Zarecka o DPS-ie w Jordanowie: Takie rzeczy dzieją się w Polsce

Takie rzeczy dzieją się w Polsce w Domach Pomocy Społecznej. Mamy w Polsce przykłady nieludzkiego i poniżającego traktowania i to nie są jednostkowe przykłady - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Justyna Zarecka, ekspertka z Zespołu Prewencji Tortur w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich o sytuacji w DPS-ie w Jordanowie w Małopolsce.
Na początku tygodnia Wirtualna Polska ujawniła skandaliczne praktyki traktowania dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni byli bici, zamykani w klatce, przywiązywani do łóżek. Oczywiście nie jest tak we wszystkich DPS-ach, bo większość z nich działa bardzo dobrze, kadra jest zaangażowana, ośrodki działają dobrze i są to ośrodki godne zaufania, ale niestety nie jest tak wszędzie - dodała.

W internetowej części rozmowy Justyna Zarecka, z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur RPO wyjaśniła, że jej zdaniem nie ma znaczenia, czy placówki są prowadzone przez duszpasterzy, czy osoby świeckie. Według naszego gościa nadzór nad DPS-mi zależy w dużym stopniu od województwa. Kwestia jest tego, jak działa urząd czy sąd na danym obszarze. To jest dla mnie problem, bo ewidentnie widać, że w niektórych województwach te kontrole są częstsze, są bardziej kompleksowe, a w innych - tak jak w DPS-e w świętokrzyskim ostatnia kontrola była w 2017 roku - powiedziała Zarecka. Ekspertka stwierdziła, że mimo ujawnionych faktów z placówki w Jordanowie, bardziej godne zaufania są ośrodki publiczne. W prywatnych placówkach opiekuńczych kontrole są rzadsze i jest inne nastawienie osób prowadzących. Zdarzają się miejsca dobre, ale niestety mam wrażenie, ze większość z nich to maszynki do robienia pieniędzy - wyjaśniła specjalistka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dlaczego nie pojawiają się zmiany systemowe, które zapobiegałby kolejnym doniesieniom o tzw. "DPS-ach grozy"? Justyna Zarecka powiedziała, że problemem jest to, że o ludziach w tych placówkach się zapomina i stanowią zbyt mały nacisk wyborczy. Oni są niewygodnym
Dodano: Środa, 15 czerwca (22:22)
Źródło: RMF FM- RMF

Reklama