Szpital dla opętanych przez demony

W Indonezji, która ma 250 milionów obywateli, działa tylko 48 szpitali psychiatrycznych. W swoim najnowszym raporcie organizacja Human Rights Watch alarmuje, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne często padają tu ofiarą nieludzkich praktyk. – W Indonezji osoby borykające się z chorobą psychiczną bardzo często są zakuwane w łańcuchy i trafiają do instytucji, w których padają ofiarą nadużyć. Wielu z nich ma utrudniony dostęp do opieki psychiatrycznej i zazwyczaj nie może liczyć na potrzebną pomoc - twierdzi Kriti Sharma, pracownik organizacji Human Rights Watch.

Waśnie tak jest w przypadku 25-latki cierpiącej na schizofrenię. W pobliżu wioski, w której mieszka, nie ma żadnego specjalistycznego ośrodka. Rodzice zamykają ją w pomieszczeniu dla kóz. Tłumaczą, że robią to dla jej własnego bezpieczeństwa.

Mimo że indonezyjskie prawo od ponad 40 lat zabrania zakuwania chorych w łańcuchy, ten proceder wciąż ma miejsce. Rząd zapowiada rychłe zmiany, ponieważ według oficjalnych danych na zaburzenia psychiczne cierpi ponad 14 milionowi Indonezyjczyków, niestety fachową pomoc otrzymują nieliczni.
Dodano: Środa, 30 marca 2016 (15:22)
Źródło: AFP- AFP

Reklama