Waldemar Kraska o rozmowach z protestującymi medykami: Na razie nie przewidujemy udziału premiera

„Na razie nie przewidujemy udziału premiera w rozmowach” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, komentując kolejną turę rozmów protestujących medyków z resortem. Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego zaproszenie na spotkanie. Jak dodał Kraska, przedstawiciele ministerstwa wciąż mają nadzieję na kompromis. „Jeżeli będzie z obu stron dobra wola, to się spotkamy w piątek” – mówił wiceminister.
„To co widzimy w krajach Europy Zachodniej, gdzie zostały wprowadzone obowiązkowe certyfikaty, budzi w niektórych środowiskach głęboki opór. Dlatego wolimy przekonywać niż zmuszać” – mówił w Popołudniowej Rozmowie w RMF FM Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Zdaniem wiceministra wprowadzenie obowiązkowych certyfikatów COVID-19 może przynieść odwrotny skutek: „To też może potęgować tę niechęć do szczepień. Ludzie chcą zachować pewne swoje przywileje wolnościowe. Ja od początku pandemii zawsze podkreślałem, że chcę przekonywać względami merytorycznymi, spierać się na argumenty i nigdy nie byłem zwolennikiem przymusu szczepień. Każdy rozsądny obywatel, każdy Polak powinien wiedzieć czym grozi zarażenie się koronawirusem” – przekonywał.
Wiceminister odniósł się także do zbyt „lekkiego” podejścia społeczeństwa do zakrywania ust i nosa maseczką: „Będziemy egzekwować te przepisy, które w tej chwili w dalszym ciągu obowiązują, czyli zakrywanie ust i nosa w tej przestrzeni zamkniętej” – mówił.
Minister dodał jednak, że wolałby uniknąć sytuacji, kiedy do akcji wkraczałaby policja: „Nie chciałbym, żeby policja wchodziła do Kościoła i sprawdzała maseczki” – mówił. Dlatego też minister zdrowia w tej sprawie wystosował list. „Minister Adam Niedzielski wystosował list do Episkopatu, aby taką informacje przekazać właśnie do poszczególnych parafii” – mówił Kraska.
Dodano: Środa, 13 października (22:36)
Źródło: RMF FM- RMF

Reklama