Nie chcą nowego zwierzchnika Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Starcia w Czarnogórze

W niedzielę odbyła się inauguracja nowego zwierzchnika Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Czarnogórze, który przyleciał helikopterem pod ochroną policji, która rozproszyła protestujących gazem łzawiącym.
Decyzja o namaszczeniu biskupa Joanikije na nowego metropolitę Czarnogóry w historycznym klasztorze Cetinje zaostrzyła napięcia etniczne w maleńkim państwie bałkańskim.
Protestujący od soboty blokowali drogi, aby uniemożliwić dostęp do małego miasteczka, zarówno siedziby Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SPC), jak i symbolu suwerenności dla niektórych Czarnogórców.
Czarnogóra oderwała się od Serbii w 2006 roku, ale jedna trzecia z 620 000 mieszkańców identyfikuje się jako Serbowie, a niektórzy zaprzeczają, że Czarnogóra powinna być odrębnym podmiotem.
Prawosławie jest religią dominującą w małym państwie, ale jego przeciwnicy oskarżają duchownych o służenie interesom Belgradu.
Rząd, który przejął władzę pod koniec 2020 roku, jest oskarżany przez swoich przeciwników o zbytnie zbliżanie się do Kościoła.
Dodano: Niedziela, 5 września (18:07)
Źródło: VLADIMIR VUCINIC / AFPTV / AFP- AFP

Reklama