"Łowcy skarbów. Kto da więcej"
- Zobacz film Kolejne spotkanie z posiadaczami skarbów i Łowcami, którzy pragną je zdobyć w programie, w którym ożywają dawne historie, a piękne przedmioty urzekają i intrygują. Jako pierwszy wystąpi Krzysztof z Warszawy z zegarkiem szwajcarskiej manufaktury, a o producencie, jakości i wartości tego czasomierza opowie Janek Rygiel. Kolejna uczestniczka, Eliza, to także Warszawianka, choć jej skarb pochodzi z przedwojennego Lwowa, a jest to piękne, okazałe i niezwykłe zwierciadło. Jaka opowieść kryje się po drugiej stronie tego lustra? Ile może być warte? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas rozmowy Elizy z prowadzącym, Pawłem Orleańskim i ekspertką, Krystyną Łuczak-Surówką, która oceni wartość materialną, historyczną i artystyczną tego przedmiotu. Kolejną sprzedającą będzie Dominika, która przyjechała do programu z żyrandolem z Włocławka, jaki latami wisiał w mieszkaniu jej teściowej. Rys historyczny, informacje o projektancie żyrandola oraz wycenę przedstawi ekpert Jakub Naumiuk. Na koniec poznamy Renatę z Katowic i zobaczymy jej piękny zestaw porcelany ćmielowskiej. O samym zestawie, metodzie jego wykonania i oczywiście wymiernej wartości finansowej opowie dr Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
- Zobacz film Tym razem pierwszą sprzedającą będzie Weronika z Brzegu, która do programu przyjechała z sofą „Gerderland” przywiezioną z Holandii. Jej skarb oceni i wyceni ekspert, któremu nie raz zdarza się rozsiąść wygodnie na cudach użytkowego designu – Daniel Stoiński. Kolejnym uczestnik to pan Dariusz z Lublina z pięknym serwisem do kawy z Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” projektu Wincentego Potockiego. Wartość artystyczną i materialną serwisu oceni specjalista w dziedzinie porcelany dr Marek Kruczek. Jako trzecia wystąpi Paulina z Poznania z ikoną popkultury i skarbem dla niejednej małej księżniczki, choć nie tylko, czyli lalką Barbie z 1996 roku ze specjalnej, świątecznej serii Holiday. Ile wart jest ten skarb? Tego dowiemy się dzięki Krystynie Łuczak-Surówce, która opowie o historii i pieniądzach powiązanych z tą najsłynniejszą lalką świata. Ostatnia uczestniczka, Wioletta z Sulechowa, ma do sprzedania kapelusz i kaszkiet po dziadku. Co opowie o nich sprzedająca, jak wyglądałby w nich ekspert Jakub Naumiuk, ile są jego zdaniem warte i ile z uśmiechem na twarzy zechcą zapłacić za nie Łowcy? Wiele pytań i mnóstwo odpowiedzi, a wszystkie w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”!
- Zobacz film Jako pierwsza w tym odcinku wystąpi Dorota z Sanoka. Jej skarb to wazon „Krakusek” zaprojektowany przez Michała Jakubasa. O przedmiocie, jego projektancie i wartości materialnej opowie ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP i miłośniczka polskiego designu. Kolejny uczestnik, pan Grzegorz z Warszawy, pojawi się z maszynką do golenia firmy Gillette. Co powie o niej Jakub Naumiuk, który jest żywą reklamą barbershopów, dowiemy się podczas ekspertyzy, a ile gotowi będą zapłacić za golarkę Łowcy, przekonamy się, gdy dojdzie do jej licytacji. Następna sprzedająca, pani Agnieszka z Łupawy, zaoferuje Łowcom piękną i okazałą lampę podłogową z onyksu marki Zimmermann z oryginalnym kloszem. Oceną tego przedmiotu, jego artystycznych walorów i finansowej wartości zajmie się Naumiuk. Ostatni uczestnik, pan Andrzej z Oświęcimia, zgłosił się do programu z zestawem czterech odlewów płaskorzeźb „Cztery pory roku”. Wartość artystyczną i materialną tych ciekawych eksponatów oceni Agnieszka Gniotek. Który z Łowców zada najwięcej pytań i zapragnie wejść w posiadania tych eksponatów? Tego dowiemy się podczas ostatniej licytacji w tym odcinku.
- Zobacz film Pierwsza sprzedająca w tym odcinku, Sandra z Katowic, do programu zgłosiła się z kałamarzem , który okaże się solniczką… Wartość artystyczną i materialną tego skarbu oceni Agnieszka Gniotek - ekspertka w dziedzinie designu, historyk i krytyk sztuki, a dziś także detektyw. Kolejny uczestnik, Jan z Kadzidła, zaprezentuje flipper White Water. Skarb, który, jak się okaże, był przed laty obiektem westchnień prowadzącego, Pawła Orleańskiego, oceni i wyceni ekspert Jakub Naumiuk. Następny sprzedający, Paweł z Poznania, to posiadacz dwutomowej XIX-wiecznej Biblii z rycinami Gustawa Dora, nad którą z błyskiem w oku pochyli się ekspert, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem czyli Michał Niesiołowski. Na ile wycenione zostanie to piękne wydanie i jaką cenę gotowi będą zapłacić za nie Łowcy, przekonamy się w ostatniej części tego odcinka, którą zakończy zacięta licytacja.
- Zobacz film Wyjątkowy odcinek, w którym w roli sprzedających wystąpią gwiazdy Czwórki i Polsatu: Paulina Sykut-Jeżyna, Izabela Janachowska, Krzysztof Ibisz, Mariusz Węgłowski i Jerzy Mielewski. Łowcy zawalczą o skarby z ich kolekcji, a uzyskane na aukcji pieniądze przekazane zostaną na podopiecznych Fundacji Polsat. Zobaczymy emocjonujące licytacje Paszportu Polsatu, obrazu pędzla popularnej prezenterki, wieczorowej suknia gwiazdy jej własnego projektu, unikatowej piłki siatkowej z podpisami medalistów z polskiej reprezentacji oraz filmowego klapsa z przebojowej produkcji. Swój Paszport Polsatu z 1996 roku – ze swoim własnym zdjęciem i ówczesnym adresem – wystawi na licytację bodaj najbardziej rozpoznawalna twarz tej stacji, Krzysztof Ibisz, a ekspertyzy kultowego druku dokona antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, Michał Niesiołowski. Oficjalną piłkę siatkarskich mistrzostw świata z autografami wszystkich tegorocznych srebrnych medalistów reprezentacji Polski, ich trenera i swoim własnym zaoferuje Łowcom Jerzy Mielewski, który – najpierw jako młodziutki zawodnik a później jako sportowy komentator i dziennikarz Polsatu – siatkówką zajmuje się już od 25 lat. Wyceną unikatowej piłki zajmie się Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa oraz współpracownik największej polskiej platformy online sprzedającej design. Talentem malarskim i skuteczną strategią podczas licytacji zabłyśnie w programie popularna dziennikarka i prezenterka Polsatu i Czwórki, Paulina Sykut-Jeżyna. Wartość materialną i artystyczną namalowanego przez nią przed laty obrazu olejnego na płótnie oceni Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
- Zobacz film Tym razem program rozpocznie Joanna ze Szczecina z całym stadkiem ślicznych, nakręcanych kurek z czasów PRL, a dokładanie z połowy lat 50. Na ich temat wypowie się Agnieszka Gniotek, która opowie nie tylko o wartości materialnej, ale i o historii tych cudaczków. Który z Łowców otworzy fermę i przygarnie kurki, koguciki i kurczaczki? I kto wtargnie na salony aukcji i zmieni całkowicie oblicze licytacji? Następną sprzedającą będzie pani Dorota z Poznania, która przywiozła do programu niemiecką lampę biurową z lat 50. O tym cudzie powojennego designu, fascynacji atomem i formami organicznymi opowie Krystyna Łuczak-Surówka. Kolejny uczestnik, Łukasz z Łomży, to posiadacz najbardziej rozchwytywanego obecnie na rynku towaru czyli… pieca. I to nie byle jakiego bo w stylu art deco. Piec pochodzący z lat 50. i wyłożony szamotem nie tylko daje dużo ciepła ale też budzi ciepłe uczucia. Nic dziwnego, że wzbudzi pozytywne emocje eksperta Leszka Kleina, który ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia o tym przedmiocie. Program zakończy licytacja obrazu, który ostatni uczestnik, pan Mirosław z Nowej Rudy, otrzymał w prezencie. Jaka jest historia pejzażu i artysty, który go namalował? O walorach artystycznych, pochodzeniu i wartości obrazu opowie Agnieszka Gniotek. A ile będzie on wart dla Łowców – tego dowiemy się w finale odcinka.
- Zobacz film Ten odcinek rozpocznie Michał z Gliwic, który przywiózł do programu szachy będące pamiątką rodzinną z więzienną przeszłością. Ich wartość, stan i estetykę oceni ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka. Drugim licytowanym skarbem będzie arcyciekawy gadżet z lat 80 – należący do pana Michała z Warszawy japoński zegar klapkowy z lampą czy może raczej lampa z zegarem klapkowym. O przedmiocie i jego wartości opowie ekspert Janek Rygiel, twórca Muzeum Polskich Zegarów. Kolejna sprzedająca, Gosia z Warszawy, zaoferuje Łowcom złoty pierścionek z PRL-u pochodzący ze spółdzielni „Warmet”. Wyceną tego okazu zajmie się Urszula Prus, biegła sądowa w zakresie biżuterii i kamieni szlachetnych. Ostatnim licytowanym skarbem będzie ława zakupiona na targu staroci przez panią Marię z Tomaszowa Mazowieckiego. Ekspertyzy ławy dokona Daniel Stoiński - kulturoznawca, kolekcjoner polskiego powojennego designu, właściciel autorskiej pracowni renowacji.
- Zobacz film Pierwszy sprzedający w tym odcinku, Kuba, zaoferuje Łowcom najstarsze dotychczas w programie, bo pochodzące z lat 40. fotele marki „Thonet”. Czy są to rzadkie meble czy słabo rozreklamowane? Odpowiedzi na to pytanie, a także na te dotyczące drewna, obicia i ceny udzieli ekspert Daniel Stoiński – kulturoznawca, kolekcjoner polskiego powojennego designu, właściciel autorskiej pracowni renowacji. Następna uczestniczka, Lidia z Warszawy, zaprezentuje piękną, srebrną broszkę z bursztynem, której wyceny podejmie się ekspertka w dziedzinie biżuterii, Urszula Prus. Z kolei pani Iwona pojawi się z paterą z Pruszkowa i wazonikiem z Mirostowic. Skarby te oceni Jakub Naumiuk, rzeczoznawca i współtwórca reedycji ikon polskiego wzornictwa, który z ciekawością pochyli się nad tymi przedmiotami i oszacuje ich wartość. Na koniec zobaczymy akwafortę z 1902 roku zakupioną na wyprzedaży garażowej w Niemczech przez pana Romana z Olecka. Grafikę oceni Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki, ekspert galerii sztuki i domu aukcyjnego.
- Zobacz film Pierwszym skarbem licytowanym w tym odcinku będą fotele z końca lat 50. O ich wartości, a przy okazji o designie foteli i o UFO opowie nam ekspert Daniel Stoiński - kulturoznawca, kolekcjoner polskiego powojennego designu, właściciel autorskiej pracowni renowacji. Kolejnym przedmiotem w programie będzie lampa witrażowa. Czy jest to lampa Tiffany’ego oraz ile jest warta i dlaczego aż tyle dowiemy się z ekspertyzy Krystyny Łuczak-Surówki, historyczki i krytyczki designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Następnym skarbem będzie naszyjnik secesyjny ze szkła uronowego - prawdziwy unikat i smaczek dla kolekcjonerów, o czym opowie ekspertka i biegła sądowa w zakresie wyceny biżuterii i kamieni szlachetnych, Urszula Prus, która pokaże nam dziś sztuczkę z ultrafioletem. Ostatnim przedmiotem w tym odcinku będzie niemiecka maszyna do pisania „Olympia Monica”. Jej wyceną i oceną zajmie się miłośnik i wytrawny znawca cudów techniki - Leszek Klein.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku kolejna dawka skarbów, ich tajemnic i emocji podczas licytacji. Pierwszy przedmiotów, o który powalczą Łowcy należy do pani Izy z Warszawy. Jej skarb to wyjątkowy i piękny obraz. A co to za obraz, kim był jego autor i czy oczekiwania finansowe sprzedającej są zasadne, oceni ekspert Michał Niesiołowski, antykwariusz z 28-letnim doświadczeniem, właściciel antykwariatu i galerii sztuki. Którego z Łowców skusi spojrzenie damy z płótna autorstwa Bolesława Nawrockiego? Tego dowiemy się podczas licytacji. Kolejny uczestnik, Jan Smolarczyk ze Złotoryi, zaoferuje Łowcom prasę do owoców. Wcześniej jednak uzyska ekspertyzę i wycenę Agnieszki Gniotek - historyk i krytyk sztuki, ekspert galerii sztuki i domu aukcyjnego. Następnym licytowanym przedmiotem będzie podstawa lampy rogatej projektu Elżbiety Piwek-Białoborskiej. Wartość artystyczną, estetyczną, historyczną i materialną określi Jakub Naumiuk – rzeczoznawca, poszukiwacz i opiekun sprzedawców wyselekcjonowanych przedmiotów vintage oraz antyków dla największej polskiej platformy online sprzedającej design. Ostatnią sprzedającą będzie pani Wioletta z Białego Stoku. Jej skarb to porcelanowy kotek z Ćmielowa projektu Zdany Kosickiej datowany na lata 50. Jego wartość oceni ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka – wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, historyczka i krytyczka designu.
- Zobacz film W tym odcinku poznamy Ewę, która przyjechała z Warszawy z kultowym stolikiem "Halabala”. Ile wart jest zdaniem właścicielki jej skarb? Czy to dużo, czy to mało oraz czy projekty z lat 30. Jindřicha Halabaly, czechosłowackiego artysty są w modzie? Na te i jeszcze wiele innych pytań odpowie ekspert programu, Daniel Stoiński. Następny uczestnik programu, Rafał, zaprezentuje maskę ognia ze Sri Lanki. O bóstwach, funkcji odganiania demonów, ale i wartości materialnej maski opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki i właścicielka galerii oraz domu aukcyjnego. Z kolei pan Grzegorz z Parczewa pojawi się z przedwojenną porcelanową bombonierką, którą oceni i wyceni Krystyna Łuczak-Surówka, krytyczka designu, jak również wykładowczyni warszawskiej ASP, jurorka w konkursach artystycznych, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ostatnim przedmiotem, o który w tym odcinku zawalczą Łowcy, będzie radioodbiornik wyprodukowany w latach 40. Jego ekspertyzą zajmie się Leszek Klein - historyk techniki, oraz pasjonat wszystkiego, co zawiera lampy i przetworniki.
- Zobacz film Pierwszym wystawionym na sprzedaż w tym odcinku przedmiotem będzie gobelin przywieziony przez pana Grzegorza z Nowej Huty. Wyceny tego pięknego znaleziska podejmie się ekspertka Krystyna Łuczak-Surówka, która opowie także o historii gobelinów i polskich nurtach w gobeliniarstwie: ludowym i autorskim. Kolejny skarb – włoski radioodbiornik z lat 60. w formie obrazu – zaoferuje Łowcom pani Patrycja z Poznania. Co ją zdziwiło, gdy patrzyła na swój obraz kupiony na pchlim targu? Tego dowiemy się w trakcie rozmowy z prowadzącym, Pawłem Orleańskim i ekspertką, Agnieszką Gniotek. Następna sprzedająca, pani Maria z Siemianowic, przyjechała do programu z zegarem, który jest pamiątką przekazywaną w jej rodzinie od pokoleń. Wyceną tego skarbu zajmie się Jan Rygiel, ekspert w dziedzinie zegarów i absolwent Warszawskiej ASP. A jak potoczy się ostatnia z licytacji? Co do sprzedania ma pani Emilia ze Zgierza? Czy skarb, który przyniosła to scyzoryk, nóż, a może belka? I skąd w rękach tej uroczej kobiety takie narzędzie? Tego dowiemy się podczas rozmowy pani Emilii z gospodarzem programu oraz z ekspertem, Jakubem Naumiukiem, który jak zwykle bardzo ciekawie opowie wartości materialnej, użytkowej i artystycznej wystawianego przedmiotu. W programie zapomniane i zalegające w szufladach, na strychach czy w piwnicach rzeczy – jak choćby szkło czy meble z czasów PRL lub „oldschoolowe” gadżety – uzyskują zaskakujące ceny i drugie życie w rękach nowych nabywców, a widzowie poznają niezwykłe historie tych przedmiotów, opowiadane przez ich właścicieli oraz fascynujące informacje na ich temat, jakie znakomici eksperci potrafią wyczytać z najmniejszych detali.
- Zobacz film Kolejny odcinek i kolejne niezwykłe historie, zacięte licytacje i fascynujące skarby, a wszystko w atmosferze świetnej zabawy. Pierwszym licytowanym przedmiotem będzie duńska lampa Bennego Frandsen z 1988 roku, przywieziona przez pana Darka z Zawidowa, a wyceniona przez Jakuba Naumiuka, którego ekspertyza rzuci nieco światła na kwestie związane z duńską kulturą, designem i oświetleniem. To nie koniec duńskich akcentów w tym programie, bo następny skarb, należący do pani Eweliny, znanej już naszym Łowcom i widzom programu, to duńskie terakotowe toczone misy marki Hjort pochodzące z lat 40. ubiegłego wieku. Oceni je Krystyna Łuczak-Surówka, ekspertka w dziedzinie designu i wykładowczyni warszawskiej ASP. Ile warte są te unikatowe misy? Który z Łowców zapragnie je mieć? I za jaką kwotę zgodzi się je sprzedać ich właścicielka? Tego dowiemy się w trakcie licytacji. Kolejny sprzedający to również stały bywalec programu, pan Jakub. Tym razem zaoferuje Łowcom serwis do kawy „Łódź” zaprojektowany przez Andrzeja Szatkowskiego. Oceną wartości rynkowej i artystycznej tego pięknego, posrebrzanego zestawu zajmie się Agnieszka Gniotek, która zdradzi nam również, że nie tylko widziała już taki, ale nawet piła z niego kawę. Na koniec poznamy pana Hieronima i zobaczymy jego stare niemieckie, turystyczne żelazko z certyfikatem, pochodzące z 1928 roku. Wyceną przedwojennego skarbu zajmie się historyk techniki Leszek Klein.
- Zobacz film W tym odcinku pierwszym sprzedającym będzie Robert, który gości w programie już po raz drugi – tym razem z aluminiowymi krzesłami „Golf” marki Tonet. O ich historii, wartości, walorach estetycznych i wzornictwie nawiązującym do ery kosmicznej opowie ekspert Jakub Naumiuk. Następna uczestniczka, Agnieszka, przyjechała z maszyną do szycia firmy Adler, którą kupiła w latach 90. na pchlim targu. O historii i wartości skarbu Agnieszki opowie ekspert Leszek Klein. Wystąpi także pani Karolina, o której można już powiedzieć, że jest stałą bywalczynią programu. Tym razem zaoferuje Łowcom duńską lampę „space age”. O tym ikonicznym już przedmiocie, który zaprojektował inżynier Hans Jorgen Berthel w latach 60. opowie Krystyna Łuczak-Surówka, znawczyni designu, wykładowczyni warszawskiej ASP i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Ostatni sprzedający, Jakub, przywiózł do programu chiński wazon z pierwszej połowy XX wieku, który trafił do jego zbiorów rodzinnych za sprawą dalekomorskich wypraw jego teścia. Nad tym skarbem pochyli się Agnieszka Gniotek, która zdradzi nam tajemnice chińskiej porcelany oraz procesów i sztuki zdobienia. Czy ten 100-letni wazon znajdzie nowego właściciela? Tego dowiemy się w trakcie ostatniej dziś licytacji.
- Zobacz film Pierwszym sprzedawcą jest Mirosław z Gradzanowa Kościelnego, który przywiózł do programu kolekcję samochodzików Matchbox. Oceną i wyceną tych pięknych autek zajmie się Krystyna Łuczak-Surówka, która opowie nam o intrygującej historii tych przedmiotów. A kto okaże się prawdziwym fanem motoryzacji? Tego dowiemy się w trakcie pierwszej dzisiejszej licytacji. Po niej przyjrzymy się skarbom przyniesionym przez pana Jacka, czyli foliom animacyjnym Władysława Nehrebeckiego z lat 80. z bajki „Bolek i Lolek”. O tych niezwykłych artefaktach artysty opowie nasz ekspert Michał Niesiołowski. Który z Łowców wspomni swoje dzieciństwo i z uśmiechem na twarzy chwyci za portfel?
- Zobacz film Pierwszy skarb w tym odcinku – przywieziony przez Michalinę z Wrocławia bukowy fotel B6028 z fabryki w Radomsku – to istny „biały kruk” wśród foteli. Rzadki model i nienaganna renowacja, przeprowadzona osobiście przez Michalinę, zyskają duże uznanie eksperta, Daniela Stoińskiego, który zdradzi nam m.in. po czym rozpoznać kunszt renowatora. Czy piękny i perfekcyjnie odnowiony mebel zachwyci także Łowców? Kolejna uczestniczka programu, pani Małgorzata, zaoferuje Łowcom srebrną cukiernicę z „syndromem niespokojnej pokrywki”, jaką dostała od teściowej. Ile informacji jest w stanie wyczytać z najmniejszych detali wprawne oko eksperta, przekonamy się podczas ekspertyzy Agnieszki Gniotek, która jak zawsze zajmująco opowie o wycenianym przedmiocie, jego pochodzeniu i producencie, a także o jego wartości, wersjach w jakich go produkowano i jego walorach estetycznych. Następnym licytowanym skarbem w tym odcinku będzie zestaw talerzy z rybami przywieziony przez panią Joannę z Krakowa, a oceną jego wartości rynkowej i artystycznej zajmie się Krystyna Łuczak-Surówka, która swoim zwyczajem zamieni ekspertyzę w ciekawą opowieść. Na koniec poznamy panią Barbarę z Lęborka z zestawem kart, kości i żetonów do gry w opakowaniu stylizowanym na kuferek podróżny. O wartości tego skarbu pochodzącego z lat 70. oraz o jego związkach z lotnictwem i pierwszym lotem z Nowego Jorku do Paryża fascynująco opowie ekspert Jakub Naumiuk.
- Zobacz film Polska edycja międzynarodowego hitu, w którym posiadacze ciekawych przedmiotów mają szansę uzyskać ich profesjonalną ekspertyzę i sprzedać je z pokaźnym zyskiem. Grono kupujących stanowią koneserzy i dealerzy antyków, designu i przedmiotów kolekcjonerskich, którzy gotowi są licytować między sobą, czasem bardzo wysoko, by pozyskać interesujące nabytki do własnych zbiorów, antykwariatów lub sklepów. W programie zapomniane i zalegające w szufladach, na strychach czy w piwnicach rzeczy – jak choćby szkło czy meble z czasów PRL lub „oldschoolowe” gadżety – uzyskują zaskakujące ceny i drugie życie w rękach nowych nabywców, a widzowie poznają niezwykłe historie tych przedmiotów, opowiadane przez ich właścicieli oraz fascynujące informacje na ich temat, jakie znakomici eksperci potrafią wyczytać z najmniejszych detali.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku przekonamy się, który z Łowców będzie chciał ogrzać się w blasku zjawiskowej lampy w stylu Hollywood Regency, którą przywiozła pani Kinga ze Świdnicy. Czym charakteryzuje się styl "hollywoodzki" opowie niezawodna Krystyna Łuczak-Surówka – wykładowczyni, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Drugi sprzedający, pan Konrad, zaprezentuje dwie interesujące filiżanki, które zachwycają złoceniami i idealnym stanem zachowania. W odpowiedzi na pytanie „czy ta para jest do pary”, pomoże ekspert Jakub Naumiuk. Czy nie zadrży mu ręka nad złoconymi filiżankami produkcji Rosenthala i KPM Berlin? Kolejnym skarbem będą przywiezione przez Pana Bogusława przedmioty połączone w zbiór o kryptonimie "Zestaw Toaletowy”. Wyceny, oceny i ustalenia do czego służą tajemniczo wyglądające bibeloty podejmie się Krystyna Łuczak-Surówka. Na koniec zapowiada się ostra licytacja, pan Jacek z Warszawy przywiózł bowiem do studia zestaw noży. Oceny tego skarbu dokona ekspertka Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki. Kto z kim pójdzie na noże, kto odetnie się od licytacji, a kto postawi aukcję na ostrzu noża?
- Zobacz film Polska edycja międzynarodowego hitu, w którym posiadacze ciekawych przedmiotów mają szansę uzyskać ich profesjonalną ekspertyzę i sprzedać je z pokaźnym zyskiem. Grono kupujących stanowią koneserzy i dealerzy antyków, designu i przedmiotów kolekcjonerskich, którzy gotowi są licytować między sobą, czasem bardzo wysoko, by pozyskać interesujące nabytki do własnych zbiorów, antykwariatów lub sklepów. W programie zapomniane i zalegające w szufladach, na strychach czy w piwnicach rzeczy – jak choćby szkło czy meble z czasów PRL lub „oldschoolowe” gadżety – uzyskują zaskakujące ceny i drugie życie w rękach nowych nabywców, a widzowie poznają niezwykłe historie tych przedmiotów, opowiadane przez ich właścicieli oraz fascynujące informacje na ich temat, jakie znakomici eksperci potrafią wyczytać z najmniejszych detali.
- Zobacz film Tym razem dowiemy się jaki numer wykręci naszym Łowcom pierwszy sprzedający, Paweł – pasjonat telefonów. Oceną i wyceną tego cudu komunikacji zajmie się historyk techniki, Leszek Klein, który opowie o wykonanym w Radomskiej Wytwórni Telefonów przedmiocie. Kolejny skarb to zestaw mis pana Marka. Jakie oczekiwania finansowe ma nasz sprzedający i czy są zasadne, zweryfikuje nasza eksperrka Krystyna Łuczak-Surówka. Pasjonatka i znawczyni designu opowie o tym zacnym, czechosłowackim zestawie z 1958, który swoją premierę miał w Brukseli, a brylował na XII Targach Designu w Mediolanie w 1960 roku. W tym odcinku poznamy także Iwonę z Warszawy, która przywiozła ze sobą skrzypce. Czy to marzenie każdego skrzypka i dzieło Antonia Stradivariego? Jaką historię ma ten wspaniały przedmiot? Tego dowiemy się od właścicielki, a więcej o niepowtarzalnym brzmieniu skrzypiec, o ich wykonaniu i wartości opowie Jakub Naumiuk. Na ostatniej licytacji zobaczymy kredens pana Jacka, który Daniel Stoiński datuje na lata 50. Ekspert zdradzi nam również, jaka jest różnica między komodą a kredensem i ile wart jest ten przykład designu w stylu Art Deco.
"Łowcy skarbów. Kto da więcej" - odcinek 50
Tym razem program rozpocznie Joanna ze Szczecina z całym stadkiem ślicznych, nakręcanych kurek z czasów PRL, a dokładanie z połowy lat 50. Na ich temat wypowie się Agnieszka Gniotek, która opowie nie tylko o wartości materialnej, ale i o historii tych cudaczków. Który z Łowców otworzy fermę i przygarnie kurki, koguciki i kurczaczki? I kto wtargnie na salony aukcji i zmieni całkowicie oblicze licytacji? Następną sprzedającą będzie pani Dorota z Poznania, która przywiozła do programu niemiecką lampę biurową z lat 50. O tym cudzie powojennego designu, fascynacji atomem i formami organicznymi opowie Krystyna Łuczak-Surówka. Kolejny uczestnik, Łukasz z Łomży, to posiadacz najbardziej rozchwytywanego obecnie na rynku towaru czyli… pieca. I to nie byle jakiego bo w stylu art deco. Piec pochodzący z lat 50. i wyłożony szamotem nie tylko daje dużo ciepła ale też budzi ciepłe uczucia. Nic dziwnego, że wzbudzi pozytywne emocje eksperta Leszka Kleina, który ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia o tym przedmiocie. Program zakończy licytacja obrazu, który ostatni uczestnik, pan Mirosław z Nowej Rudy, otrzymał w prezencie. Jaka jest historia pejzażu i artysty, który go namalował? O walorach artystycznych, pochodzeniu i wartości obrazu opowie Agnieszka Gniotek. A ile będzie on wart dla Łowców – tego dowiemy się w finale odcinka.
Dodano:
Środa, 7 grudnia 2022 (18:07)