Prof. Maciej Duszczyk o pomocy uchodźcom z Ukrainy: Są unijne fundusze, które mogłyby to sfinansować

„Pamiętajmy o tym, że większość wydatków, które dzisiaj przeznaczamy na uchodźców z Ukrainy, idzie z prywatnych kieszeni Polaków. My kupujemy, my transportujemy. Oczywiście samorządy też w ramach swoich możliwości, czyli tzw. rezerw, wydają swoje pieniądze, rząd oczywiście też finansuje, ale finansuje również z rezerw czy budżetu państwa, natomiast wiemy o tym, że UE ma już instrumenty, które są gotowe do zastosowania. To są środki do uruchomienia już” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, pytany o to, czy Polska poradzi sobie z falą uchodźców bez unijnych funduszy.
„Mamy coś takiego jak platformy solidarności, które zostały stworzone przez Komisję Europejską. Tam państwa członkowskie zgłaszają swoje różnego rodzaju oferty. Bo to nie tylko i wyłącznie Polska chce pomagać, ale tak naprawdę cała Europa chce pomagać. Jedni więcej, inni mniej. Jeden ma taki interes, a drugi taki ma interes, jak to w Unii Europejskiej. Natomiast w tym przypadku mamy taką solidarność, której - nie wiem dlaczego - my nie wykorzystujemy” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Gdybym pracował dziś w MSZ-cie to codziennie miałbym taką gorącą linię z MSZ-etami poszczególnych państw i pytał się: słuchajcie, mamy tyle i tyle osób, ile z nich możecie przyjąć, jak mamy to zrobić, żeby się to odbyło w cywilizowany sposób. A po drugiej stronie mogą się zdarzyć głosy, że mamy te osoby ale one chcą wrócić do polski, do swojej rodziny, to wy weźcie ich z powrotem. To my bierzemy ich z powrotem” – tłumaczył ekspert. „Jesteśmy we wspólnocie europejskiej, jesteśmy na takim gigantycznym osiedlu na którym jest 27 mieszkań i czasami jest tak, że ktoś, kto nawet mieszka obok nas nie wie o tym, że mamy jakiś problem. Ale jak zapukamy i powiemy o tym, to ten sąsiad czy sąsiadka nam pomoże” – mówił.
Dodano: Wtorek, 26 kwietnia 2022 (21:25)
Źródło: RMF FM- RMF
Reklama