Prof. Belka: Nie ma szans na niższe ceny paliw, dopóki będzie drożała ropa

„Rada Polityki Pieniężnej stanęła okoniem i stwierdziła, że ten ruch jest potrzebny dla ratowania wizerunku (podniesienie stóp procentowych – przyp. RMF). Natomiast jest to niekonsekwentna polityka, bo podwyższeniu stóp procentowych powinno zostać powiedziane, że nie wykluczamy kolejnych. To pomogłoby w wzmacnianiu złotego” – mówił europoseł prof. Marek Belka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. „Wzrost stóp procentowych ma szanse oddziaływać na inflację po kilku kwartałach – roku półtora. Ta podwyżka jest spóźniona, mimo że spóźniona, to lepiej późno niż wcale” – skomentował europoseł.
„Nigdy się jeszcze nie zdarzyło, żeby jakiś kraj karany grzywną nie płacił. Komisja Europejska znajdzie sposób, żeby wyegzekwować te pieniądze” – powiedział w popołudniowej Rozmowie w RMF FM prof. Marek Belka, były premier i były szef Banku Centralnego.
Chodzi o kary nałożone na Polskę przez Komisję Europejską za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy. Zdaniem profesora nałożone przez KE kary szczególnie mogą dotknąć Polskę, bo jest beneficjentem unijnych środków: „Czyli kraju, który otrzymuje znacznie więcej niż wpłaca do wspólnej kasy” – mówił Belka.
Były szef NBP odniósł się także do wstrzymania przez Komisje Europejską wypłat z Krajowego Planu Odbudowy. Czy istnieje szansa, że Polska nie otrzyma 57 mld euro? „Istnieje i rząd polski robi wszystko, żeby ta możliwość była coraz bardziej realna” – mówił Belka. „Tak naprawdę w Brukseli nikt nie chce karać Polski, bo wie, że to nie jest karanie Polski czy polskiego rządu tylko polskiego narodu. Naprawdę proszę wierzyć nikt w Brukseli nie myśli o tym, że Polska to jest PiS” – dodał.
Dodano: Wtorek, 12 października 2021 (23:15)
Źródło: RMF FM- RMF

Reklama