DW: Wideo dnia
-
Zobacz film WHO twierdzi, że mniej niż połowa dzieci na świecie w ciągu pierwszej godziny od urodzenia otrzymuje mleko matki. Francja ma jeden z najniższych wskaźników karmienia piersią na świecie. Dlaczego tak się dzieje, skoro mleko matki jest najlepsze dla jej dziecka?
-
Zobacz film Według obecnych sondaży 80 procent Gruzinów chce wstąpić do UE. Większość społeczeństwa obwinia własny rząd o to, że kraj po raz kolejny nie otrzymał statusu kandydata do Unii. W związku z tym w kraju pojawia się frustracja.
-
Zobacz film Ukraińcy ponownie przejęli kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu, która w początkowej fazie wojny została zajęta przez siły rosyjskie. Ale okoliczni mieszkańcy żyją w poczuciu zagrożenia rosyjskim atakiem. U wielu z nich wspomnienia katastrofy z 1986 są wciąż żywe.
-
Zobacz film Woda w Renie może spaść do nienotowanego dotąd poziomu. Zwykle poziom wody wynosił około 3 metrów, natomiast obecnie to zaledwie 85 centymetrów. Susza powoduje ogromne zakłócenia w transporcie, a ich konsekwencje dla gospodarki mogą być katastrofalne.
-
Zobacz film W rzece zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej pływają tony śniętych ryb. W próbkach wody pobranych z rzeki wykryto wysoki poziom soli. Mieszkańcy okolic rzeki są zaniepokojeni.
-
Zobacz film Redakcja Deutsche Welle zapytała berlińczyków o ich samopoczucie i ocenę działań niemieckiego rządu. Oto, co powiedzieli mieszkańcy stolicy.
-
Zobacz film Szalejące pożary i wyniszczające susze są coraz częstsze na całym świecie. Wiele krajów od lat odczuwa skutki zmian klimatycznych. Teraz dotknięte tymi klęskami są także regiony, w których nie było dotąd aż tak ekstremalnych zjawisk klimatycznych, na przykład Brandenburgia w Niemczech.
-
Zobacz film Wielu rolników z północy Włoch jest na skraju ruiny finansowej, ponieważ region cierpi z powodu najgorszej od 70 lat suszy. Tak zwany "złoty trójkąt ryżowy" we Włoszech odpowiada za połowę produkcji ryżu w Europie.
-
Zobacz film Przed rosyjską inwazją Kijów przeżywał boom na rynku nieruchomości. Popyt na nowe mieszkania był ogromny. Tylko w 2021 roku ceny mieszkań wzrosły o 20 procent. Ale z powodu trwającej wojny sektor nieruchomości praktycznie zamarł. Ludzie zostali bez pracy, za to z kredytami i nieruchomościami, które straciły na wartości.
-
Zobacz film Redukcja dostaw gazu z Rosji do Niemiec zmusza do oszczędności i przygotowywania się na wyższe koszty. Październikowe podwyżki mają podnieść rachunki za gaz o dwieście procent. Mieszkańcy zastanawiają się, z czego zrezygnować i jakie ograniczenia ich czekają.
-
Zobacz film W holenderskim miasteczku Den Bosch odbywa się rejs absurdalnych figur, inspirowany twórczością malarza Hieronima Boscha. Artyści podejmują m.in. temat płonącego miasta czy dziwnych postaci z obrazów mistrza.
-
Zobacz film W hiszpańskiej Kastylii fani literatury i mole książkowe mają do dyspozycji nietypową atrakcję. Wioska Urueña to miejsce z aż ośmioma księgarniami. Pomysł ma przyciągnąć turystów z całego kraju i ożywić średniowieczną wieś.
-
Zobacz film W zamkowym ogrodzie Château de Vaux-Le-Vicomte pod Paryżem goście mogą wybrać się w podróż w czasie. Na pikniku jak za czasów króla Ludwika XIV spędzają dzień w historycznych strojach.
-
Zobacz film Sophie Hauenherm dołączyła do akademii tańca jako dziewczynka. Gdy zdiagnozowano u niej guza, który uszkodził jej kręgosłup, nie porzuciła swojej pasji. Postanowiła spełnić swoje marzenia z dzieciństwa mimo przeciwności losu. Dziś odkrywa nowe formy tańca i jest szczęśliwa, że może się realizować w taki sposób. Sophie jest przykładem, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze swoich planów.
-
Zobacz film Grupa Volkswagen buduje pierwszą z sześciu fabryk ogniw akumulatorowych. Położony w Salzgitter zakład ma zatrudniać 5000 osób. Docelowo ma powstać sześć identycznych fabryk, w tym jedna w Europie Wschodniej.
-
Zobacz film Takiej sytuacji na europejskich lotniskach nie było już dawno. Ogromne opóźnienia, odwołane połączenia i długie kolejki. Chaos na wielu lotniskach spowodowany jest brakiem personelu, który musiał odejść z pracy z powodu ograniczeń w podróżowaniu między krajami. Teraz gdy obostrzenia zostały zniesione, lotniska nie mają wystarczającej liczby pracowników, aby obsłużyć podróżujących. A liczba chętnych do lotów rośnie bardzo szybko z uwagi na rozpoczęty sezon urlopowy.
-
Zobacz film Islandia słynie z przepięknych krajobrazów. Odosobnione plaże, strome wodospady i spektakularne góry. Fiordy Zachodnie mają to wszystko. To najlepiej strzeżona tajemnica Islandii. Półwysep, na którym dominują fiordy, został uznany za najlepszy region turystyczny 2022 roku. To zdecydowanie bardzo dobry kierunek podróży dla miłośników fotografii i spędzania czasu w plenerze.
-
Zobacz film Kontenery stanowią ważną część globalnego łańcucha dostaw. Jeśli jest ich zbyt mało, to znak, że gospodarka jest w gorącym okresie. Jeśli jednak kontenery utkną w portach, wtedy ma to daleko idące konsekwencje. Doświadcza tego obecnie wiele portów na całym świecie, w tym port w Hamburgu w Niemczech. Kontenery z importu zostają w porcie 2-3 dni dłużej niż zwykle i przez to port jest sparaliżowany.
-
Zobacz film Tkactwo jedwabiu ma długą tradycję w Lyonie we Francji. Do XIX wieku tym rzemiosłem zajmowało się ok. 30 tys. ludzi. Dzisiaj nadal funkcjonujące tkalnie można policzyć na palcach jednej ręki. Produkują jedwab głównie dla znanych marek zajmujących się projektowaniem odzieży. Istnieje niebezpieczeństwo, że to stare rzemiosło może zaniknąć.
-
Zobacz film Trzynastoletni Arthur Soufflet maluje obrazy, aby pomóc bezdomnym. Zaczęło się kilka lat temu, gdy na wakacjach zobaczył ludzi mieszkających na ulicy. Dochód ze sprzedaży swoich obrazów przeznacza na zakup jedzenia dla biednych. Organizacyjnie pomaga mu cała rodzina.
Tkacze jedwabiu z Lyonu. Niepewna przyszłość rzemieślników
Tkactwo jedwabiu ma długą tradycję w Lyonie we Francji. Do XIX wieku tym rzemiosłem zajmowało się ok. 30 tys. ludzi. Dzisiaj nadal funkcjonujące tkalnie można policzyć na palcach jednej ręki. Produkują jedwab głównie dla znanych marek zajmujących się projektowaniem odzieży. Istnieje niebezpieczeństwo, że to stare rzemiosło może zaniknąć.
Więcej na temat:Francja