Ponad 2000 strażaków w akcji. Stany Zjednoczone i Kanada walczą z ogromnymi pożarami

Władze twierdzą, że ponad 2100 amerykańskich strażaków w południowym Oregonie kontynuuje walkę z niekontrolowanym pożarem. „Ten pożar jest duży i porusza się tak szybko. Każdego dnia przemieszcza się od czterech do pięciu mil” – mówi dowódca incydentu Joe Hassel w komunikacie prasowym. Władze poinformowały w sobotę, że pożary lasów w dotkniętych suszą zachodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nadal trawią ogromne obszary, a środki gaśnicze są poważnie nadwyrężone.
Z ogniem walczą strażacy w południowym Oregonie, w pobliżu granicy z Kalifornią. Niektórzy zostali zmuszeni do wycofania się.Kalifornia, dotknięta własnymi pożarami, obiecała wysłać strażaków na pomoc w Oregonie.
Kanada sprowadziła około 100 strażaków z Meksyku, aby wzmocnić swoje siły w północno-zachodnim Ontario - ogłosiły władze prowincji.
Pożar określany jako "Bootleg Fire", zdecydowanie największy aktywny w Stanach Zjednoczonych, obejmuje obszar 274 000 akrów – obszar większy niż Nowy Jork. Żywioł zniszczył co najmniej 20 domów.
Władze powiedziały, że ogromny płomień wytworzył złowrogie „chmury ognia” sięgające również w górę, zdolne do wywoływania niebezpiecznych wybuchów suchych błyskawic i „tornad ogniowych”. „Nadal wykorzystujemy wszystkie zasoby, od spycharek po tankowce” – powiedział w piątek dowódca strażaków Rob Allen. „Mieliśmy rekordowe upały i jednocześnie wszystkie najgorsze możliwe warunki”, powiedziała Suzanne Flory, rzecznik amerykańskiej służby leśnej, w wywiadzie dla Oregonian. Tymczasem w Kalifornii przewidywano groźne suche burze z piorunami.
Warto dodać, że zeszłoroczny pożar w sierpniu – największy we współczesnej historii Kalifornii – został wywołany przez potężną serię uderzeń piorunów.
W Kanadzie urzędnicy przewidują wysokie temperatury w nadchodzących dniach. Dotkną one rejonów od Alberty do Ontario – choć mogą nie pobić rekordu 121 stopni Fahrenheita (49,6 stopnia Celsjusza) zarejestrowanego w pobliżu Vancouver trzy tygodnie temu.
Chociaż ostrzeżeni
Dodano: Niedziela, 18 lipca (08:43)
Źródło: BOOTLEG FIRE INFORMATION / AFP- AFP

Reklama