Niezwykła gazeta. Tworzą ją dzieci ulicy

„Balakname” to niezwykłe czasopismo, redagowane przez bezdomne dzieci z New Delhi. W swoich artykułach młodzi reporterzy starają się zwrócić uwagę opinii publicznej na trudności, z jakimi muszą się borykać. A tematów nie brakuje: małżeństwa nieletnich, molestowanie seksualne, narkotyki… - Kiedy cały zespół zbiera się, aby wybrać materiał do następnego numeru, często wybuchają kłótnie o to, która historia wywoła większą reakcję – mówi Shanno, redaktor naczelna pisma „Balakname”.

Czasopismo powstało w 2002 roku i zatrudnia 70 młodych reporterów. Niegdyś pismo pojawiał się co kwartał, dziś wychodzi co miesiąc. Obecnie dociera do ok. 10 tysięcy odbiorców, ale liczba czytelników nieustannie rośnie. – Czują się silniejsi, gdy ich praca jest doceniana przez innych – twierdzi dyrektor stowarzyszenia CHETNA, które wydaje miesięcznik.

Młodzi dziennikarze dokształcają się dzięki systemowi edukacji zdalnej. Praca i edukacja wiele dla nich znaczą. – Wcześniej żebrałam, brałam narkotyki, zbierałam odpady – opowiada Jyoti Kumari, dziennikarka czasopisma „Balakname”. – Potem usłyszałam o piśmie i zaczęłam dla niego pracować. Najpierw jako stażystka, potem jako reporterka, a teraz jestem na dobrej drodze, aby zostać redaktor naczelną - dodaje młoda dziewczyna.

„Balakname” to szansa dla tych młodych ludzi, aby wyrwać się do lepszego życia.
Dodano: Poniedziałek, 18 kwietnia 2016 (16:47)
Źródło: AFP- AFP

Reklama