"Polacy za granicą": Poznaj najciekawsze miejsca na świecie
-
Zobacz film Na początek zagadka: ile kosztuje bilet na statek z Europy do Azji? Odpowiedź w programie. Sebastian mieszka w Turcji od 7 lat. Przyjechał do Stambułu dla swojej dziewczyny, Turczynki. Jest serwisantem instalacji przeciwpożarowych na statkach. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem popłynęli statkiem z Europy do… Azji. Potem zjedli posiłek w typowej tureckiej restauracji. Najbardziej smakował im deser. Była to turecka wersja ciasta trileçe. Tomkowi także przypadło danie podobne do polskich gołąbków Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: jak w Stambule ludzie radzą sobie z upałami? Odpowiedź w programie. Sebastian mieszka w Turcji od 7 lat. Przyjechał do Stambułu dla swojej dziewczyny, Turczynki. Jest serwisantem instalacji przeciwpożarowych na statkach. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili Bazar Egipski, gdzie m.in. można kupić dość tanio egzotyczne przyprawy. Jest w czym wybierać! Handel kwitnie bez przerwy na tym bazarze z wyjątkiem pory modlitw. Wtedy ludzie rozkładają dywaniki i modlą się. Jest tam nawet, wśród stoisk i kramów, specjalny balkon dla imama. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Olek od trzech lat mieszka w Turcji. Pracuje tam jako account manager. Dobrze zna Stambuł i najlepsze przysmaki w tm mieście. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zjedli flaczki w bułce, czyli kokorec. Takie specjały mięsne można zjeść tylko w Stambule, bo to nie jest zgodne z przepisami UE. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego w Turcji nie ma kontrolerów biletów? Odpowiedź w programie. Olek od trzech lat mieszka w Turcji. Pracuje tam jako account manager. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili największy bazar w Stambule – Kryty Bazar.
-
Zobacz film Na początek ciekawostka: masz droższy samochód, masz większe prawa na ulicy! Szczegóły w programie Kasia, nauczycielka muzyki, jest w Stambule od 7 lat. Mieszka tam ze swoim mężem i synkiem. Uczy dzieci gry na skrzypcach i fortepianie. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili polską miejscowość Polonezköy. Dawniej ta wieś nazywała się Adampol i została założona przez Adama Czartoryskiego w 1842 roku. Jedyny kraj, który nie uznał rozbiorów Polski, to była właśnie Turcja! Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: z czym podają kebaba w modnej dzielnicy Stambułu? Odpowiedź w programie. Piotrek mieszka w Turcji dopiero od kilku miesięcy. Pracuje w Stambule jako product manager. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili słynny meczet Hagia Sophia. Był on w przeszłości świątynią chrześcijańską. Teraz jest to muzeum, do którego przybywają tłumy turystów. Meczet zbudowano w VI wieku, a cała budowa zajęła tylko 6 lat. Jest imponujący, warto to zobaczyć! Piotrek i Tomek podziwiali także Błękitny Meczet. Wieczorem poszli coś zjeść do dzielnicy Karakoy. Był to kebab, ale nie taki zwykły… . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego na fladze tureckiej jest czerwień, gwiazda i księżyc? Wiąże się z tym wzruszająca legenda. Odpowiedź w programie. Zuzanna mieszka w Stambule od 5 lat. Pracuje jako specjalistka ds. sprzedaży. Jest od niedawna szczęśliwą mężatką. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili meczet Dolmabahce. Zuzuanna opowiedziała o zwyczajach, jakich przestrzegają muzułmanie podczas modlitwy. Musieli zadbać o odpowiedni strój, który jest dokładnie ustalony dla kobiet i dla mężczyzn. Nad Stambułem słychać śpiew z minaretów – „śpiewających wież”. To nadaje niesamowity klimat miastu… . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: jaki kształt mają szklanki do herbaty w Turcji i dlaczego to świetne rozwiązanie? Odpowiedź w programie. Zuzanna mieszka w Stambule od 5 lat. Pracuje jako specjalistka ds. sprzedaży. Jest od niedawna szczęśliwą mężatką. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zjedli typowe tureckie śniadanie. Zaskakujące, ale Turcy wcale nie piją rano kawy, tylko wielką ilość herbaty. Śniadanie to najważniejszy posiłek, ludzie umawiają się rano nawet w sprawach biznesowych. Zupełnie inaczej niż u nas, gdzie spotkania obywają się przy lanczu czy obiedzie. W Stambule piesi nie przejmują się przepisami ruchu drogowego. Przechodzą w miejscach niedozwolonych, biegnąc między samochodami, aby na przykład zdążyć do… metrobusu. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego Gruzini nie kłamią? Odpowiedź w programie. Martyna przyjechała do Gruzji 5 lat temu na wymianę studencką. Została w Tbilisi i prowadzi tam firmę wypożyczającą samochody z napędem 4x4. Zaprowadziła prowadzącego program Tomka Florkiewicza do największego budynku sakralnego w Gruzji – Soboru Trójcy Świętej. Wyjaśniła, dlaczego kobiety w Gruzji zakrywają głowy w kościele.Gruzja to kraj doświadczony przez wojny. 35% obszaru jest pod okupacją Rosji. Martyna i Tomek zwiedzili imponującą budowlę – Pomnik Historii Gruzji. Na koniec wieczorny spacer aż do Mostu Pokoju. Mieszkańcy nazywają go… „podpaską”. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: Ile litrów wina można zrobić z trzech ton winogron? Odpowiedź w programie. Kuba mieszka w Gruzji od 10 lat. Razem z żoną prowadzą winnicę w Kachetii. W tym regionie produkuje się 80% gruzińskiego wina. Pokazał prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi najsłynniejszą katedrę w Gruzji. Katedra Alawerdi to miejsce związane z chrztem Gruzji. W IV wieku to państwo przyjęło chrześcijaństwo. Żeby wejść do klasztoru i zwiedzać, trzeba włożyć specjalne spodnie. Kuba oprowadził gościa także po marani. Jest to tradycyjna piwnica, służąca do wyrobu wina. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: skąd pochodzi nazwa kraju – Gruzja? Odpowiedź w programie. Paulina mieszka w Tbilisi, stolicy Gruzji, od 4 lat. Prowadzi tam hostel. Przyjechała do tego kraju kilka lat temu na wakacje. Niestety ktoś ukradł jej bagaż i dokumenty. Ale wszystko skończyło się dobrze. Poznała dzięki temu Gruzina, który pomógł jej bezinteresownie w tej sytuacji i… zakochali się w sobie. Paulina pokazała prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi miasto, które tak polubiła. Tbilisi to miejsce, które łączy różne kultury. Ludzie są tam bardzo tolerancyjni. Gruzini to artystyczne dusze. Wszyscy lubią śpiewać i tańczyć, kochają poezję i są bardzo utalentowani. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Historia Misia Wojtka znana jest w Polsce. Ciekawostką jest to, że po II Wojnie Światowej trafił on do szkockiego zoo. W Edynburgu, na pamiątkę tych wydarzeń, stoi jego pomnik. Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film W stolicy Szkocji są też miejsca dla fanów mocniejszych wrażeń. Wśród nich mroczne cmentarze i lokal w którym znajduje się... Frankenstein! Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Jeśli whisky to na pewno szkocka. Na całym świecie ten kraj słynie z tego trunku. Zazwyczaj tutaj kosztuje się go na tak zwane "dramy". Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Edynburg otoczony jest wzniesieniami. Jednym z tych najbardziej znanych jest Góra Artura, z której możemy obejrzeć niesamowitą panoramę na stolicę Szkocji. Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego w Gruzji tak wiele samochodów nie ma zderzaków? Zobaczcie sami.Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem wsiedli do taksówki. Jest to tani i bardzo popularny sposób przemieszczania się w stolicy Gruzji. Cenę negocjuje się, zanim się wsiądzie. Kwota często zależy od humoru kierowcy. Aby zostać taksówkarzem, wystarczy iść na bazar i kupić tabliczkę z napisem TAXI. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Szkocja to też kulinarne specjały. W przerwie między zwiedzaniem kolejnych miejsc możemy skosztować lokalnej kuchni. Wiele z tych potraw może być jednak dla nas nie lada wyzwaniem.Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek ciekawostka – w Tbilisi znajduje się także pomnik - popiersie Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego właśnie tam? Zobaczcie sami. Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi, stolicy Gruzji. Pokazał prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi Pomnik Matki Gruzji. Postać w jednej ręce trzyma wino dla przyjaciół, a w drugiej miecz dla wrogów. Marcin i Tomek zwiedzili także twierdzę z IV wieku. Budowla obronna Narikala góruje nad starym miastem. Nocą, gdy jest oświetlona, wygląda niesamowicie. Atrakcja turystyczna jest zjazd kolejką linową z twierdzy do miasta, tuż nad zabytkowymi budynkami. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Na początek ciekawostka – jaki film w Gruzji nosi tytuł: „Trzech Polaków, Gruzin i pies”? Lidia prowadzi biuro wycieczkowe i jest malarką z zamiłowania. Mieszka w Gruzji od 10 lat. W Tbilisi pokazała Tomkowi Florkiewiczowi piekarnię, gdzie wypieka się pyszny i ogromny gruziński chleb. Na największym bazarze w mieście za około 160 zł można kupić całego upieczonego prosiaka. Na straganach wiszą i leżą tradycyjne słodycze – czurczchele. Wyglądają jak świeczki, ale z czego się je wyrabia? Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
-
Zobacz film Blisko Edynburga znajduje się miejscowość Queensferry. Właśnie w niej znajdują się jedne z nowoczesnych i majestatycznych wizytówek Szkocji. Oczywiście jeśli chodzi o architekturę, bo są nim dwa mosty.Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
„Polacy za granicą”: Ukradli jej bagaż i dokumenty. Została w Gruzji i tam ułożyła sobie życie
Na początek zagadka: skąd pochodzi nazwa kraju – Gruzja? Odpowiedź w programie.
Paulina mieszka w Tbilisi, stolicy Gruzji, od 4 lat. Prowadzi tam hostel. Przyjechała do tego kraju kilka lat temu na wakacje. Niestety ktoś ukradł jej bagaż i dokumenty. Ale wszystko skończyło się dobrze. Poznała dzięki temu Gruzina, który pomógł jej bezinteresownie w tej sytuacji i… zakochali się w sobie. Paulina pokazała prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi miasto, które tak polubiła. Tbilisi to miejsce, które łączy różne kultury. Ludzie są tam bardzo tolerancyjni. Gruzini to artystyczne dusze. Wszyscy lubią śpiewać i tańczyć, kochają poezję i są bardzo utalentowani.
Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
Paulina mieszka w Tbilisi, stolicy Gruzji, od 4 lat. Prowadzi tam hostel. Przyjechała do tego kraju kilka lat temu na wakacje. Niestety ktoś ukradł jej bagaż i dokumenty. Ale wszystko skończyło się dobrze. Poznała dzięki temu Gruzina, który pomógł jej bezinteresownie w tej sytuacji i… zakochali się w sobie. Paulina pokazała prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi miasto, które tak polubiła. Tbilisi to miejsce, które łączy różne kultury. Ludzie są tam bardzo tolerancyjni. Gruzini to artystyczne dusze. Wszyscy lubią śpiewać i tańczyć, kochają poezję i są bardzo utalentowani.
Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
Dodano:
Czwartek, 4 lutego 2021 (12:59)
Źródło:
Polsat Play-
Polsat Play