Ociepa o rzezi wołyńskiej: Ukraińcy nie mają żadnej wymówki

Tematem "Gościa Wydarzeń" była kwestia 80. rocznicy rzezi wołyńskiej i dalszego braku zgody strony Ukraińskiej na przeprowadzenie ekshumacji ofiar. Wiceszef resortu obrony dopytywany był o działania polskich władz w tym temacie.

- Jestem zwolennikiem, żebyśmy stale pracowali nad świadomością Ukraińców, nad ich wiedzą historyczną. Żebyśmy mądrze prowadzili ten proces. Niektórzy się domagają przeprosin, ale cóż z tego, jeśli one byłyby nieszczere - stwierdził Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreślił jednocześnie, że nie jest prawdą, jakoby przedstawiciele rządu unikali tematu i przyjmowali do wiadomości bierną postawę władz w Kijowie.

- Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla faktu, że Ukraińcy nie chcą się zgodzić na ekshumacje. Nie ma żadnej zgody na to, żeby nie pochylić się nad ofiarami zbrodni na Wołyniu, ekshumować i godnie pochować. Ukraińcy nie mają żadnej wymówki w tej sprawie i w tym sensie mają wiele do nadrobienia - zauważył.

- Żadne pomniki, żadna wzajemność relacji nie ma tu nic do rzeczy. Dojrzałość polega na tym, że trzeba stanąć w prawdzie - dodał.
Dodano: Wtorek, 11 lipca 2023 (20:34)
Źródło: Polsat News- Polsat News
Reklama