60 sekund

60 sekund na zaprezentowanie tematów ciekawych, ważnych lub zabawnych. Nasze minutowe reportaże w zwięzły sposób opowiedzą o życiu wokół nas. Zapraszamy!
przewiń w lewo
przewiń w prawo

Psy mogą wyczuć śmiertelnie groźne choroby

Właściciele zwierząt jednogłośnie twierdzą, że ich pupile działają kojąco na psychikę i niezmiennie poprawiają nastrój. Rzeczywiście to przyjemne chwile, gdy odpoczywamy w ulubionym fotelu, a pies czy kot zasypiają nam na kolanach. Jednak gdy pies zbyt często przytula się do jednego miejsca, obwąchuje i liże konkretny punkt na skórze, okazując niepokój, warcząc, zwłaszcza gdy wcześniej tak się nie zachowywał, może to oznaczać, że zwierzę sygnalizuje nam groźną chorobę.

W psim nosie jest około 200 milionów komórek węchowych. Człowiek dysponuje tylko 5 milionami. Nic dziwnego, że psy mogą wyczuć zmiany chorobowe, tym bardziej że większość chorób powoduje wydzielanie się substancji o specyficznym dla nich zapachu.

Jaki zapach mają choroby?

Cukrzyca – zapach acetonu zgniłych jabłek, odra – zapach ptasich piór, zakażenie bakterią Helicobacter pylori – zapach stęchlizny, rana zakażona pałeczką ropy błękitnej – zapach jaśminu lub woskowych kredek, dur brzuszny – zapach chleba, mocznica – zapach amoniaku, gruźlica – zapach piwa, zapach stęchlizny w moczu wskazuje na schorzenia wątroby lub trzustki.
Dodano: Czwartek, 6 września 2018 (18:17)
Źródło: 123RF/PICSEL
Więcej na temat:PSY (Park Jae-Sang)
Reklama