Sposób na szybkie parkowanie

Właściciele samochodów, mieszkający w dużych miastach, mają coraz większe trudności ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Kierowcy, krążący w poszukiwaniu miejsca, są jedną z głównych przyczyn tak dużego zakorkowania w polskich aglomeracjach.

Z badań wynika, że kierowcy poszukujący miejsc parkingowych generują 1/3 korków. Pojawiły się jednak rozwiązania oparte o nowe technologie, które mają poprawić sytuację. Chodzi o to, aby stworzyć system, który pozwoli kierowcy na znalezienie miejsca parkingowego i jednocześnie poinformuje zarządcę miasta albo odpowiednią instytucję o tym, że takie miejsca są potrzebne – mówi Maciej Pobocha z Connected Life Magazine.

Jak działa taki system? W podłożu lub w oświetleniu zewnętrznym (np. w lampach znajdujących się wzdłuż ulicy) umieszcza się specjalny czujnik, który przekazuje informacje kierowcy. W Polsce takie rozwiązania stosowane są już w Łodzi, gdzie stworzono program pilotażowy na kilku ulicach. Niebawem ma się pojawić również w Poznaniu i Wrocławiu. Maciej Pobocha zapewnia, że taki system się sprawdza. - Dobrym przykładem jest San Francisco. Udało się tam ograniczyć czas na poszukiwanie miejsca parkingowego o ok. 40 %, a zakorkowanie miasta spadło o 10% - wyjaśnia ekspert.
Dodano: Środa, 22 lipca 2015 (12:03)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv
Więcej na temat:korki
Reklama