Podstępny nowotwór. Jak go rozpoznać?

Na raka pęcherza moczowego i jego powikłania umiera w Polsce ok. 3000 osób rocznie. Jedną z przyczyn tak trudnej sytuacji jest fakt, że o tej chorobie nie mówi się w Polsce wiele. Rak pęcherza moczowego pozostaje nowotworem zapomnianym, a obecna sytuacja chorych wymaga determinacji całego środowiska – podkreśla Polskie Towarzystwo Urologiczne wraz z Fundacją Wygrajmy Zdrowie.

Rak pęcherza moczowego jest piątym najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i czternastym wśród kobiet. Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu dowiaduje się 16 osób. Niestety duża część z nich przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Ich jakość życia drastycznie się obniża, leczenie jest przewlekłe i wyjątkowo trudne. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu.

- Rak pęcherza moczowego to nowotwór, który rozwija się podstępnie. Brak jest objawów klinicznych poza bezbolesnym krwiomoczem. Czasami objawy są podobne do zapalenia pęcherza tj. częste oddawanie moczu, nocne oddawanie moczu, które jest często kojarzone z innymi chorobami. W zasadzie rzadko zdarza się, że pacjent jest świadomy, że to może być początek niezwykle groźnej, śmiertelnej choroby – prof. dr hab. Marek Sosnowski, kierownik Kliniki Urologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie urologii.

Szczególnie istotnym objawem jest krwiomocz, któremu może (lecz nie musi!) towarzyszyć ból. Nawracający lub przewlekły jest zdecydowanie wskazaniem do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje na specjalistyczne badania diagnostyczne.

Warto zwrócić także uwagę na czynniki ryzyka. Groźba zachowania na ten nowotwór jest wyraźnie wyższa u palaczy. Grupą podwyższonego ryzyka są też osoby narażone na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, np. pracownicy przemysłu tekstylnego, metalowego czy naftowego. Osoby te powinny szczególnie dbać o profilaktykę, czyli: niepalenie tytoniu, utrzymanie optymalne
Dodano: Poniedziałek, 18 stycznia 2016 (10:04)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv
Reklama