60 sekund
-
Zobacz film Polacy wciąż chętnie wybierają karpie na wigilijny stół, choć coraz częściej są one zastępowane innymi gatunkami, takimi jak śledź, pstrąg, dorsz czy łosoś. Zwolennicy świątecznego karpia nie zawsze zdają sobie sprawę, że nie jest to wcale staropolska tradycja...
-
Zobacz film Popularne w polskiej kuchni kiszonki to prawdziwe superfood. Dają niezliczone korzyści dla zdrowia, nie mówiąc o tym, że mają śmiesznie mało kalorii. W sklepach można znaleźć produkty określane jako kiszone i kwaszone. Często zastanawiamy się, skąd się to bierze. Różnica nie tkwi w nazwach produktów, bo są one stosowane zamiennie, ale w procesach produkcyjnych.
-
Zobacz film Kiedyś była nazywana pogardliwie „cytryną dla ubogich”. Ale to dawne czasy… Teraz żurawina zyskuje zaufanie medycyny klasycznej oraz jest nareszcie doceniana i w kuchni, i w profilaktyce zdrowotnej.
-
Zobacz film Mikrofalówka to z pewnością wygodny i szybki sposób na podgrzanie potrawy. Jednak wiele osób nadal używa jej bardzo nieufnie. O jej szkodliwości i promieniowaniu krąży mnóstwo mitów. Poza tym ludzie nie do końca rozumieją mechanizm działania mikrofalówek. Czy naprawdę jest się czego obawiać?
-
Zobacz film Przywiązany do drzewa, umierający z pragnienia, okrutnie poraniony. Najlepszy przyjaciel człowieka nie zasługuje na taki los. Ustawodawcy i obrońcy praw zwierząt mają nadzieję, że takie sytuacje będą coraz rzadsze w Polsce.
-
Zobacz film „Przeżyłem własną śmierć” – dla większości osób to szokujące słowa. Takie doświadczenie na granicy życia i śmierci oferuje ośrodek w Seulu. Na czym polega ta kontrowersyjna i wstrząsająca terapia?Hyowon Healing Center w Seulu to ośrodek, który oferuje swoim klientom szokująca terapię – „żywe pogrzeby”. Ma im to pomóc w życiowych problemach i zapobiec depresji lub myślom samobójczym. Grupowy „pogrzeb na żywo” przebiega według ustalonego rytuału...
-
Zobacz film Za kilogram tych grzybów można zapłacić nawet 25 tysięcy złotych. Ich smak i zapach jest trudny do określenia i niepowtarzalny. Koneserzy porównują ten aromat do mieszanki czekolady, orzechów, ziemi i zapachu lasu. Mowa o truflach – grzybach, które jeszcze sto lat temu były nazywane „czosnkiem bogaczy” i były dość łatwo dostępne. Teraz stały się symbolem wykwintnej kuchni i zbytków. Ceny najcenniejszych trufli białych na aukcjach sięgają nawet 100 tys. euro. za kilogram.
-
Zobacz film Pogodę trudno precyzyjnie przewidzieć, zawłaszcza w ostatnich latach, gdy często obserwujemy anomalia temperatury. Tradycyjnie wszyscy narzekają, że prognoza się nie sprawdza. Wiele osób marzy o białych świętach, ale jest za wcześnie, żeby przepowiedzieć śnieg. A może jednak uwierzyć w ludowe przysłowia i zabawić się w pogodowe wróżby?
-
Zobacz film Awokado niewątpliwie zasłużyło na miano superfood. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i potasu. Awokado jest dość kaloryczne, ale pamiętajmy, że to są wyjątkowo zdrowe kalorie! Dlaczego jednak jest aż tak drogie? Przecież to nie jest jedyny egzotyczny owoc w naszych sklepach.
-
Zobacz film Tłuste jedzenie kojarzy się od razu z otyłością. Wiele osób myśli, że brak tłuszczu w diecie to gwarancja pięknej sylwetki i zdrowia, a to spore uproszczenie i ogromny błąd. Tłuszcze są niezbędne do życia. Problem polega jednak na wyborze tych właściwych, zdrowych.
-
Zobacz film Domowe ciasto pozbawione kalorii, które można jeść w nieograniczonych ilościach? Brzmi świetnie, ale niestety taki przepis nie istnieje. Możemy natomiast choć trochę zbliżyć się do ideału i użyć zamiast cukru jego zdrowszych zamienników.
-
Zobacz film Budzisz się z bólem szczęki, uszu albo głowy i czujesz nieznośne napięcie mięśni? Być może cierpisz na bruksizm. W diagnozie pomoże dentysta. Na pewno od razu zwróci uwagę na charakterystycznie starte uzębienie. Zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem stomatologiczny, ponieważ wyglądają tak, jakby się je dosłownie zjadało!
-
Zobacz film Mówi się, że aby wyzdrowieć, człowiek jest gotowy przełknąć wyjątkowo paskudne lekarstwo i znieść nawet bardzo nieprzyjemną kurację. Osobom o słabych nerwach trudno chyba wyobrazić sobie jeden z najbardziej obrzydliwych, ale niezwykle skuteczny sposób – larwoterapię. Chirurdzy stosują ją przy leczeniu przewlekłych ran, stopy cukrzycowej, owrzodzeń, odleżyn oraz zakażeń bakteriami opornymi na antybiotyki.
-
Zobacz film Obce i inwazyjne gatunki kojarzą się raczej z filmami o kosmitach, jednak możemy spotkać je na co dzień w Polsce. To nic innego, jak zwierzęta i rośliny niefortunnie sprowadzone przez człowieka. Miały wspomóc rolnictwo lub hodowlę, niestety wymknęły się spod kontroli i zagrażają naszym rodzimym gatunkom, a czasami są uciążliwe dla nas samych.
-
Zobacz film Znajdziemy je w każdej kuchni. Są tanie i dostępne. Dodają aromatu i smaku potrawom, ale często zapominamy, że mają także dobroczynny wpływ na zdrowie. Na niektóre przyprawy warto zwrócić szczególną uwagę.
-
Zobacz film Cukier ma ostatnio bardzo złą opinię. I nie chodzi tylko o słodycze, ale też o przetworzoną żywność. Czy lekarze i naukowcy słusznie podnieśli taki alarm? Co jest prawdą, a co mitem?
-
Zobacz film Jesień to niestety czas, gdy często atakuje nas zły nastrój i narzekamy na zbędne kilogramy. Na jedno i drugie istnieje prosty sposób – kawa na ostro. Kawa z dodatkiem piekącego chili to rozgrzewający i pobudzający napój. Za niezwykle ostry smak papryczki chili odpowiada alkaloid - kapsaicyna. Przyprawa przyspiesza przemianę materii, pomaga zapobiegać zakrzepom krwi i niektórym nowotworom oraz znacznie poprawia nastrój, ponieważ stymuluje wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Do kawy wystarczy dodać szczyptę chili, nie więcej!
-
Zobacz film O zielonej kawie słyszeli na pewno wszyscy, którzy szukali naturalnych spalaczy tłuszczu. Czym ta kawa różni się od czarnej, oprócz tego, że rzeczywiście ma zielony kolor?
-
Zobacz film Żółte nasionka kozieradki nadają potrawom słodko-gorzki orzechowy posmak. Roślina nazywana jest bożą trawką lub greckim sianem. Miałaby szansę na bardziej przebojową nazwę i stałaby się hitem w naturalnej kosmetyce, gdyby nie dość mocny, jakby „rosołowy” zapach. Jednak doświadczone zwolenniczki domowych sposobów na urodę i tak przekonują, że wcieranie naparu z nasion w skórę głowy daje już nawet po tygodniu niesamowite efekty!
-
Zobacz film Zanim dopadnie nas jesienne przeziębienie, warto zadbać o odporność. Jeszcze mamy trochę czasu przed sezonem katarowym! Tym razem dwa naturalne sposoby, mniej popularne niż niezawodny czosnek, ale równie skuteczne.
-
Zobacz film Całe dnie za biurkiem, potem samochodem do domu, spacer najwyżej w pogodny weekend, a w zimie prawie nigdy. Brzmi znajomo? Ostatnie badania norweskich naukowców przerażają, ale dają jednak pewne nadzieje… Najpierw złe wieści. Okazuje się, że 20 lat siedzącego trybu życia to dwukrotnie większa możliwość przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca i naczyń. Kilkuset Polaków dziennie umiera w wyniku chorób układu krążenia.
-
Zobacz film Latte, cappucino, macchiato – do ich przyrządzenia niezbędne jest mleko. Osoby, którym krowie mleko szkodzi, nie muszą jednak rezygnować z pysznej kawy z pianką. Wybraliśmy najlepsze roślinne zamienniki.
-
Zobacz film Paluszki krabowe, sardynki w puszce i oscypki. Co łączy te produkty? Otóż nie zawsze są tym, co sugeruje ich nazwa.
-
Zobacz film Figi są w Polsce mało popularne, zwłaszcza te świeże, a przecież zawsze warto spróbować nowego owocowego smaku. Kupując owoce, powinniśmy wybrać te bardziej dojrzałe, ponieważ mają więcej przeciwutleniaczy i lepiej smakują. Zawierają sporo potasu regulującego ciśnienie krwi, a także wapń, magnez i cenne polifenole. Figi stosowane są w medycynie naturalnej pomocniczo przy wielu schorzeniach.
-
Zobacz film W ciągu dnia udaje ci się zachowywać zdrową dietę, wybierasz lekkie, urozmaicone posiłki, jednak często rezygnujesz ze śniadania, a wieczorem i w nocy tracisz kontrolę i zaczynasz jeść ogromne ilości słodkich i kalorycznych przekąsek. Jeśli ci się to zdarza albo komuś z twoich bliskich – w żadnym wypadku nie lekceważ tego, tylko poszukaj pomocy psychologa lub powiedz o problemie lekarzowi pierwszego kontaktu.
-
Zobacz film Grill to bardzo przyjemny pomysł na ogrodową imprezę. Niestety naukowcy znowu nie mają dobrych wieści dla miłośników pieczonych kiełbasek. Podczas grillowania powstają szkodliwe, rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Związki te tworzą się także podczas spalania odpadów, palenia tytoniu i są obecne w spalinach samochodowych, więc wnioski nasuwają się same.
-
Zobacz film Są nie tylko pyszną przekąską, ale przede wszystkim naturalnym źródłem zdrowia i urody, dlatego latem obowiązkowo powinny zagościć w naszej kuchni i… łazience.
-
Zobacz film Po sezonie na czereśnie i borówki, lato ma dla nas kolejny cenny, owocowy dar – winogrona. Nie możemy tego przegapić, bo nie dość, że cudownie smakują, to według badań owoce te chronią przed groźnymi chorobami.
-
Zobacz film Pyszna, odchudzająca i zdrowa – kawa bez wątpienia ma wiele walorów, ale czy wiesz, ile filiżanek tego napoju możesz wypić w ciągu dnia? Okazuje się, że trzeba być bardzo ostrożnym.
-
Zobacz film Kąpiel w morzu, w bogatej w minerały słonej wodzie, to świetna kuracja odmładzająca, ujędrniająca skórę, a nawet działająca leczniczo. Woda morska dostarcza składników mineralnych, działa jak delikatny peeling i potrafi leczyć stany zapalne. Morska kąpiel łagodzi nawet objawy egzemy, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy.
-
Zobacz film Jeszcze w ubiegłym wieku tatuaże kojarzyły się głównie z byłymi więźniami, teraz są modne i tak popularne jak makijaż. Niedługo mogą być nie tylko ozdobą, ale medycznym czujnikiem ratującym życie. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium opracowali trwały tusz do tatuażu, który pozwoli monitorować na bieżąco choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek oraz zaburzenia pracy wątroby czy serca.
-
Zobacz film Kawa od dawna uważana jest za naturalny spalacz tłuszczu. Okazuje się, że nie bez powodu tak ją cenimy. Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham odkryli, że kawa może pobudzać aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej. Do niedawna uważano, że tkanka ta występuje tylko u niemowląt, ale wykazano jej obecność także u dorosłych.
-
Zobacz film Biedronki zawsze cieszyły się naszą sympatią. Te ozdobne chrząszcze, nazywane bożymi krówkami, są bardzo pożyteczne, bo zjadają mszyce i inne szkodniki roślin. Niestety nasze rodzime, poczciwe gatunki, zaczyna wypierać agresywna i inwazyjna kuzynka - biedronka azjatycka, nazywana arlekinem (Harmonia axyridis). Jak je rozpoznać i czy rzeczywiście są groźne?
-
Zobacz film Wydaje się, że nie ma nic prostszego, niż ugotować makaron. A jednak wiele osób robi to źle! Zaraz wyjaśnimy, a przy okazji na dobre rozprawimy się z mitem tuczącego makaronu. Za najzdrowszy makaron uważa się ten z pszenicy durum, czyli pszenicy twardej. Mąka jest bogata w składniki odżywcze, ale mniej kaloryczna niż zwykła mąka pszenna. A czy wiedzieliście, że podczas procesu podgrzewania, a potem ochłodzenia makaronu, powstaje skrobia oporna, która staje się pożywką dla niezbędnych dla zdrowia bakterii probiotycznych? Taki makaron po kilku godzinach w lodówce jest także znacznie mniej kaloryczny.
-
Zobacz film Miłe chwile na plaży, praca w ogrodzie albo długi spacer w piekącym upale i poparzenie słoneczne gotowe. Co wtedy zrobić, gdy nie mamy akurat pod ręką żadnego aptecznego kremu? Przede wszystkim trzeba wziąć najpierw letni, potem chłodny, ale nie lodowaty prysznic. Zaskakującym, ale skutecznym sposobem jest…
-
Zobacz film Świeże i nieprzetworzone - to określenia, które wszystkim od razu kojarzą się ze zdrowym odżywianiem. Pamiętajmy jednak, że świeże i surowe to nie to samo. Niektóre produkty jedzone na surowo tracą swoje wartości, a nawet mogą bardzo zaszkodzić.
-
Zobacz film Mamy złą wiadomość dla osób, które nie lubią marnować jedzenia i szkoda im wyrzucić zgniecione jabłko. Zjedzenie obitych i pokrytych zgniłymi plamkami owoców może bardzo zaszkodzić zdrowiu. W takich uszkodzonych jabłkach, gruszkach, brzoskwiniach czy pomidorach, rozwijają się pleśnie. Grzyby te produkują mykotoksynę – patulinę.
-
Zobacz film Wszyscy zgodnie twierdzą, że klimatyzacja szkodzi. Owszem, szkodzi, ale w dużej mierze dlatego, że nieprawidłowo z niej korzystamy. Jakie błędy najczęściej popełniamy?
-
Zobacz film Huraganowe wiatry, trąby powietrzne, powodzie, afrykańskie upały, uciążliwe susze, apokaliptyczne burze – to nie scenariusz filmu katastroficznego, tylko ekstremalne zdarzenia pogodowe, które coraz częściej występują w Polsce. Ocieplenie klimatu postępuje i takich zjawisk będzie coraz więcej.
-
Zobacz film W upalne dni nie tylko łatwo o udar słoneczny, ale także o pożar. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo mogą nagrzewać się od słońca przedmioty. Czy zdarzyło wam się zostawić butelkę z wodą w samochodzie?
-
Zobacz film Deszczowa wiosna sprawiła, że pojawiły się całe chmary komarów. Każdemu wydaje się, że przyciąga komary bardziej niż inni. A co tak naprawdę może zwabić te znienawidzone owady?
-
Zobacz film W czerwcowe dni wreszcie możemy się cieszyć roślinami balkonowymi lub uprawami w ogrodach. Niestety wysokie temperatury sprzyjają najbardziej uciążliwym szkodnikom – wszędzie rozpanoszyły się mszyce! Trudno stosować pestycydy na balkonowe zioła lub kwiaty. Nie każdy ma też czas i wprawę, by przygotować naturalne mikstury. Możemy się wspomóc dobierając naszym roślinom odpowiednie towarzystwo.
-
Zobacz film Coraz więcej wiemy o zdrowym odżywianiu. Dotyczy to także wyboru rodzaju kawy. Dlatego coraz więcej osób wybiera kawę z ekspresu. Kawa rozpuszczalna natomiast uważana jest często za niezdrową, a nie wszyscy wiedzą, że tak naprawdę najbardziej szkodliwa jest ta zalewana wrzątkiem sposobem turecko-polskim. Czas sprostować niektóre mity na temat kawy.
-
Zobacz film Bolesne urazy mogą zdarzyć się wszędzie, a podobno najwięcej wypadków ma miejsce w domu, chwila nieuwagi i… gotowe. W takich sytuacjach często tracimy głowę, a zdenerwowany człowiek popełnia błędy. Jak nie pogorszyć sprawy w niektórych przypadkach?
-
Zobacz film Na terenie Małopolski i w województwie podlaskim pojawiły się niepokojące tablice ostrzegające: Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”. Nie ma powodu do paniki, bo to choroba która nie zagraża bezpośrednio ludziom, jednak sprawa jest poważna, ponieważ jest to ogromny problem dla pszczelarzy, ale także sadowników.
-
Zobacz film Wciąż słyszmy, że żywność wysoko przetworzona jest niezdrowa, ale przypomnijmy, dlaczego właściwie nam szkodzi i dlaczego warto ją ograniczać. Producenci, starając się poprawić wygląd, smak i trwałość jedzenia, muszą dodawać do niego emulgatory, regulatory kwasowości konserwanty i sztuczne barwniki. Produkty przetworzone przemysłowo zawierają także zbyt dużo cukru, soli i tłuszczów trans. Przykładem takich szkodliwych dodatków jest kwas fosforowy i fosforany.
-
Zobacz film Wiosenne spacery, na które tak długo czekaliśmy, mają niestety jedną poważną wadę – czyhające wśród zieleni kleszcze. W ubiegłym roku w Polsce boreliozę zdiagnozowano u ponad 20 tys. osób, a nie ma na nią szczepionki. Trwają dopiero prace nad nią. Natomiast można zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Żaden preparat, czy to syntetyczny, kupiony w aptece, czy wykonany w domu, nie zabezpieczy nas oczywiście w 100% przed kleszczami, ale na pewno odstraszy wiele z tych pasożytów. A nigdy nie wiadomo, czy akurat właśnie ten jeden, przenoszący boreliozę, nie zrezygnuje z ugryzienia nas dzięki prostemu domowemu sposobowi.
-
Zobacz film Gdy pojawią się na placach targowych i sklepach, to znaczy, że wiosna już na dobre się rozpoczęła. Rzodkiewki mają mało kalorii, za to dużo cennych składników odżywczych. Niestety nie wszyscy mogą bez ograniczeń cieszyć się tym wyjątkowym warzywem.
-
Zobacz film Domowe syropy kojarzą się głównie z kultową cebulą, przesypaną cukrem lub miodem. To skuteczny i prosty do wykonania naturalny lek. Ale warto spróbować także innych sprawdzonych mikstur. Chcemy przypomnieć, że na przełomie kwietnia i maja jest jedyny moment na zebranie pędów sosny na syrop. Kto poznał jego leczniczą moc, nie może tego przegapić, bo za dwa tygodnie będzie za późno!
-
Zobacz film Kupione w sklepie owoce i warzywa zazwyczaj myjemy przed zjedzeniem; to dla większości osób jest oczywiste. Taka na przykład sałata aż się prosi, żeby ją opłukać, inaczej ziarnka piasku zgrzytające w zębach zepsują nam cały posiłek, nie mówiąc już o bakteriach i wirusach, które beztrosko zjemy. A co z innymi produktami?
-
Zobacz film Kiełki roślin to od dawna symbol zdrowego odżywiania, źródło witamin i składników mineralnych. Jednak nie wszystkie nasiona, zwłaszcza te drobne, są łatwe do skiełkowania. Niektóre gatunki lepiej uprawiać na podłożu i zjeść dopiero wtedy, gdy pojawią się liścienie i pierwsze liście właściwe. Mikroliście, baby leaf, microgreens – to propozycja dla osób, które nie mają własnego ogrodu. Można je uprawiać nawet na parapecie!
-
Zobacz film Uważasz, że jesteś w świetnej kondycji zdrowotnej? Wszystkim tego oczywiście życzymy, ale nie zaszkodzi przeprowadzić prostego testu, który zajmie około minuty i możesz go wykonać w dowolnym miejscu, byle nic cię nie rozpraszało.
-
Zobacz film Dlaczego nasz mózg tak bardzo kocha kawę, że sam jej zapach potrafi nas obudzić albo zwabić do kawiarenki?Kofeina blokuje wywołujące senność receptory adenozyny, związku obecnego we wszystkich komórkach ciała, działającego między innymi wyciszająco na układ nerwowy. Pobudza też wytwarzanie innych neuroprzekaźników, przez co działa pobudzająco, usprawnia procesy myślowe i zwiększa koncentrację i pamięć krótkotrwałą.
-
Zobacz film Dlaczego brokuł powinien być wybrany królem warzyw? Poł kilograma to tylko 150 kalorii, a kryje w sobie trzy prawdziwe skarby! Brokuły oraz kiełki brokułów są najlepszym źródłem sulforafanu, wyjątkowego związku, który chroni przed nowotworami i chorobami układu krwionośnego. Tworzy się on w uszkodzonej tkance rośliny pod wpływem enzymów. Ale to jeszcze nie wszystko, co oferuje nam brokuł...
-
Zobacz film Jaki jest ideał zdrowej diety? Jeść dokładnie tyle, ile się potrzebuje, nie mniej i nie więcej, zachowując odpowiednie proporcje tłuszczu, węglowodanów i białka. Nasz żołądek ma w przybliżeniu wielkość dwóch pięści. I tyle powinniśmy jeść, aby go nadmiernie nie rozciągnąć i nie przesadzić z kaloriami. Mamy do tego najprostszą miarkę… własne dłonie!
-
Zobacz film Faktem jest, że aluminium, czyli glin, to metal, który występuje powszechnie w przyrodzie, w związkach organicznych i nieorganicznych. To prawda, że jest całkowicie zbędny w organizmie i w większych ilościach silnie toksyczny. Na szczęście zdrowy organizm szybko radzi sobie z jego usuwaniem. Jednak na temat aluminium krąży nadal wiele mitów. Czy naprawdę aluminiowe wyroby są takie groźne?
-
Zobacz film Siemię lniane jest tanie i banalnie proste w przygotowaniu. Już jedna łyżka stołowa dostarczy dawkę cennych kwasów omega-3, które chronią przed chorobami serca, cukrzycą i nowotworami. Nasiona zawierają lignany, szczególnie polecane kobietom w czasie menopauzy. Obniżają one także ryzyko raka piersi. Podpowiadamy, w jaki sposób wykorzystać to polskie superfood.
-
Zobacz film W dzisiejszych czasach nie mamy żadnego problemu z przechowywaniem żywności i nie obawiamy się zatruć pokarmowych w domu. A niesłusznie, bo często popełniamy błędy, które mogą skutkować poważnym zatruciem bakteryjnym, a nawet w skrajnych przypadkach zagrozić życiu. Niska temperatura w lodówce nie hamuje całkowicie rozwoju bakterii, jedynie znacznie go spowalnia. Z tego powodu gotowanego makaronu nie powinno się przechowywać w lodówce dłużej niż dwa dni, a ugotowany ryż można trzymać najwyżej do następnego dnia, a najlepiej zjeść od razu. W surowym ryżu występują laseczki woskowe (Bacillus cereus) – bakterie powodujące silne wymioty i biegunki, tak zwany „syndrom ugotowanego ryżu”, czasami wywołują ciężkie zatrucie wymagające pobytu w szpitalu.
-
Zobacz film Banany to popularna przekąska, składnik deserów i ważny owoc w diecie prebiotycznej. Jednak ich kolor ma znaczenie! W zielonych, niedojrzałych w pełni bananach, znajduje się skrobia oporna, która jest pożywką dla niezbędnych dla zdrowia bakterii probiotycznych, a to od nich zależy w dużym stopniu nasza odporność i samopoczucie.
-
Zobacz film Nasiona czarnuszki i olej, nazywane „złotem faraonów”, od wieków uważane za lek na wszystkie choroby, w przeciwieństwie do wielu przecenianych darów natury rzeczywiście mają doskonałe właściwości zdrowotne.Czarnuszka nadaje się jako przyprawa do sałatek i kanapek, dodatek do zup, a także oczywiście w formie oleju na zimno. Jednak jednym z najciekawszych pomysłów jest ziołomiód z nasion tej cennej przyprawy, tak zwany „czarny słoik”.
-
Zobacz film Jedz ziemniaczki, bo ci wystygną! Kto tego nie słyszał w dzieciństwie? Okazuje się, że ci, którzy jedli zimne, mieli rację, bo schłodzone gotowane ziemniaki, makaron, ryż, kasza, ale także czerstwiejący chleb, stwarzają korzystne warunki dla tych „dobrych” bakterii w naszym organizmie, a na dodatek stają się mniej kaloryczne. Podczas procesu podgrzewania, a potem ochłodzenia ziemniaków i produktów zbożowych, powstaje skrobia oporna, która staje się pożywką dla niezbędnych dla zdrowia bakterii probiotycznych.
-
Zobacz film Zboża i zboża rzekome były pierwszymi roślinami, jakie zaczął uprawiać człowiek, cenione są we wszystkich kuchniach świata i choć zwolennicy diety paleo nie są z tego zadowoleni – nadal stanowią podstawę zdrowego żywienia na całej planecie. Zboża to rośliny uprawne z rodziny wiechlinowatych (traw) oraz gryka zwyczajna z rodziny rdestowatych. Zboża rzekome, pseudozboża są to rośliny z innych rodzin, ale posiadające podobne nasiona do zbóż - o zbliżonym składzie, bogate w skrobię.
-
Zobacz film Co może być trudnego w zaparzeniu herbaty? Wsypuje się ją do dzbanka albo wrzuca saszetkę do kubka, zalewa wodą i herbata gotowa… tak przeważnie myślimy, a szkoda, bo ten zdrowy i aromatyczny napój, zasługuje na więcej uwagi. Nie trzeba od razu zostać mistrzem japońskiej ceremonii parzenia, ale podpowiadamy, jakich błędów unikać, żeby z każdego rodzaju herbaty wydobyć to, co najlepsze.
-
Zobacz film Wyobraźmy sobie rośliny, które jednocześnie podnoszą odporność, zwiększają witalność, poprawiają koncentrację i pamięć, a przede wszystkim chronią organizm przed skutkami stresu, a w dodatku są nieszkodliwe i legalne. Fantazja naukowców i zielarzy? A jednak takie rośliny istnieją, trwają nad nimi badania, a określenie adaptogeny znane jest naukowcom już od 1947 roku, gdy po raz pierwszy użył go rosyjski farmakolog Mikołaj Lazarew.
-
Zobacz film Picie kawy w rozsądnych ilościach, czyli najwyżej trzy filiżanki dziennie, ma pozytywny wpływ na samopoczucie i fizjologię. Osoby, które mają nadciśnienie lub cierpią na bezsenność, powinny ostrożnie pić ten pobudzający napój. Jak pić kawę, żeby mieć pewność, że sprawi nam czystą przyjemność i nie zaszkodzi zdrowiu?
-
Zobacz film Ssanie oleju to sposób na bielsze zęby, zdrowe dziąsła i świeży oddech. Ta bezpieczna i naturalna metoda wspomaga też leczenie chorych zatok, przeziębienia i próchnicy. Nie ma co ukrywać, że jest to propozycja dla osób cierpliwych, bo wymaga regularnego stosowania przez co najmniej miesiąc.
-
Zobacz film Przed nami sylwestrowe szaleństwa i nie ma co ukrywać – wiele osób czeka ciężki noworoczny poranek. Podpowiadamy, jak się przygotować do imprezy, aby złagodzić trochę skutki zakrapianej nocy. Można znaleźć wiele rad, miedzy innymi – picie surowych jajek, co odradzamy, bo alkohol zadziała jak bomba z opóźnionym zapłonem. Najlepiej przed imprezą sprawdzi się legendarny rosół. Koniecznie trzeba posypać go hojnie pietruszką, która dostarczy witaminy C.
-
Zobacz film Do tradycji świątecznych można śmiało zaliczyć powszechne narzekanie na przejedzenie. Kto nie narzeka – nie świętował. A tak poważnie – podpowiadamy, co zrobić, żeby poprawić trawienie i korzystać do woli ze świątecznych przysmaków.
-
Zobacz film Tydzień przed świętami to dla wielu osób czas gorączkowych poszukiwań odpowiednich prezentów pod choinkę. Często mamy obawy, że nie trafimy w gust obdarowanego i zbędny upominek nie sprawi żadnej przyjemności. Podpowiadamy, jakie prezenty będą odpowiednio eleganckie i niemal na pewno przydadzą się każdemu.
-
Zobacz film Coraz chętniej wracamy do sprawdzonych, naturalnych i bezpiecznych sposobów łagodzenia przeziębień i wzmocnienia odporności organizmu. Zioła i domowe mikstury są skuteczne, ale czy korzystamy z nich prawidłowo? Podpowiadamy, jak stosować popularne naturalne leki, aby nie tracić ich leczniczych właściwości.
-
Zobacz film Kostka lodu kojarzy się przede wszystkim z orzeźwiającym napojem w letnie upały, ale to także najtańszy i najprostszy do wykonania kosmetyk. Masaż kostkami lodu poprawia krążenie krwi, zmniejsza obrzęki i napina skórę.
-
Zobacz film Zbyt dużo kalorii i mało ruchu – to prosty przepis na nadwagę i otyłość. Jednak są różne rodzaje otyłości i warto je umieć rozpoznać, żeby zdawać sobie sprawę z wagi problemu i szukać skutecznych sposobów na odchudzanie. Sylwetka "jabłko" czy "gruszka"? To łatwo sprawdzić!
-
Zobacz film Farby do włosów zawierają w składzie amoniak i utleniacze, które mogą niszczyć włosy, zwłaszcza gdy stosuje się je zbyt często. Jeśli zależy nam tylko na podkreśleniu naturalnego koloru włosów, warto wypróbować proste, naturalne sposoby, stosowane z powodzeniem od wieków.
-
Zobacz film Robisz codziennie tosty na śniadanie? To szybki i lubiany posiłek, ale niekoniecznie zdrowy, warto więc zachować umiar. W mocno przypiekanym pieczywie tostowym powstaje szkodliwy związek – akrylamid (akryloamid, C3H5NO), który może przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
-
Zobacz film Dynia kojarzy się przede wszystkim z Halloween, ale coraz częściej ze zdrową i pomysłową kuchnią. To wciąż niedoceniane warzywo, a przecież dynia ma cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Można wykorzystać jej miąższ, pestki i olej. Olej z nasion dyni nadaje się nie tylko do celów kulinarnych, ale też dla poprawy zdrowia i pielęgnacji skóry i włosów. Ale jaki olej wybrać?
-
Zobacz film Wszechobecna i znienawidzona przez wszystkich „chemia” w pożywieniu, ubraniach i kosmetykach, skłoniła do poszukiwania ekologicznych produktów. Domowe sposoby dbania o urodę cieszą się ogromną popularnością. Bazują na naturalnych, bezpiecznych składnikach i są bardzo skuteczne, ale do niektórych pomysłów lepiej podchodzić ostrożnie, ponieważ mogą czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc.
-
Zobacz film Zioła lecznicze towarzyszą nam od początków cywilizacji. Dawno temu stosowano je, opierając się tylko na praktyce i doświadczeniu. Współczesna nauka pozwoliła na zbadanie większości ziół pod kątem biochemicznym i są uznawane przez środowisko medyczne na równi z lekami syntetycznymi. Niektóre z nich są niezwykle cenne ze względu na unikalny skład. To prawdziwe skarby natury...
-
Zobacz film Wystarczy łyżka czy garstka dziennie, aby zauważyć ich dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Ich smak pasuje niemal do wszystkiego, można je dodawać do kanapek, sałatek, zup lub jogurtów. Nie wymagają właściwie żadnego wysiłku kulinarnego, tylko - kupić i posypać. Mowa o nasionach. A które są najzdrowsze?
-
Zobacz film Tłuste jedzenie, ostre przyprawy, alkohol i kawa powodują, że na pewno nie wyśpimy się dobrze. Ale jest coś, co warto zjeść na kolację, aby spać długo i szczęśliwie – to zwykłe jajko! Nie takie może zwykłe, bo jaja są prawdziwą bombą witaminową i mineralną. Zawierają niemal wszystkie niezbędne dla organizmu składniki i zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym. Najlepiej jeść je przyrządzone na miękko, są wtedy lekkostrawne.
-
Zobacz film Orzechy są uważane za najzdrowszą bakaliową przekąskę, mimo że mają bardzo dużo kalorii. Chronią serce i mózg dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i łagodzą stres.Orzechów nie można jednak jeść za dużo, bo mają więcej kalorii od czekolady! Jedna garstka mniejszych orzeszków czy kilka dużych dziennie – to ilość wystarczająca i bardzo mile widziana przez organizm.
-
Zobacz film Dom to miejsce, gdzie każdy powinien czuć się bezpiecznie. Zazwyczaj tak jest, więc w tym prywatnym, swojskim schronieniu, nasza czujność bywa uśpiona, inaczej niż na przykład w obcej, nieprzyjaznej okolicy. Do groźnych wypadków w domu dochodzi na tyle często, że warto przemyśleć niektóre zagrożenia.
-
Zobacz film Otyłość dotyczy już co piątej osoby w Europie. Najczęściej zbędne kilogramy są skutkiem nadmiaru jedzenia i braku ruchu. Ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że mimo właściwych ilości kalorii, ćwiczeń i przestrzegania wszystkich zasad zdrowego żywienia, waga rośnie i nie można schudnąć. Przyczyną mogą być niektóre choroby...
-
Zobacz film Właściciele zwierząt jednogłośnie twierdzą, że ich pupile działają kojąco na psychikę i niezmiennie poprawiają nastrój. Rzeczywiście to przyjemne chwile, gdy odpoczywamy w ulubionym fotelu, a pies czy kot zasypiają nam na kolanach. Jednak gdy pies zbyt często przytula się do jednego miejsca, obwąchuje i liże konkretny punkt na skórze, okazując niepokój, warcząc, zwłaszcza gdy wcześniej tak się nie zachowywał, może to oznaczać, że zwierzę sygnalizuje nam groźną chorobę. W psim nosie jest około 200 milionów komórek węchowych. Człowiek dysponuje tylko 5 milionami. Nic dziwnego, że psy mogą wyczuć zmiany chorobowe, tym bardziej że większość chorób powoduje wydzielanie się substancji o specyficznym dla nich zapachu. Jaki zapach mają choroby? Cukrzyca – zapach acetonu zgniłych jabłek, odra – zapach ptasich piór, zakażenie bakterią Helicobacter pylori – zapach stęchlizny, rana zakażona pałeczką ropy błękitnej – zapach jaśminu lub woskowych kredek, dur brzuszny – zapach chleba, mocznica – zapach amoniaku, gruźlica – zapach piwa, zapach stęchlizny w moczu wskazuje na schorzenia wątroby lub trzustki.
-
Zobacz film Na wegetarianizm i weganizm decyduje się coraz więcej Polaków. Jednak te diety wymagają sporej wiedzy i zaangażowania w planowanie codziennego jadłospisu, a gdy tego brakuje – można narazić się na niedobory potrzebnych substancji odżywczych. Część osób wybiera łatwiejszą wersję – pescowegetarianizm.
-
Zobacz film W europejskiej kulturze zwyczaj podawania ręki na powitanie i pożegnanie w sytuacjach oficjalnych jest bardzo popularny. Niektóre nawet osoby przesadzają i witają się w ten sposób ze wszystkimi napotkanymi w biurze współpracownikami, listonoszem lub znajomą ekspedientką. Uścisk dłoni bywa miły, ale często… niehigieniczny. W jakich miejscach warto zrezygnować z takiego gestu, aby uniknąć przenoszenia na skórze dłoni patogenów i pasożytów?
-
Zobacz film Herbata to napój naprawdę na wszystkie okazje. Jeśli jest zimno – rozgrzewa, jeśli dokucza upał, nic tak nie orzeźwia jak mrożona herbata. W zależności od rodzaju i sposobu parzenia, może nas albo obudzić rano albo uspokoić po ciężkim dniu. Oto kilka nietypowych przypraw do herbaty, które nadają ciekawy smak i mają korzystne dla zdrowia działanie...
-
Zobacz film Pierwszego miliona wcale nie trzeba ukraść ani odziedziczyć. Oto kilku najmłodszych miliarderów, którzy wielką fortunę zdążyli zdobyć, zanim skończyli 30 lat. Doszli do tego samodzielnie, bez rodzinnego majątku. Mieli za to pomysł, umiejętności i… szczęście.
-
Zobacz film Długie loty samolotem, godziny spędzone w pozycji siedzącej, mogą spowodować zakrzepicę żył głębokich, która czasami doprowadza do zagrażających życiu zatorów płucnych. Niska wilgotność powietrza w kabinie i zmienne ciśnienie sprzyja tym powikłaniom. Jak zmniejszyć ryzyko zakrzepicy, zwanej też zespołem klasy ekonomicznej?
-
Zobacz film Regularne ćwiczenia, bieganie, pływanie – to oczywiście najbardziej skuteczne sposoby spalenia nadmiaru kalorii. Ale co wtedy, gdy obowiązki zawodowe i domowe nie pozwalają na znalezienie choćby pół godziny na trening? Pocieszające jest, że mniej intensywne codzienne zajęcia także pochłaniają zbędne kalorie, i to dość znaczące ilości!
-
Zobacz film Dawno minęły czasy, gdy nie znano sposobów na dostateczne ogrzanie domów i stroje do spania z konieczności musiały przypominać namioty, a panowie zakładali urocze szlafmyce. W ubiegłym wieku koszule nocne stały się bardziej ozdobą niż okryciem. Dzisiaj nie ograniczają nas obyczaje i brak ogrzewania, a nauka potwierdza, że spanie nago jest bardzo zdrowe!
-
Zobacz film Sezon na ogórki gruntowe już się zaczyna, więc to dobry moment na przypomnienie, jak z tego niezbyt bogatego w substancje odżywcze, ale uwielbianego przez Polaków warzywa, zrobić naturalny probiotyk, prawdziwe superfood!
-
Zobacz film Pachnące, soczyste i zdrowe truskawki. Tymi czerwonymi owocami zajadają się wszyscy, ale co z zielonymi listkami szypułek? Okazuje się wcale nie trzeba ich wyrzucać, tylko można je zjeść, bo oprócz składników, które znajdziemy też w owocach, zawierają cenny chlorofil. Osoby, które nigdy nie obierały przed jedzeniem truskawek, tym razem wygrały – lenistwo w tym przypadku się opłaciło.
-
Zobacz film Zdarzyło ci się zjeść zielonego lub kiełkującego ziemniaka? Więcej tego nie rób, ponieważ te popularne warzywa, gdy nie są dojrzałe, produkują trujący glikoalkaloid - solaninę. Jej zawartość w bulwach zwiększa się, gdy są przechowywane w zbyt jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Wiosną ziemniaki zaczynają kiełkować i wtedy solaniny jest jeszcze więcej.
-
Zobacz film Pestycydy są konieczne, by uchronić uprawy i zbiory przed grzybami, bakteriami, szkodnikami i chwastami, ale martwimy się zawsze, że szkodzą naszemu zdrowiu. Jednak nie możemy rezygnować z warzyw i owoców; są podstawą zdrowej diety. Niestety nie wszyscy rolnicy przestrzegają ustalonych norm, a w przypadku nowalijek używa się zbyt dużo nawozów sztucznych. Nadmiaru tej całej „chemii” możemy pozbyć się domowymi, bezpiecznymi sposobami.
-
Zobacz film Na świecie produkuje się 1,5 miliona ton miodu rocznie. Statystyczny Polak spożywa około pół kilograma na rok, dwukrotnie więcej niż w poprzedniej dekadzie, mimo wciąż rosnącej ceny miodu. To jednak nie jedyny niezwykły produkt, jaki zawdzięczamy pszczołom...
-
Zobacz film Gorąca kąpiel w pianie po męczącym dniu - brzmi cudownie, ale czy każdy może korzystać z takiego relaksu? Nie dla wszystkich długie przebywanie w gorącej wodzie jest bezpieczne.
-
Zobacz film Pasta do mycia zębów przyda się też do innych celów. Dyskusje o występujących w niej substancjach, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia, zostawiamy ekspertom, za to wybraliśmy kilka skutecznych sposobów wykorzystania pasty w domu.
-
Zobacz film Brokuł to warzywo, którego nie może zabraknąć w diecie. Nie sposób przecenić jego korzystnego wpływu na zdrowie. Zawiera na dodatek prawdziwy roślinny skarb – związek sulforafan, który pomaga w profilaktyce nowotworowej. Jeśli nie lubimy surowego brokułu, to jak go przyrządzić, aby nie tracił cennych właściwości?
-
Zobacz film Klimatoterapia to znany od wieków sposób na złagodzenie objawów chorób i polega na wykorzystaniu działania bodźców pogodowych na organizm. Zmiana klimatu ma jednak nie zawsze pozytywne skutki. Kto powinien szczególnie uważać przy zmianie miejsca zamieszkania lub podczas planowania długiego urlopu?
-
Zobacz film Wiosna dopiero się zaczyna, ale już na początku kwietnia możemy zacząć sezon na kwiaty balkonowe, wybierając odporne na przymrozki, a przy tym pięknie kwitnące gatunki.
-
Zobacz film Sherlock Holmes, bohater powieści Arthura Conana Doyle’a, często jest przedstawiany z nieodłączną fajką i szkłem powiększającym. Genialny detektyw zapewne szukał dzięki nim odcisków palców, ponieważ daktyloskopia właśnie zaczynała być uznawaną metodą kryminalistyczną. Podstawy daktyloskopii zostały opisane w 1892 roku przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina. W tym samym roku po raz pierwszy użyto tej metody jako dowodu w identyfikacji morderczyni. Odcisk palca to niezwykle cenny ślad, ponieważ linie papilarne u każdego człowieka mają inny wzór. Nawet odciski bliźniaków jednojajowych różnią się między sobą.
Ciężki dzień? Pszczoły mają lekarstwo
Na świecie produkuje się 1,5 miliona ton miodu rocznie. Statystyczny Polak spożywa około pół kilograma na rok, dwukrotnie więcej niż w poprzedniej dekadzie, mimo wciąż rosnącej ceny miodu. To jednak nie jedyny niezwykły produkt, jaki zawdzięczamy pszczołom...
Dodano:
Piątek, 11 maja 2018 (17:31)
Źródło:
Interia.tv