Wiadomości i publicystyka
-
Zobacz film Rośnie populacja dzikich słoni, żyjących w Chinach. Duże stado swobodnie przemieszcza się po kraju, nie niepokojone przez ludzi.
-
Zobacz film Inżynierowie z NASA budują statek kosmiczny, który poleci zbadać asteroidę Psyche. Będzie to pierwszy kontakt naukowców, z asteroidą zbudowaną z metali.
-
Zobacz film Przed nami niedziela palmowa a zarazem niedziela handlowa. To okazja do przedświątecznych zakupów, bo przygotowania do Wielkanocy za chwilę rusza pełną parą. To nie będą tanie święta, a o ile zdrożały podstawowe wielkanocne produkty i jak głęboko trzeba będzie sięgnąć do portfeli - o tym w "Raporcie" Małgorzaty Nowickiej-Aftowicz.
-
Zobacz film Najnowocześniejszy czworonożny robot — SPOT, w połączeniu z latającym skanerem Leica BLK2FLY mają zadbać o bezpieczeństwo Parku Archeologicznego Pompei. Na rozległym terenie dochodzi do nielegalnych wykopalisk. Włoskie władze zaprzęgając najnowocześniejszą technologię, chcą lepiej strzec antycznych skarbów zagrzebanych 1943 lata temu pod wulkanicznym popiołem.
-
Zobacz film Amera jest zielona, sympatyczna, opiekuńcza i jeździ na wózku inwalidzkim. Mówi w imieniu dzieci niepełnosprawnych i małych ofiar konfliktów.
-
Zobacz film Od 80 lat przy lotnisku w Fort Lauderdale na Florydzie żyje kolonia dzikich małp. Ich przodkowie, przywiezieni z Afryki, uciekli z hodowli. O zwierzęta dba profesor Deborah "Missy" Williams.
-
Zobacz film Stelios Kerasidis skomponował „Etiudę antywojenną”, jako przesłanie na rzecz pokoju w Ukrainie. Nutami chce walczyć z przemocą i niesprawiedliwością. 10-letni pianista tworzy własne koncerty fortepianowe. Uznawany jest za „cudowne dziecko” w tej dziedzinie.
-
Zobacz film Brazylijski holding sanitarny rozpoczał rewitalizację jedenastu lagun wokół Rio de Janeiro. Do tej pory, piękne akweny były przede wszystkim wysypiskami śmieci.
-
Zobacz film Karolina Bielawska została wybrana najpiękniejszą w 70. edycji konkursu w San Juan w Portoryko. Studentka Politechniki Łódzkiej i modelka w 2019 r. wygrała koronę Miss Polonia. 22-letnia łodzianka powtórzyła sukces Anety Kręglickiej z 1989 roku.
-
Zobacz film Czterodniowy festiwal wyścigów wielbłądów w Omanie to największa taka impreza na świecie. Pula nagród przekracza budżety największych turniejów golfowych i tenisowych.
-
Zobacz film Nowe standardy nadawania sygnału radiowego wymusiły wymianę anteny na wieży Eiffela. Po operacji przeprowadzanej przez śmigłowiec wieża urosła o 6 metrów. Według serwisu TripAdvisor wieża jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych na świecie.
-
Zobacz film Na Kubie powstała wspólnota pań, które zdobią swoją skórę. To odważna społeczność, bo wytatuowane kobiety wciąż budzą w tym kraju negatywne emocje.
-
Zobacz film Czy świnia może być domowym pupilem, poprawiającym nastrój człowieka? Na takie pytanie będzie musiał odpowiedzieć sąd hrabstwa Montgomery w stanie Nowy Jork. Mieszkaniec wioski Canajoharie hoduje w domu mieszkalnym świnkę, zdaniem władz nielegalnie, gdyż świnia jest zwierzęciem hodowlanym. Hodowla zwierząt jest w lokalach mieszkalnych zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Właściciel świni argumentuję, że to jego zwierzę wspierające go emocjonalnie, na co ma nawet certyfikat. Ludzko-świńskie związki emocjonalne nie znajdują zrozumienia u urzędników, o ich legalności rozstrzygnie sędzia.
-
Zobacz film Trzy tygodnie trwały próby bezpiecznego pojmania samicy krokodyla indonezyjskiego. Mieszkańcy miasta Palu na wyspie Celebes chcieli ulżyć dzikiemu zwierzęciu, które od kilku lat żyło z motocyklową oponą na szyi. Mimo zaangażowania największych sław w okiełznywaniu dzikich krokodyli nie udawało się pomóc dzikiemu zwierzęciu. Im samica krokodyla była większa, tym niechciana obroża ją bardziej uwierała. Sukcesem zakończyła się dopiero akcja przeprowadzona przez lokalnego handlowca, hobbystycznego poławiacza dzikich ptaków.
-
Zobacz film Transport morski, na którym opiera się międzykontynentalny handel, generuje potężne ilości zanieczyszczeń. Francuska firma Energy Observer zaprezentowała projekt kontenerowca obojętnego dla środowiska. Połączenie napędu wodorowego z żaglami skrzydłowymi było już wykorzystane przy budowie katamaranu laboratorium. Teraz czas na próbę rewolucji transportu spod znaku „zero emisji”.
-
Zobacz film WFP - Światowy Program Żywnościowy, ONZ-owska agencja humanitarna, apeluje o pomoc dla mieszkańców tzw. rogu Afryki. Półwysep Somalijski i przylegające do niego tereny dotknęła klęska suszy. Na niektóre regiony nie spadła kropla deszczu od kilkudziesięciu miesięcy. Kilkanaście milionów ludzi już cierpi z powodu głodu. Miliony próbują się ratować, emigrując. Pracownicy WFP nie pozostawiają wątpliwości, jeśli teraz świat nie wyda pieniędzy na pomoc głodującym, w przyszłości koszta będą większe.
-
Zobacz film Tajemniczy świecący obiekt pojawił się nad meksykańskim miastem Cabo San Lucas. Internauci wymieniają się filmami z nagranym światłem na niebie i prześcigają w spekulacjach czym było.
-
Zobacz film W wielu regionach opanowanego przez Talibów Afganistanu bieda i głód osiągnęły takie rozmiary, że rodzice pozbawienia środków do życia, decydują się na sprzedaż kilkuletnich dziewczynek, aby wyżywić resztę rodziny. Ekipa brytyjskiej telewizji SKY News jako pierwsza, od czasu zwycięstwa Talibów, dotarła do obozu uchodźców w prowincji Bagdhis. Region dotknięty klęska głodu został też poważnie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Braki żywności i leków są tak poważne, że nawet wrogo nastawieni do wszystkiego, co zachodnie lokalni talibscy watażkowie apelują o powrót organizacji humanitarnych. Talibowie okazali się wystarczająco mocni, aby wygrać wojnę, ale wykarmienie 35 mln Afgańczyków przerosło ich możliwości.
-
Zobacz film Naukowcy pracujący na Antarktydzie doszli do wniosków, że najlepszym "barometrem" stanu klimatu jest wielkość populacji pingwinów. Liczebność tych ptaków gniazdujących na wybrzeżu Morza Wedella jest wprost proporcjonalna do utrzymującej się podczas antarktycznego lata pokrywy lodowej. Mniej lodu, mniej pingwinów. Ornitolodzy i glacjolodzy przyglądają się pingwinom z lądu, morza, powietrza, a nawet kosmosu.
-
Zobacz film To, co po polsku opisujemy jako "HAU, HAU" i jest zapisem psiego szczekania, po rosyjsku brzmi jako "GAW, GAW". Obojętnie, jak zapisane, te dźwięki zdominowały okolicę Tutajewa pod Jarosławiem nad Wołgą. Na nadwołżańskich błoniach i stromych brzegach wytyczono trasę wyścigu psich zaprzęgów "Fomińskie łapy".
-
Zobacz film Zorza polarna — inaczej zwana Aurora Borealis — to spektakularne zjawisko naturalne, które czasami rozświetla niebo na północnym biegunie globu. Powstaje w jonosferze na wysokości ok. 100 km nad Ziemią. Grupa rosyjskich entuzjastów postawiła sobie za cel, znalezienie najlepszych miejsc, tzw. okien, do oglądania nocnych pokazów. Rosja, obok Skandynawii, jest jednym z najlepszych miejsc do polowania na zorzę polarną. Okres od połowy września do połowy marca to najlepsza pora na obserwacje.
-
Zobacz film Zorza polarna — inaczej zwana Aurora Borealis — to spektakularne zjawisko naturalne, które czasami rozświetla niebo na północnym biegunie globu. Powstaje w jonosferze na wysokości ok. 100 km nad Ziemią. Grupa rosyjskich entuzjastów postawiła sobie za cel, znalezienie najlepszych miejsc, tzw. okien, do oglądania nocnych pokazów. Rosja, obok Skandynawii, jest jednym z najlepszych miejsc do polowania na zorzę polarną. Okres od połowy września do połowy marca to najlepsza pora na obserwacje.
-
Zobacz film Zara Rutherford szczęśliwie wylądowała w belgijskim Kortrijk, kończąc trwającą 155 dni wyprawę dokoła globu. Na lotnisku oprócz rodziców, przyjaciół i wiernych fanów na Zarę czekał certyfikat rekordu Guinnessa, potwierdzający, że jest najmłodszą kobietą, która dokonała okołoziemskiego lotu samolotom solo.
-
Zobacz film W wodach Zatoki Pozzuoli, koło Neapolu, pod warstwą żwiru i muszli kryją się rzymskie artefakty. Baia do końca III w. n.e. była nadmorskim kurortem dla cesarzy, senatorów i bogatych Rzymian. Za zniknięcie Baii odpowiada bradyseizm. Zjawisko wynikające z aktywności wulkanicznej i polegające na ruchach gruntu. Tajemniczość miejsca i pojawiające się nowe odkrycia powodują, że ok. 15 tys. osób przyjeżdża co roku, by odwiedzić podwodny skansen w zatoce.
-
Zobacz film Dobrze zachowany szkielet krokodyla został odnaleziony pod podłogą klasy, podczas remontu zabytkowej szkoły w Walii. Eksponat trafił do szkoły prawdopodobnie ponad 100 lat temu, nie wiadomo dlaczego został ukryty.
-
Zobacz film Mieszkańców kanadyjskiej prowincji Ontario dotknęły wyjątkowo obfite, nawet jak na Kanadę, opady śniegu. Jeden z mieszkańców przedmieść Ottawy postanowił sfilmować proces zasypywania jego balkonu.
-
Zobacz film Ropa z rozbitego tankowca skaziła wybrzeże w stolicy Peru. Statek wywrócił się w wyniku fali, która powstała po wybuchu podwodnego wulkanu na Tonga.
-
Zobacz film Wierni kościołów wschodnich uczcili święto Epifanii odnowieniem chrztu w miejscu, gdzie według tradycji Jan Chrzciciel ochrzcił samego Chrystusa.
-
Zobacz film Miasto zbudowali Asyryjczycy, którzy odłączyli się od mocarstwa babilońskiego i tu założyli stolicę swojego imperium. Asyria była wówczas potęgą na starożytnym Bliskim Wschodzie. Miasto Aszur, w obecnym Iraku, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 r. Cudem uniknęło dewastacji, będąc pod kontrolą Państwa Islamskiego od 2014 roku.
-
Zobacz film Niecodzienny pokaz zorganizowano na niebie nad Santiago de Chile. Powietrzny balet 200 dronów miał pomóc mieszkańcom stolicy Chile choć na chwilę zapomnieć o pandemicznych ograniczeniach.
-
Zobacz film Dzięki oficjalnej pieczęci statusu kulturowego, przyznanej paelli przez władze Walencji, należy stosować właściwy przepis, by uznać danie za oryginalne. Popularne wśród turystów dania z dodatkiem owoców morza lub chorizo nie są oficjalnie paellą. Prawdziwa i tradycyjna jest tylko „paella valenciana”. Sprawdź jakie składniki musi zawierać i jak ją przygotować.
-
Zobacz film Paryska katedra Notre-Dame spłonęła 3 lata temu. Prace rekonstrukcyjne trwają, ale w Paryżu w nowoczesnej dzielnicy La Défense można już zwiedzać Notre-Dame. Wirtualna przechadzka, nie tylko zabiera gości do niezniszczonej perły gotyku, ale umożliwia też podróż w czasie.
-
Zobacz film - Jeżeli ktoś wyczuł, to proszę, by o tym powiedział. Ktoś, kto tak twierdzi, musi mieć jakieś dowody, bo ja niczego nie zauważyłem - powiedział w rozmowie z Interią Poseł Piotr Borys (KO). Jak przyznał, gdy Bartłomiej Sienkiewicz wychodził z sali obrad w towarzystwie Borysa Budki, potknął się.
-
Zobacz film Policjanci z Los Angeles w ostatniej chwili wyciągnęli z rozbitej awionetki rannego pilota. W chwilę po starcie z północnych przedmieść Los Angeles awionetka awaryjnie wylądowała na przejeździe kolejowym. W uszkodzoną Cessnę uderzył pociąg. Pilot trafił do szpitala. Nikomu z pasażerów pociągu ani świadków zderzenia nic się nie stało.
-
Zobacz film Na odcinku drogi S8 między Oleśnicą a Sycowem, na wysokości Ligoty Polskiej (woj. dolnośląskie) zapaliła się ciężarówka przewożąca znicze.
-
Zobacz film Bliźniaki pandy wielkiej zostały publicznie zaprezentowane w tokijskim Zoo. Z uwagi na wzrost zakażeń koronawirusem w stolicy Japonii prezentacja odbyła się w szczególnych warunkach.
-
Zobacz film Grupa miłośników zwierząt i weterynarzy z pomocą kolumbijskiego lotnictwa uratowała "różowego delfina", który utknął na płyciźnie. Delfiny amazońskie mogą żyć tylko w słodkiej wodzie. Występują w rzekach zlewni Orinoko i Amazonki. Z powodu utraty siedlisk, przełowienia rzek i dużego ruchu statków gatunek ten staje się coraz rzadszy.
-
Zobacz film Kryzys wymusza niestandardowe rozwiązania. Właściciel małej hydroelektrowni zagubionej w górach Kostaryki otarł się o plajtę, gdy państwo przestało kupować produkowany przez niego prąd. Z powodu epidemii koronawirusa w Kostaryce znacząco spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ratunkiem dla nadmiaru czystej energii w tropikach było stworzenie centrum obliczeniowego, gdzie wydobywa się kryptowaluty.
-
Zobacz film Nieprawdopodobny widok przywitał w sobotę mieszkańców miasta Chongzuo w południowych Chinach. Nad ranem jego ulicami przebiegło 80 strusi.
-
Zobacz film Ponad 100 domów spłonęło doszczętnie, ale straty są nadal szacowane. W dzielnicy nie ma wody, ani prądu. Dach nad głową straciło około tysiąca mieszkańców. Okoliczności pożaru budzą poważne kontrowersje.
-
Zobacz film Na pierwszej noworocznej aukcji na tokijskim targu rybnym Toyosu za ważącego 211 kg tuńczyka błękitnopłetwego zapłacono 145,5 tys. USD. Już trzeci rok z rządu ceny tuńczyków spadają. Na rekordowej aukcji noworocznej w 2019 roku podobny okaz wylicytowano za 3 mln USD.
-
Zobacz film Duński zawodnik, który w czerwcu zeszłego roku doznał zatrzymania akcji serca w meczu Mistrzostw Europy, po miesiącach rekonwalescencji wrócił do treningów. We włoskiej Serie A z powodu wszczepionego kardiowertera-defibrylatora nie może występować. Kontrakt z Interem Mediolan został rozwiązany za obopólną zgodą w ubiegłym miesiącu. Eriksen liczy na powołanie do reprezentacji Danii na listopadowe Mistrzostwach Świata w Katarze.
-
Zobacz film Ćwiczenia sił powietrznych Tajwanu transmitowały najważniejsze azjatyckie telewizje. Pokaz siły miał zniechęcić Chiny do ewentualnej agresji na Tajwan.
-
Zobacz film 22-letnia wolontariuszka z oddziału nowotworowego i kibicka hokejowej drużyny Kraken Seattle, podczas meczu z Canucks Vancouver, dostrzegła na szyi Briana Hamiltona, managera Kanadyjczyków niepokojący pieprzyk. W jej opinii to był nowotwór. Swoje wątpliwości zapisała na smartfonie, który przytknęła do pleksi, tak aby Hamilton zobaczył jej diagnozę. Szczęśliwie B.Hamilton skonsultował się z lekarzami, dziewczyna miała rację. Po kuracji manager „kanadorów” zaprosił kandydatkę na studia medyczne na kolejny mecz, gdzie publiczność zgotował jej owację na stojąco, a obie drużyny ufundowały nagrodę 10 tys. USD.
-
Zobacz film Fiński startup opracował technologię produkcji butów z wykorzystaniem fusów z kawy. Firma planuje produkcję kolekcji ubrań z tego materiału.
-
Zobacz film Po spadku temperatury w ostatnich dniach, na rzece pojawiły się pływające formacje lodu prądowego, zwanego śryżem. To początkowa postać kry, utworzona z gąbczastych bryłek "sklejonych" kryształków lodu.
-
Zobacz film W Zoo w Londynie przyszedł na świat tygrys sumatrzański. To sensacyjne wydarzenie, bo tygrys sumatrzański, to najbardziej zagrożony gatunek tygrysa na świecie.
-
Zobacz film Para bobrów, mieszkających w Zoo w Oregonie, wybrała się na zimowy spacer. Zwierzęta pieczołowicie zbierały materiał do budowy gniazda.
-
Zobacz film Egipscy naukowcy ustalili wygląd i wiek legendarnego faraona Amenhotepa I. Było to możliwe dzięki specjalnym urządzeniom, które zeskanowały mumię egipskiego władcy.
-
Zobacz film Symbol nowojorskiej zabawy sylwestrowej, kryształowa kula z Times Square, jest gotowa do swojej drogi w dół. Tradycyjnie nowojorczycy odliczają ostatnie 60 sekund starego roku, obserwując zsuwająca się z masztu kulę złożoną z 2688 kryształowych trójkątów.
-
Zobacz film Amerykańscy historycy wydobyli "kapsułę czasu" z cokołu pomnika generała Roberta E. Lee. Postument, upamiętniający dowódcę Konfederatów, walczących między innymi w obronie niewolnictwa, został rozebrany na polecenie gubernatora Wirginii.
-
Zobacz film Ekipa Świętego Mikołaja weszła do gigantycznego morskiego akwarium w Brazylii, by popływać z rekinami. Takie kąpiele to świąteczna tradycja.
-
Zobacz film Francuzi tak skutecznie leczą po COVID-owe przygnębienie szampanem, że na rynku zaczęło brakować tego flagowego trunku znad Marny. Producenci szampana nie nadążają z dostarczaniem zamawianych roczników. Liczą zyski, które częściowo rekompensują zeszłoroczne straty, ale obawiają się, że klienci, którzy nie dostaną tego, co zamówili, poszukają innych poprawiaczy nastroju.
-
Zobacz film 13 dzwonów z brązu i piszczałki organowe z połowy XIII wieku z Bazyliki Narodzenia Pańskiego trafiły w ręce badaczy historii Ziemi Świętej. Dzwony zostały dostarczone do Betlejem prawdopodobnie z Francji przez krzyżowców i przez nich ukryte w ziemi obok bazyliki. Dlaczego nie mogły trafić w niepowołane ręce?
-
Zobacz film W Mexico City odbył się turniej piłki nożnej dla niewidomych i niedowidzących. Na boisku otoczonym bandami piłkarze rywalizowali z przepaskami na oczach i używali grzechoczącej piłki do prowadzenia gry. W Meksyku niewidomi stanowią grupę ponad dwóch milionów osób.
-
Zobacz film Podobnie jak wszyscy inni, Mikołajowie także przechodzą na pracę zdalną. W zeszłym roku zmienił się charakter kontaktów dzieci z Mikołajem. Mimo że online, stał się bardziej osobisty. Po stronie Mikołaja leży teraz zmiana niektórych zachowań. Nam pozostaje pamiętać o terminowym wysłaniu listy życzeń prezentowych i czekać na magię świąt.
-
Zobacz film W 79 roku n.e. erupcja Wezuwiusza zabiła tysiące osób. W Herkulanum w pobliżu Pompejów odkryto kolejny szkielet ofiary. Szczątki mężczyzny znaleziono w pozycji na plecach, z głową zwróconą w stronę wulkanu. Zapewne widział nadchodzącą śmierć. Szkielet osadzony w wysokiej ścianie z kamienia lawy zachował się w idealnym stanie do badań. Herkulanum zostało zakopane głębiej w materiale wulkanicznym niż Pompeje. Wiele artefaktów nie zostało jeszcze odkrytych.
-
Zobacz film Miejskie uprawy w brazylijskich fawelach pomagają walczyć z kryzysem gospodarczym. Z powodu głodu, wywołanego kryzysem, cierpi ponad 19 milionów Brazylijczyków.
-
Zobacz film Anonimowy kupiec zapłacił 15 mln USD za rękopis Alberta Einsteina i Michala Basso. 54 - stronicowy dokument, który powstał na przełomie 1913 i 1914 roku sprzedawał Dom aukcyjny Christie w Paryżu. W odręcznym, roboczym dokumencie naukowcy opisują podstawy Ogólnej teorii względności.
-
Zobacz film Najlepsi kiterzy świata pojawili się na zawodach King of the Air Red Bull w Republice Południowej Afryki. Janek Grzegorzewski zaliczył Frontroll Contraloop Board Off z czterema obrotami. Jego trik dostał najlepszą notę w historii zawodów.
-
Zobacz film Opiekunowie z Zoo w Libercu w płn. Czechach wyłapują przed zimą wszystkie duże ptaki wodne z ogrodowego akwenu. Dla ptaków urodzonych i wychowanych w niewoli migracja na południe nie jest znaną opcją. Ptaki żyjące na wolnym wybiegu nie chcą współpracować z opiekunami. Pracownicy Zoo muszą uciekać się do metod przypominających polowanie.
-
Zobacz film Dia de los Natitas, czyli Dzień Czaszek, ma swoje korzenie w prekolumbijskim zwyczaju Indian Uru Chipaya. Zmarłych ekshumuje się w trzecią rocznicę ich śmierci, a czaszki przechowuje w domach. Zgodnie z tradycją powinny to być czaszki osób niespokrewnionych, jednak często ludzie przechowują czaszki krewnych i przyjaciół. Czaszki traktowane jak trofea, symbolizujące śmierć i odrodzenie, mają zapewnić żyjącym wsparcie z zaświatów. Kościół rzymskokatolicki traktuje to święto jako pogańskie, ale nie zabrania wiernym udziału w nim.
-
Zobacz film Suczka Sonia miała 8 miesięcy, gdy potrąciła ją ciężarówka. Część prawej tylnej nogi trzeba było amputować. Student z Wrocławia zainwestował stypendium akademickie w drukarkę 3D i zajął się przygotowaniem protezy dla psa.
-
Zobacz film Colin i Donna Craig-Brown z Hamilton uprawiali ogórki w ogrodzie i nigdy nie sadzili w nim ziemniaków. Olbrzym musiał być samosiewem i niezauważony rósł w ziemi przez kilka lat. To najprawdopodobniej największy ziemniak w historii. Waży niewiarygodne 7,8 kg.
-
Zobacz film W Petersburgu działa, jedyne na świecie, muzeum rosyjskiej wódki. Wystawa to wycieczka po historii tego napoju i jego znaczeniu dla rosyjskiej kultury.
-
Zobacz film Doroczny wyścig rowerowy w El Alto to jedna z najciekawszych imprez sportowych na świecie. Nie tylko dlatego, że uczestniczą w nim wyłącznie Cholitas, rdzenne mieszkanki Boliwii.
-
Zobacz film Anglik Simon George przez 8 lat odtwarzał w miniaturze Calder Valley Line, trasę kolejową w płn. Anglii, przy której mieszkał w dzieciństwie. Z niezwykłą dbałością o detale przeniósł klimat lat 80’ do teraźniejszości. Projekt kosztował 250 tys. funtów i stał się największą konstrukcją kolejki elektrycznej w Wlk. Brytanii.
-
Zobacz film Grupa entuzjastów odtworzyła recepturę białego piwa warzonego od średniowiecza w Krakowie. Na podstawie reaktywowanej receptury i zahibernowanych drożdży piwowarzy – mediewiści uwarzyli współczesny napój. Do produkcji historycznego napoju wykorzystano drożdże, które przetrwały w piwnicach Pałacu Lubomirskich w Krakowie. Z osadu pobranego ze ścian piwnic przy ulicy Św. Jana naukowcom Uniwersytetu Śląskiego udało się wyodrębnić drożdże.
-
Zobacz film Ekipa śmigłowca ratunkowego pomogła rannemu rybakowi. Mężczyznę podjęto z pokładu kutra, podczas sztormu u wybrzeży Alaski.
-
Zobacz film Niewielka fundacja z RPA robi ekocegiełki z plastikowych butelek i piasku. Z odpadów powstają w ten sposób elementy konstrukcji sal lekcyjnych dla najbiedniejszych mieszkańców przedmieść.
-
Zobacz film Paryski dom aukcyjny Drouot wystawił na sprzedaż największy odkryty szkielet dinozaura – Triceratopsa. "Wielki John", bo tak na cześć właściciela farmy, gdzie znaleziono skamielinę, nazwano dinozaura, wędrował po ziemiach dzisiejszej Południowej Dakoty ponad 66 milionów lat temu. Dom aukcyjny chce uzyskać co najmniej 1,2 mln €, ale w minionym roku miało miejsce kilka aukcji szkieletów dinozaurów i nie udało się sprzedać żadnego.
-
Zobacz film Wulkan Aso wybuchł niespodziewanie, wyrzucając kłęby dymu i sadzy. Zagrożonych jest kilka miejscowości. Wulkanolodzy badają skład powietrza.
-
Zobacz film Izraelski nurek znalazł starożytny miecz u wybrzeży Morza Śródziemnego. Wg ekspertów broń pochodzi z czasów wypraw krzyżowych i liczy ok. 900 lat. Miecz należał prawdopodobnie do bardzo silnego templariusza. Jego broń, w środowisku beztlenowym, przetrwała w bardzo dobrym stanie. W Jerozolimie będzie poddana szczegółowym badaniom i konserwacji.
-
Zobacz film W walce z pustynnieniem, naukowcy z południowej Hiszpanii wykorzystują drony. Maszyny rozsiewają nasiona różnych gatunków roślin na płaskowyżu Altiplano. Południowa Hiszpania, wg prognoz, stanie się pustynią, a lasy znikną z większości terenów basenu Morza Śródziemnego. Wielowiekowej degradacji nie da się odwrócić w szybkim tempie. Pierwszych zmian można spodziewać się za ok. 20 lat. Projekt ma przywrócić mieszankę gatunków roślin, które oprą się zmianom klimatu.
-
Zobacz film Prawie tonę ważyła dynia, która wygrała 48. konkurs na największą dynię w USA. Przywiózł ją hodowca, ze stanu Waszyngton.
-
Zobacz film Praca Banksy'ego, która trzy lata temu została częściowo zniszczona wróciła do domu aukcyjnego. Wszystko wskazywało na to, że osiągnie zawrotną cenę i rzeczywiście tak się stało. Nowy właściciel nabył ją za rekordowe 16 milionów funtów. Jak do tej pory to najwyższa kwota jaką zapłacono za dzieło tego anonimowego artysty.
-
Zobacz film Te londyńskie „double deckery" spełniły już swoją komunikacyjną rolę. Teraz po przebudowie będą dalej służyć ludziom. Pojazdy będą mobilnymi punktami obsługi osób dotkniętych bezdomnością. Na pokładach autobusów będą prowadzone szkolenia zawodowe, podstawowe terapie i usługi medyczne.
-
Zobacz film Brutalny gangster z Chicago, kochający mąż, ojciec i dziadek w jednym. Blisko 75 lat od śmierci legendarnego bossa mafii, osobiste rzeczy Capone trafią na licytację. Cztery wnuczki, dziś starsze panie, zdecydowały się na sprzedaż rodzinnych pamiątek. Do aukcji zgłosiło się ok. 1000 oferentów ze wszystkich stanów USA i 11 krajów.
-
Zobacz film Argentyńscy miłośnicy przyrody uratowali dwa humbaki, które utknęły na plażach w pobliżu Buenos Aires. W ciągu dwóch dni, na dystansie 400 kilometrów na plaże wpłynęły dwa wieloryby.
-
Zobacz film Potężna fontanna jest atrakcją zorganizowanej w Dubaju wystawy EXPO. Pokazom towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka.
-
Zobacz film Ekipa australijskiej telewizji "AuBC" przygotowywała film o krokodylach. Filmowcy postanowili użyć kamery umieszczonej na dronie. Jeden z głównych bohaterów nie zamierzał jednak biernie pozować. Po jego ataku drona szukano kilka tygodni.
-
Zobacz film Airshow China to największy pokaz lotnictwa Państwa Środka. Podczas imprezy chińska armia prezentuje stratosferyczne drony, "niewidzialne"myśliwce i technologie kosmiczne.
-
Zobacz film Przesuwana dwukrotnie, z powodu pandemii, premiera najnowszego filmu o przygodach agenta 007 zbliża się wielkim krokami. W Los Angeles otwarto poprzedzająca amerykańską premierę wystawę "Bond w ruchu". Organizatorom udało się zebrać wszystkie istniejące pojazdy, jakimi po lądzie, w powietrzu, a nawet pod wodą przemieszczał się agent Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie.
-
Zobacz film Lawa wyrzucana przez wulkan, na kanaryjskiej wyspie La Plama, spływa do oceanu. Gdy do niego dotrze i zostanie schłodzona przez wodę, może uwolnić toksyczne gazy, groźne dla ludzi.
-
Zobacz film Autonomiczne drony będą pracować w kopalniach, badać poziom gazów i stan urządzeń. Nawigację na podstawie sygnału GPS, niedostepnego pod ziemią, zastapią specjalne laserowe głowice.
-
Zobacz film 2 tysiące potężnych sekwoi, najwyższych drzew świata, rosnących w parku narodowym w Kalifornii, jest zagrożonych pożarem. Z żywiołem walczy armia strażaków.
-
Zobacz film Indyjskie władze spaliły tysiące rogów nosorożców, podczas specjalnej ceremonii, która miała przypominać o konieczności ochrony tego zagrożonego gatunku. Rogi nosorożców są przedmiotem nielegalnego handlu, w wielu kulturach uchodzą za lek lub silny afrodyzjak.
-
Zobacz film Zgony 63 pingwinów nastąpiły nagle, w ciągu kilku godzin. To był prawdopodobnie zmasowany atak pszczół miodnych. Pingwiny przylądkowe, zwane też tońcami, osiedliły się na plaży Boulders blisko 40 lat temu. Przez lata stworzyły populację około 3 tysięcy osobników. Ich gatunek należy do ginących.
-
Zobacz film 14-letni Jacobo z Kolumbii wraz z mamą, ornitologiem, przygotowują wyjątkowy atlas ptaków. Mama fotografuje okazy występujące w regionie, a Jacobo rysuje je z najdrobniejszymi szczegółami.
-
Zobacz film Archeolodzy tym razem znaleźli pozostałości z wczesnego plejstocenu lub z wczesnej epoki kamienia, w Orozmani na południu Gruzji. Wcześniej, poza afrykańskie ślady Homo georgicusa odnaleziono w Dmanisi, niedaleko Orozmani. Być może badacze znajdą odpowiedź, w jaki sposób Homo erectus migrował z Afryki.
-
Zobacz film Egipscy badacze odnaleźli skamieniałe szczątki czworonożnego wieloryba. Zwierzę równie dobrze czuło się na lądzie, jak i w wodzie. Polowało i było groźnym drapieżnikiem. W wyniku ewolucji jego potomkowie wybrali wodny tryb życia.
-
Zobacz film Grupa artystów przekształca jedną z biednych dzielnic Limy w gigantyczny mural. Graficy chcą pomalować 1000 stojących na wzgórzu domów. Mural ma przyciągnąć turystów i zrewitalizować dzielnicę, uchodzącą za brudną i niebezpieczną.
-
Zobacz film 212 metrów ścieżki rowerowej, przez środek jeziora w parku Bokrijk, jest atrakcją belgijskiej prowincji Limburgia. To miejsce jest rowerowym rajem Flandrii, Belgii, a nawet Euroregionu. Trasę w Bokrijk-Genk przez 5 lat pokonało już kilka milionów rowerzystów i pieszych. Ścieżka „Cycling Through Water" została uznana przez magazyn „Time" za jedno ze stu najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.
-
Zobacz film W nocy z Gilboa, obiektu o wysokim poziomie zabezpieczeń uciekło sześciu palestyńskich więźniów. Siły izraelskie rozpoczęły obławę w północnym Izraelu i okupowanym Zachodnim Brzegu. 400 pozostałych osadzonych przeniesiono do innych budynków, by zapobiec kolejnym ucieczkom.
-
Zobacz film Populacja fok żyjących w ujściu Tamizy systematycznie rośnie. Obecnie, żyje tam ponad trzy i pół tysiąca zwierząt. To efekt poprawy czystości wody w rzece i opieki naukowców.
-
Zobacz film Najważniejszym jest porwać z ziemi "kozę", czyli imitujący martwe zwierzę 35 kg worek, później mimo brutalnych ataków trzeba objechać boisko i wrzucić 'kozę" do "kociołka". Tak w największym skrócie można opisać jedną z najstarszych gier zespołowych kok-boru, znana też jako buzkaszi, czy oglak tartis. Rozgrywki na najwyższym międzynarodowym poziomie w kok-boru zorganizowali w ramach "igrzysk jeździeckich" Kirgizi.
-
Zobacz film Szkockie władze przyjęły ambitny plan odtworzenia lasów na dawnych terenach rolniczych. Powołana w tym celu firma „Future forest” skupuje grunty i sadzi drzewa. Zanim na pole wejdą ludzie z sadzonkami, porolniczy teren trzeba przygotować. W dziedzinie zdziczenia gleby nieocenione usługi oddają świnie.
-
Zobacz film Anthony Farnell, prezenter pogody w kanadyjskiej stacji Global News lubi pracę na żywo. Uwielbia też swojego psa o imieniu Storm (tł. Burza), z którym praktycznie się nie rozstaje. W trakcie prezentacji raportu pogodowego Storm wszedł do studia w poszukiwaniu smakołyków.
-
Zobacz film W tej odsłonie serii Extreme-E Arctic X-Prix niezawodność sprzętu miała decydujące znaczenie. Zawieszenie aut musiało wytrzymać ekstremalne warunki. Na nierównym, 8,6-kilometrowym odcinku w Kangerlussuaq, najlepiej poradzili sobie Timmy Hansen i Catie Cummings z teamu Andretti United. 9 drużyn Extreme-E Field wystartuje w październiku na Sardynii w przedostatnim wyścigu serii zaplanowanej na 2021 r.
-
Zobacz film Francuski grafficiarz Saype stworzył obraz o powierzchni 1500 m kw. i nazwał go "Un nouveau souffle" (Nowa lekcja życia). Swoją pracę na szczycie Moleson w zach. Alpach Szwajcarskich, artysta przygotował w zgodzie z naturą. Dzieła Saype'a zwykle wchodzą w interakcję ze środowiskiem. Najlepiej jest oglądać monumentalne graffiti z lotu ptaka.
-
Zobacz film Dwustutysięczne miasto Aracatuba w brazylijskim stanie Sao Paulo zostało sparaliżowane przez kilkudziesięcioosobową bandę złodziei. Bandyci użyli materiałów wybuchowych i długiej broni do napadu na państwowe banki. Aby powstrzymać policję przed kontratakiem napastnicy użyli mieszkańców jako "żywych tarcz".
-
Zobacz film Kapibary to największe żyjące gryzonie. Zamieszkują mokradła wschodniej i centralnej Ameryki Południowej. Rozrastające się miasta wkraczają na naturalne tereny dzikich zwierząt. Ludzie chcą wygodnie żyć na osuszonych terenach, ale kapibary nie zamierzają się wyprowadzić.
-
Zobacz film W nietypowy sposób uczcił pamięć ukochanej cioci hodowca owiec z australijskiego stanu Nowa Południowa Walia. Z powodu lockdownu nie mógł pojechać na pogrzeb cioci, ustawił więc owce w serduszko.
-
Zobacz film Z powodu epidemii koronawirusa drugi rok z rzędu monachijski festiwal piwa „Oktoberfest” został odwołany. Koronawirus nie przeszkodził piłkarzom Bayern Monachium, wznieśli coroczny toast za sukcesy osiągnięte i udany przyszły sezon. Jak przystało na sportowców, toast został wzniesiony piwem bezalkoholowym.
-
Zobacz film „Gladiators NYC”, rycerską walką promują zdrowe zasady i zdrowy styl życia. Były wojskowy i były inwestor giełdowy z banku Morgan Stanley, Daimon DiGrazia zaangażował się w nietypową działalność charytatywną.
-
Zobacz film Zara Rutherford ma przelecieć samolotem sportowym Shark nad 5 kontynentami i 52 krajami. Belgijsko-brytyjska nastolatka zaplanowała samotną, 2-3 miesięczną wyprawę i połączyła to z wyjątkową misją. Przy okazji chce zostać najmłodszą kobietą-pilotem, która samotnie przemierzyła glob w ultralekkim samolocie.
-
Zobacz film Największe firmy motoryzacyjne przesiadają się z aut spalinowych na elektryczne. Event The Quail potwierdza, że szybkie, mocne i bardzo drogie pojazdy mogą być również lepsze dla środowiska. W czasie pandemii producenci samochodów mieli dodatkowy rok na dalszy rozwój swoich elektrycznych i hybrydowych opcji.
-
Zobacz film Aristide Kouame, artysta z Wybrzeża Kości Słoniowej, łączy zamiłowanie do sztuki i środowiska naturalnego. Obrazy tworzy z znalezionych na plaży, wyrzuconych przez ocean klapków.
-
Zobacz film Codziennie przez ręce Wasilija Kokenko z serpentarium w Nowosybirsku przechodzi kilkaset żmij. Herpetolog naciska na mięsień w głowie węża, aby zainicjować ukąszenie i wydobyć jad. Wielokrotnie był już przez gady ugryziony. W regionie Nowosybirska występuje największa, fenotypowo jednorodna populacja żmij pospolitych. Jad jest niezbędnym składnikiem antidotum używanego do ratowania życia po ukąszeniu węży i w innych potrzebnych lekach.
-
Zobacz film Trębacze znów zjechali do serbskiej Guczy. Rozsławione w filamach bałkańskie rytmy, po rocznej przerwie spowodowanej koronawirusem, znów zabrzmiały nad regionem Dragaceva.
-
Zobacz film Plantacje w Kalifornii usychają z braku wody. Ten amerykański stan zapewnia 80% światowej produkcji migdałów, ale wiele wskazuje, że tych popularnych orzechów będzie mniej i będą droższe. Urzędnicy ograniczyli przepisami zarządzanie wodą dla rolnictwa, zmuszając wielu plantatorów do pozostawienia nieobsianych pól.
-
Zobacz film "Niedźwiedzi przytułek" pod Lwowem przygarnął kolejnych podopiecznych. Unikatowy ośrodek działający we współpracy z austriacką organizacją " Four Paws" zajmuje się chorymi i źle traktowanymi niedźwiedziami.
-
Zobacz film Z okazji Światowego Dnia Słonia w położonym nieopodal indyjskiej Agry "słoniowym szpitalu" urządzono degustacje przysmaków. Na stole wylądowały arbuzy, dynie, banany i papaja. Choć zwierzęta z apetytem konsumowały przysmaki, ich opiekunowie dalecy są od radości. Zwierzęta, które trafiają do prowadzonego przez "Wildlife SOS" przytuliska są w opłakanym stanie. Większość zwierząt w ośrodku cierpi na przewlekłe choroby i dolegliwości, które są skutkiem wieloletniego złego traktowania. W kulturze hinduskiej słonie zajmują ważne miejsce, w życiu bywa różnie, często kornakowie, czyli opiekunowie słoni traktują je bardzo brutalnie.
-
Zobacz film Znajdujący się na Sycylii, wulkan Etna, najwyższy w Europie, urósł o 37 metrów. To rezultat zanotowanych w tym roku około 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się tam warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy.
-
Zobacz film Kierowca kampera zignorował znaki i wjechał pod wiadukt, który był za niski dla tego typu pojazdów. Warte około 400 tys. auto złotych zostało kompletnie zniszczone.
-
Zobacz film Dramatyczne nagranie zrywającego się pod ciężarem samochodu mostu wiszącego powstało w wiosce Urjum na Syberii. Tymczasowy, wiszący most między wioskami Urjum i Urjumskoje powstał po tym, jak powódź zerwała stałą przeprawę. Niestety pogoda nie daje wytchnienia i rzeka znów wezbrała.
-
Zobacz film Muzea Watykańskie wprowadziły obowiązek legitymowania się tzw. „paszportem COVID’owym” dla wszystkich zwiedzających. Watykan obok Tadżykistanu i Turkmenistanu jest krajem, który wprowadził obowiązek szczepień dla wszystkich obywateli, rezydentów i pracowników. Pracownicy Watykanu, którzy odmawiają szczepień, muszą przedstawić medyczny powód braku szczepienia. Niepodporządkowanie się przymusowi szczepień grozi zwolnieniem z pracy. We Włoszech, paszport COVID’owy jest niezbędny dla odwiedzających restauracje, teatry, muzea czy baseny. Od września obowiązek wylegitymowania się „zieloną przepustką” będzie obowiązywał w pociągach, promach i samolotach.
-
Zobacz film Z powodu braku zagranicznych gości, którzy mieli przyjechać do Tokio, japońscy mistrzowie układania kwiatów i papieru przenieśli swoje ekspozycje do centrum prasowego igrzysk. Specjaliści od ikebany i origami chcą zaszczepić drobinki japońskiej kultury przynajmniej wśród dziennikarzy.
-
Zobacz film Rzeka Chicago zażółciła się od gumowych kaczuszek, które wystartowały w "Duck Derby". W ten sposób opiekująca się niepełnosprawnymi, młodymi sportowcami fundacja zbiera pieniądze. Udało się zebrać ponad 310 tys. USD.
-
Zobacz film Są małe ale bardzo niebezpieczne. Nawet niewinny spacer do parku czy lasu może zakończyć się nieproszonym gościem. Kleszcze w tym roku zaraziły boreliozą już 5000 osób. Przenoszą też inną niebezpieczna chorobę - odkleszczowe zapaleniu mózgu. Jak reagować na ukąszenia?
-
Zobacz film 21-letni wspinacz George King-Thompson wszedł bez asekuracji na apartamentowiec w Londynie, by zwrócić uwagę na potrzebę walki ze zmianami klimatycznymi. Film ze wspinaczki opublikował w sieci.
-
Zobacz film Jedną z wielkich tajemnic nauki jest to, jak Ziemia ewoluowała z planety o minimalnej zawartości tlenu do miejsca z powietrzem potrzebnym do życia i oddychania. Spowolnienie obrotu Ziemi, które stopniowo wydłużało dni z 6 do obecnych 24 godzin, było kluczowe dla produkcji tlenowej drobnoustrojów.
-
Zobacz film Wzburzone fale Oceanu Atlantyckiego zniszczyły dwupiętrowy dom w argentyńskim kurorcie Mar del Tuyu. Południowo-wschodni, zimowy sztorm podmył budynek stojący normalnie 50 metrów od oceanu. Szczęśliwie budynek był pusty. Mar del Tuvu to typowy kurort morski, gdzie domy wakacyjne budowali mieszkańcy Buenos Aires.
-
Zobacz film Silny błysk światła z dużego meteorytu zaobserwowano nad południową Norwegią. To skała, która znajdowała się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Meteor rozświetlił też niebo w Waxahachie w Teksasie.
-
Zobacz film Ogrody brazylijskiego architekta krajobrazu Roberto Burle Marxa wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Roberto Burle Marx przez lata sadził i pielęgnował tysiące roślin, zbierał też zabytki sztuki prekolumbijskiej. W 1985 roku przekazał dom wraz z ogrodami rządowi Brazylii.
-
Zobacz film W czeskiej Pradze miała miejsce uroczysta premiera filmu „Gump - pies, który nauczył ludzi żyć.” Były limuzyny, czerwony dywan, fotoreporterzy i gwiazdy dwu i czworonożne. Historia bezpańskiego psa widziana z perspektywy psa odniosła w Czechach sukces jako książka. Krytycy wróżą powtórkę sukcesu wersji kinowej.
-
Zobacz film Nowojorski policjant Ronald Kennedy, interweniując w Harlemie po ataku nożownika, wykazał się niecodzienną inwencją medyczną. Rannego w pierś mężczyznę opatrzył przy pomocy taśmy klejącej i paczki po czipsach. Przybyli na miejsce ratownicy zamienili opatrunek à la MacGyver na profesjonalny, ale podkreślili, że życie ofierze uratował policjant.
-
Zobacz film Fotopułapka w Kazachstanie zarejestrowała panterę śnieżną, po raz pierwszy od pięciu lat! Pantery śnieżne są poetycko nazywane "duchami gór", ponieważ są bardzo rzadko widywane.
-
Zobacz film Krajobraz po katastrofie. Tak wyglądają tereny dwóch hrabstw w Kalifornii, dotkniętych falą pożarów.
-
Zobacz film Na zachodnim, atlantyckim wybrzeżu Francji sól morską pozyskuje się niezmiennie od czasów rzymskich. Bretońską wioskę Saille nad Zatoką Biskajską oplata sieć kanałów i salin - basenów do odparowywania słonej wody. Od wieków, niezmiennie podczas przypływów, woda morska zasila baseny, a słońce i wiatr powodują jej odparowanie. Z około 2 tys. hektarów salin pozyskuje 16 tys. ton soli i ok. 700 ton „fleur de sel”, czyli najbardziej pożądanych płatków soli. Biznes, choć bardzo tradycyjny, jest też dochodowy. Regionalne firmy, zajmujące się handlem solą wykazały 24 mln euro obrotu. 300 pracowników salin nie musi się martwić o następców. W regionalnej szkole otwarto kursy zawodowe dla pozyskiwaczów soli morskiej.
-
Zobacz film Wściekłość i zapowiedź bojkotu wywołały w Izraelu plany wstrzymania sprzedaży lodów Ben&Jerry na Zachodnim Brzegu Jordanu. Kierownictwo koncernu Ben&Jerry z siedzibą w USA uległo presji Palestyńczyków, którzy zarzucają Izraelowi nielegalną kolonizację ich ziemi. Zachodni Brzeg Jordanu i Wschodnia Jerozolima są kością niezgody między Palestyńczykami i Izraelem. Izrael zajął tereny Judei i Samarii po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Palestyńczycy widzą w tych terenach zaczątek swojego państwa. Według Palestyńczyków każdy, kto dostarcza swoje towary na tereny okupowane, wspiera politykę Izraela. Społeczność międzynarodowa, choć oficjalnie nie akceptuje okupacji palestyńskiej ziemi, milcząco godzi się na politykę Izraela. Palestyńczycy nie kryją satysfakcji z decyzji cukierniczej firmy z USA.
-
Zobacz film Mieszkańcy Wyspy Man zebrali się przed domem Marka Cavendisha, by kibicować mu w walce o 35. zwycięstwo etapowe w Tour de France.
-
Zobacz film Rosnąca populacja ludzi na Ziemi wymaga większej produkcji żywności. Owady są coraz częściej postrzegane jako alternatywne źródło pożywienia. Szacuje się, że na świecie 2 miliardy ludzi w 130 krajach regularnie je owady. W Europie powstają firmy oferujące piwo z żuka, chipsy i burgery z dodatkiem owadów.
-
Zobacz film Stolica Francji może być ciekawym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Sprawdź co warto zobaczyć w mieście europejskiej kultury i sztuki oraz zasmakować prawdziwego uroku Paryża.
-
Zobacz film Getbol, piaszczyste równiny na wybrzeżu Korei Południowej czekają na wpis na listę dziedzictwa UNESCO. To jedyny w swoim rodzaju, gigantyczny park narodowy, siedlisko setek gatunków zwierząt.
-
Zobacz film W londyński domu aukcyjnym Christie's sprzedano rysunek "Głowa niedźwiedzia", autorstwa Leonarda da Vinci. To jedno z niewielu znanych dzieł mistrza, które jest w prywatnych rękach. Za rysunek, o rozmiarach 7 cm x 7 cm, anonimowa para kupców zapłaciła 7,5 mln GBP. Po uiszczeniu wszystkich opłat, rysunek na papierze kosztował 8,8 mln GBP, czyli około 46 640 000 PLN.
-
Zobacz film Latające ryby - ptaszorowate - naturalnie występują w oceanach. Dzięki zaangażowaniu pracowników chroniących przyrodę, pojawiły się też nad jeziorami w amerykańskim stanie Utah. Narybek ryb słodkowodnych, niemających nic wspólnego z ptaszorowatymi jest desantowany z samolotów do jezior. Zarybianie tradycyjnymi metodami łączyło się z dużymi stratami. Część jezior w Utah jest położona na odludziu. Duża część narybku nie przeżywała tradycyjnego transportu do odległych akwenów.
-
Zobacz film Profesjonalne wypychanie martwych zwierząt to rzemiosło/sztuka nazywana taksydermią. Coraz mniej jest jednak fachowców, którzy potrafią profesjonalnie przygotować eksponat z martwego zwierzęcia.
-
Zobacz film Stoiska z próbkami artykułów spożywczych wróciły do amerykańskich sklepów. To handlowa tradycja, która w czasie pandemii została zawieszona.
-
Zobacz film Amerykanie słyną z niecodziennych form świętowania Dnia Niepodległości. Mieszkańcy Key West, na Florydzie, zorganizowani konkurs jedzenia na czas lokalnego przysmaku „Key lime pie.”
-
Zobacz film Czterech niemieckich linoskoczków, w szwedzkiej Laponii, ustanowiło nowy rekord świata. Celem było pokonanie 2130 metrów, spacerując po linie rozpiętej nad doliną Lapporten. Tylko jednemu śmiałkowi udało się dotrzeć do mety bez upadku.
-
Zobacz film Gigantyczny zamek z piasku usypany- zbudowany w Blokhus w Danii trafił do księgi rekordów Guinnessa. Piaskowa rzeźba ma 21,16 m wysokości. Pobiła dotychczasowy rekord o 3,5 metra. Do jej stworzenia użyto 4,8 ton piasku. Holenderski projektant Wilfred Stijger na szczycie zamku zaplanował koronę w kształcie koronawirusa.
-
Zobacz film Australijscy biolodzy zachęcają do połowów i jedzenia jeżowców. Gigantyczna populacja tego gatunku zagraża australijskiej rafie koralowej.
-
Zobacz film Policjanci z Nowej Soli (Lubuskie) pomogli młodej sarnie, która zaklinowała się w ogrodzeniu. Los zwierzęcia nie był obojętny dla grupy nastolatków, którzy wezwali ich na pomoc - poinformowała w poniedziałek Justyna Sęczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.
-
Zobacz film Wielokulturowy Liban ma ostatnio złą passę. Po wybuchu chemikaliów w Bejrucie i pandemii, boryka się teraz z potężnym kryzysem finansowym. Kraj, który otworzył swoje granice w kwietniu, czeka na zagranicznych turystów, którzy są ratunkiem dla gospodarki.
-
Zobacz film Prawdopodobnie 11 lipca właściciel Virgin Galactic Sir Richard Branson poleci w kosmos w misji "Unity 22". Będzie osobiście sprawdzał, jaki program jego firma przygotowała dla kosmicznych turystów. Lot będzie transmitowany online.
-
Zobacz film W kubańskiej fabryce cygar zachował się zwyczaj zatrudniania etatowego „lektora”. Lektor, aby uprzyjemnić pracę przy zwijaniu cygar, czyta na głos książki, wiersze, artykuły prasowe i informacje. Tradycja czytania na głos dla pracujących wywodzi się jeszcze z XIX w., gdy większość pracowników była niepiśmienna. Historycznie funkcja lektora była bardzo ważna. Właściciele fabryk często oskarżali lektorów, o rozsiewanie kontrowersyjnych treści, a nawet o podżeganie do buntu. Kilka lat temu ministerstwo kultury uznało czytanie dla ludzi pracy za „kubańskie dziedzictwo kulturowe”.
-
Zobacz film 83-letni Andre Brugiroux uważa się za spełnionego podróżnika. Udało mu się spełnić marzenie o odwiedzeniu wszystkich krajów i terytoriów na ziemi. ONZ uznaje, że oficjalnie funkcjonują 194 państwa. Andre utrzymuje, że odwiedził 251 państw i terytoriów. Teraz chętnie dzieli się swoimi wnioskami i wspomnieniami z trwającej blisko 50 lat podróży za jednego dolara na dzień.
-
Zobacz film Nietypowa sytuacja w amerykańskim stanie Oregon, gdzie właśnie padł jeden z rekordów temperatur w USA. Ciężarna łania położyła się w cieniu prywatnego domu, pod oknem łazienki i za nic nie chciała się stamtąd ruszyć.
-
Zobacz film Weterynarze z Syberii robią tatuaże młodym sokołom. Znakują ptaki, by uchronić je przed kłusownikami, łowiącymi sokoły na zlecenie arabskich szejków.
-
Zobacz film Wzrost średniej temperatury skutkuje coraz szybszym topieniem się lodowców. Włoscy naukowcy starają się przeciwdziałać procesowi topienia się alpejskich lodowców i na lato okrywają najbardziej zagrożone specjalnym pokrowcem ochronnym. W najwyższych europejskich górach, Alpach jest ok. 4 tys. lodowców. Stopienie się alpejskich lodowców będzie miało negatywny wpływ na zasoby wody, uprawy, infrastrukturę sanitarną, a nawet na energetykę wodną.
-
Zobacz film Wyspa Pelikanów w Albanii to jedyna w tym kraju kolonia lęgowa pelikanów dalmatyńskich. Na terenie rezerwatu mieszka prawie 300 gatunków ptaków, działa też specjalny szpital.
-
Zobacz film Niespodziewanego gościa na ganku domu znalazła o poranku mieszkanka wioski Habarana w centralnej Sri Lance. Blisko trzymetrowy krokodyl błotny przez przypadek zabłąkał się między ludzkie domy. Najprawdopodobniej gad chciał się przedostać do kolejnego zbiornika wodnego, gdy w tym, w którym żył, zabrakło już wody. W drodze do parku narodowego musieli mu pomóc policjanci i strażnicy parku.
-
Zobacz film Francuscy leśnicy z „królewskiego lasu Bercy” wycieli pierwsze dęby, które posłużą do odtworzenia iglicy katedry Notre-Dame de Paris. Załadunek 200-letnich dębów uznano za symboliczny początek odbudowy spalonego dwa lata temu dachu. W lasach Francji wybrano około 1000 drzew, które będą materiałem do odbudowy. Dach katedry Notre-Dame zapalił się 5 kwietnia 2019 eoku. Przyczyny pożaru do dziś bada prokuratura. Na specjalnym funduszu rekonstrukcji katedry Notre-Dame zebrano dotychczas 883 mln €.
-
Zobacz film Startup technologiczny z San Francisco dynamicznie wkroczył do branży beauty. Robot używa małych wkładów z kolorową pastą. Działa podobnie jak drukarka 3D. Prosty zabieg kosmetyczny trwa 10 minut i kosztuje mniej niż 10 dolarów.
-
Zobacz film Mężczyzna ubrany w komiksowo-filmowy kostium wręczył papieżowi Franciszkowi swoją maskę. Spiderman był VIPem na spotkaniu papieża z wiernymi na dziedzińcu San Damaso. To 27-letni wolontariusz z północnych Włoch. Codziennie przebiera się w kostiumy superbohaterów i odwiedza chore dzieci w szpitalach.
-
Zobacz film Kilka par lemurów trafiło z amerykańskiego centrum badawczego do ogrodów zoologicznych w Europie, między innymi do Zoo w Kolonii. To element programu ochrony tego ginącego gatunku.
-
Zobacz film Położone na południu Belgii miasteczko Beauraing przeżyło potężną nawałnicą, określaną jako „małe tornado”. Rannych zostało 17 osób, kilkadziesiąt domów jest uszkodzonych z czego 10 nadaje się tylko do wyburzenia. Na północy Belgii we Flandrii ulewane deszcze spowodowały podtopienia i zalania piwnic.
-
Zobacz film Po 123 dniach Wiktoria i Aleksandr zerwali łańcuch, który ich wiązał. Para, która ma za sobą wzloty i upadki, postanowiła sprawdzić, czy wytrzymają ze sobą w związku „non stop”. Wiktoria i Aleksandr ustanowili rekord „skucia się”, ale żyć ze sobą już chyba nie będą. Przecięty łańcuch zamierzają sprzedać na aukcji, a pieniądze przeznaczyć na cele charytatywne.
-
Zobacz film Zwierzę zaatakowało troje mieszkańców osiedla w Sapporo i weszło na teren Obozu Sił Samoobrony Okadama. Niedźwiedź powalił umundurowanego żołnierza dyżurującego przy bramie. Dwie osoby w wyniku ataku drapieżnika odniosły ciężkie obrażenia.
-
Zobacz film 18 czerwca był najgorętszym dniem tego roku. W Dziwnowie termometry zanotowały aż 34 stopnie Celsjusza. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałem. Pamiętajmy, by pić dużo wody.
-
Zobacz film W 2021 roku odbędą się trzy pojedynki zdalnie sterowanych „śmigaczy” elektrycznych serii EXA. Do rywalizacji stanie elita pilotów lotnictwa, sportów motorowych i e-sportu. Załogowe wiropłaty wyścigowe mają wzbić się w powietrze rok później. Wyścigi będą poligonem doświadczalnym dla przyszłych rozwiązań w transporcie. Technologia mobilności powietrznej do 2040 r. będzie warta 1,5 biliona dolarów.
-
Zobacz film Tatry, zwłaszcza wysokie partie, wciąż są zaśnieżone. Dlatego TOPR-owcy przypominają, że na górskie wycieczki nadal potrzebny jest zimowy sprzęt, bo o poślizg bardzo łatwo. Z Rysów spadł turysta. Jego ciało znaleziono 400 metrów niżej. Każdego roku w polskich Tatrach ginie kilkanaście osób. Reporter "Raportu" Marcin Piotr Wrona razem z ratownikami TOPR podpowie, jak bezpiecznie zdobywać szczyty.
-
Zobacz film W kalifornijskiej „Dolinie śmierci” odnotowano najwyższą, tegoroczną temperaturę w USA, 54°C. Do rekordu z 1913 roku (57°C) zabrakło 3. stopni. Upał nie odstrasza turystów, który czekają, aby zrobić sobie zdjęcie z termometrem przy Centrum Turystycznym „Furnace Creek”. Średnia ilość opadów w „Dolinie Śmierci” nie przekracza 50 mm rocznie, wilgotność względna powietrza to 1%.
-
Zobacz film Turecki jubiler z Diyarbakir w nieoczekiwany sposób zyskał pilnego strażnika sklepowej kasy. Uratowana po śmierci matki wiewiórka, blokuje dostęp do sklepowej kasy wszystkim z wyjątkiem właściciela. Jubiler liczy na to, że uda się wiewiórkę przywrócić naturze, ale łatwy dostęp do orzeszków u jubilera oddala moment rozstania.
-
Zobacz film Czy to przypadek zagubienia sieci, a może celowe działanie? Śledczy z Koh Losin w Zatoce Tajlandzkiej wszczęli śledztwo. Nurek Pichit Juenchaichana znalazł sieci w kilku miejscach na głębokości od 13 do 22 metrów. Koh Losin jest znane z urokliwych zatok i tętniących życiem raf koralowych.
-
Zobacz film Francuski sąd skazał dwóch byłych dyrektorów oddziału IKEA i samą firmę, za szpiegowanie pracowników i tzw. „niewygodnych klientów”. Sąd w Wersalu nakazał IKEA zapłacenie 1,2 mln euro grzywny. Byli dyrektorzy dostali kary 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Wyrok potwierdził, że w latach 2009-2012 francuska IKEA wykorzystywała nielegalnie zdobyte informacje, aby pozbywać się pracowników i budować bazy tzw. „kłopotliwych klientów”.
-
Zobacz film Ogromne obszary buszu w Gippsland w australijskim stanie Wiktoria pokryła pajęcza sieć. Ulewne deszcze i powódź zmusiły tysiące pająków do ucieczki z rozmokłego gruntu na wyższy poziom.
-
Zobacz film Pies rasy pekińczyk, o japońsko brzmiącym imieniu – Wasabi – był gwiazdą sesji zdjęciowej na tarasie widokowym nowojorskiego Empire State Building. Wasabi zwyciężył w najwyżej notowanej w USA psiej wystawie "Westminster Kennle Club Show". Wystawa z powodów pandemicznych po raz pierwszy od 1877 roku obyła się poza miastem Nowy Jork. Najbardziej utytułowane czworonogi Ameryki wybierano w podnowojorskiej posiadłości Lyndhurst. Do miasta przyjechał tylko zwycięzca.
-
Zobacz film Odnaleziony po latach kieszonkowy zegarek byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych przekazano rodzinie. Franciszek Czaplicki był listonoszem, wspierał działalność polskiego podziemia. Zmarł w podobozie w Hamburgu. Pamiątkę przekazano jego wnukowi. W niemieckim archiwum są setki kopert z rzeczami osobistymi, które należały do Polaków.
-
Zobacz film Napastnik reprezentacji Francji Kylian Mbappe zamienił kilka zdań z francuskim astronautą Thomasem Pesquetem o… piłce nożnej w kosmosie. Zobacz i posłuchaj, jak wyglądają próby gry w futbol na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
-
Zobacz film Spadochroniarz przerwał 2. połowę meczu IV ligi w Elblągu. Najprawdopodobniej było to lądowanie awaryjne, skoczkowi nic się nie stało. W okolicy jest aeroklub i sekcja skoków spadochronowych. Skoczek wybrał najbezpieczniejszą opcję lądowania.
-
Zobacz film Jakub Jakus do dziś jest poszukiwany przez międzynarodowe służby za przynależność do ISIS, a jego nazwisko jest naznaczone najwyższą, czerwoną notą. Co doprowadziło wzorowego ucznia z katolickiego domu do zmiany wiary, radykalizacji i walki ramię w ramię z dżihadystami? To sprawdził Leszek Dawidowicz w programie "Raport"
-
Zobacz film Dramatyczny stan Morza Marmara zmusił władze tureckie do uruchomienia programu zarządzania katastrofami. Zatoki, porty, a nawet otwarte wody Morza Marmara pokryła warstwa „morskiego śluzu”, który dusi życie w morzu. Śluz morski zwany też „morskimi smarkami” to lepka, pienista, brązowa warstwa materii organicznej. Morski śluz powstaje, gdy wzrasta temperatura wody, a glony mają zbyt dużo odżywczej materii organicznej. Eksperci utrzymują, że nadprodukcja fitoplanktonu to efekt niekontrolowanego zrzutu do morza ścieków domowych i przemysłowych.
-
Zobacz film Sara Rogel, skazana w Salwadorze na 30 lat więzienia za nielegalna aborcję, wyszła na wolność po odbyciu prawie jednej trzeciej kary. W 2012 roku, 22-letnia wówczas ciężarna studentka trafiła do szpitala z krwotokiem. Tłumaczyła, że to efekt wypadku podczas sprzątania domu, sąd uznał jednak, że pozbyła się ciąży. Salwador ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw antyaborcyjnych na świecie.
-
Zobacz film SMOMBIE, czyli smartfonowi zombie, zatopieni w ekranach smartfonów są zagrożeniem dla siebie i innych ludzi. Oryginalne rozwiązanie dla nieumiejących oderwać oczu od ekranu smartfona opracował pewien Koreańczyk. Elektroniczne "trzecie oko" pomaga omijać przeszkody, gdy osoba uzależniona od smartfona nie patrzy przed siebie. Choć wynalazek powstawał, jako "elektroniczny żart", który miał zwrócić uwagę na problem, spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem rynku.
-
Zobacz film Agencja powraca do eksploracji Wenus, najbliższej od strony Słońca, sąsiadki Ziemi. Amerykanie szykują dwie nowe misje robotów na najgorętszą planetę Układu Słonecznego.
-
Zobacz film Jeff Bezos, założyciel koncernu Amazon, 20 lipca poleci w kosmos na pokładzie własnej rakiety, zaprojektowanej przez należącą do konsorcjum firmę Blue Origin. Do dziewiczego lotu Jeff Bezos zaprosił swojego brata Marka, zawodowego strażaka.
-
Zobacz film Zmarł najstarszy szympans mieszkający w Zoo w USA i jeden z najstarszych szympansów na świecie. Cobby, popularnie nazywany "dziadkiem", miał 63 lata.
-
Zobacz film W Ghanie działa system dostaw szczepionek na COVID-19, realizowanych przez drony. 40 statków powietrznych może jednocześnie zrzucać szczepionki w trudnodostępnych regionach kraju.
-
Zobacz film Brytyjscy miłośnicy złomów na czterech kółkach postanowili sprawdzić jak one latają. W położonej w hrabstwie West Sussex, wiosce Angmering odbyły się spektakularne mistrzostwa skoków samochodowych przez samochody. Skoki samochodowe są ocenianie na podstawie wysokości, odległości i aplauzu publiczności. Zwycięzca zawodów oprócz aplauzu publiczności i chwały, zdobył nagrodę w wysokości 50 funtów brytyjski.
-
Zobacz film Po rocznej przerwie wywołanej pandemią nad Nowym Jorkiem odbyły się pokazy lotnicze Bethpage Air Show. I tym razem nie obyło się bez problemów. Zaplanowane na weekend pokazy, zostały w ostatniej chwili przeniesione na poniedziałek, z powodu złej pogody.
-
Zobacz film Rok 2021 jest jak dotąd, zdecydowanie rokiem wulkanicznym. Erupcje wystąpiły m.in. w Indonezji, Saint Vincent, Demokratycznej Republice Konga, Islandii i na Sycylii. Przewidywanie wybuchów wulkanów opiera się obecnie na monitoringu aktywności sejsmicznej i zmianach w emisji gazów. Satelity pomogą w czasie rzeczywistym wychwycić zmiany w wulkanach i przygotować naukowców do określenia prognozy ich aktywności.
-
Zobacz film Miłośnicy amerykańskiej motoryzacji z São Paulo, największego miasta Ameryki Południowej, pojazdami udającymi sprzęt nowojorskiej policji, urządzają przejazdy przez miasto. Jak każde hobby, także przerabianie cywilnego Forda, czy Harley’a w wersję policyjną, wymaga czasu, pieniędzy i cierpliwości. W Brazylii, jak w większości krajów, podszywanie się pod służby mundurowe jest karalne. Fani NYPD odpowiadają, że oni nie udają brazylijskiej policji, tylko amerykańską.
-
Zobacz film Francuski artysta JR zaprezentował najnowszą instalację, która oszukując ludzkie oko, przenosi Wieżę Eiffla na skalisty klif. Instalacja ustawiona od strony Placu Trocadero zasłania fontanny, ale wywołuje efekt przestrzennego połączenia wieży z czarno-białą fotografią. W budzącym się z lockdown'owego letargu Paryżu nowa atrakcja wzbudziła błyskawiczne zainteresowanie.
-
Zobacz film Pandemia koronawirusa spowodowała, że więcej osób sięgnęło po alkohol. Pijąc szukamy ucieczki przed stresem i niepewnością. Problem dostrzegli i postanowili na nim zarobić Australijczycy. Na szczęście, nie proponują jeszcze większego rozpijania społeczeństwa, ale coś zgoła odmiennego. Zapraszamy do nowootwartego "baru Zero%"!
-
Zobacz film Stany Zjednoczone czakają na Brood X, czyli masowy wylęg cykad wieloletnich. Po 17 latach spędzonych pod ziemią, miliardy owadów wyjdą na powierzchnię, by się rozmnażać. Taki cykl powtarza się od tysięcy lat.
-
Zobacz film Ekolodzy, którzy blokują wycinkę w lasach Pogórza Przemyskiego koło Arłamowa - zakatowani kijami baseballowymi. Sprawa trafiła na policję. Skończyło się na strachu i wielkim siniaku.
-
Zobacz film Z pożarem, od kilkunastu godzin, walczą strażacy i piloci śmigłowców gaśniczych. Władze nakazały mieszkańcom zagrożonych terenów natychmiastową ewakuację.
-
Zobacz film Sąd w Paryżu zdecydował, że tysiące kobiet będzie mogło ubiegać się o odszkodowanie za wszczepienie wadliwych implantów piersi. Certyfikowała je niemiecka firma TÜV Rheinland. Do produkcji implantów używano silikonu przemysłowego, a nie medycznego. Taka zamiana dawała znaczne oszczędności, ale gdy implant pękał, co zdarzało się nadzwyczaj często, groźny związek chemiczny dostawał się do organizmu pacjentek. We wcześniejszym procesie na kary więzienia skazano założyciela i właściciela firmy "Poly Implant Prothese", która produkowała wadliwe implanty.
-
Zobacz film Awaryjne lądowanie samolotu na autostradzie w okolicy Phoenix. Pilotowi prawdopodobnie zabrakło paliwa.
-
Zobacz film Fala upałów przetoczyła się nad rosyjską stolicą. Moskwa była najcieplejszą europejską metropolią. Wysokie temperatury są efektem suchych i ciepłych mas powietrza z Azji Środkowej.
-
Zobacz film Francuska kuchnia słynie z "escargots à la Bourguignonne", czyli z "ślimaków po burgundzku". Pewien przedsiębiorczy Francuz postanowił pójść inną drogą niż kulinarna. On ślimaki łaskocze. Ma z tego śluz, który dodaje do produkcji mydła.
-
Zobacz film Maroko poluzowało kontrole graniczne i Hiszpania stanęła w obliczu kryzysu humanitarno-dyplomatycznego. Ok. 6 tys. osób przekroczyło granicę miasta Ceuta, hiszpańskiej enklawy na terytorium Afryki Północnej.
-
Zobacz film "Puente de Las Americas", czyli Most Ameryk, z powodu położenia i braku zabezpieczeń jest "ulubionym" miejscem prób samobójczych w La Paz. Boliwijska policja wprowadziła specjalne dyżury monitorujące most, które mają zapobiegać próbom targnięcia się na życie. Kryzys gospodarczy, bezrobocie i epidemia COVID-19 skokowo podniosły statystyki prób samobójczych w Boliwii. Od początku epidemii, tj. od marca 2020, służby odnotowały 181 incydentów zagrażających życiu tylko na „Moście Ameryk”.
-
Zobacz film W Brukseli ruszyło pierwsze belgijskie piwne spa. Założyciele nie kryją, że pomysł podpatrzyli w Czechach. W spa przygotowywana jest specjalna mieszanka chmielu, drożdży, słodu i piwa. Taki roztwór trafia do wanny z wodą. W ofercie oprócz 45 minut kąpieli jest nielimitowany dostęp do piwa wprost z nalewaka. Przed oficjalnym otwarciem, właściciele zaprosili na jacuzzi beer testing party sąsiadów. Wszystkim się podobało. Choć naukowcy sceptycznie podchodzą do prozdrowotnych wartości piwnych kąpieli.
-
Zobacz film Pilot francuskich sił powietrznych złożył doniesienie do prokuratury przeciwko metodom otrzęsin, jakim został podany w bazie lotniczej Solenzara. Przeniesiony do bazy na Korsyce pilot, został związany i przywiązany pod tarczą celowniczą na poligonie strzeleckim. Przelatujący nad nim nowi „koledzy” przez 20 minut strzelali dookoła celu z ostrej amunicji, kalibru 30 mm. W dokumentacji sądowej nie znalazły się zarzuty wobec żadnej konkretnej osoby, także skarżący się pilot chce pozostać anonimowy. Do uwiecznionych na zdjęciach „otrzęsin” doszło w 2019 r. Dowództwo sił powietrznych francuskiej armii przeprowadziło swoje śledztwo i winnych ukarano miesiąc temu. Armia broni się, tłumacząc, że bezpieczeństwo pilota nie było zagrożone, bo strzały padały około kilometra od tarczy, do której był przywiązany.
-
Zobacz film Amerykańska firma Wildtype produkuje mięso łososia, w warunkach laboratoryjnych. Na razie jest w fazie prób, ale zapowiada, że wkrótce będzie dostarczać na nasze stoły sushi z laboratorium.
-
Zobacz film Kij golfowy w rękach Marcusa Armitage'a i kierownica w dłoniach Paula O'Neilla to gwarancja potężnych emocji. Obaj panowie ustanowili nowy rekord. Marcus Armitage posłał piłeczkę na odległość 277 metrów, prosto do kabrioleta prowadzonego przez Paula O'Neilla.
-
Zobacz film Wilson, dorosła anakonda z New England Aquarium w USA, przeszła coroczne badania lekarskie. Zdaniem lekarzy jest zdrowa i silna.
-
Zobacz film Klif na brzegu Morza Irlandzkiego stał się miejscem pracy konsultanta call center, ze szkockiego Glasgow. Pandemia i wywołane przez nią lockdowny wysłały na pracę zdalną miliony ludzi na świecie. Jason Griffin, współpracujący z firmą tworząca oprogramowanie dla centrów obsługi klienta postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym. Specjaliści od rynku pracy są przekonani, że nawet po wygaszeniu pandemii, nie wszyscy pracujący zdalnie wrócą za biurko do biura. Badania przeprowadzone wśród brytyjskich pracodawców dowodzą, że ludzie pracujący z domu są o blisko 1/3 bardziej produktywni. Po wiszącym biurze na klifie Jason planuje przenieść się na niezamieszkaną wyspę na Hebrydach Zewnętrznych wybrzeża Szkocji.
-
Zobacz film 15 Francuzów, kobiet i mężczyzn, poddało się dobrowolnej izolacji w ciemnej jaskini we francuskich Pirenejach. Eksperyment miał wykazać, w jaki sposób ludzie dostosowują się do drastycznych zmian warunków życia i środowiska. „Jaskiniowcy” byli stale monitorowani i poddawani testom przez zespół naukowców z różnych dziedzin. Sprawdź, czego dowiodły te badania.
-
Zobacz film Siergiej Wołkow zakłada maskę, bierze worek i rusza w miasto. Rosyjski przedsiębiorca, w wolnych chwilach, przeistacza się w Garbagemana, nieustraszonego pogromcę śmieci.
-
Zobacz film Po kilkutygodniowym leczeniu 5-letni kondor andyjski został wypuszczony na wolność w górach Boliwii. Ptak odzyskał zdrowie dzięki współpracy mieszkańców górskiej okolicy, którzy go znaleźli i weterynarzy z ośrodka rehabilitacji zwierząt. Ekolodzy od dziesięcioleci pracują nad poprawą liczebności kondora andyjskiego, jednego z największych ptaków na świecie. Kondory mogą żyć nawet do 75 lat, ale bardzo słabo się rozmnażają. Jedna para ma jedno pisklę raz na dwa lata.
-
Zobacz film Mieszkańcy australijskiego miasteczka Byron Bay sprzeciwiają się kręceniu na ich terenie reality show dla Netflixa. W ich opinii wizerunek kurortu zostanie przez producentów wypaczony. Australijczycy domagają się cofnięcia wszystkich zgód na wykonywanie zdjęć w miasteczku. Jedną z form protestu było utworzenie na oceanie przez stu surferów symbolu anulowania.
-
Zobacz film Jewgienij Markiewicz ma 85 lat, mieszka w strefie skażonej wokół elektrowni w Czarnobylu. Łowi ryby, uprawia warzywa i nie wyobraża sobie życia w innym miejscu na Ziemi.
-
Zobacz film Ponad 700 tysięcy osób uciekło z domów, przed wojną w Mozambiku, w którym od 2017 roku toczą się nieustanne walki, pomiędzy siłami rządowymi a muzułmańskimi bojówkami. ONZ ostrzega, że wkrótce liczba uchodźców przekroczy milion.
-
Zobacz film Ljubow Morekodowa ma blisko 80 lat i mieszka samotnie w gospodarstwie nad brzegiem jeziora Bajkał. Gdy zimą musi się gdzieś przedostać, zakłada stare, ręcznie robione łyżwy i wychodzi na lodową taflę jeziora.
-
Zobacz film Południowkoreańska golfistka, Amy Chan zaliczyła hole-in-one, podczas turnieju golfowego na Hawajach. Udało jej się umieścić piłkę w dołku, bezpośrednio z pola rozpoczęcia gry, za jednym uderzeniem. Takie sytuacje na polach glofowych zdarzają się rzadko.
-
Zobacz film Wielokrotny mistrz w snowcrossie i 13-krotny medalista X Games, Amerykanin Levi LaVallee postanowił wykorzystać resztki śniegu. LaVallee wykonał spektakularną przejażdżkę przez rodzinne miasto Boba Dylana Duluth, położone nad Jeziorem Górnym.
-
Zobacz film Mieszkańcy Saint Vincent, państwa na morzu karaibskim, dotkniętego wybuchem wulkanu La Soufriere, proszą o pomoc międzynarodową. Pyły wyrzucone z krateru, skaziły pola uprawne i zasoby wody pitnej. W kraju brakuje wody i żywności.
-
Zobacz film Amerykański strażnik graniczny odnalazł 10-latka błąkającego się samotnie w strefie przy granicy z Meksykiem. Chłopczyk, pochodzący z Nikaragui zgubił grupę, z którą nielegalnie przedostał się do USA. Wstrząsające nagranie rozmowy strażnika z chłopcem, pokazały amerykańskie telewizje. 10-latek trafił do obozu dla imigrantów. Jeśli ma w USA krewnych, zostanie im przekazany pod opiekę. Wiele dzieci nielegalnie przekraczających amerykańską granicę umiera z wycieńczenia, lub trafia w ręce handlarzy ludźmi.
-
Zobacz film Naukowcy i wolontariusze z moskiewskiego Zoo ratują nietoperze, które wybudziły się zimowego snu. Karmią je i opiekują sią nimi, by w maju wypuścić je na wolność. Do tego czasu zwierzęta będą mieszkać w chłodniach, przerobionych z tradycyjnych, kuchennych lodówek.
-
Zobacz film Niecodzienny atak przeżyła korespondentka rosyjskiej telewizji „MIR”. Podczas wejścia „na żywo” pies rasy Golden Retriwer porwał jej mikrofon. Po załagodzeniu sporu czyj jest mikrofon wystąpili przed kamerą razem.
-
Zobacz film 10-letnia Włoszka Fiammetta Melis z Caldes w Trydencie ma lekcje online na wzgórzu. W przerwach pasie kozy.
-
Zobacz film Wodna Droga Krzyżowa organizowana jest od ponad 40. lat w mieście Granada. Dokładnie na lokalnym jeziorze. Na uroczystości zjeżdżają wierni z całego kraju. W tym roku, z powodu pandemii, obchody były skromniejsze.
-
Zobacz film Evan Hannibal zgłosił ratownikom zejście lawiny, opisał całe zdarzenie i przekazał filmy, teraz snowboardzista stanie przed sądem. Prokuratura zarzuca mu, że lekkomyślnym zachowaniem sam spowodował zejście lawiny. Grozi mu gigantyczna grzywna. Sprawa wywołałała w USA dyskusję na temat bezpieczeństwa w górach i freeride'u, czyli jazdy na nartach i snowboardach poza wyznaczonymi trasami.
-
Zobacz film Na ziemię wróciło 12 butelek wina, które przez rok leżakowały na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsułą transportową SpaceX Dragon po 12 miesiącach wróciły na Ziemię butelki z winem i gałęzie winorośli szczepów Merlot i Cabernet-Sauvignon. Głównym celem eksperymentu było sprawdzenie, jak przebiega proces starzenia się w warunkach pozbawionych grawitacji. Dwunastu kiperów dostąpiło przyjemności porównania wina leżakowanego na orbicie i tego samego rocznika przechowywanego tradycyjnie.
-
Zobacz film Ukraińskim biologom udało się odtworzyć populację żubra. Obecnie na Ukrainie żyje około 400 tych największych europejskich ssaków. Naukowcy liczą, że dzięki nowemu programowi, wspieranemu przez WWF, ukraińskie żubrze rodziny będą się rozrastać.
-
Zobacz film Firmy szukają nowych źródeł dochodów. Jednym z nich są podniebne wycieczki dla amatorów zwiedzania i latania w jednym. Rzekę Dniepr, Prypeć – miasto duchów, czy słynną elektrownię w Czarnobylu można zobaczyć z wysokości kilometra.
-
Zobacz film Tajlandzka policja antynarkotykowa aresztowała sześć rasowych, żywych kotów. Zwierzęta razem z domem, działką i samochodem zostały porzucone przez kobietę zamieszaną w handel narkotykami. Właścicielki kotów nie udało się zatrzymać. Pięć Szkockich zwisłouchych i jeden kot bengalski zostały wyceniony na kilka tysięcy dolarów każdy. Policja chce futrzastych aresztantów sprzedać na aukcji, aby odzyskać część pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami. Miłośnicy zwierząt protestują przeciwko przedmiotowemu traktowaniu żywych istot.
-
Zobacz film Para bielików czeka na pisklęta, w gnieździe w Kalifornii. Życie ptasiej rodziny, przez całą dobę, śledzi kamera.
-
Zobacz film Wyjątkową cechą autotomii (samooddzielania się) tych japońskich ślimaków morskich jest utrzymanie funkcji życiowych, mimo braku serca. Proces prowadzi do odtworzenia całego organizmu.
-
Zobacz film Choć zima się jeszcze trzyma, projektanci już lansują modele sezonu jesień-zima 2021/22. Nowojorski dom mody Thoma Browna w filmie promocyjnym inspiruje się "Czarnoksiężnikiem z krainy Oz." W rolę "małej Dorotki" wcieliła się Lindsey Vonn, wielokrotna amerykańska mistrzyni narciarstwa alpejskiego.
-
Zobacz film Po grudniowych wstrząsach utworzyły się ogromne zapadliska, czasami pochłaniając całe domy. Zaskakujące jest tempo pojawiania się rozpadlin. Trzęsienie ziemi w dwa miesiące zmieniło przepływy wód gruntowych i ułożenie osadów.
-
Zobacz film Dziecko z niewiadomych powodów znalazło się za barierką balkonu bloku, w stolicy Wietnamu. Wg lokalnych mediów, przejeżdżający ulicą kurier zauważył dziecko balansujące na krawędzi budynku i spróbował je złapać.
-
Zobacz film Indonezyjski wulkan uwolnił chmurę gorącego popiołu na zboczach góry w pobliżu miasta Karo. Sinabung jest jednym z ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, w pacyficznym „Pierścieniu Ognia”. Na Sycylii, Etna także nie zmniejsza swojej aktywności. Od 13 grudnia 2020 r. wyrzuca tony popiołu, lawę i lapille.
-
Zobacz film Wybrzeże w okolicach Newport w Kalifornii jest ulubionym miejscem spotkań oceanicznych ssaków z turystami. Tym razem doszło do wyjątkowo bliskiego spotkania.
-
Zobacz film Czeski freediver David Vencl ustanowił nowy rekord świata w pływaniu pod lodem. Zamarznięta tafla na powierzchni jeziora miała co najmniej 30 centymetrów grubości, co jest warunkiem uznania rekordu Guinnessa.
-
Zobacz film Funkcjonariusze straży przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych wypuścili do Zatoki Meksykańskiej 146 żółwi morskich. Zwierzęta, w stanie hipotermii, zostały znalezione na plaży, po nagłym ataku zimy w Teksasie.
-
Zobacz film Dom aucyjny Christie's sprzedaje na aukcji kolekcję meteorytów, kosmicznych skał. Są wśród nich fragmenty Marsa i Księżyca.
-
Zobacz film Strażacy w Teksasie walczą z falą pożarów wywołanych przez domowe piecyki. Podstawowym problemem w tej walce jest brak wody, ponieważ hydranty pozamarzały w wyniku uporczywych mrozów. Teksas boryka się ze snieżycami, silnym wiatrem i ekstremalnie niskimi temperaturami. Mieszkańcy dogrzewają się czym mogą, co czasami kończy się tragicznie.
-
Zobacz film Francuscy piekarze apelują do władz, aby zgłosiły bagietkę, jako kandydatkę na „Listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO”. Specjaliści od wypieków podkreślają, że chodzi im o zachowanie receptur i wiedzy, która pozwala wyprodukować wzorcową bagietkę. Francuskimi kontrkandydatami na „listę światowego dziedzictwa” są cynkowane dachy Paryża i festiwale wina Biou d'Arbois. Francuzi codziennie konsumują ok. 6 mln bagietek i serwują ją do każdego posiłku. Szanse na wpisanie bagietki na "Listę niematerialnego dziedzictwa" są duże. Siedziba UNESCO mieści się w Paryżu.
-
Zobacz film Mieszkaniec Estonii "zbudował" nietypową karuzelę dla wnuków. Pomysłowy dziadek wyciął potężny okrąg z lodu, który skuł bałtycką Zatokę Matsalu. Mały silnik zaburtowy zapewnia ruch karuzeli. Nietypowa instalacja spodobała się nie tylko wnukom. Ruchoma tafla lodowa została wykorzystana do występów szkolnej grupy baletowej.
-
Zobacz film Gianni Crea codziennie przemierza korytarzami ponad siedem kilometrów, by otworzyć dla zwiedzających sale Muzeów Watykańskich.
-
Zobacz film Organizacja Friends of Big Bear Valley umieściła kamerę internetową w gnieździe bielików. Kamera znajduje się 44 metry nad ziemią, na sośnie rosnącej w Kalifornii.
-
Zobacz film Gdy spada temperatura czescy miłośnicy wspinaczki wylewają wodę na skałkę w wiosce Vir. Naturalna formacja skalna nad rzeka Svratka jest okupowana przez wspinaczy przez cały rok, jednak zimą jej popularność z powodu oblodzenia znacząco rośnie. Miłośnicy wspinaczki podkreślają, że ograniczenia epidemiczne w żaden sposób nie wpływają na uprawianie tego sportu.
-
Zobacz film Etna nie daje o sobie zapomnieć, co ciekawe - zwłaszcza nocą. Wulkan przebudził się 13 grudnia 2020 r. i co kilka dni huczy, wstrząsa i strzela ognistą lawą.
-
Zobacz film Nietypowy ogród powstał w hiszpańskim Santander podczas przebudowy starego magazynu tytoniowego na centrum kultury.
-
Zobacz film Kolarz górski, Danny MacAskill pochwalił się zapisem 900-metrowego zjazdu ze szczytu Sgurr Dubh Beag na wyspie Skye. 35-latek trenujący trial rowerowy z powodu pandemii utknął na ponad pół roku w domu w Szkocji. Postarał się nie marnować czasu. Skaliste góry Cuillins zajmujące większość wyspy Skye, okazały się doskonałym trialowym torem treningowym. W trialu rowerowym najważniejsze jest utrzymanie równowagi i pełna kontrola nad rowerem. Podczas trialowych zawodów kontakt z podłożem mogą mieć tylko opony, korba, pedały i osłona łańcucha.
-
Zobacz film W ciągu kilku miesięcy w Wielkiej Brytanii może ruszyć port lotniczy dla dronów dostawczych i taksówek powietrznych. Wyścig o klientów już trwa. W Europie i w USA są już firmy, które czekają na certyfikację dronów pasażerskich w roku 2023.
-
Zobacz film Para słoweńskich wspinaczy Janja Garnbret i Domen Skofic pokonała najdłuższą sztuczną trasę wspinaczkową na świecie. 360-metrowy komin, nieczynnej elektrowni Trbovje to najwyższy komin w Europie i siódmy na świecie. Trasa wspinaczkowa podzielona jest na 13 sekcji. Konstrukcja powstała w 1976 roku. Komin zbudowano w 210 dni, wymagał 11866 metrów sześciennych i 1079 ton stali zbrojeniowej. Duetowi Garnbret – Skofic wejście na komin zajęło 7 godz. i 32 minuty. Janja Garnbret jest słoweńską reprezentantką olimpijską we wspinaczce sportowej na Igrzyska w Tokio. Na przeniesionych z zeszłego roku igrzyskach, w lipcu wspinaczka sportowa ma zadebiutować jako dyscyplina olimpijska.
-
Zobacz film Mroźną noc (-30°C) nad północnym regionem Finlandii rozświetlił kolorowy pokaz zorzy polarnej.
-
Zobacz film Rosyjski startup produkuje kolorowe przedmioty z materiałów odzyskanych na wysypiskach.
-
Zobacz film Aktywny skater zużywa kilka deskorolek w sezonie. Najczęściej uszkodzeniom ulegają sklejki. Co robi ze zużytym sprzętem?
-
Zobacz film W monachijskim szpitalu Neuperlach ostatnie, pozytywne testy przechodzi najnowszy robot sprzątający.
-
Zobacz film Dzień Australii to kontrowersyjne święto, często nazywane przez samych Australijczyków, "Dniem Inwazji". Dlaczego?
-
Zobacz film Ekstremalny skoczek spadochronowy, Marco Waltenspiel, przeleciał w kombinezonie ze skrzydłami nad Alpami.
-
Zobacz film Firma robotyczna spędziła ok. półtora roku na zaprojektowaniu maszyn, które potrafią... tańczyć.
-
Zobacz film Bezrobotni rybacy z południowego wybrzeża Kenii chronią żółwie pisklęta, żeby bezpiecznie dotarły do wody.
-
Zobacz film Narodowa Katedra Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie uczciła 400 tys. zmarłych z powodu COVID-19.
-
Zobacz film Porywiste wiatry paraliżują Kalifornię. Ponad 300 tysięcy domów pozostaje bez prądu.
-
Zobacz film Zużyte butle z tlenem, podarte namioty, liny, połamane drabiny, puszki i plastikowe opakowania... Działacze społeczni wyszli z ekologiczną inicjatywą posprzątania szczytu.
-
Zobacz film Ponad 130 aut zderzyło się na autostradzie w prefekturze Miyagi w Japonii. W wielu miejscach gęsty śnieg i porywisty wiatr ograniczały widoczność do zera.
-
Zobacz film Pole obsadzone porami, niedaleko holenderskiego miasteczka Lelystad, po zmroku staje się areną niezwykłego spektaklu. Zobaczcie sami!
-
Zobacz film To pierwsza w historii wystrzelona z powietrza rakieta na paliwo ciekłe, która poleciała w kosmos.
-
Zobacz film Grupa miłośników sportów ekstremalnych z Australii zaadaptowała oceaniczny klif na miejsce do... "latania na linie". Widoki są niesamowite, ale czy odważylibyście się?
-
Zobacz film Spektakularna erupcja z Etny rozświetliła nocne niebo nad Sycylią. Etna jest najwyższym - 3330 m n.p.m. - i największym europejskim stożkiem wulkanicznym.
-
Zobacz film Południowokoreański startup opracował „inteligentną” obrożę, która wykrywa psie emocje.
-
Zobacz film Australijscy naukowcy opublikowali w sieci film z narodzin małych, białych koników morskich. Akwarium w Sydney od kilku lat prowadzi program ochrony tego zagrożonego gatunku. Co ciekawe, u koników morskich to samce wydają na świat młode. Samica składa jaja do specjalnej torby lęgowej, z której po 14 dniach wychodzą maluchy.
-
Zobacz film Libańska artystka Jolanda Labaki szyje lalki dla dzieci poszkodowanych podczas eksplozji.
-
Zobacz film Kilkaset osób koczuje na zniszczonej wybuchem wulkanu Taal wyspie Luzon na Filipinach.
-
Zobacz film Po ponad 50. latach franciszkanie wrócili nad brzeg Jordanu, do domniemanego miejsca chrztu Jezusa.
-
Zobacz film Początek 2021 roku w Grecji zostanie zapamiętany z plażowania i niezwykle wysokiej temperatury.
-
Zobacz film Wyjątkowo obfite opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Perugii w środkowych Włoszech.
-
Zobacz film Toyosu, największa giełda rybna w Tokio, na pierwszej aukcji w roku próbuje odrobić straty z 2020.
-
Zobacz film Gęsta mgła od trzech dni paraliżuje życie w Tel Avivie. Izraelscy meteorolodzy bardzo rzadko obserwują takie zjawisko.
-
Zobacz film Naukowcy i ekolodzy badają pierwotne lasy bukowe na Ukrainie. Wyjątkowe położenie lasów oznacza, że przez wieki były one całkowicie nietknięte przez człowieka.
-
Zobacz film Restauracja „Toro McCoy” w stolicy Kolumbii - Bogocie, oferuje soczyste hamburgery z 24-karatowym złotem. Skusilibyście się? Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Porwania nastolatek z mniejszości religijnych, zmuszanie do konwersji na islam i przymusowe małżeństwa. To wszystko czeka kobiety w tym kraju.
-
Zobacz film Tysiące dzieci pracują przymusowo na plantacjach oleju plamowego w Azji.
-
Zobacz film Gdy, tylko mróz skuje rzekę Sungari, w północno-wschodnich Chinach, rozpoczyna się pozyskiwanie budulca do rzeźb lodowych.
-
Zobacz film Grupa odkrywców i naukowców z całej Europy szykuje się do skatalogowania zapachów. W laboratorium University College London superczułe mierniki przeanalizują skład chemiczny badanych artefaktów.
-
Zobacz film Domki poza miastem, w spokojnej okolicy - to one cieszą się zainteresowaniem Polaków, chcących spędzić sylwestra poza domem. Jak obchodzą zakaz? Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Plażowicze, którzy mimo kiepskiej pogody odwiedzili wybrzeże Morza Koralowego na wschodzie Australii, przeżyli niemałe zaskoczenie. Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Szwajcarski kurort narciarski, Les Diablerets dołożył do zimowych atrakcji zwiedzanie lodowej jaskini. Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Nocna erupcja Etny to prawdziwy spektakl wystawiony przez naturę. Wielka loteria na 20-lecie Interii! ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych kliknij Zapraszamy do udziału w wielkiej loterii. W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla ciebie niespodziankę. Możesz wygrać gotówkę! Z okazji 20-lecia Interii zapraszamy do Multiloterii. Codziennie do wygrania minimum 20 000 złotych, a w finale nagroda, która z każdym Waszym zgłoszeniem rośnie! Zawalcz o duże pieniądze już teraz!
-
Zobacz film Te nieznane dotąd ssaki pojawiły się u meksykańskich wybrzeży Pacyfiku. Są mniejsze od innych - co jeszcze je różni?
-
Zobacz film Pielgrzymka do Santktuarium Matki Bożej z Guadelupe w Meksyku została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Co na to wierni?
-
Zobacz film 10 grudnia Kałmucy, mongolski lud z rosyjskiej Republiki Kałmucji, obchodzą Nowy Rok.
-
Zobacz film Dwa teleskopy, umieszone na sondzie kosmicznej Gaja, wykonały serię zdjęć Drogi Mlecznej.
-
Zobacz film Archeolodzy z Wielkiej Brytanii, Włoch i Kolumbii odkryli w kolumbijskim lesie deszczowym dziwne malowidła. Co przedstawiają?
-
Zobacz film Niebawem może dojść do tzw. syndromu Kesslera — rosnącej kaskady kolizji różnych, ziemskich odpadów.
-
Zobacz film Rosyjska policja zatrzymała w Kazaniu mężczyznę podejrzanego o zamordowanie 26 starszych kobiet.
-
Zobacz film Kaavan 35 lat spędził w ogrodzie zoologicznym w Islamabadzie w Pakistanie.
-
Zobacz film Chińska sonda Chang’e 5 wylądowała na Księżycu, przesłała zdjęcia z lądowania. Zobaczcie!
-
Zobacz film Dla niezwykłego rzeźbiarza z rosyjskiego Permu zabawa w sztukę zaczęła się od zlecenia kampanii reklamowej przez lokalną fabrykę makaronu.
-
Zobacz film Koreańczycy nie kryją oburzenia, po tym jak Chiny poinformowały, że uzyskały certyfikat ISO na przyrządzanie kimchi.
-
Zobacz film Ekstrawaganckie kapelusze stworzone przez światowej sławy modystę Philipa Treacy'ego można oglądać w Petersburgu. Robią wrażenie?
-
Zobacz film Bogie podróżuje ze swoim panem po całym kraju. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że pies jeździ... motocyklem.
-
Zobacz film Niezwykłego odkrycia na pustyni Red Rock, w stanie Utah dokonali strażnicy przyrody liczący dzikie zwierzęta.
-
Zobacz film Koniec okresu trzeciorzędu w dziejach świata, ok. 66 milionów lat temu, zniszczył 3/4 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi. On jednak przetrwał. Jak to możliwe?
-
Zobacz film Około 50 tysięcy osób uciekło z ogarniętego wojną domową regionu Tigraj w Etiopii.
-
Zobacz film Indyjskiej służby ratownicze przy pomocy mieszkańców uratowały dzikiego słonia, który wpadł do studni.
-
Zobacz film Pierwsi nurkowie zanurzyli się w najgłębszym na świecie basenie – 45,47 m. 8000 metrów sześciennych wody, jaskinie i tunele oraz podwodna kładka obserwacyjna dla nienurkujących. Robi wrażenie, prawda? Mszczonowski basen zdetronizował włoskie "Montegrotto terme", gdzie można zanurkować na 42 metry.
-
Zobacz film W kościele San Severo Fuori Le Mura w Neapolu ruszyła akcja pomocy ubogim w czasie pandemii.
-
Zobacz film Operacji usuwania guzów z rdzenia kręgowego w szpitalu, we włoskiej Ankonie towarzyszyła muzyka.
-
Zobacz film Mieszkańcy starej kamienicy w centrum Trzemeszna w Wielkopolsce od ponad dwóch tygodni są pozbawieni prądu. Budynek jest w tak złym stanie, że nadzór budowalny nakazał wyprowadzkę. Problem w tym, że ludzie nie mają gdzie się udać, a po śmierci osoby zarządzającej budynkiem nie wiadomo, kto jest spadkobiercą i kto takie lokale powinien im zapewnić. Materiał "Interwencji".
-
Zobacz film Migrujące na południe ptaki urządziły sobie postój na płyciznach jeziora Karakol w Kazachstanie. Niesamowity widok!
-
Zobacz film Pandemia koronawirusa uderzyła w bezdomnych. Trudniej o pracę dorywczą. Z czym jeszcze zmagają się takie osoby?
-
Zobacz film Włoska Straż Ochrony Wybrzeża wyłowiła z Morza Śródziemnego 31 emigrantów.
-
Zobacz film W lokalach panuje wilgoć, przez co od ścian odpada tynk lub wychodzi grzyb. To smutna rzeczywistość nowo wybudowanego osiedla w Smolcu pod Wrocławiem.
-
Zobacz film Na plaży Morza Kaspijskiego, niedaleko rosyjskiego miasta Derbent, rdzewieje jedyny na świecie ekranoplan klasy "Łuń".
-
Zobacz film Boliwijczycy wywodzący się z plemienia Aymara czczą czaszki zmarłych, nazywane "Ñatitas". Czaszki są trzymane w domach, ale tydzień po Wszystkich Świętych zanosi się je uroczyście na cmentarz.
-
Zobacz film W Polsce od początku roku na oznaczonych przejazdach doszło do 129 kolizji i wypadków, 23 osoby zostały ciężko ranne, a 34 zginęły.
-
Zobacz film Ta forma transportu zapewnia prędkość linii lotniczych, przeciążenia jak w pociągu i komfort jazdy metrem.
-
Zobacz film Władze kanadyjskiej prowincji Manitoba pracują nad specjalnym radarem wykrywającym niedźwiedzie polarne. Jak to działa?
-
Zobacz film Nawet dwa tygodnie trzeba czekać na pochówek zmarłego w Krakowie. W związku z dużą liczbą zgonów zakłady pogrzebowe mają bardzo dużo pracy.
-
Zobacz film Warszawski ogród zoologiczny ma nowego podopiecznego - to kanczyl jawajski, zwany również myszojeleniem.
-
Zobacz film Poprosili o usunięcie składowiska gruzu, a później sami zostali oskarżeni o jego nielegalne składowanie. Absurd?
-
Zobacz film Opuszczone, pozbawione wody, jedzenia, zamknięte w klatkach. Lisy i jenoty konały w cierpieniu.
-
Zobacz film Włoscy naukowcy odtworzyli winnice zniszczone 2000 lat temu w wyniku erupcji wulkanu Wezuwjusz.
-
Zobacz film Włoski przemysł oliwy z oliwek jest zagrożony kryzysem. W wielu krajach powróciły ograniczenia.
-
Zobacz film To nie Missisipi ani bagna Luizjany – to dębowy las niedaleko Nowej Soli. Ten fascynujący krajobraz odkrył pasjonat turystyki, Daniel Kołtun.
-
Zobacz film Pingwiny z oceanarium w Kapsztadzie cierpią na depresję wywołaną przymusową izolacją, spowodowaną zamknięciem ogrodów zoologicznych. - Początkowo ptaki nie wiedziały, co się dzieje - mówi opiekunka pingwinów w Two Oceans Aquarium, Shanet Rutgers.
-
Zobacz film Rzeźba w kształcie wielorybiej płetwy uratowała pociąg metra przed upadkiem z wysokości ośmiu metrów. Do wypadku doszło w Spijkenisse, gdzie kończy się linia metra z Rotterdamu.
-
Zobacz film Włosi udowadniają, że COVID’owa szkoła może być przyjemna. Włoskie ministerstwo edukacji nakazało... naukę na świeżym powietrzu.
-
Zobacz film Holenderska firma Pal-V w 2022 roku chce dostarczyć klientom pierwsze samochodo-wiatrakowce. Uda się?
-
Zobacz film Amerykańscy naukowcy odnajdują i niszczą gniazda szerszeni azjatyckich. Jad tych niebezpiecznych owadów potrafi być zabójczy dla ludzi. Zjadają także pszczoły miodne, zapylające rośliny.
-
Zobacz film 2,5 miliona złotych zniknęło razem z wiatrem. To pieniądze, które wiosną wydano na poszerzanie plaży w Gdyni-Orłowie. 40 metrów szerokości plaży zabrał szalejący tam sztorm.
-
Zobacz film Wieczorem niebo nad północnym regionem Laponii rozświetlił kolorowy pokaz zorzy polarnej. Zieleń ze smugami bieli i fioletu przebijały się przez warstwę chmur nad miejscowością Utsjoki.
-
Zobacz film Na Śląsku rekordowe zakażenia, a Katowice - z funduszu na walkę ze skutkami Covid-19 - chcą wykonać pomnik wart 7 milionów złotych.
-
Zobacz film Władze Kalifornii zdecydowały o otwarciu stadionów dla kibiców, ale utrzymały całkowitą blokadę popularnego parku rozrywki. Blokada oznacza duże straty dla hotelarzy, sklepikarzy i restauratorów, obsługujących gości.
-
Zobacz film Właściciele domu w Valencia, w stanie Pensylwania, ustawili przed domem 3,5 metrowy szkielet.
-
Zobacz film W pobliżu wyspy Skye w Szkocji odkryto ponad sto jaj płaszczki nagiej. Płaszczka, nazywana także gładką, może osiągnąć 2,5 metra długości i około 2 metrów szerokości.
-
Zobacz film Nokia została wybrana przez NASA do budowy sieci telefonii komórkowej na Księżycu. Bezprzewodowa, szerokopasmowa sieć w technologii 4G/LTE ruszy na Księżycu pod koniec 2022 roku. NASA zamierza wysłać kolejną ludzką misję na Księżyc do 2024 roku w ramach programu Artemis.
-
Zobacz film Mieszkańcy Haiti uczcili pamięć ofiar epidemii cholery, która wybuchła w 2010 roku i pochłonęła niemal 10 tysięcy osób. Cholera dostała się z Haiti na Florydę, Wenezuelę, Meksyk, Kubę i Dominikanę.
-
Zobacz film Muzyka na żywo wraca do Rio de Janeiro, ale z powodu koronawirusa uczestników imprez separuje się na małe grupy. Chętni bawią się w odseparowanych lożach-boksach, nie kontaktując się z innymi. Brazylia zaczęła łagodzić ograniczenia, gdyż według władz wskaźniki infekcji spadają.
-
Zobacz film Funkcjonariusze straży przybrzeżnej na Alasce uratowali życie małego jelenia. Zwierzę pływało w cieśninie Clarence, daleko od brzegu.
-
Zobacz film "Nie żyje Stanisław Kogut, były senator. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie" - poinformował na Twitterze Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze. Kogut przebywał w szpitalu w Gorlicach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Pod koniec października skończyłby 67 lat (Polsat News).
-
Zobacz film Jens Decke ustanowił rekord świata przejścia na swobodnie wiszącej linie nad stadionem Max-Morlock w Norymberdze. Slackline lub high line to sport, w którym balansuje się na płaskiej taśmie o szerokości ok. 25 mm. nad otwartą przestrzenią. Nad stadionem w Norymberdze taśmę rozpięto na wysokości 73 metrów, między słupami oświetlenie stadionu. Uczestnicy tych ekstremalnych "zabaw" utrzymują, że dzięki wielopoziomowemu systemowi zabezpieczeń spacery w chmurach są bardzo bezpiecznym zajęciem.
-
Zobacz film W poniedziałek rano w wieku 78 lat zmarł słynny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. "Ze śmiercią Wojciecha Pszoniaka zamyka się kolejny rozdział historii polskiego teatru i kina" - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. - Nie ma już takich aktorów. O Pszoniaku można mówić tylko z podziwem - powiedział Wojciech Malajkat, aktor i rektor warszawskiej Akademii Teatralnej. "To ogromna strata dla całej polskiej kultury" - napisał prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.
-
Zobacz film - Szkoły powinny wrócić do tradycyjnego sposobu nauczania, a rodzice są zobowiązani do tego, by ich dzieci spełniały obowiązek szkolny, bądź obowiązek nauki - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, zapytany o to, czy rodzice mogą nie puścić dzieci do szkół, jeżeli uznają, że zagrożenie z powodu koronawirusa jest zbyt duże.
-
Zobacz film Jadwiga Lampa z Gryfina żyje w ścisku wraz z siedmioosobową rodziną na 38 metrach kwadratowych mieszkania. Kobieta walczy z urzędnikami o drugą, większą część lokalu. Wiele lat temu, po śmierci rodziców, podzieliła się stumetrowym mieszkaniem z bratem i poprosiła urzędników, by rozdzielili im czynsz. Ci twierdzą teraz, że to dwa oddzielne lokale. Reportaż programu "Interwencja".
-
Zobacz film Wypadek przy ścinaniu drzewa skazał Stanisława Kamelę na niepełnosprawność. Decyzja lekarzy z ZUS – na życie w biedzie. Stwierdzili oni, że stan mężczyzny po wypadku jest na tyle dobry, że nie przysługuje mu 500 plus dla niepełnosprawnych. Zupełnie inne orzeczenie wydał Powiatowy Zespół ds. Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Myślicie, że coś nie gra? Nie, nie, wszystko jest zgodne z przepisami, zapewniają urzędnicy.
-
Zobacz film Trwa remont stacji Gdańsk Kolonia, jednak w przyszłości pasażerowie nie wsiądą tam do pociągów. Stan ponad stuletniego przystanku zwrócił uwagę konserwatora zabytków. Nakazał więc, by jego "odświeżenie" zawarto w planach przebudowy szlaku kolejowego prowadzącego do portu. - Nowy peron będzie więc ładnie wyglądał i nic więcej - powiedział jeden z pracowników PKP PLK.
-
Zobacz film Przejechali tysiące kilometrów, odwiedzili setki miejscowości. Mowa nie o Andrzeju Dudzie i Rafale Trzaskowskim, lecz reporterach Polsat News: Marcinie Fijołku i Mateuszu Białkowskim. Podczas kampanii, pierwszy z nich jeździł za prezydentem, a drugi za jego konkurentem. W poniedziałek zdradzili, jak "od kuchni" wyglądała kampania wyborcza.
-
Zobacz film - Jeśli chodzi o zaproszenie to był gest dobrej woli w stronę kontrkandydata. Bardzo mi przykro, że pan Trzaskowski uznał, że potrzebuje wyników PKW, by się spotkać. Spotkać można się zawsze, zwłaszcza po tak długiej i emocjonującej kampanii - mówił w "Graffiti" Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
-
Zobacz film - Czekaliśmy z małżonką i córką na pana Rafała i panią Małgorzatę Trzaskowskich. Szczerze mówiąc, miałem nadzieję, ze pan Rafał przyjdzie - mówił prezydent Andrzej Duda. Na godz. 23 zaprosił swojego kontrkandydata. Trzaskowski, w odpowiedzi na propozycję, przyznał, że spotkanie "to dobry pomysł", ale "najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW".
-
Zobacz film To jedyna taka okazja, by zobaczyć ukryte pod ziemią zabytki sprzed prawie 1000 lat. W Poznaniu odsłonięto fundamenty kolegiaty, która przez wieki była symbolem miasta. Archeolodzy odkryli tam monety, biżuterię, ale także szczątki 4 tys. osób.
-
Zobacz film Starsze małżeństwo z Batynia koło Koszalina mieszka w rozpadającym się gminnym budynku. Nawet urzędnicy obawiają się, że mury w końcu runą na rodzinę. Gołym okiem widać dziury w dachu, zapadający się strop, odchylające się od pionu ściany, spróchniałe elementy drewniane i rozsypujące się mury. Niestety gminy nie stać na pomoc rodzinie.
-
Zobacz film - Mamy trzy główne wielkie telewizje w Polsce. Chodzi o to, żeby wszyscy Polacy mogli zobaczyć debatę. Taką kulturalną debatę sobie wyobrażam. Nie jestem kimś, kto unika debaty, ale chcę, żeby ona się odbywała na uczciwych, cywilizowanych warunkach - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prezydent Andrzej Duda.
-
Zobacz film Jedna osoba nie żyje, a około 20 zostało rannych, w tym 6 ciężko w wyniku wypadku autobusu miejskiego w Warszawie. Pojazd przebił barierki i spadł Grota-Roweckiego na Wisłostradę. - To akcja ratunkowa na wielką skalę - mówi Dawid Styś, reporter Polsat News, który jest na miejscu wypadku. (Polsat/Ipla)
-
Zobacz film Śląskie kopalnie to niejedyne ogniska wirusa. Są też w szpitalach w Tomaszowie Mazowieckim i w Sieradzu, a także w fabryce lodów w Działoszynie. Co te wszystkie przypadki łączy i czy znów mamy powody do niepokoju - o tym Monika Zalewska.
-
Zobacz film - Jeśli byłaby druga fala zakażeń koronawirusem, to należałoby wybrać, które interwencje przynoszą korzyści i zrezygnować z tych nieprzynoszących, a nie zamykać wszystko - mówił w "Debacie Dnia" prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
-
Zobacz film Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu to jedno z największych więzień w Polsce. Przebywa tu 1200 osadzonych, z czego większość to kobiety. Historie kilku z nich pokazują, że czynnikiem zapalnym do popełnienia przestępstw był alkohol. Na oddziale terapeutycznym uczą się nie tylko jak zerwać z nałogiem, ale również jak stać się pełnowartościową kobietą.
-
Zobacz film Prawidłowe oddychanie to pierwsza linia ochrony przed koronawirusem. - Ucząc nasze dzieci korzystania z maseczki, przepracujmy z nimi właściwy sposób oddychania, bo prawie połowa robi to niewłaściwie. Wynikną z tego duże korzyści, jeśli chodzi o wpływ na ogólny rozwój dziecka - powiedziała Polsat News lek. Elżbieta Dudzińska, specjalistka w zakresie terapii zaburzeń wzorca oddychania.
-
Zobacz film W Polsce od piątku obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Z dnia na dzień rośnie liczba pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a wśród nich jest m.in. kilkuletnie dziecko. - Na podstawie prac naukowych na temat zakażenia dzieci tym wirusem można wysnuć analogię do zachorowań dzieci na inne choroby wirusowe - powiedział w studiu prof. Paweł Januszewicz, specjalista pediatrii i konsultant medyczny Fundacji Polsat. - Dzieci zarażone wirusem Covid-19 im są młodsze, tym - można powiedzieć - są bezpieczniejsze. Podobnie jak z przechodzeniem ospy wietrznej lub świnki: im dziecko starsze, tym więcej ma objawów i tym na ogół cięższy przebieg choroby - tłumaczył.
-
Zobacz film Pamiętam ten dzień, gdy stan wojenny stał się faktem. Moje pokolenie ma uraz do ograniczania swobód obywatelskich. Teraz jesteśmy w emocjonalnym stanie wyjątkowym. Nie możemy przejść w poziom złego stresu - mówił psychoterapeuta Robert Rutkowski, gość trzeciego podcastu Piotra Witwickiego, o zagrożeniu związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
-
Zobacz film Laboratoria pracują 24/7, jesteśmy przygotowani na każda ilość próbek, mamy zabezpieczonych kilkadziesiąt tysięcy odczynników - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W rozmowie z Moniką Miller dodał, że "niestety, najbliższe dni mogą przynieść następne zarażenia koronawiursem w naszym kraju". W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy przypadek zarażenia w Polsce.
-
Zobacz film Wszystkie pobrane próbki z Polic są ujemne. (...) Inspekcja sanitarna działa w swoim rytmie, analizując i podejmie decyzje o terminie zakończenia kwarantanny dla tych dwustu osób - powiedział w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Potwierdził również pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce.
-
Zobacz film Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że koronawirus jest w Polsce. Chorym jest pacjent z Zielonej Góry. Minister podał tę informację na konferencji w resorcie.
-
Zobacz film Najlepsza polska opera narodowa "Halka" Stanisława Moniuszki podbiła warszawską publiczność! Owacje trwały dwadzieścia minut. Wcześniej "Halkę" w reżyserii Mariusza Trelińskiego oklaskiwali widzowie w Wiedniu. Kamera "Wydarzeń" była jedyną, którą zaproszono na ten wyjątkowy wieczór.
-
Zobacz film Wielka Brytania, w której żyje około milion Polaków, o północy z 31 stycznia na 1 lutego przestała być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Po brexicie część z naszych rodaków zamierza wróci do kraju. Co na nich czeka? Czy polski rynek pracy ma im coś do zaoferowania?
-
Zobacz film - Moje dziecko strasznie krzyczało: mamo pomóż mi, pomóż mi. On był przerażony tym wszystkim - powiedziała reporterce Polsat News matka 10-letniego Ibrahima, który został uprowadzony przez swojego biologicznego ojca - Azeddine'a Oudrissa.
-
Zobacz film Mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego, który od lat praktycznie nic nie widział, został potrącony przez samochód. Wypadek okazał się jednak dla niego szczęśliwy, bo mężczyzna odzyskał po nim wzrok. Tajemniczym uzdrowieniem zaskoczeni są nawet lekarze.
-
Zobacz film Sześcioraczki z Tylmanowej przyjęły w czwartek w Krakowie trzecią dawkę szczepionki przeciwko wirusowi RS powodującemu zapalenie oskrzeli lub płuc. - To niezwykle ważne dla tych dzieci. One cały czas są w stadium rozwoju układu oddechowego. Część z nich musiała być intubowana. Respirator zawsze hamuje rozwój płuc - mówił profesor Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
-
Zobacz film Toksyczne znalezisko w jednej z największych sudeckich jaskiń w woj. dolnośląskim. Ktoś wyrzucał do podziemnych korytarzy śmieci. Wśród nich był m.in. zakazany prawem eternit, który zawiera rakotwórczy azbest. Leśnicy odradzają wchodzenie do Jaskini z Filarami.
-
Zobacz film Ratownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają turystów odwiedzających Morskie Oko przed wchodzeniem na lód. - Wejście na taflę jeziora grozi śmiercią - powiedział Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z Polsat News.
-
Zobacz film Do szpitala w Słupcy trafiło dziecko z... garnkiem na głowie. Ze zdjęciem naczynia z głowy dwulatka nie mogli sobie poradzić ani rodzice dziecka, ani personel medyczny. Na miejsce wezwano strażaków. Okazało się, że wiedzą, jak bezboleśnie uwolnić ofiarę z pułapki.
-
Zobacz film 42 tys. lampek i świątecznych ozdób. Pan Henryk Jaschik z Krapkowic po raz kolejny przygotował wyjątkową świąteczną iluminację swojego domu. Choć całość będzie można oglądać od 22 grudnia, to już teraz pan Henryk pokazał Polsat News tegoroczne świąteczne dekoracje.
-
Zobacz film Rozmach tych inwestycji przesłonił planującym ich użyteczność. W Trzebnicy wart dwa miliony złotych nowy dworzec nie pasuje pasażerom, a autobusy nie są w stanie na niego wjechać. W Katowicach nowy skatepark zrobiono tak, że nie nadaje się do użytku.
-
Zobacz film Policjanci i jeden z kierowców uratowali życie 53-letniemu mężczyznie, który przechodząc przez przejazd kolejowy, stracił równowagę i upadł na torowisko. Mężczyzna nie mógł wstać, a na domiar złego na przejeździe zaczęły zamykać się rogatki, co świadczyło o nadjeżdżającym pociągu. Całe zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu.
-
Zobacz film Jolanta i Piotr od dwóch lat są parą. Obydwoje są niepełnosprawni, obydwoje chcą prowadzić normalne życie. Nie pozwala im na to państwo. Urzędnicy nie zgodzili się na ich ślub, a teraz biegli sądowi wypytują ich o sprawy intymne.
-
Zobacz film Pasjonaci historii z grup poszukiwawczych wydobyli w Niwiskach na Podkarpaciu fragmenty rakiety V2, nazywanej również wunderwaffe - "cudowną bronią" Adolfa Hitlera. Prace były prowadzone przez cały dzień na podmokłym terenie. Niezbędne okazało się użycie koparki, ale rakietę udało się wyciągnąć.
-
Zobacz film Niecodzienny problem właścicieli pensjonatu i restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej. Tuż obok obiektu żyje sąsiad, który nie ma dostępu do kanalizacji. Fekalia ze swojego domu wylewa przez okno, tuż obok zaskoczonych turystów. - Nie mam zamiaru się z tego tłumaczyć, że tam gówno jest, bo będzie. Ja się wcale tego nie wstydzę - mówi. Reportaż "Interwencji".
-
Zobacz film - Noga czasami marudzi, ale staram się robić wszystko, by jak najszybciej wrócić do formy - powiedział "Wydarzeniom" Sylwester Wilk, trener biegania i uczestnik programu "Ninja Warrior Polska". 23-latek stracił nogę w wypadku, ale dzięki nowej, sportowej protezie na nowo rozpoczął treningi. Teraz jego marzeniem jest start w igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
-
Zobacz film Jeden z krakowskich motorniczych, w trakcie wykonywania kursu, oglądał na smartfonie filmy pornograficzne. Zauważyła to podróżująca tramwajem kobieta, która udokumentowała "seans" na zdjęciach. Trafiły one do internetu oraz na ręce jego przełożonych. Sprawą zajęła się też policja. - Nie będziemy mieli już takiego poważania wśród pasażerów, jak do tej pory - obawia się jego koleżanka po fachu.
-
Zobacz film Kiedyś tętniło tam życie, dziś hula wiatr. A wszystko przez błędne decyzje urzędników. Belgijskie miasteczko Doel to dla turystów i fotografów atrakcja taka, jak Czarnobyl. Wymarłe i trochę przerażające. - Wygląda, jakby doszło tu do wielkiej katastrofy - mówił jeden z odwiedzających Doel. Miasto-widmo leży 30 kilometrów na północ od portu w Antwerpii. Prawie pół wieku temu eksmitowano z niego mieszkańców: najpierw w związku z budową elektrowni atomowej. Kolejnym powodem była planowana rozbudowa portu, która jednak do tej pory się nie rozpoczęła. Choć belgijskie władze po raz kolejny mówią o mających wkrótce ruszyć pracach budowlanych, w Doel już mało kto w nie wierzy. - Najpierw wyjechali starsi, którzy po zamknięciu sklepów nie mieli jak zaopatrywać się w żywność. Potem dołączyli do nich młodzi, bo zamknięto szkołę - opowiadał brukselskiej korespondentce Polsat News, Dorocie Bawołek Frank Peters, mieszkaniec Doel. Obecnie Doel liczy 17 mieszkańców. W latach 70. było ich 1500.
-
Zobacz film - Nie dbałem o zdrowie, nie badałem się, nie chodziłem do lekarzy. Jak powiedział mój kolega: "nie było cię w szpitalu nigdy". Odwiedzałem tylko przyjaciółki, przyjaciół. Jak już pojechałem, to pojechałem grubo - mówił Monice Zalewskiej Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love. Muzyk trafił w lipcu do szpitala w Londynie. Znaleziono go we krwi w tamtejszym hotelu. Początkowo jego menedżer Paweł Walicki informował, że przyczyną hospitalizacji Staszczyka była "nagła choroba". - 11 lipca wyszedłem z tego pokoju i pojechałem na Okęcie. Leciałem na koncert Boba Dylana, mojego ulubionego wykonawcy. Widziałem go już 10 razy. Pojechaliśmy z grupą przyjaciół, a potem film się urwał. Z pomocą bożą wróciłem 11 września - opowiadał.
-
Zobacz film Ze wzrokiem utkwionym w telefon weszła prosto pod koła pociągu - takie przerażające nagranie ze stacji metra w Madrycie opublikowano ku przestrodze.
Starym autobusem po nowe życie. Londyński program wsparcia bezdomnych
Te londyńskie „double deckery" spełniły już swoją komunikacyjną rolę. Teraz po przebudowie będą dalej służyć ludziom. Pojazdy będą mobilnymi punktami obsługi osób dotkniętych bezdomnością. Na pokładach autobusów będą prowadzone szkolenia zawodowe, podstawowe terapie i usługi medyczne.
Dodano:
Poniedziałek, 11 października 2021 (12:57)