Wyjątkowy żurek szefa kuchni

Jak gotować żurek, by później delektować się jego smakiem? Podstawą jest wywar, bo to on nadaje smaku całej zupie - zaznacza Adam Komar, szef kuchni restauracji Belvedere. Oczywiście, nie zapominajmy o takich składnikach jak kiełbasa, zakwas, grzyby (szef kuchni poleca suszone) i przyprawy.

Wywar na żurek należy gotować przez 2—3 godziny. Składa się on z dobrze dobranego mięsa - wołowego, indyczego czy kurzego. Powinno się do niego dodać również wędzonki, która nada naszej zupie odpowiedniego smaku i aromatu. Kolejnym etapem gotowania jest dodanie białej kiełbasy: nie za tłustej, ale za to dobrze przyprawionej. Zakwas, składnik bez którego żurek nam nie wyjdzie, możemy w prosty sposób wykonać w domu. Wystarczy poświęcić na to 5-6 dni, używając jedynie mąki i wody. Według Adama Komara, dodanie suszonych grzybów tylko wzbogaci smak naszego żurku - tak samo zresztą jak dodanie świeżego majeranku, który podniesie aromat potrawy. Świeżo tarty chrzan i dobrej jakości śmietana także są ważnymi elementami.

Na koniec pamiętajmy, że zakwas musi być dodany do wywaru w odpowiednim momencie - tak, by mąka mogła się zagotować. Tak ugotowany i doprawiony solą oraz pieprzem żurek podajemy z kiełbasą, jajkiem i odrobiną śmietany.
Dodano: Piątek, 3 kwietnia 2015 (05:06)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv
Więcej na temat:żurek | żur | jak zrobić | przepis | zakwas
Reklama