Uważaj, w co klikasz - możesz słono za to zapłacić!

Ransomware to wirus komputerowy, którego działanie polega na wniknięciu do wnętrza atakowanego komputera i zaszyfrowaniu danych należących do użytkownika. Następnie program umieszcza w komputerze notkę z instrukcjami, co należy zrobić, aby odzyskać swoje pliki. Zazwyczaj włamywacz domaga się pieniędzy (słowo "ransom" oznacza po angielsku "okup").

- Zobaczyłam ciemny ekran i napis „Twoje pliki zostały zaszyfrowane”. Najpierw pomyślałam, że zrobiłam coś nie tak – wyznaje Valerie Goss, terapeutka, której komputer został zaatakowany przez groźny wirus ransomware. Piraci informatyczni dali jej 24 godziny na zapłacenie 500 dolarów w bitcoinach. Jednak zapłacenie okupu nie jest najlepszą decyzją. – Niemal w połowie przypadków ofiary i tak nie odzyskują danych – twierdzi Marcin Kleczynski, dyrektor generalny MalwareBytes. – Warto mieć więc aktualną kopię plików, to nas może uratować – dodaje.

Ransomware nie jest nowym wirusem, jednak ostatnio wyłudzanie pieniędzy w ten sposób stało się bardzo powszechne. Najczęściej łupem piratów padają urządzenia mobilne z systemem android. Jak uniknąć takich niespodzianek? – Warto zainstalować aplikację dbającą o bezpieczeństwo telefonu, która będzie kontrolować i wyłapywać złośliwe oprogramowanie – podpowiada Meghan Kelly z Lookout Mobile Security.
Dodano: Środa, 4 marca 2015 (14:40)
Źródło: AFP- AFP
Reklama