Waldemar Pawlak: Putin może się bujać z tym swoim gazem

"Najlepszą odpowiedzią jest parafraza prezydenta Clintona sprzed 30 lat: 'Elektryczność, głupcze'. Bo dzisiaj elektryczność może zastąpić gaz" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Waldemar Pawlak, pytany o dekret Władimira Putina, który domaga się płatności za gaz w rublach. "Prezydent Putin może się bujać z tym swoim gazem, bo nie będzie on nam do niczego potrzebny, poza przemysłem chemicznym, a tutaj trzeba wykorzystać też dobrze gaz, który mamy w naszych krajowych złożach" - stwierdził gość Piotra Salaka.

„Gdyby nie zablokowano na początku rządów PiS-u w 2016 roku rozwoju energetyki odnawialnej, to już dzisiaj mielibyśmy dużą niezależność energetyczną i to elektryczność wytwarzaną w wielu miejscach, energetykę rozproszoną, opartą o fotowoltaikę, wiatraki na lądzie i o biogazownie” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Waldemar Pawlak, szef rady naczelnej PSL, były premier i minister gospodarki.
Piotr Salak pytał swojego gościa dlaczego jest sceptycznie nastawiony do Baltic Pipe. Zdaniem Pawlaka już dużo wcześniej mogliśmy importować gaz z Norwegii: „Gdyby rząd polski zdecydował się na jeden odważny krok polegający na przejęciu Jamału, to możemy importować już dzisiaj, mogliśmy importować już od wielu lat gaz z Norwegii dlatego, że ta rura do której jest podłączona Baltic Pipe wchodzi do systemu niemieckiego i przez system niemieckiego gazociągów można łatwo importować ten gaz” – mówił były szef ludowców.
A czy możliwe jest całkowite odejście od rosyjskiego gazu? Zdaniem byłego premiera jest możliwe, ale potrzebne jest „mentalne oderwanie się rządu od zabobonów energetycznych, od takiego myślenia w kategoriach niewolniczego przywiązania do węgla, przywiązania do gazu”: „Gaz już nie jest paliwem przejściowym. Trzeba przejść na energie odnawialną. Proponowaliśmy, żeby uwolnić fotowoltaikę i możliwość budowy małych elektrowni w gospodarstwach domowych. I po prostu to zignorowano” – mówił Pawlak.
Jego zdaniem nie ma żadnych
Dodano: Czwartek, 31 marca 2022 (21:51)
Źródło: RMF FM- RMF
Reklama