Zwierzęta hodowlane w Polsce karmione mączką mięsno-kostną

Zwierzęta hodowlane w Polsce są masowo karmione zakazaną mączką mięsno - kostną, czyli spalonymi szczątkami zwierząt – to ustalenia dziennikarskiego śledztwa „Uwagi!" TVN. Mączka mięsno-kostna uważana jest za główny powód rozprzestrzenienia się choroby BSE, popularnie nazywanej chorobą szalonych krów. U ludzi może wywoływać wariant choroby Creutzfeldta-Jakoba, która wpływając na układ nerwowy zawsze prowadzi do śmierci (UWAGA! TVN/x-news).

Zwierzęta karmione zakazaną mączką mięsno-kostną (część 1)

Dziennikarze „Uwagi!" TVN ustalili, że pracownicy firmy Hetman, jednego z największych w kraju zakładów zajmujących się m.in. utylizacją padliny, przez wiele miesięcy produkowali i sprzedawali niebezpieczną dla zdrowia ludzi i zwierząt mączkę mięsno-kostną.

Tak zwana mączka mięsno-kostna to dodatek do pasz, stosowany przez hodowców w celu zmniejszenia kosztów produkcji żywca. Choć niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, jest ponad dwukrotnie tańszy niż soja. Mączkę można legalnie stosować – pod ścisłymi warunkami – jako nawóz i półprodukt do produkcji karmy dla psów i kotów.

W Polsce od 2003 roku obowiązuje całkowity zakaz karmienia mączką mięsno-kostną zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Zakaz ma związek z epidemią szalonych krów, która wybuchła w 1985 r. w Wielkiej Brytanii. W jej wyniku zmarło już co najmniej 227 osób a według specjalistów liczba ta jeszcze wzrośnie w związku z bardzo długim okresem inkubacji choroby. Za główną przyczynę rozprzestrzenienia się epidemii uznano karmienie krów mączkami mięsno-kostnymi.
To kolejna afera w przemyśle mięsnym ujawniona przez „Uwagę!" TVN. W czerwcu dziennikarze ujawnili, że w Polsce zwierzętom hodowlanym masowo podaje się antybiotyki, w celu szybszego przyrostu masy (UWAGA! TVN/x-news).

Zobacz też:
Czy polskie kurczaki są karmione antybiotykami?

Czy konina jest trująca?
Dodano: Wtorek, 10 września 2013 (13:30)

Reklama