Przemysław Białkowski podcast
- Zobacz film Tylko w Interii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zakazać budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 1,5 km od obszarów ochrony ptaków i nietoperzy. Jaki to będzie miało wpływ na energetykę wiatrową w Polsce? Na to pytanie w rozmowie z Przemysławem Białkowskim odpowiada Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
- Zobacz film Tylko w Interii. Jaki powinien być samochód idealny? Studenci AGH w Krakowie postanowili zbudować go samodzielnie. Jest elektryczny, na dachu ma panele fotowoltaiczne i jest wyjątkowo lekki. Więcej szczegółów na temat pojazdu w rozmowie z Przemysławem Białkowskim zdradza Bartłomiej Fligier z koła naukowego Eko-Energia. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
- Zobacz film Gościem Przemysława Białkowskiego jest Piotr Józef Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Przyrodnik opowiada o tym, dlaczego w Polsce przestały powstawać parki narodowe oraz, jaki jest cel ich powstawania.
- Zobacz film Tylko w Interii. Kiedyś mówiono o nich "mięso lasu". Polacy kochają chodzić na grzyby, ale, mimo licznych właściwości odżywczych, wiele gatunków jest pomijanych lub zapomnianych. Tymczasem za granicą to prawdziwe rarytasy. Prof. Bożena Muszyńska, mykolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Przemysławem Białkowskim wyjaśnia, na które grzyby powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
- Zobacz film Tylko w Interii. Do Polski wielkimi krokami zbliża się system kaucyjny. Od 2025 r. zapłacimy więcej za napoje, ale w zamian za zwrot butelek i puszek otrzymamy z powrotem kaucję. Takie rozwiązanie niedawno wprowadzono w kolejnych krajach - Chorwacji i Rumunii. Co trzeba wiedzieć przed wejściem w Polsce systemu kaucyjnego? O tym w rozmowie z Przemysławem Białkowskim opowiedział Filip Piotrowski z UNEP/GRID-Warszawa. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
- Zobacz film Stan środowiska można ocenić m.in. po stanie rzek i ich dolin. A polskie rzeki są chore. Eksperci są zgodni, że ponad 90 proc. wymaga uzdrowienia. Wychodzenie z ciężkiej choroby to trudny i długotrwały proces, a w takich ciężkich stanach chorobowych jest większość naszych rzek. Co można zrobić, aby to zmienić? Opowiada o tym dr inż Ilona Biedroń z IMGW oraz założycielka Fundacji Zdrowa Rzeka.
- Zobacz film Tylko w Interii. Gościem podkastu Przemysława Białkowskiego jest Jacek Karczewski. Przyrodnik i działacz opowiada między innymi o ulubionych ptakach Polaków - bocianach. Ekspert wyjaśnia, dlaczego w Polsce ubywa tych symbolicznych ptaków. Przedmiotem rozmowy są również i inne gatunki - żurawie, gęsi, wróble, które jak się okazuje, mają z wieloma Polakami całkiem sporo wspólnego.
- Zobacz film W prawie żadnym kraju nie ma tylu psów uwiązanych na łańcuchach, co w Polsce - uważa prezes Fundacji Viva! Cezary Wyszyński. W rozmowie z Przemysławem Białkowskim obrońca zwierząt opowiada o konieczności wprowadzenia zmian w polskim prawie. Kto blokuje w Polsce dobre zmiany dla zwierząt? Czy dla każdego rolnika pies ma takie same prawa jak narzędzia?
- Zobacz film Tylko w Interii. Niedawno w Warszawie powietrze było tak czyste jak w Bieszczadach. Jak to możliwe? - Skala tego zjawiska jest zaskakująca - mówi prof. Krzysztof Markowicz z UW w rozmowie z Przemysławem Białkowskim. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
- Zobacz film Co chwilę słyszymy o tym, że w okolicach Jaworzna czy Olkusza zapadła się ziemia. Pojawia się wielka dziura w ziemi, a ludzi trzeba ewakuować. Dr inż. Jarosław Kos wyjaśnia, skąd się to bierze, bo inne są przyczyny zapadlisk w rejonie Jaworzna, a inne pod Olkuszem. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda na Górnym Śląsku, gdzie problemy z zapadliskami pojawiają się w pobliżu niecek osiadań. Badania skanerami laserowymi i przy pomocy dronów pozwalają oszacować, gdzie ewentualne zagrożenia z zapadliskami występują. Tak jak z osuwiskami, które są już w ten sposób monitorowane i ujęte w planach zagospodarowania przestrzennego. Często 10-15 lat temu pojawiały się ogłoszenia „tanio sprzedam działkę” np. w obrębie Karpat. Ludzie nie wiedzieli wtedy, że chodzi o teren osuwiskowy. Teraz można to już sprawdzić przed zakupem, bo teren Karpat jest już oznaczony. Teraz czas na północną Polskę.
- Zobacz film Tylko w Interii. Dyrektor Generalna UNICEF Polska Renata Bem opowiada o kryzysie humanitarnym na świecie - jego przyczynach i skutkach. "Właśnie teraz przy postępie cywilizacyjnym mierzymy się z tym, że co czwarte dziecko na świecie jest dotknięte ubóstwem żywnościowym".
- Zobacz film Ekologia, natura, ochrona środowiska wpływają na życie każdego z nas, ale nie wszyscy są zainteresowani tymi tematami. To samo dotyczy kryzysu klimatycznego. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Daniel Czyżewski z Fundacji "Polska z natury".
- Zobacz film Do ośrodka rehabilitacji zwierząt Jacka Wąsińskiego przyjmuje się rocznie kilka tysięcy ssaków i ptaków. Przyrodnik opowiada o codziennej pracy, ale i o braku podstawowej edukacji i empatii społeczeństwa, które czasem nie idą w parze w kwestii pomagania zwierzętom.
Nowe parki narodowe w Polsce. Czy są potrzebne i czy ich tworzenie jest proste?
Gościem Przemysława Białkowskiego jest Piotr Józef Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Przyrodnik opowiada o tym, dlaczego w Polsce przestały powstawać parki narodowe oraz, jaki jest cel ich powstawania.
Więcej na temat:przemysław białkowski podcast | Przemysław Białkowski | Parki narodowe | park narodowy | ochrona przyrody | gatunki zagrożone