Prof. Chwedoruk: W Polsce nie ma czynników sprzyjających polexitowi

„Ani czynniki ekonomiczne, ani postawa obywateli nie legitymizują polexitu. Nawet jeżeli jakiś nieodpowiedzialny polityk miał na to ochotę, to nie byłoby takiej możliwości” – przekonywał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM politolog, prof. Rafal Chwedoruk. Dodał także, że w Polsce nie ma czynników sprzyjających polexitowi, jak te, które spowodowały ‘brexit’.
„Tak jak Donald Tusk ma bardzo liczny fanklub wyborców, który się zmobilizował ponownie wokół Platformy, tak ma bardzo liczny elektorat negatywny, liczniejszy niż prawdopodobnie jakikolwiek inny polityk opozycji. Więc w takiej sytuacji, gdyby notowania Platformy nie przekraczały poziomu z ostatnich wyborów, a póki co nie przekroczyły, ponownie mogłaby po stronie Platformy powrócić pokusa odwołania się do obecnego prezydenta Warszawy, który olbrzymiej części obciążeń związanych z Donaldem Tuskiem nie dzierżyłby na sobie” – mówił prof. Rafał Chwedoruk w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM.
Politolog powiedział też, co jego zdaniem może utrudnić PiS-owi sprawowanie władzy w Polsce. „Tym czynnikiem będzie powolne klarowanie się polityki nowej administracji amerykańskiej wobec Europy. Poprzednio PiS trudne relacje Jest głównym nurtem Unii Europejskiej mógł kompensować prozachodnim w swojej masie wyborcom, świetnymi relacjami z republikańską administracją. W tej chwili bardzo wyraźnie widać, że w Europie spadają polityczne głowy tych polityków, z którymi Stanom Zjednoczonym jest nie po drodze. To jest np. kanclerz Austrii – gwałtowne przerwanie kariery. to są fundamentalne zmiany w polityce czeskiej. to jest niedoszłe kanclerstwo Armina Lascheta w Niemczech. To oznacza, że Demokraci będą prowadzili aktywną politykę wobec Europy” – powiedział Chwedoruk.
Dodano: Wtorek, 19 października (22:06)
Źródło: RMF FM- RMF

Reklama