Sytuacja na stacjach paliw jest dziwna ze względu na cenę diesla

W skrajnym scenariuszu diesel będzie kosztował 10 zł i nadal okaże się znacznie droższy od benzyny. Wzrost cen diesla i benzyny może wywołać droższa ropa, gdy jednocześnie złoty będzie nadal bardzo słaby.
- Cena ropy nie jest już tak wysoka jak w początkach roku, ale ostatnio obserwowaliśmy próby jej odbicia, czyli końcówka roku może być bardzo burzliwa – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – I wówczas bankom centralnym będzie tym trudniej utrzymać trend obniżania inflacji.
Na światowym rynku panuje podwyższona niepewność. Stany Zjednoczone negatywnie oceniają działania OPEC, ponieważ obniżenie podaży traktują jako działania sprzyjające Rosji. Kolejnym powodem niepewności jest ograniczenie europejskiego importu rosyjskiej ropy, które zacznie obowiązywać w pierwszych dniach grudnia. Ma wejść w życie maksymalna cena na ropę z Rosji. Do zmienności cen może też przyczynić się również recesja obniżająca popyt. Chiny opóźniają publikację swoich danych o PKB i może okazać się, że chińska gospodarka nie odbiła się tak bardzo, jak to zapowiadano.
Dodano: Poniedziałek, 24 października 2022 (13:59)
Źródło: MarketNews24
Więcej na temat:ceny diesla | ceny paliw | ceny benzyny
Reklama