Wyłowili morskiego potwora! To mityczny Kraken

Kałamarnice olbrzymie należą do zwierząt najsłabiej poznanych przez naukę. Nic dziwnego - te gigantyczne mięczaki ukrywają się w morskich głębinach, nie wypływając na powierzchnię i rzadko zbliżając się do tafli wody. Czasami tylko morze wyrzuca na brzeg potężne cielska martwych osobników. Szczątki kałamarnic olbrzymich są też znajdowane w żołądkach kaszalotów.

W grudniu 2013 r. świat nauki obiegła sensacyjna wiadomość: na Morzu Rossa u wybrzeży Antarktydy Zachodniej rybacy schwytali kałamarnicę olbrzymią. Jej ciało zamrożono na ponad osiem miesięcy. W tym tygodniu zostało ono rozmrożone, by mogli zbadać je nowozelandzcy biolodzy.

Imponujący 350-kilogramowy okaz i tak należy do "średniaków", jeśli chodzi o ten gatunek. Mierzy około 3,5 metra długości, a tymczasem długość ciała największej znanej nauce kałamarnicy olbrzymiej (wyłowionej w 1887 r.) wynosiła... 18 metrów! To właśnie ze względu na te imponujące rozmiary i przerażający wygląd kałamarnice olbrzymie siały w dawnych wiekach postrach wśród żeglarzy. Badacze mitów przypuszczają, że stworzenia te dały początek legendom o Krakenie - przerażającym morskim potworze.
Dodano: Czwartek, 18 września 2014 (13:16)
Źródło: INTERIA.TV- © 2014 Associated Press
Więcej na temat:kałamarnica olbrzymia | Kraken

Reklama