Podwyżki stóp procentowych coraz bliżej, dolar powinien się wzmacniać

W połowie przyszłego roku Fed może wprowadzić podwyżki stóp procentowych. Jego śladem pójdzie wiele banków centralnych. NBP też deklarował, że szczególnie istotne są dla niego decyzje podejmowane w USA. Tym bardziej dolar powinien się wzmacniać.
Po ostatnim posiedzeniu FOMC, czyli komitetu, który zajmuje się podejmowaniem decyzji o polityce monetarnej, obserwowaliśmy cofnięcie na światowym rynku akcji. Inwestorzy zaczęli realizować zyski ponieważ z komunikatu wynika, iż szansa na ogłoszenie w tym roku tzw. taperingu, czyli programu ograniczania skupu aktywów jest bardzo wysoka. Byłby to pierwszy krok w procesie normalizacji polityki monetarnej Fed.
Minutes Fed pokazuje, że zdecydowana większość członków FOMC jest za taperingiem programu QE. Zdaniem większości członków w gospodarce doszło do znacznej poprawy sytuacji, a zbyt nadmierne luzowanie może doprowadzić do zupełnie innych problemów, takich jak nadmierna inflacja. Oczywiście nie wszyscy są tego zdania. Szef Fedu, Jerome Powell. Podczas ostatniego publicznego wystąpienia niewiele mówił o polityce monetarnej, ale jednocześnie nie zachwycał się on obecnym stanem gospodarki.
Dodano: Czwartek, 26 sierpnia (09:36)
Źródło: MarketNews24- MarketNews24

Reklama