Pedofilia w Kościele? Ks. Isakowicz-Zaleski: Za tego pontyfikatu przełomu nie będzie

"Jestem zaskoczony i to negatywnie" – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, komentując doniesienia, że Watykan nie przekaże prokuratorom czy sądom w Polsce dokumentów, jakie dostał od polskich biskupów w sprawie pedofilii w Kościele, mimo że dwa lata temu papież Franciszek zniósł "sekret papieski". Gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM zauważa, że ta procedura skomplikuje relacje na linii diecezje katolickie a władze państwowe.
"Dochodzi do absurdu. Gdyby pedofilii dopuścił się zwykły człowiek, to nie ma żadnych obostrzeń, skomplikowanych procedur. Gdy dokonuje tego duchowny, to trzeba aż pisać do Watykanu na drodze międzynarodowej przez noty dyplomatyczne, co automatycznie wydłuża ogromnie czas rozwiązywania tych spraw. Powoduje, że wiele prokuratur nie będzie chciało tą drogą iść" - stwierdza ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim.
"To jest ogromne pole do popisu dla prawników, którzy będą szukać kruczków prawnych, co zniechęci do występowania ofiar na tę drogę" - dodaje.
Zdaniem naszego rozmówcy, za pontyfikatu Franciszka żadnego przełomu nie będzie, jeśli chodzi o wyjaśnienie kwestii pedofilii wśród polskich księży. "Nie ma szansy na zmianę mentalności i działania urzędów watykańskich" - stwierdza ks. Isakowicz-Zaleski. Ubolewa nad skutkami, czyli falą odejść od Kościoła.
"Skutki tego będą okropne, będzie to argument dla wielu osób, żeby wystąpić lub przejść do lefebrystów, czy też w inny sposób wyłączyć się z tej wspólnoty" - mówi nasz gość.

„Wszystko może być sprzedane poza rezydencją biskupa. I to jest właśnie najgorsze, że będą straty dla wiernych. Oni stracą. Na przykład domy katechetyczne czy domy parafialne zostaną sprzedane, tak jak ostatnio dom rekolekcyjny w jednej z diecezji. Natomiast nie zostaną w żaden sposób naruszone majątki. Chciałbym podkreślić, że to nie dotyczy tylko i wyłącznie pedofilii. To dotyczy różnych trudnych spraw, gdzie Kościół dba o dobre samopoczucie sprawcy. Natomiast nie ma tej empatii do ofiar”
Dodano: Środa, 19 stycznia 2022 (22:17)
Źródło: RMF FM- RMF
Reklama