru syntetycznych barwników lub akurat nie mamy ich pod ręką? Piękne kolory uzyskamy, wykorzystując dostępne i naturalne produkty.
-
Zobacz film Święta mają zapach choinki, mandarynek i oczywiście pierników. Aromat piernikowego ciasta to przede wszystkim korzenne goździki. Są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego. Aby przyprawa zachowała zalety smakowe i lecznicze, musi być świeża. Jak to sprawdzić?
-
Zobacz film Polacy wciąż chętnie wybierają karpie na wigilijny stół, choć coraz częściej są one zastępowane innymi gatunkami, takimi jak śledź, pstrąg, dorsz czy łosoś. Zwolennicy świątecznego karpia nie zawsze zdają sobie sprawę, że nie jest to wcale staropolska tradycja...
-
Zobacz film Popularne w polskiej kuchni kiszonki to prawdziwe superfood. Dają niezliczone korzyści dla zdrowia, nie mówiąc o tym, że mają śmiesznie mało kalorii. W sklepach można znaleźć produkty określane jako kiszone i kwaszone. Często zastanawiamy się, skąd się to bierze. Różnica nie tkwi w nazwach produktów, bo są one stosowane zamiennie, ale w procesach produkcyjnych.
-
Zobacz film Kiedyś była nazywana pogardliwie „cytryną dla ubogich”. Ale to dawne czasy… Teraz żurawina zyskuje zaufanie medycyny klasycznej oraz jest nareszcie doceniana i w kuchni, i w profilaktyce zdrowotnej.
-
Zobacz film Mikrofalówka to z pewnością wygodny i szybki sposób na podgrzanie potrawy. Jednak wiele osób nadal używa jej bardzo nieufnie. O jej szkodliwości i promieniowaniu krąży mnóstwo mitów. Poza tym ludzie nie do końca rozumieją mechanizm działania mikrofalówek. Czy naprawdę jest się czego obawiać?
-
Zobacz film Przywiązany do drzewa, umierający z pragnienia, okrutnie poraniony. Najlepszy przyjaciel człowieka nie zasługuje na taki los. Ustawodawcy i obrońcy praw zwierząt mają nadzieję, że takie sytuacje będą coraz rzadsze w Polsce.
-
Zobacz film „Przeżyłem własną śmierć” – dla większości osób to szokujące słowa. Takie doświadczenie na granicy życia i śmierci oferuje ośrodek w Seulu. Na czym polega ta kontrowersyjna i wstrząsająca terapia?Hyowon Healing Center w Seulu to ośrodek, który oferuje swoim klientom szokująca terapię – „żywe pogrzeby”. Ma im to pomóc w życiowych problemach i zapobiec depresji lub myślom samobójczym. Grupowy „pogrzeb na żywo” przebiega według ustalonego rytuału...
-
Zobacz film Za kilogram tych grzybów można zapłacić nawet 25 tysięcy złotych. Ich smak i zapach jest trudny do określenia i niepowtarzalny. Koneserzy porównują ten aromat do mieszanki czekolady, orzechów, ziemi i zapachu lasu. Mowa o truflach – grzybach, które jeszcze sto lat temu były nazywane „czosnkiem bogaczy” i były dość łatwo dostępne. Teraz stały się symbolem wykwintnej kuchni i zbytków. Ceny najcenniejszych trufli białych na aukcjach sięgają nawet 100 tys. euro. za kilogram.
-
Zobacz film Pogodę trudno precyzyjnie przewidzieć, zawłaszcza w ostatnich latach, gdy często obserwujemy anomalia temperatury. Tradycyjnie wszyscy narzekają, że prognoza się nie sprawdza. Wiele osób marzy o białych świętach, ale jest za wcześnie, żeby przepowiedzieć śnieg. A może jednak uwierzyć w ludowe przysłowia i zabawić się w pogodowe wróżby?
-
Zobacz film Awokado niewątpliwie zasłużyło na miano superfood. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i potasu. Awokado jest dość kaloryczne, ale pamiętajmy, że to są wyjątkowo zdrowe kalorie! Dlaczego jednak jest aż tak drogie? Przecież to nie jest jedyny egzotyczny owoc w naszych sklepach.
-
Zobacz film Tłuste jedzenie kojarzy się od razu z otyłością. Wiele osób myśli, że brak tłuszczu w diecie to gwarancja pięknej sylwetki i zdrowia, a to spore uproszczenie i ogromny błąd. Tłuszcze są niezbędne do życia. Problem polega jednak na wyborze tych właściwych, zdrowych.
-
Zobacz film Domowe ciasto pozbawione kalorii, które można jeść w nieograniczonych ilościach? Brzmi świetnie, ale niestety taki przepis nie istnieje. Możemy natomiast choć trochę zbliżyć się do ideału i użyć zamiast cukru jego zdrowszych zamienników.
-
Zobacz film Budzisz się z bólem szczęki, uszu albo głowy i czujesz nieznośne napięcie mięśni? Być może cierpisz na bruksizm. W diagnozie pomoże dentysta. Na pewno od razu zwróci uwagę na charakterystycznie starte uzębienie. Zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem stomatologiczny, ponieważ wyglądają tak, jakby się je dosłownie zjadało!
-
Zobacz film Mówi się, że aby wyzdrowieć, człowiek jest gotowy przełknąć wyjątkowo paskudne lekarstwo i znieść nawet bardzo nieprzyjemną kurację. Osobom o słabych nerwach trudno chyba wyobrazić sobie jeden z najbardziej obrzydliwych, ale niezwykle skuteczny sposób – larwoterapię. Chirurdzy stosują ją przy leczeniu przewlekłych ran, stopy cukrzycowej, owrzodzeń, odleżyn oraz zakażeń bakteriami opornymi na antybiotyki.
-
Zobacz film Obce i inwazyjne gatunki kojarzą się raczej z filmami o kosmitach, jednak możemy spotkać je na co dzień w Polsce. To nic innego, jak zwierzęta i rośliny niefortunnie sprowadzone przez człowieka. Miały wspomóc rolnictwo lub hodowlę, niestety wymknęły się spod kontroli i zagrażają naszym rodzimym gatunkom, a czasami są uciążliwe dla nas samych.
-
Zobacz film Znajdziemy je w każdej kuchni. Są tanie i dostępne. Dodają aromatu i smaku potrawom, ale często zapominamy, że mają także dobroczynny wpływ na zdrowie. Na niektóre przyprawy warto zwrócić szczególną uwagę.
-
Zobacz film Cukier ma ostatnio bardzo złą opinię. I nie chodzi tylko o słodycze, ale też o przetworzoną żywność. Czy lekarze i naukowcy słusznie podnieśli taki alarm? Co jest prawdą, a co mitem?
-
Zobacz film Jesień to niestety czas, gdy często atakuje nas zły nastrój i narzekamy na zbędne kilogramy. Na jedno i drugie istnieje prosty sposób – kawa na ostro. Kawa z dodatkiem piekącego chili to rozgrzewający i pobudzający napój. Za niezwykle ostry smak papryczki chili odpowiada alkaloid - kapsaicyna. Przyprawa przyspiesza przemianę materii, pomaga zapobiegać zakrzepom krwi i niektórym nowotworom oraz znacznie poprawia nastrój, ponieważ stymuluje wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Do kawy wystarczy dodać szczyptę chili, nie więcej!
-
Zobacz film O zielonej kawie słyszeli na pewno wszyscy, którzy szukali naturalnych spalaczy tłuszczu. Czym ta kawa różni się od czarnej, oprócz tego, że rzeczywiście ma zielony kolor?
-
Zobacz film Żółte nasionka kozieradki nadają potrawom słodko-gorzki orzechowy posmak. Roślina nazywana jest bożą trawką lub greckim sianem. Miałaby szansę na bardziej przebojową nazwę i stałaby się hitem w naturalnej kosmetyce, gdyby nie dość mocny, jakby „rosołowy” zapach. Jednak doświadczone zwolenniczki domowych sposobów na urodę i tak przekonują, że wcieranie naparu z nasion w skórę głowy daje już nawet po tygodniu niesamowite efekty!
-
Zobacz film Zanim dopadnie nas jesienne przeziębienie, warto zadbać o odporność. Jeszcze mamy trochę czasu przed sezonem katarowym! Tym razem dwa naturalne sposoby, mniej popularne niż niezawodny czosnek, ale równie skuteczne.
-
Zobacz film Całe dnie za biurkiem, potem samochodem do domu, spacer najwyżej w pogodny weekend, a w zimie prawie nigdy. Brzmi znajomo? Ostatnie badania norweskich naukowców przerażają, ale dają jednak pewne nadzieje… Najpierw złe wieści. Okazuje się, że 20 lat siedzącego trybu życia to dwukrotnie większa możliwość przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca i naczyń. Kilkuset Polaków dziennie umiera w wyniku chorób układu krążenia.
-
Zobacz film Latte, cappucino, macchiato – do ich przyrządzenia niezbędne jest mleko. Osoby, którym krowie mleko szkodzi, nie muszą jednak rezygnować z pysznej kawy z pianką. Wybraliśmy najlepsze roślinne zamienniki.
-
Zobacz film Paluszki krabowe, sardynki w puszce i oscypki. Co łączy te produkty? Otóż nie zawsze są tym, co sugeruje ich nazwa.
-
Zobacz film Figi są w Polsce mało popularne, zwłaszcza te świeże, a przecież zawsze warto spróbować nowego owocowego smaku. Kupując owoce, powinniśmy wybrać te bardziej dojrzałe, ponieważ mają więcej przeciwutleniaczy i lepiej smakują. Zawierają sporo potasu regulującego ciśnienie krwi, a także wapń, magnez i cenne polifenole. Figi stosowane są w medycynie naturalnej pomocniczo przy wielu schorzeniach.
-
Zobacz film W ciągu dnia udaje ci się zachowywać zdrową dietę, wybierasz lekkie, urozmaicone posiłki, jednak często rezygnujesz ze śniadania, a wieczorem i w nocy tracisz kontrolę i zaczynasz jeść ogromne ilości słodkich i kalorycznych przekąsek. Jeśli ci się to zdarza albo komuś z twoich bliskich – w żadnym wypadku nie lekceważ tego, tylko poszukaj pomocy psychologa lub powiedz o problemie lekarzowi pierwszego kontaktu.
-
Zobacz film Grill to bardzo przyjemny pomysł na ogrodową imprezę. Niestety naukowcy znowu nie mają dobrych wieści dla miłośników pieczonych kiełbasek. Podczas grillowania powstają szkodliwe, rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Związki te tworzą się także podczas spalania odpadów, palenia tytoniu i są obecne w spalinach samochodowych, więc wnioski nasuwają się same.
-
Zobacz film Są nie tylko pyszną przekąską, ale przede wszystkim naturalnym źródłem zdrowia i urody, dlatego latem obowiązkowo powinny zagościć w naszej kuchni i… łazience.
-
Zobacz film Po sezonie na czereśnie i borówki, lato ma dla nas kolejny cenny, owocowy dar – winogrona. Nie możemy tego przegapić, bo nie dość, że cudownie smakują, to według badań owoce te chronią przed groźnymi chorobami.
-
Zobacz film Pyszna, odchudzająca i zdrowa – kawa bez wątpienia ma wiele walorów, ale czy wiesz, ile filiżanek tego napoju możesz wypić w ciągu dnia? Okazuje się, że trzeba być bardzo ostrożnym.
-
Zobacz film Kąpiel w morzu, w bogatej w minerały słonej wodzie, to świetna kuracja odmładzająca, ujędrniająca skórę, a nawet działająca leczniczo. Woda morska dostarcza składników mineralnych, działa jak delikatny peeling i potrafi leczyć stany zapalne. Morska kąpiel łagodzi nawet objawy egzemy, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy.
-
Zobacz film Jeszcze w ubiegłym wieku tatuaże kojarzyły się głównie z byłymi więźniami, teraz są modne i tak popularne jak makijaż. Niedługo mogą być nie tylko ozdobą, ale medycznym czujnikiem ratującym życie. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium opracowali trwały tusz do tatuażu, który pozwoli monitorować na bieżąco choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek oraz zaburzenia pracy wątroby czy serca.
-
Zobacz film Kawa od dawna uważana jest za naturalny spalacz tłuszczu. Okazuje się, że nie bez powodu tak ją cenimy. Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham odkryli, że kawa może pobudzać aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej. Do niedawna uważano, że tkanka ta występuje tylko u niemowląt, ale wykazano jej obecność także u dorosłych.
-
Zobacz film Biedronki zawsze cieszyły się naszą sympatią. Te ozdobne chrząszcze, nazywane bożymi krówkami, są bardzo pożyteczne, bo zjadają mszyce i inne szkodniki roślin. Niestety nasze rodzime, poczciwe gatunki, zaczyna wypierać agresywna i inwazyjna kuzynka - biedronka azjatycka, nazywana arlekinem (Harmonia axyridis). Jak je rozpoznać i czy rzeczywiście są groźne?
-
Zobacz film Wydaje się, że nie ma nic prostszego, niż ugotować makaron. A jednak wiele osób robi to źle! Zaraz wyjaśnimy, a przy okazji na dobre rozprawimy się z mitem tuczącego makaronu. Za najzdrowszy makaron uważa się ten z pszenicy durum, czyli pszenicy twardej. Mąka jest bogata w składniki odżywcze, ale mniej kaloryczna niż zwykła mąka pszenna. A czy wiedzieliście, że podczas procesu podgrzewania, a potem ochłodzenia makaronu, powstaje skrobia oporna, która staje się pożywką dla niezbędnych dla zdrowia bakterii probiotycznych? Taki makaron po kilku godzinach w lodówce jest także znacznie mniej kaloryczny.
-
Zobacz film Miłe chwile na plaży, praca w ogrodzie albo długi spacer w piekącym upale i poparzenie słoneczne gotowe. Co wtedy zrobić, gdy nie mamy akurat pod ręką żadnego aptecznego kremu? Przede wszystkim trzeba wziąć najpierw letni, potem chłodny, ale nie lodowaty prysznic. Zaskakującym, ale skutecznym sposobem jest…
-
Zobacz film Świeże i nieprzetworzone - to określenia, które wszystkim od razu kojarzą się ze zdrowym odżywianiem. Pamiętajmy jednak, że świeże i surowe to nie to samo. Niektóre produkty jedzone na surowo tracą swoje wartości, a nawet mogą bardzo zaszkodzić.
-
Zobacz film Mamy złą wiadomość dla osób, które nie lubią marnować jedzenia i szkoda im wyrzucić zgniecione jabłko. Zjedzenie obitych i pokrytych zgniłymi plamkami owoców może bardzo zaszkodzić zdrowiu. W takich uszkodzonych jabłkach, gruszkach, brzoskwiniach czy pomidorach, rozwijają się pleśnie. Grzyby te produkują mykotoksynę – patulinę.
-
Zobacz film Wszyscy zgodnie twierdzą, że klimatyzacja szkodzi. Owszem, szkodzi, ale w dużej mierze dlatego, że nieprawidłowo z niej korzystamy. Jakie błędy najczęściej popełniamy?
-
Zobacz film Huraganowe wiatry, trąby powietrzne, powodzie, afrykańskie upały, uciążliwe susze, apokaliptyczne burze – to nie scenariusz filmu katastroficznego, tylko ekstremalne zdarzenia pogodowe, które coraz częściej występują w Polsce. Ocieplenie klimatu postępuje i takich zjawisk będzie coraz więcej.
-
Zobacz film W upalne dni nie tylko łatwo o udar słoneczny, ale także o pożar. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo mogą nagrzewać się od słońca przedmioty. Czy zdarzyło wam się zostawić butelkę z wodą w samochodzie?
-
Zobacz film Deszczowa wiosna sprawiła, że pojawiły się całe chmary komarów. Każdemu wydaje się, że przyciąga komary bardziej niż inni. A co tak naprawdę może zwabić te znienawidzone owady?
-
Zobacz film W czerwcowe dni wreszcie możemy się cieszyć roślinami balkonowymi lub uprawami w ogrodach. Niestety wysokie temperatury sprzyjają najbardziej uciążliwym szkodnikom – wszędzie rozpanoszyły się mszyce! Trudno stosować pestycydy na balkonowe zioła lub kwiaty. Nie każdy ma też czas i wprawę, by przygotować naturalne mikstury. Możemy się wspomóc dobierając naszym roślinom odpowiednie towarzystwo.
-
Zobacz film Coraz więcej wiemy o zdrowym odżywianiu. Dotyczy to także wyboru rodzaju kawy. Dlatego coraz więcej osób wybiera kawę z ekspresu. Kawa rozpuszczalna natomiast uważana jest często za niezdrową, a nie wszyscy wiedzą, że tak naprawdę najbardziej szkodliwa jest ta zalewana wrzątkiem sposobem turecko-polskim. Czas sprostować niektóre mity na temat kawy.
-
Zobacz film Bolesne urazy mogą zdarzyć się wszędzie, a podobno najwięcej wypadków ma miejsce w domu, chwila nieuwagi i… gotowe. W takich sytuacjach często tracimy głowę, a zdenerwowany człowiek popełnia błędy. Jak nie pogorszyć sprawy w niektórych przypadkach?
-
Zobacz film Na terenie Małopolski i w województwie podlaskim pojawiły się niepokojące tablice ostrzegające: Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Nie ma powodu do paniki, bo to choroba która nie zagraża bezpośrednio ludziom, jednak sprawa jest poważna, ponieważ jest to ogromny problem dla pszczelarzy, ale także sadowników.
-
Zobacz film Wciąż słyszmy, że żywność wysoko przetworzona jest niezdrowa, ale przypomnijmy, dlaczego właściwie nam szkodzi i dlaczego warto ją ograniczać. Producenci, starając się poprawić wygląd, smak i trwałość jedzenia, muszą dodawać do niego emulgatory, regulatory kwasowości konserwanty i sztuczne barwniki. Produkty przetworzone przemysłowo zawierają także zbyt dużo cukru, soli i tłuszczów trans. Przykładem takich szkodliwych dodatków jest kwas fosforowy i fosforany.
-
Zobacz film Wiosenne spacery, na które tak długo czekaliśmy, mają niestety jedną poważną wadę – czyhające wśród zieleni kleszcze. W ubiegłym roku w Polsce boreliozę zdiagnozowano u ponad 20 tys. osób, a nie ma na nią szczepionki. Trwają dopiero prace nad nią. Natomiast można zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Żaden preparat, czy to syntetyczny, kupiony w aptece, czy wykonany w domu, nie zabezpieczy nas oczywiście w 100% przed kleszczami, ale na pewno odstraszy wiele z tych pasożytów. A nigdy nie wiadomo, czy akurat właśnie ten jeden, przenoszący boreliozę, nie zrezygnuje z ugryzienia nas dzięki prostemu domowemu sposobowi.
-
Zobacz film Gdy pojawią się na placach targowych i sklepach, to znaczy, że wiosna już na dobre się rozpoczęła. Rzodkiewki mają mało kalorii, za to dużo cennych składników odżywczych. Niestety nie wszyscy mogą bez ograniczeń cieszyć się tym wyjątkowym warzywem.
-
Zobacz film Domowe syropy kojarzą się głównie z kultową cebulą, przesypaną cukrem lub miodem. To skuteczny i prosty do wykonania naturalny lek. Ale warto spróbować także innych sprawdzonych mikstur. Chcemy przypomnieć, że na przełomie kwietnia i maja jest jedyny moment na zebranie pędów sosny na syrop. Kto poznał jego leczniczą moc, nie może tego przegapić, bo za dwa tygodnie będzie za późno!
-
Zobacz film Kupione w sklepie owoce i warzywa zazwyczaj myjemy przed zjedzeniem; to dla większości osób jest oczywiste. Taka na przykład sałata aż się prosi, żeby ją opłukać, inaczej ziarnka piasku zgrzytające w zębach zepsują nam cały posiłek, nie mówiąc już o bakteriach i wirusach, które beztrosko zjemy. A co z innymi produktami?
-
Zobacz film Kiełki roślin to od dawna symbol zdrowego odżywiania, źródło witamin i składników mineralnych. Jednak nie wszystkie nasiona, zwłaszcza te drobne, są łatwe do skiełkowania. Niektóre gatunki lepiej uprawiać na podłożu i zjeść dopiero wtedy, gdy pojawią się liścienie i pierwsze liście właściwe. Mikroliście, baby leaf, microgreens – to propozycja dla osób, które nie mają własnego ogrodu. Można je uprawiać nawet na parapecie!
-
Zobacz film Uważasz, że jesteś w świetnej kondycji zdrowotnej? Wszystkim tego oczywiście życzymy, ale nie zaszkodzi przeprowadzić prostego testu, który zajmie około minuty i możesz go wykonać w dowolnym miejscu, byle nic cię nie rozpraszało.
-
Zobacz film Dlaczego nasz mózg tak bardzo kocha kawę, że sam jej zapach potrafi nas obudzić albo zwabić do kawiarenki?Kofeina blokuje wywołujące senność receptory adenozyny, związku obecnego we wszystkich komórkach ciała, działającego między innymi wyciszająco na układ nerwowy. Pobudza też wytwarzanie innych neuroprzekaźników, przez co działa pobudzająco, usprawnia procesy myślowe i zwiększa koncentrację i pamięć krótkotrwałą.
-
Zobacz film Dlaczego brokuł powinien być wybrany królem warzyw? Poł kilograma to tylko 150 kalorii, a kryje w sobie trzy prawdziwe skarby! Brokuły oraz kiełki brokułów są najlepszym źródłem sulforafanu, wyjątkowego związku, który chroni przed nowotworami i chorobami układu krwionośnego. Tworzy się on w uszkodzonej tkance rośliny pod wpływem enzymów. Ale to jeszcze nie wszystko, co oferuje nam brokuł...
-
Zobacz film Jaki jest ideał zdrowej diety? Jeść dokładnie tyle, ile się potrzebuje, nie mniej i nie więcej, zachowując odpowiednie proporcje tłuszczu, węglowodanów i białka. Nasz żołądek ma w przybliżeniu wielkość dwóch pięści. I tyle powinniśmy jeść, aby go nadmiernie nie rozciągnąć i nie przesadzić z kaloriami. Mamy do tego najprostszą miarkę… własne dłonie!
-
Zobacz film Faktem jest, że aluminium, czyli glin, to metal, który występuje powszechnie w przyrodzie, w związkach organicznych i nieorganicznych. To prawda, że jest całkowicie zbędny w organizmie i w większych ilościach silnie toksyczny. Na szczęście zdrowy organizm szybko radzi sobie z jego usuwaniem. Jednak na temat aluminium krąży nadal wiele mitów. Czy naprawdę aluminiowe wyroby są takie groźne?
-
Zobacz film Siemię lniane jest tanie i banalnie proste w przygotowaniu. Już jedna łyżka stołowa dostarczy dawkę cennych kwasów omega-3, które chronią przed chorobami serca, cukrzycą i nowotworami. Nasiona zawierają lignany, szczególnie polecane kobietom w czasie menopauzy. Obniżają one także ryzyko raka piersi. Podpowiadamy, w jaki sposób wykorzystać to polskie superfood.
-
Zobacz film W dzisiejszych czasach nie mamy żadnego problemu z przechowywaniem żywności i nie obawiamy się zatruć pokarmowych w domu. A niesłusznie, bo często popełniamy błędy, które mogą skutkować poważnym zatruciem bakteryjnym, a nawet w skrajnych przypadkach zagrozić życiu. Niska temperatura w lodówce nie hamuje całkowicie rozwoju bakterii, jedynie znacznie go spowalnia. Z tego powodu gotowanego makaronu nie powinno się przechowywać w lodówce dłużej niż dwa dni, a ugotowany ryż można trzymać najwyżej do następnego dnia, a najlepiej zjeść od razu. W surowym ryżu występują laseczki woskowe (Bacillus cereus) – bakterie powodujące silne wymioty i biegunki, tak zwany „syndrom ugotowanego ryżu”, czasami wywołują ciężkie zatrucie wymagające pobytu w szpitalu.
-
Zobacz film Banany to popularna przekąska, składnik deserów i ważny owoc w diecie prebiotycznej. Jednak ich kolor ma znaczenie! W zielonych, niedojrzałych w pełni bananach, znajduje się skrobia oporna, która jest pożywką dla niezbędnych dla zdrowia bakterii probiotycznych, a to od nich zależy w dużym stopniu nasza odporność i samopoczucie.
-
Zobacz film Nasiona czarnuszki i olej, nazywane „złotem faraonów”, od wieków uważane za lek na wszystkie choroby, w przeciwieństwie do wielu przecenianych darów natury rzeczywiście mają doskonałe właściwości zdrowotne.Czarnuszka nadaje się jako przyprawa do sałatek i kanapek, dodatek do zup, a także oczywiście w formie oleju na zimno. Jednak jednym z najciekawszych pomysłów jest ziołomiód z nasion tej cennej przyprawy, tak zwany „czarny słoik”.
-
Zobacz film Jedz ziemniaczki, bo ci wystygną! Kto tego nie słyszał w dzieciństwie? Okazuje się, że ci, którzy jedli zimne, mieli rację, bo schłodzone gotowane ziemniaki, makaron, ryż, kasza, ale także czerstwiejący chleb, stwarzają korzystne warunki dla tych „dobrych” bakterii w naszym organizmie, a na dodatek stają się mniej kaloryczne. Podczas procesu podgrzewania, a potem ochłodzenia ziemniaków i produktów zbożowych, powstaje skrobia oporna, która staje się pożywką dla niezbędnych dla zdrowia bakterii probiotycznych.
-
Zobacz film Zboża i zboża rzekome były pierwszymi roślinami, jakie zaczął uprawiać człowiek, cenione są we wszystkich kuchniach świata i choć zwolennicy diety paleo nie są z tego zadowoleni – nadal stanowią podstawę zdrowego żywienia na całej planecie. Zboża to rośliny uprawne z rodziny wiechlinowatych (traw) oraz gryka zwyczajna z rodziny rdestowatych. Zboża rzekome, pseudozboża są to rośliny z innych rodzin, ale posiadające podobne nasiona do zbóż - o zbliżonym składzie, bogate w skrobię.
-
Zobacz film Co może być trudnego w zaparzeniu herbaty? Wsypuje się ją do dzbanka albo wrzuca saszetkę do kubka, zalewa wodą i herbata gotowa… tak przeważnie myślimy, a szkoda, bo ten zdrowy i aromatyczny napój, zasługuje na więcej uwagi. Nie trzeba od razu zostać mistrzem japońskiej ceremonii parzenia, ale podpowiadamy, jakich błędów unikać, żeby z każdego rodzaju herbaty wydobyć to, co najlepsze.
-
Zobacz film Wyobraźmy sobie rośliny, które jednocześnie podnoszą odporność, zwiększają witalność, poprawiają koncentrację i pamięć, a przede wszystkim chronią organizm przed skutkami stresu, a w dodatku są nieszkodliwe i legalne. Fantazja naukowców i zielarzy? A jednak takie rośliny istnieją, trwają nad nimi badania, a określenie adaptogeny znane jest naukowcom już od 1947 roku, gdy po raz pierwszy użył go rosyjski farmakolog Mikołaj Lazarew.
-
Zobacz film Picie kawy w rozsądnych ilościach, czyli najwyżej trzy filiżanki dziennie, ma pozytywny wpływ na samopoczucie i fizjologię. Osoby, które mają nadciśnienie lub cierpią na bezsenność, powinny ostrożnie pić ten pobudzający napój. Jak pić kawę, żeby mieć pewność, że sprawi nam czystą przyjemność i nie zaszkodzi zdrowiu?
-
Zobacz film Ssanie oleju to sposób na bielsze zęby, zdrowe dziąsła i świeży oddech. Ta bezpieczna i naturalna metoda wspomaga też leczenie chorych zatok, przeziębienia i próchnicy. Nie ma co ukrywać, że jest to propozycja dla osób cierpliwych, bo wymaga regularnego stosowania przez co najmniej miesiąc.
-
Zobacz film Przed nami sylwestrowe szaleństwa i nie ma co ukrywać – wiele osób czeka ciężki noworoczny poranek. Podpowiadamy, jak się przygotować do imprezy, aby złagodzić trochę skutki zakrapianej nocy. Można znaleźć wiele rad, miedzy innymi – picie surowych jajek, co odradzamy, bo alkohol zadziała jak bomba z opóźnionym zapłonem. Najlepiej przed imprezą sprawdzi się legendarny rosół. Koniecznie trzeba posypać go hojnie pietruszką, która dostarczy witaminy C.
-
Zobacz film Do tradycji świątecznych można śmiało zaliczyć powszechne narzekanie na przejedzenie. Kto nie narzeka – nie świętował. A tak poważnie – podpowiadamy, co zrobić, żeby poprawić trawienie i korzystać do woli ze świątecznych przysmaków.
-
Zobacz film Tydzień przed świętami to dla wielu osób czas gorączkowych poszukiwań odpowiednich prezentów pod choinkę. Często mamy obawy, że nie trafimy w gust obdarowanego i zbędny upominek nie sprawi żadnej przyjemności. Podpowiadamy, jakie prezenty będą odpowiednio eleganckie i niemal na pewno przydadzą się każdemu.
-
Zobacz film Coraz chętniej wracamy do sprawdzonych, naturalnych i bezpiecznych sposobów łagodzenia przeziębień i wzmocnienia odporności organizmu. Zioła i domowe mikstury są skuteczne, ale czy korzystamy z nich prawidłowo? Podpowiadamy, jak stosować popularne naturalne leki, aby nie tracić ich leczniczych właściwości.
-
Zobacz film Kostka lodu kojarzy się przede wszystkim z orzeźwiającym napojem w letnie upały, ale to także najtańszy i najprostszy do wykonania kosmetyk. Masaż kostkami lodu poprawia krążenie krwi, zmniejsza obrzęki i napina skórę.
-
Zobacz film Zbyt dużo kalorii i mało ruchu – to prosty przepis na nadwagę i otyłość. Jednak są różne rodzaje otyłości i warto je umieć rozpoznać, żeby zdawać sobie sprawę z wagi problemu i szukać skutecznych sposobów na odchudzanie. Sylwetka "jabłko" czy "gruszka"? To łatwo sprawdzić!
-
Zobacz film Farby do włosów zawierają w składzie amoniak i utleniacze, które mogą niszczyć włosy, zwłaszcza gdy stosuje się je zbyt często. Jeśli zależy nam tylko na podkreśleniu naturalnego koloru włosów, warto wypróbować proste, naturalne sposoby, stosowane z powodzeniem od wieków.
-
Zobacz film Robisz codziennie tosty na śniadanie? To szybki i lubiany posiłek, ale niekoniecznie zdrowy, warto więc zachować umiar. W mocno przypiekanym pieczywie tostowym powstaje szkodliwy związek – akrylamid (akryloamid, C3H5NO), który może przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
-
Zobacz film Dynia kojarzy się przede wszystkim z Halloween, ale coraz częściej ze zdrową i pomysłową kuchnią. To wciąż niedoceniane warzywo, a przecież dynia ma cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Można wykorzystać jej miąższ, pestki i olej. Olej z nasion dyni nadaje się nie tylko do celów kulinarnych, ale też dla poprawy zdrowia i pielęgnacji skóry i włosów. Ale jaki olej wybrać?
-
Zobacz film Wszechobecna i znienawidzona przez wszystkich „chemia” w pożywieniu, ubraniach i kosmetykach, skłoniła do poszukiwania ekologicznych produktów. Domowe sposoby dbania o urodę cieszą się ogromną popularnością. Bazują na naturalnych, bezpiecznych składnikach i są bardzo skuteczne, ale do niektórych pomysłów lepiej podchodzić ostrożnie, ponieważ mogą czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc.
-
Zobacz film Zioła lecznicze towarzyszą nam od początków cywilizacji. Dawno temu stosowano je, opierając się tylko na praktyce i doświadczeniu. Współczesna nauka pozwoliła na zbadanie większości ziół pod kątem biochemicznym i są uznawane przez środowisko medyczne na równi z lekami syntetycznymi. Niektóre z nich są niezwykle cenne ze względu na unikalny skład. To prawdziwe skarby natury...
-
Zobacz film Wystarczy łyżka czy garstka dziennie, aby zauważyć ich dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Ich smak pasuje niemal do wszystkiego, można je dodawać do kanapek, sałatek, zup lub jogurtów. Nie wymagają właściwie żadnego wysiłku kulinarnego, tylko - kupić i posypać. Mowa o nasionach. A które są najzdrowsze?
-
Zobacz film Tłuste jedzenie, ostre przyprawy, alkohol i kawa powodują, że na pewno nie wyśpimy się dobrze. Ale jest coś, co warto zjeść na kolację, aby spać długo i szczęśliwie – to zwykłe jajko! Nie takie może zwykłe, bo jaja są prawdziwą bombą witaminową i mineralną. Zawierają niemal wszystkie niezbędne dla organizmu składniki i zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym. Najlepiej jeść je przyrządzone na miękko, są wtedy lekkostrawne.
-
Zobacz film Orzechy są uważane za najzdrowszą bakaliową przekąskę, mimo że mają bardzo dużo kalorii. Chronią serce i mózg dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i łagodzą stres.Orzechów nie można jednak jeść za dużo, bo mają więcej kalorii od czekolady! Jedna garstka mniejszych orzeszków czy kilka dużych dziennie – to ilość wystarczająca i bardzo mile widziana przez organizm.
-
Zobacz film Dom to miejsce, gdzie każdy powinien czuć się bezpiecznie. Zazwyczaj tak jest, więc w tym prywatnym, swojskim schronieniu, nasza czujność bywa uśpiona, inaczej niż na przykład w obcej, nieprzyjaznej okolicy. Do groźnych wypadków w domu dochodzi na tyle często, że warto przemyśleć niektóre zagrożenia.
-
Zobacz film Otyłość dotyczy już co piątej osoby w Europie. Najczęściej zbędne kilogramy są skutkiem nadmiaru jedzenia i braku ruchu. Ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że mimo właściwych ilości kalorii, ćwiczeń i przestrzegania wszystkich zasad zdrowego żywienia, waga rośnie i nie można schudnąć. Przyczyną mogą być niektóre choroby...
-
Zobacz film Właściciele zwierząt jednogłośnie twierdzą, że ich pupile działają kojąco na psychikę i niezmiennie poprawiają nastrój. Rzeczywiście to przyjemne chwile, gdy odpoczywamy w ulubionym fotelu, a pies czy kot zasypiają nam na kolanach. Jednak gdy pies zbyt często przytula się do jednego miejsca, obwąchuje i liże konkretny punkt na skórze, okazując niepokój, warcząc, zwłaszcza gdy wcześniej tak się nie zachowywał, może to oznaczać, że zwierzę sygnalizuje nam groźną chorobę. W psim nosie jest około 200 milionów komórek węchowych. Człowiek dysponuje tylko 5 milionami. Nic dziwnego, że psy mogą wyczuć zmiany chorobowe, tym bardziej że większość chorób powoduje wydzielanie się substancji o specyficznym dla nich zapachu. Jaki zapach mają choroby? Cukrzyca – zapach acetonu zgniłych jabłek, odra – zapach ptasich piór, zakażenie bakterią Helicobacter pylori – zapach stęchlizny, rana zakażona pałeczką ropy błękitnej – zapach jaśminu lub woskowych kredek, dur brzuszny – zapach chleba, mocznica – zapach amoniaku, gruźlica – zapach piwa, zapach stęchlizny w moczu wskazuje na schorzenia wątroby lub trzustki.
-
Zobacz film Na wegetarianizm i weganizm decyduje się coraz więcej Polaków. Jednak te diety wymagają sporej wiedzy i zaangażowania w planowanie codziennego jadłospisu, a gdy tego brakuje – można narazić się na niedobory potrzebnych substancji odżywczych. Część osób wybiera łatwiejszą wersję – pescowegetarianizm.
-
Zobacz film W europejskiej kulturze zwyczaj podawania ręki na powitanie i pożegnanie w sytuacjach oficjalnych jest bardzo popularny. Niektóre nawet osoby przesadzają i witają się w ten sposób ze wszystkimi napotkanymi w biurze współpracownikami, listonoszem lub znajomą ekspedientką. Uścisk dłoni bywa miły, ale często… niehigieniczny. W jakich miejscach warto zrezygnować z takiego gestu, aby uniknąć przenoszenia na skórze dłoni patogenów i pasożytów?
-
Zobacz film Herbata to napój naprawdę na wszystkie okazje. Jeśli jest zimno – rozgrzewa, jeśli dokucza upał, nic tak nie orzeźwia jak mrożona herbata. W zależności od rodzaju i sposobu parzenia, może nas albo obudzić rano albo uspokoić po ciężkim dniu. Oto kilka nietypowych przypraw do herbaty, które nadają ciekawy smak i mają korzystne dla zdrowia działanie...
-
Zobacz film Pierwszego miliona wcale nie trzeba ukraść ani odziedziczyć. Oto kilku najmłodszych miliarderów, którzy wielką fortunę zdążyli zdobyć, zanim skończyli 30 lat. Doszli do tego samodzielnie, bez rodzinnego majątku. Mieli za to pomysł, umiejętności i… szczęście.
-
Zobacz film Długie loty samolotem, godziny spędzone w pozycji siedzącej, mogą spowodować zakrzepicę żył głębokich, która czasami doprowadza do zagrażających życiu zatorów płucnych. Niska wilgotność powietrza w kabinie i zmienne ciśnienie sprzyja tym powikłaniom. Jak zmniejszyć ryzyko zakrzepicy, zwanej też zespołem klasy ekonomicznej?
-
Zobacz film Regularne ćwiczenia, bieganie, pływanie – to oczywiście najbardziej skuteczne sposoby spalenia nadmiaru kalorii. Ale co wtedy, gdy obowiązki zawodowe i domowe nie pozwalają na znalezienie choćby pół godziny na trening? Pocieszające jest, że mniej intensywne codzienne zajęcia także pochłaniają zbędne kalorie, i to dość znaczące ilości!
-
Zobacz film Dawno minęły czasy, gdy nie znano sposobów na dostateczne ogrzanie domów i stroje do spania z konieczności musiały przypominać namioty, a panowie zakładali urocze szlafmyce. W ubiegłym wieku koszule nocne stały się bardziej ozdobą niż okryciem. Dzisiaj nie ograniczają nas obyczaje i brak ogrzewania, a nauka potwierdza, że spanie nago jest bardzo zdrowe!
-
Zobacz film Sezon na ogórki gruntowe już się zaczyna, więc to dobry moment na przypomnienie, jak z tego niezbyt bogatego w substancje odżywcze, ale uwielbianego przez Polaków warzywa, zrobić naturalny probiotyk, prawdziwe superfood!
-
Zobacz film Pachnące, soczyste i zdrowe truskawki. Tymi czerwonymi owocami zajadają się wszyscy, ale co z zielonymi listkami szypułek? Okazuje się wcale nie trzeba ich wyrzucać, tylko można je zjeść, bo oprócz składników, które znajdziemy też w owocach, zawierają cenny chlorofil. Osoby, które nigdy nie obierały przed jedzeniem truskawek, tym razem wygrały – lenistwo w tym przypadku się opłaciło.
-
Zobacz film Zdarzyło ci się zjeść zielonego lub kiełkującego ziemniaka? Więcej tego nie rób, ponieważ te popularne warzywa, gdy nie są dojrzałe, produkują trujący glikoalkaloid - solaninę. Jej zawartość w bulwach zwiększa się, gdy są przechowywane w zbyt jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Wiosną ziemniaki zaczynają kiełkować i wtedy solaniny jest jeszcze więcej.
-
Zobacz film Pestycydy są konieczne, by uchronić uprawy i zbiory przed grzybami, bakteriami, szkodnikami i chwastami, ale martwimy się zawsze, że szkodzą naszemu zdrowiu. Jednak nie możemy rezygnować z warzyw i owoców; są podstawą zdrowej diety. Niestety nie wszyscy rolnicy przestrzegają ustalonych norm, a w przypadku nowalijek używa się zbyt dużo nawozów sztucznych. Nadmiaru tej całej „chemii” możemy pozbyć się domowymi, bezpiecznymi sposobami.
-
Zobacz film Na świecie produkuje się 1,5 miliona ton miodu rocznie. Statystyczny Polak spożywa około pół kilograma na rok, dwukrotnie więcej niż w poprzedniej dekadzie, mimo wciąż rosnącej ceny miodu. To jednak nie jedyny niezwykły produkt, jaki zawdzięczamy pszczołom...
-
Zobacz film Gorąca kąpiel w pianie po męczącym dniu - brzmi cudownie, ale czy każdy może korzystać z takiego relaksu? Nie dla wszystkich długie przebywanie w gorącej wodzie jest bezpieczne.
-
Zobacz film Pasta do mycia zębów przyda się też do innych celów. Dyskusje o występujących w niej substancjach, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia, zostawiamy ekspertom, za to wybraliśmy kilka skutecznych sposobów wykorzystania pasty w domu.
-
Zobacz film Brokuł to warzywo, którego nie może zabraknąć w diecie. Nie sposób przecenić jego korzystnego wpływu na zdrowie. Zawiera na dodatek prawdziwy roślinny skarb – związek sulforafan, który pomaga w profilaktyce nowotworowej. Jeśli nie lubimy surowego brokułu, to jak go przyrządzić, aby nie tracił cennych właściwości?
-
Zobacz film Klimatoterapia to znany od wieków sposób na złagodzenie objawów chorób i polega na wykorzystaniu działania bodźców pogodowych na organizm. Zmiana klimatu ma jednak nie zawsze pozytywne skutki. Kto powinien szczególnie uważać przy zmianie miejsca zamieszkania lub podczas planowania długiego urlopu?
-
Zobacz film Wiosna dopiero się zaczyna, ale już na początku kwietnia możemy zacząć sezon na kwiaty balkonowe, wybierając odporne na przymrozki, a przy tym pięknie kwitnące gatunki.
-
Zobacz film Sherlock Holmes, bohater powieści Arthura Conana Doyle’a, często jest przedstawiany z nieodłączną fajką i szkłem powiększającym. Genialny detektyw zapewne szukał dzięki nim odcisków palców, ponieważ daktyloskopia właśnie zaczynała być uznawaną metodą kryminalistyczną. Podstawy daktyloskopii zostały opisane w 1892 roku przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina. W tym samym roku po raz pierwszy użyto tej metody jako dowodu w identyfikacji morderczyni. Odcisk palca to niezwykle cenny ślad, ponieważ linie papilarne u każdego człowieka mają inny wzór. Nawet odciski bliźniaków jednojajowych różnią się między sobą.
-
Zobacz film Jest wiele czynników, które zaburzają sen, ale jednym z najważniejszych jest… zbyt ciężka kolacja. Zrezygnujmy na przykład z jedzenia przed snem czerwonego mięsa i wędlin. Smażone kotlety lub kiełbasa z cebulą spowodują, że sen będzie płytki, a na dodatek możemy mieć nieprzyjemne koszmary z powodu niestrawności i uczucia ciężkości. Czego jeszcze nie należy jeść i pić wieczorem?
-
Zobacz film Już niedługo czekają nas najprzyjemniejsze - bo wiosenne - porządki. Aby jeszcze bardziej poczuć nadchodzącą wiosnę, wypróbujmy zamiast zwykłych chemicznych środków magicznie pachnące i bezpieczne dla zdrowia aromatyczne i dezynfekujące zioła.
-
Zobacz film Czosnek to idealne naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Pomoże także w sytuacji awaryjnej, gdy boli ząb, a na wizytę u dentysty trzeba poczekać, a przy tym nie możemy lub nie chcemy zażywać tabletek. Allicyna, związek który powstaje w uszkodzonej tkance czosnku, zwalcza bakterie oraz grzyby i pełni rolę naturalnego antybiotyku.
-
Zobacz film Zima to niestety czas dokuczliwego i szkodliwego dla zdrowia smogu. W zawiesinie pyłów w powietrzu znajdziemy dwutlenek siarki, benzopiren, tlenki azotu i węgla oraz metale ciężkie, takie jak ołów, arsen, nikiel i kadm. Nie możemy uciec od smogu, ale są sposoby, aby chronić się przed toksycznymi metalami.
-
Zobacz film Płyn do mycia naczyń znajduje się w każdej kuchni. Jest wydajny i zawsze pod ręką, więc można go wykorzystać nie tylko do umycia garnków. Pomoże w czyszczeniu zaplamionych okularów, usunie ślady po rysunkach na ścianie, ale także pomoże zwalczyć uciążliwe szkodniki.
-
Zobacz film Niezależnie od ciągle pojawiających się kolejnych modnych diet, najważniejszą zaletą zdrowego odżywiania pozostaje różnorodność produktów. Zawsze warto spróbować czegoś nowego. Oto kilka pomysłów na zastąpienie masła na kanapkach.
-
Zobacz film Pyszne i zdrowe potrawy mają czasem jeden minus – niemiły zapach, jaki po sobie pozostawiają. Na przykład czosnek jest znaną aromatyczną pułapką. Guma do żucia to rozwiązanie tylko na kilkanaście minut, ale są inne sposoby, które pozwolą cieszyć się smakiem potraw i szybko zapomnieć o ich mocnym zapachu.
-
Zobacz film Co za dużo, to niezdrowo – to powiedzenie jest wyjątkowo trafne, gdy chodzi o pielęgnację włosów. Sposobów na piękne włosy jest wiele i aż się chce korzystać z nich bez umiaru, jednak łatwo można przesadzić i jeszcze bardziej sobie zaszkodzić.
-
Zobacz film Regularne ćwiczenia, dzięki którym spalamy tłuszcz, to oczywiście najlepszy sposób na odchudzanie. Na szczęście jest też wersja dla leniwych, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy pogoda zniechęca do spacerów i biegania – poznajcie naturalne spalacze tłuszczu!
-
Zobacz film Banany są bogate w mnóstwo witamin i minerałów. Dobrze działają na serce, układ pokarmowy i nerwowy, a także na urodę. Ale czy wiedzieliście, że także skórki od bananów można skutecznie wykorzystać. Zobaczcie, w jaki sposób!
-
Zobacz film Znane są unijne absurdy, według których marchewka jest owocem, ślimak rybą, a szprotka i śledź mogą być sardynką, ale zamieszanie w nazewnictwie zaczęło się już dawno temu. Zanim botanicy postanowili zrobić porządek w systematyce, powstały nazwy zwyczajowe i regionalne. Oto kilka ciekawych przykładów.
-
Zobacz film Dieta zimowa i letnia nie powinna się różnić pod względem ilości warzyw i owoców, ale najlepiej zwrócić uwagę na produkty sezonowe. Unikniemy wtedy jedzenia naszpikowanych pestycydami i nieodpowiednich dla pory roku pokarmów. Jakie warzywa nie są zbyt wskazane zimową porą?
-
Zobacz film Nawet gdy omijamy z daleka słodycze i gazowane napoje, łatwo możemy przekroczyć dopuszczalną dzienną dawkę cukrów prostych. Górna granica dla dorosłych to 50 gramów, czyli 10 łyżeczek cukru dziennie, ale idealna ilość to najwyżej 25 gramów, czyli 5 łyżeczek. Pokażemy, jak jedząc produkty powszechnie uważane za zdrowe, jednak przekraczamy bezpieczne dawki.
-
Zobacz film Papierosy są łatwo dostępne, całkowicie legalne i mimo wiedzy o ich szkodliwości nadal pozostają nałogiem trudnym do zwalczenia. Polacy na szczęście ostatnio palą coraz mniej, ale około 20% rodaków pozostało wiernych nikotynie. Przygotowaliśmy kilka mitów i złudnych nadziei popularnych wśród palących.
-
Zobacz film Zabiegi wybielania zębów są drogie i powodują często bolesną nadwrażliwość. Zdesperowani mogą znaleźć w sieci mnóstwo domowych sposobów, ale czy są one skuteczne i bezpieczne?Soda oczyszczona nie ma chemicznie właściwości wybielających, usuwa tylko osad na zasadzie tarcia. Działa raczej jak papier ścierny, osłabiając szkliwo, które staje się bardziej podatne na próchnicę i przebarwienia. Zobacz, jakie są jeszcze inne polecane sposoby, niestety niekoniecznie skuteczne.
-
Zobacz film Moda na gotowanie i zdrowe odżywianie ogarnęła cały świat, ludzie wiedzą o tym coraz więcej. Mimo tej powszechnej kuchennej edukacji, nadal funkcjonuje wiele mitów na temat jedzenia. Warto je poznać.
-
Zobacz film Cytrusy cudownie pachną i jeszcze lepiej smakują. Dostarczają witamin, minerałów i błonnika. W niektórych sytuacjach mogą nam jednak bardzo zaszkodzić.
-
Zobacz film Trudno sobie wyobrazić stare miasta bez gołębi. Są to udomowione gołębie skalne, które nauczyły się korzystać z sąsiedztwa ludzi. Niestety niekontrolowane dokarmianie tych ptaków powoduje, że jest ich zbyt dużo, brudzą budynki i narażają nas na choroby i pasożyty.
-
Zobacz film Zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie jest popularny dopiero od około 300 lat i nie zawsze drzewko symbolizuje atmosferę i ciepło rodzinnych świąt. Może być też ostentacją bogactwa, jak rekordowo droga choinka, warta 11 milionów dolarów, obwieszona klejnotami i złotem w Abu Dhabi w 2010 roku. Na placu św. Piotra w Watykanie nie było choinek aż do… 1982 roku! Zmienił to dopiero papież Jan Paweł II. Tegoroczna choinka będzie właśnie z Polski. To świerk, pochodzący z mazurskiego lasu.
-
Zobacz film Polacy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez choinki, pysznego jedzenia… oraz kilku kultowych już filmów. Oto nasze subiektywne TOP3!
-
Zobacz film Pusty talerz dla głodnego wędrowca, siano pod obrusem czy wypatrywanie pierwszej gwiazdki - te tradycje wigilijne zna chyba każdy z nas. Niektóre mniej popularne zwyczaje i przesądy często wywodzą się jeszcze z przedchrześcijańskich obchodów przesilenia zimowego – na przykład krojenie cebuli na 12 kawałków odpowiadających miesiącom. Jeśli kawałek zwilgotniał i spleśniał, znaczyło to, że miesiąc będzie deszczowy.
-
Zobacz film Zamarznięte jezioro czy rzeka to śmiertelnie niebezpieczna pułapka. Stanowczo odradzamy wchodzenie na lód! Na wszelki wypadek mamy jednak kilka wskazówek, co robić, gdy lód się pod nami załamie.
-
Zobacz film Zwykle rozpieszczamy nasze domowe zwierzaki i kupujemy im ulubione smakołyki, jednak są pokarmy, które mogą im bardzo zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci. Niektóre produkty – całkowicie nieszkodliwe dla nas - dla nich są jak trucizna.
-
Zobacz film Sposób poruszania się i wyraz twarzy wpływa nie tylko na atrakcyjność – czasem może zadecydować o naszym bezpieczeństwie, a nawet życiu. Sprawcy ataków i kradzieży nieświadomie typują ofiary na podstawie obserwacji ich zachowania. Co robić, by nie zwracać ich uwagi?
-
Zobacz film Na twarzy mamy wypisany nie tylko nasz charakter, ale także niektóre groźne dla życia choroby. Bardzo niepokojącym objawem jest zażółcenie białek oczu i skóry – tak zwana żółtaczka mechaniczna. Świadczy o bardzo złym stanie wątroby, zaawansowanych guzach trzustki lub o chorobach pęcherzyka żółciowego. Natychmiast trzeba iść do lekarza! Co jeszcze powinno nas zaniepokoić?
-
Zobacz film Podwyższony poziom cukru we krwi to nie tylko problem diabetyków. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Te informacje są naprawdę bardzo ważne. Koniecznie zobaczcie!
-
Zobacz film Świece zapachowe w jesienne popołudnia potrafią wprowadzić nas w romantyczny nastrój, pochłaniają zapach nikotyny oraz sprawiają, że w domu robi się ciepło i przytulnie. Jak jednak się okazuje, te przyjemne płomyczki mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Dlaczego?
-
Zobacz film Zażywasz leki? Jesteś w trakcie antybiotykoterapii? Uważaj na to, co jesz! Węglowodany, tłuszcze, nabiał, błonnik i owoce mogą upośledzać działanie leków. Leki popijaj wodą przegotowaną lub wodą źródlaną. Pamiętaj o odstępach między lekami, a posiłkami. Powinna ona wynosić co najmniej 2 godziny. Czytaj ulotki! Będziesz wiedzieć, kiedy najlepiej zażyć dane lekarstwo.
-
Zobacz film Jesień sprzyja przeziębieniom, a nieodłącznym towarzyszem przeziębienia jest katar. Brzmi niewinnie, ale narosło wokół niego wiele mitów. Jakich? Koniecznie zobaczcie!
-
Zobacz film Suplementy diety możemy podzielić na dwie kategorie: Ze względu na przeznaczenie oraz ze względu na składnik odżywczy. Watro pamiętać, że niedobór witamin należy uzupełnić odpowiednią dietą oraz udać się do lekarza w celu zweryfikowania braku konkretnej witaminy. Każdy Polak powinien suplementować witaminę D, kwas foliowy oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
-
Zobacz film Kończy się sezon na świeże pomidory, dlatego częściej wybieramy te przetworzone, ale uważajcie, bo okazuje się, że puszki wyścielane są żywicą z bisfenolu A, który po ich otwarciu jest bardzo szkodliwy! Nigdy nie zostawiajmy więc niezjedzonych pomidorów w puszce. Najlepiej przełożyć je do słoika lub miski, co da nam gwarancję zdrowia lub wybierać przetwory w kartoniku czy szklanym słoiczku.
-
Zobacz film Punkt dymienia decyduje o tym, czy możemy smażyć na danym tłuszczu. Możemy wyróżnić trzy rodzaje tłuszczów: nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone. Czy możemy smażyć na oliwie? Zobaczcie naszą rozmowę z dietetykiem! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00.
-
Zobacz film Maciej Pospieszyński - polski pilot szybowcowy i samolotowy, dwukrotny mistrz świata akrobacji szybowcowej w kategorii Unlimited (2012, 2014). Pytany o swoje osiągnięcia zwykle się uśmiecha i mówi „najważniejsze to robić to co się kocha – reszta przyjdzie z czasem”. "60 SEKUND" - PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00. Więcej na temat szybowców znajdziesz tutaj!
-
Zobacz film Wybieracie się nad wodę? Pamiętajcie zatem, by zawsze wybierać kąpieliska, na których są ratownicy. Pomoc udzielana na plaży strzeżonej przybywa błyskawicznie, bo nawet w 30 sekund! Najczęściej popełniane błędy nad wodą to m.in. spożywanie dużej ilości alkoholu. Ratownicy apelują: PIŁEŚ, NIE PŁYWAJ! Ratownicy przestrzegają także rodziców, pamiętajcie, by nie spuszczać pociech z oczu. Ratownicy najczęściej interweniują w sprawie zaginięć, to prawdziwa plaga. W weekendy bywa na plaży nawet kilkadziesiąt tysięcy osób! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00.
-
Zobacz film Koniaków to piękna turystyczna miejscowość w południowej Polsce. W Chacie na Szańcach można poznać historię wioski, a przy okazji dowiedzieć się, jak przerobić wełnę na nici. Cichranie (czochranie) wełny, gręplowanie i przędzenie – to kolejne etapy przeróbek. Gotowe nici się potem prało, płukało, tkało w płótno, z którego powstawało sukno. Z sukna szyto góralskie stroje. Zobaczcie, jak to wszystko wygląda.
-
Zobacz film Z roku na rok przybywa hodowców alpak w Polsce. Interia.tv odwiedziła podkrakowskie Michałowice, gdzie każdy może spotkać się twarzą w twarz z tymi uroczymi zwierzętami. Właścicielka hodowli pierwszy raz zobaczyła alpaki w… Salzburgu i od razu się zakochała. Teraz w gospodarstwie jest ich już kilkadziesiąt. Polscy hodowcy traktują alpaki jak psy. Zwierzęta potrafią się za to odwdzięczyć. Czasami alpaki bywają jednak kapryśne. Ale najczęściej można się z nimi łatwo zaprzyjaźnić. Zobaczcie nasz materiał. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o alpakach, zaglądnijcie TUTAJ! Zobacz także nasz reportaż o alpakoterapii: Alpakoterapia, czyli magia ukryta w "żywym pluszaku"
-
Zobacz film Wiele dziewczynek, zaraz po komunii, decyduje się obciąć piękne, długie włosy z myślą o potrzebujących. I tak oto, odwiedziliśmy salon fryzjerski, który włącza się w akcję ścinania włosów na rzecz stworzenia peruk dla chorych na raka. Zobaczcie nasz reportaż!
-
Zobacz film Zalipie to na pozór zwykła wieś położona w województwie małopolskim. Co ją wyróżnia? Słynie z przepięknych malunków, które zdobią niemal każdy dom w okolicy. Tutaj po prostu trzeba przyjechać! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00.
-
Zobacz film Piotr Żurowski - rzecznik Polskich Łowców Burz - odpowiedział na pytania Interii: czego absolutnie nie robić podczas burzy i jakich miejsc unikać. Obalił również mity dotyczące telefonów komórkowych. Więcej wiadomości o burzach znajdziesz tutaj
-
Zobacz film Dawid Kubacki odpowiedział na pytanie Interii: na co nie może sobie pozwolić skoczek narciarski. Czy tłuste grille i imprezy z piwem są całkowicie zakazane? Czy trener może zabronić uprawiania sportów ekstremalnych?
-
Zobacz film Odwiedziliśmy aktorów na planie popularnego serialu "Świat według Kiepskich". Jak wspominają serial? O czym najchętniej mówią? Koniecznie zobaczcie! Więcej na temat serialu przeczytasz TUTAJ
-
Zobacz film Hortiterapia, czyli rośliny dla dobra pacjentów. Terapia ta polega na pracach ogrodniczych: sadzeniu roślin, pielęgnacji ziół czy projektowaniu ogrodów. Jak mówi w rozmowie z Interią dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Odbiór środowiska poprzez zmysły jest podstawową techniką terapeutyczną, stosowaną m.in. u osób niepełnosprawnych, chorych na autyzm czy depresję. Hortiterapia bardzo często stosowana jest w resocjalizacji więźniów. Konkurują między sobą w projektowaniu i utrzymaniu ogrodów. Jak rośliny wpływają na nasz organizm? ZOBACZ TUTAJ!
-
Zobacz film Zespół kompulsywnego jedzenia (BED – ang. binge eating disorder) jest poważnym schorzeniem, charakteryzującym się niekontrolowanymi epizodami objadania się. Osoby z tym zaburzeniem jedzą duże ilości pożywienia w szybkim czasie, często robiąc jednocześnie inne rzeczy (np. oglądanie telewizji). TUTAJ ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI! POSŁUCHAJ!
-
Zobacz film Ortoreksja to nic innego, jak patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności. Czym charakteryzują się objawy tej przypadłości? Obejrzyjcie naszą rozmowę z psychodietetykiem. Więcej na temat zaburzeń odżywiania znajdziesz TUTAJ!
-
Zobacz film W tej historii jest wszystko: szczęście i radość, rodzinny dramat i… Nie, tego wam nie zdradzimy. Przedstawiamy za to „Bajkę o mysiej rodzinie”, czyli opowieść o myszkach, które mieszkały w domku dla lalek. Książkę napisał prawdziwy angielski Bond. Michael Bond. Ten od misia Paddingtona. Więcej o książkach dla dzieci w kolejnym odcinku programu „O! Mamo” (emisja 23 maja). Wszystkie odcinki programu znajdziesz: TUTAJ.
-
Zobacz film Glutaminian sodu kryje się pod oznaczeniem E621. To substancja wzmacniająca smak i zapach wielu produktów spożywczych. Kwas glutaminowy występuje m.in. w mięsie, serach, wodorostach, wielu warzywach i owocach, orzechach i grzybach. Po raz pierwszy wyizolowano go w 1908 r. z wodorostu – listownicy japońskiej. Dokonał tego chemik, Kikunae Ikeda, który jako pierwszy opisał smak umami. Wkrótce potem japoński naukowiec rozpoczął produkcję przyprawy będącej oczyszczonym glutaminianem sodu. Jako wzmacniacz smaku glutaminian sodu występuje w żywności wysoko przetworzonej, np. w zupkach z proszku, kostkach rosołowych, konserwach czy żywności typu fast food. Nie ma pewności, czy sam w sobie odpowiada za otyłość. Co to jest syndrom chińskiej restauracji, gdzie dokładnie spotkamy glutaminian sodu i czym grozi nadmierne jego spożywanie? Tego m.in. dowiesz się w linku poniżej: ZOBACZ WIĘCEJ.
-
Zobacz film Modeling to marzenie wielu młodych dziewcząt. Panuje jednak przekonanie, że praca modelki wiąże się z rzuceniem szkoły i anoreksją. Jak jest naprawdę? Zdradziła nam Małgorzata Leitner założycielka agencji modelek Avent Models, reprezentująca m. in. Kasię Struss i Joannę Krupę. Dlaczego dobre uczennice zostają modelkami?
-
Zobacz film Alergia lub dieta, jest kilka powodów dla których ludzie rezygnują ze spożywania jajek. Czym w takim razie je zastąpić? Tego dowiecie się z materiału wideo! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00.
-
Zobacz film Wigilia Paschalna pozwala celebrować tajemnicę zmartwychwstania przez cztery znaki. Są to znaki światła, Słowa Bożego, wody i Eucharystii. Przed kościołami rozpala się ogniska. Ogień ma rozświetlać mrok. Od ognia odpala się paschał, czyli znak Chrystusa Zmartwychwstałego. W kościołach wierni odpalają swoje świece jest to symbol przekazywania życia.
-
Zobacz film Święcenie pokarmów jest obyczajem typowo polskim. Ma charakter dziękczynienia. - Kiedyś post był przeżywany bardziej surowo. Do koszyczków wkładano wtedy to, co było najlepszego. Potem spożywano to w niedzielę wielkanocną - mówi Interia.tv o. opat Szymon Hiżycki OSB.
-
Zobacz film Groby Pańskie w kościołach to polska tradycja, praktykowana od czasów średniowiecza. - Zwyczaj ten bierze się z pragnienia adoracji - tłumaczy nam o. opat Szymon Hiżycki OSB. - Wielka Sobota to bowiem dzień milczenia. Nie odprawia się wtedy mszy świętej, nie można udzielić komunii. A ludzie mają pragnienie, żeby trwać w modlitwie. Grób Pański ma i miał w tym pomóc.
-
Zobacz film Są trzy dobre uczynki: post, modlitwa i jałmużna - mówi nam o. opat Szymon Hiżycki OSB. - Sam post jako taki nie ma żadnego znaczenia. Człowiek pości po to, żeby mieć więcej czasu na modlitwę, żeby mieć więcej czasu dla bliskich i żeby pomóc tym, którzy tego potrzebują - wyjaśnia.
-
Zobacz film Nagłe zatrzymanie krążenia jest główną przyczyną śmierci w Europie! AED - automatyczny defibrylator zewnętrzny to urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych prowadzi przez procedurę bezpiecznej defibrylacji. Pamiętaj! Twoja pomoc może uratować innej osobie życie. Z każdą minutą szansa na uratowanie poszkodowanego zmniejsza się o 7-10 procent. Dzięki AED defibrylacja może być zastosowana jeszcze przed przybyciem pogotowia. Użycie AED jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć zielony przycisk i słuchać poleceń urządzenia. Urządzenia AED są dostępne na dworcach, w urzędach i w instytucjach kultury. Więcej o urządzeniach AED i pierwszej pomocy znajdziesz TUTAJ!
-
Zobacz film Oscary i Złote Maliny przyznawane są co roku. Pierwsza z tych nagród to największe wyróżnienie w świecie filmu. Druga przyznawana jest najgorszym produkcjom. Czy jest możliwe, żeby ten sam film był nominowany do obydwu nagród? Oto przykłady takich sytuacji! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00.
-
Zobacz film Czy wiecie czym jest efekt Lady Makbet? Być może spotykacie się z nim każdego dnia. Posłuchajcie, bo to naprawdę bardzo ważne informacje. A szczegóły zdradziła nam psycholog, psychoterapeuta Katarzyna Mika-Łabuz z Centrum Psychoterapii i Seksuologii Empatia w Krakowie. PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00. Więcej na temat syndromu Lady Makbet znajdziesz tutaj!
-
Zobacz film W najbliższych dniach temperatura może sięgać nawet 15 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że wiosna na dobre zagości w Polsce. W kwietniu może nastąpić nawrót zimy! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00.
-
Zobacz film Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z popełnianych gaf językowych. Sprawdź, czy masz świadomość właściwego posługiwania się językiem polskim! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00. Zobacz, jakich błędów nienawidzą poloniści!
-
Zobacz film Stosowałaś setki diet, a waga wciąż wraca do punktu wyjścia? Przyczyn może być kilka. Jednak musisz pamiętać, że najważniejsza jest jedzenie zbilansowanych posiłków! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK O 9:00. Stosując te rady schudniesz mądrze i bez efektu jojo!
-
Zobacz film Dobrze wykonany trening siłowy wysmukli twoją figurę! Jakie ćwiczenia zalecają trenerzy personalni? Koniecznie zobaczcie. PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00. Przepis na smukłe uda, piękne ramiona i płaski brzuch
-
Zobacz film Aby biustonosz był idealnie dobrany należy pamiętać o kilku szczegółach. Zacznij od doboru odpowiedniego obwodu, zapewni on stabilność. Kolejny element to fiszbiny, które muszą dokładnie okalać biust, a miseczki muszą być odpowiednio pojemne. O czym ponadto należy pamiętać? PREMIERA W INTERII W KAŻDY PONIEDZIAŁEK OD 9:00. Dowiedz się więcej o odpowiednim doborze biustonoszy!
-
Zobacz film Myśleliście, że przysiady to banalnie proste ćwiczenie? Okazuje się, że w większości robimy je nieprawidłowo. Pamiętajcie, że dobrze wykonywane przysiady mogą zdziałać cuda! Zobaczcie, w jaki sposób ćwiczyć! Jak NIE ćwiczyć? Te błędy popełniamy najczęściej!
-
Zobacz film Wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu utrzymuje się w wielu polskich miastach. Na szkodliwe działanie smogu narażone są szczególnie dzieci. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat smogu!
-
Zobacz film Domowe rośliny nie tylko dekorują wnętrza, ale także oczyszczają powietrze z tzw. smogu elektromagnetycznego. W naszych domach i mieszkaniach powinniśmy trzymać scindapsusa, syngonium, sansewierie czy paprocie. Jakie rośliny idealnie sprawdzą się w sypialni? Zobacz tutaj!
-
Zobacz film Pani Urszula Szczurek nazywana jest "królową fitnessu", ale lubi ona wszystkie formy gimnastyki. Chociaż nie chce zdradzić swojego dokładnego wieku uważana jest za najstarszą trenerkę w Polsce. Kobieta żyje wg zasady "przed zawałem uciekaj na własnych nogach". Dowiedz się więcej o pani Urszuli!
-
Zobacz film Styczeń uważany jest za najbardziej depresyjny miesiąc w ciągu roku, a jego najgorszym dniem jest tzw. Blue Monday. Na depresyjne stany składa się kilka czynników. Jakich? Dowiesz się po obejrzeniu minutowego reportażu. Jak sobie radzić z zimową chandrą?
Ten składnik kurzu domowego wzbudza wstręt
Z powodu pandemii musimy ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Sprzątamy teraz może nawet częściej i staranniej niż przedtem, a mimo to na meblach zbiera się więcej kurzu niż zwykle. Jaka jest tego przyczyna?
Odpowiedź na to nieprzyjemne zjawisko kryje się w składzie domowego kurzu...
Odpowiedź na to nieprzyjemne zjawisko kryje się w składzie domowego kurzu...
Dodano:
Poniedziałek, 20 kwietnia 2020 (17:14)
Źródło:
Interia.tv