DW: Wideo dnia
-
Zobacz film Według standardów NATO w każdej jednostce wojskowej powinien być psycholog. Jednak w Ukrainie brakuje specjalistów.
-
Zobacz film Holenderski hodowca ratuje Leicomę - niemal wymarłą rasę świń rodowodowych z ośrodka hodowlanego w byłej NRD. Bo NRD chciała mieć własne, socjalistyczne, NRD-owskie świnie. Po upadku Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Holender mieszkający we wschodnich Niemczech jest prawdopodobnie ich ostatnim hodowcą.
-
Zobacz film Pomimo zakazu, w wodach Adriatyku u wybrzeży Czarnogóry ryby łowi się często przy pomocy dynamitu. Powoduje to nieodwracalne szkody dla flory i fauny morskiej. Walkę z kłusownictwem podjęli nurkowie. Nagrywają filmy pod wodą, ukazujące skutki „wybuchowych” połowów. Pomagają policji. Walczą o zaostrzenie przepisów.
-
Zobacz film Nadmierne nawożenie i zmiany klimatyczne sprzyjają rozwojowi glonów w Morzu Bałtyckim. Rybom brakuje niezbędnego tlenu. Na dramatyczną sytuację skarżą się rybacy pracujący w okolicy duńskiego fiordu Vejle.
-
Zobacz film W Albanii nadal działa stare prawo, wedle którego kobieta, która zobowiąże się do pozostania dziewicą, uzyskuje takie same prawa i obowiązki jak mężczyzna. Kobiety decydują się na to, gdy muszą wziąć na barki utrzymanie całego rodu. Nazywane są burnesza albo dziewice Kanunu (zgodnie z archaicznym prawem Kanun). DW spotyka jedną z ostatnich.
-
Zobacz film Liczba uchodźców rośnie, a rząd Niemiec znajduje się pod społeczną presją, by zaostrzyć przepisy azylowe. Zatwierdzono nowe zasady, m.in. przyspieszenie deportacji osób, którym odmówiono azylu. Obrońcy praw człowieka krytykują je jako zbyt surowe i nieefektywne.
-
Zobacz film Rosyjskie ostrzały zrujnowały wiele budynków w Charkowie. Władze przeznaczyły dziesiątki milionów na ich odbudowę, ale postępy są powolne. Mieszkańcy mają żal do władz o opieszałość. Te odpowiadają, że niektóre budynki są zbyt mocno uszkodzone, by je teraz naprawiać. Niektóre rodziny spędzą w piwnicy już drugą zimę.
-
Zobacz film W delcie jednej z ostatnich dzikich rzek w Europie powstaje ogromne lotnisko. Więcej turystyki i ochrona przyrody - jak to się ze sobą łączy?
-
Zobacz film Kibuc Be'eri stracił około jednej dziesiątej swojej populacji w atakach z 7 października. Ci, którzy przeżyli, zostali ewakuowani i przebywają w ośrodku nad Morzem Martwym. Z dala od ostrzału rakietowego, terapeuci pomagają im w powrocie do zdrowia.
-
Zobacz film Restaurację Kanaan w berlińskiej dzielnicy Prenzlauer Berg prowadzą Izraelczyk i Palestyńczyk. To znacznie więcej niż tylko wspólne dziedzictwo kulinarne.
-
Zobacz film ONZ twierdzi, że izraelskie nakazy ewakuacji szpitali w północnej Strefie Gazy są „wyrokiem śmierci“ dla chorych i rannych. Placówki te nadal leczą ogromną liczbę pacjentów pomimo kurczących się zasobów medycznych, braku łóżek i przerw w dostawie prądu.
-
Zobacz film Polacy z pogranicza polsko-niemieckiego pojechali głosować do Polski. W tym roku Polonia z całego świata wyjątkowo licznie wzięła udział w wyborach.
-
Zobacz film Czy imigranci zagrażają Niemcom?
-
Zobacz film Ponad 18 miesięcy po inwazji Rosji wielu Ukraińców wciąż szuka sposobów na ucieczkę z okupowanych terytoriów. Jedną z opcji jest przedostanie się do Rosji, a następnie na obszary kontrolowane przez Ukrainę. Dziennikarze Deutsche Welle spotkali uciekinierów w ośrodku dla uchodźców.
-
Zobacz film Szprewald, zwany też Niemiecką Wenecją, nadal jest rajem z kanałami, turystami i tradycją. Ale to może się zmienić, bo jeśli Niemcy zakończą wydobycie węgla brunatnego wody gruntowe nie będą już pompowane do tego obszaru. Konsekwencje może odczuć nawet stolica, Berlin.
-
Zobacz film W Ukrainie trwa wojna z Rosją. Broniący się kraj potrzebuje żołnierzy. Szkolenie rekrutów trwa bezustannie. Dowódcy przyznają, że jakość wojskowych z poboru jest zdecydowanie mniejsza niż zawodowych, ale wierzą w ich finalną sprawność.
-
Zobacz film Węgry otwierają swój rynek pracy dla wykwalifikowanych migrantów. To zmiana dotychczasowej polityki rządu, który izolował kraj od przyjezdnych. Węgierscy pracodawcy przyznają, że część zawodów nie cieszy się zainteresowaniem rodzimej młodzieży, przez co brakuje rąk do pracy. Koszt zatrudnienia obcokrajowca jest nawet o 30% wyższy, ale i tak opłaca się to robić.
-
Zobacz film Niemcy: opowieść o Polakach w amerykańskiej armii w okresie zimnej wojny.
-
Zobacz film Nowy punkt przemytu ludzi z Afryki do Europy.
-
Zobacz film Powinny kończyć wojny, osłabiać podżegaczy, udaremniać prace nad bronią nuklearną i zmieniać dyktatury w demokrację. Sankcje powinny dawać nadzieję, ale jak jest naprawdę?
Niemcy: Opowieść o Polakach w amerykańskiej armii w okresie zimnej wojny
Niemcy: opowieść o Polakach w amerykańskiej armii w okresie zimnej wojny.