Zdrowa alternatywa dla cukru! Ma zero kalorii

Liście stewii są ponad 200 razy słodsze od cukru. To alternatywa dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, schudnąć, chorują na cukrzycę lub nie tolerują fruktozy. Ich właściwości doceniły już wielkie koncerny spożywcze, wprowadzając na rynek popularne napoje słodzone w ten sposób.

- Liście stewii zawierają glikozydy stewiolowe i to właśnie te substancje odpowiadają za ich słodki smak. – My czujemy na podniebieniu słodycz, ale cała substancja jest wydalana na zewnątrz przez układ moczowy. Dlatego stewia ma zero kalorii. Ma także zerowy indeks glikemiczny; nie powoduje próchnicy zębów. W tej chwili jest to także substancja najbardziej polecana do słodzenia przez diabetyków – mówi Barbara Straszewska z firmy Stewiarnia.

Ponad 200 gatunków stewii pochodzi z Ameryki Południowej. Wykorzystywali ją Indianie Guarani i Mato Grosso. Słodzili nią napoje, potrawy, żuli liście, a także używali jej jako lekarstwa. Badania naukowe wykazały, że liście stewii zawierają witaminę C, kwas foliowy, wapń, potas, magnez, żelazo, a także związki fenolowe.
Dodano: Wtorek, 3 czerwca 2014 (05:14)
Źródło: Newseria Lifestyle- Newseria Lifestyle

Reklama