"Poszukiwacze historii"
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Zdwajamy wysiłki aby wydobyć spod ziemi ślady burzliwej przeszłości. Nieważne czy po pas w wodzie, czy kując zmarzlinę, sprawdzimy każdy trop, który doprowadzi nas do odkrycia historii drzemiącej dosłownie pod stopami. Odnalezione w ramach remontu mostu jedno ogniwo typu Ostketten z pojazdu z czasów drugiej wojny światowej oraz sygnał od naszego telewidza dały początek poszukiwaniom w okolicach miejscowości Rumoka. Przez tereny te w drugiej połowie stycznia 1945 roku prowadzony był odwrót Niemców w stronę Prus. Fakty te potwierdzają raporty bojowe 48 armii radzieckiej. Znalezione ogniwo może należeć do porzuconego przez Niemców pojazdu. Olaf i Sebastian, po analizie map z okresu II wojny i otrzymaniu wiarygodnych informacji od świadków, podejmują próbę odnalezienia większej ilości elementów, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaki pojazd utknął w bagnach niedaleko miejscowości Rumoka.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej. Czy Olaf i Seba odnajdą szczątki samolotu PZL P11c pilotowanego przez kapitana Laskowskiego, który 2 września 1939 roku został zestrzelony w okolicy miejscowości Gruta? I czy uda się im potwierdzić teorię, że dzień później, pod Mełnem, w czasie zmasowanego ataku Polacy - wspomagani przez kompanię czołgów i artylerię - odnieśli zdecydowane zwycięstwo nad siłami niemieckimi, które zdziesiątkowane i rozbite zostały przyparte do bagnistego brzegu jeziora?
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Zdwajamy wysiłki aby wydobyć spod ziemi ślady burzliwej przeszłości. Nieważne czy po pas w wodzie, czy kując zmarzlinę, sprawdzimy każdy trop, który doprowadzi nas do odkrycia historii drzemiącej dosłownie pod stopami. We wrześniu 1944 roku 1 dywizja pancerna generała Maczka rozpoczęła operację zdobycia ujść Mozy. Kampania nazywana później „Od baarle Nassau do Moerdijk” przyniosła chwałę naszemu żołnierzowi. Jej najbardziej spektakularnym momentem było zdobycie Bredy – bez jakichkolwiek zniszczeń i strat wśród ludności cywilnej. Ruszamy na wyjątkową wyprawę do Holandii, w poszukiwaniu śladów po naszych pancerniakach.
-
Zobacz film 1 lutego 1945 roku miejscowość Mniszek pod Grudziądzem stała się areną zaciekłych walk. Gwardyjskie dywizje Armii Czerwonej rozszerzały swe przyczółki na lewym brzegu Wisły, aby ostatecznie zamknąć pierścień okrążenia wokół niemieckiej Festung Graudenz. Leśne dukty położone na skraju kompleksu Borów Tucholskich od rana do wieczora rozbrzmiewały hukiem detonacji pocisków, świstem odłamków i rykiem silników czołgów. W zgiełku bitewnym ciężko było usłyszeć jęki konających. Sebastian i Olaf wsłuchają się w echa wojny, które do dziś rozbrzmiewają w tamtej okolicy.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Zdwajamy wysiłki aby wydobyć spod ziemi ślady burzliwej przeszłości. Nieważne czy po pas w wodzie, czy kując zmarzlinę, sprawdzimy każdy trop, który doprowadzi nas do odkrycia historii drzemiącej dosłownie pod stopami. 31 stycznia 1945 roku o 4 rano żołnierze radzieccy zajmują bez walki Lidzbark Warmiński. Zrobili to tak szybko, że przegonili wycofujące się oddziały Wehrmachtu. Niemcy niczego nieświadomi wjeżdżają wprost pod lufy Rosjan. W efekcie – jak opisuje radziecka kronika, Niemcy wycofują się porzucając czołgi i działa szturmowe. Razem z miejscową ekipą poszukiwaczy ruszamy na lidzbarskie bagno w poszukiwaniu śladów po tych rozbitych niemieckich pojazdach. Przygotujcie się na naprawdę tłusty odcinek!
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! W Kołobrzegu w 1945 po II wojnie światowej były zaślubiny Polski z morzem, choć przed wojną były to tereny niemieckie. W podmiejskich lasach było tu lotnisko Luftwaffe. Tereny leśne skrywają także historię pradziejowej kultury wielbarskiej z początku I w. n. e. Archeolodzy natrafili tu na obszar cmentarzyska kurhanowego. Poszukiwania idą więc dwutorowo, a znalezione artefakty może dzielić tysiąc lat. Przeczesywanie lasu z archeologami i stowarzyszeniem "Parsęta" odkrywa niezwykłą historię tego miejsca.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Ekipa Poszukiwaczy Historii odwiedzi Koronowo, gdzie w pierwszych dniach II Wojny Światowej bohatersko walczyli żołnierze legendarnego Batalionu Obrony Narodowej "Koronowo". Olaf Popkiewicz i Sebastain Witkowski, wspólnie z lokalnymi pasjonatami historii, wrócą do wydarzeń z 1939 roku i przeszukają teren między umocnieniami linii obrony, na którym oficjalnie nie rozegrały się żadne odnotowane w kronikach działania wojenne, żeby sprawdzić, jakie tajemnice kryje wciąż "strefa ciszy".
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej.Toruń. Dzielnica: Podgórz. Pierwsze opisane ćwiczenia artyleryjskie odbyły się tu w XVII wieku. W kolejnych latach obszar ten był miejscem działań wojsk Napoleona, a także lokalizacją koszarów armii niemieckiej czy też siedzibą Centralnej Szkoły Strzelniczej Wojska Polskiego. Do dnia dzisiejszego teren ten wielokrotnie był eksplorowany przez poszukiwaczy reliktów przeszłości. Tym razem Olaf i Sebastian wraz ze stowarzyszeniami poszukiwawczo-historycznymi ruszają do poszukiwań ostatniej szansy. Wkrótce obszar ten zostanie przekazany pod inwestycję dla miasta.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Ekipa Poszukiwaczy Historii tym razem odwiedzi Wyspę Sobieszewską i spróbuje odnaleźć ślady po wydarzeniach, które miały tam miejsce w ostatnich dniach II wojny światowej. Zobaczcie, jakie tajemnice kryje wciąż "Wyspa Komarów" i dlaczego jest nazywana ostatnią wyspą III Rzeszy.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej. Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Miejscowość Bahor, nieopodal Brodnicy, to tu 5 października 1831 roku Generał Maciej Rybiński, ostatni wódz Wojsk Polskich Powstania Listopadowego, przekroczył granicę Prus z żołnierzami, po klęsce powstania. W Prusach zostało internowanych 20 tys. powstańców. Pobyt i złożenie broni jest przyczynkiem do eksploracji pól, na których niemal 200 lat temu rozgrywała się ta historia. Wraz z Brodnicką grupą eksploracyjno-poszukiwawczą poszukujemy broni i części mundurowych sięgając nawet do historii wojen napoleońskich.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Po śmierci króla Jana III Sobieskiego Rzeczpospolita była już jedynie cieniem dawnej świetności. Ciągłe wojny doprowadziły państwo do ruiny, jednocześnie doszło do całkowitego upadku władzy i autorytetu państwa. I tak, dzięki wpływom i pieniądzom tron objął elektor saksoński August II Mocny Sas. Sasi na tronie polskim wciągnęli Rzeczpospolitą w wojny, które w ostateczności spowodowały jej upadek. Jedną z nich była III wojna północna, konflikt między Szwecją a Rosją, który toczył się głównie na obszarze Rzeczpospolitej. W tym odcinku zajmiemy się jednym z największych starć tej wojny - bitwą pod Kaliszem. Jakie znaleziska zachowała ziemia specjalnie dla naszych poszukiwaczy?
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! W tym odcinku wybierzemy się w okolice miejscowości Szczytno w województwie kujawsko – pomorskim. To tutaj rozegrała się jedna z najbardziej zapomnianych bitew kampanii wrześniowej trzydziestego dziewiątego roku. Żołnierze polscy Armii Pomorze, oraz 15 Dywizji Piechoty Armii Poznań, wspierani oddziałem Obrony Narodowej „Nakło” przez trzy dni krwawych walk skutecznie powstrzymali wojska niemieckie w marszu na Warszawę. Te trzy dni walk pod Szczytnem były bezcenne. Dały czas generałowi Tadeuszowi Kutrzebie na przegrupowanie wojsk i wydanie Niemcom Bitwy nad Bzurą. Największej bitwy września 1939 roku.
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej.
-
Zobacz film Miejscowość Drzycim to prawdopodobnie dawniejsze Drzu. To tu 5 kwietnia 1091 roku wojska księcia Władysława Hermana stoczyły krwawą bitwę z Pomorzanami. Tysiąc lat później, we wrześniu 1939 roku pod naporem armii Trzeciej Rzeszy przez te tereny cofają się jednostki Wojska Polskiego, pozostawiając militarne ślady swojej obecności. Czy Poszukiwacze historii trafią na pozostałości tamtych wydarzeń?
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Olaf z Sebą przybywają na zaproszenie miejscowych poszukiwaczy. Wspólny cel jest jeden: odnaleźć ślady po szarży szwadronu Policji Państwowej, która miała odbyć się 23 września 1939 roku. Czy uda się potwierdzić to wydarzenie znaleziskami? Jaką wyjątkową niespodziankę skrywało husyńskie pole?
-
Zobacz film Poszukiwacze historii znajdują się na byłym poligonie niemieckim Hammerstein, obecnie Czarne w województwie pomorskim, odkrywają tam części spalonego pojazdu bojowego, dociekają jego marki i pochodzenia. Czyżby natrafili na ślad legendy?
-
Zobacz film Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! W styczniu '45 roku w ramach ofensywy Armii Czerwonej w okolicach Rypina dochodzi do przeprawy przez bagna czołgów IS2, które są zagrożeniem dla niemieckich panter i tygrysów. Dwa z nich ulegają zatopieniu. Czy przetrwały w grzęzawisku do dziś? To zadanie dla poszukiwaczy.
Poszukiwacze historii - Bitwa pod Szczytnem
Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! W tym odcinku wybierzemy się w okolice miejscowości Szczytno w województwie kujawsko – pomorskim. To tutaj rozegrała się jedna z najbardziej zapomnianych bitew kampanii wrześniowej trzydziestego dziewiątego roku. Żołnierze polscy Armii Pomorze, oraz 15 Dywizji Piechoty Armii Poznań, wspierani oddziałem Obrony Narodowej „Nakło” przez trzy dni krwawych walk skutecznie powstrzymali wojska niemieckie w marszu na Warszawę. Te trzy dni walk pod Szczytnem były bezcenne. Dały czas generałowi Tadeuszowi Kutrzebie na przegrupowanie wojsk i wydanie Niemcom Bitwy nad Bzurą. Największej bitwy września 1939 roku.
Dodano:
Środa, 3 kwietnia 2019 (11:58)