"Nasz nowy dom"
- Zobacz film Dom pani Ewy i jej dzieci – Magdy i Radka do niedawna pełen był przemocy. Awantury nie pozwalały Magdzie skupić się na nauce. Cierpiący na padaczkę Radek nie miał warunków do rozwoju. Pani Ewa zawalczyła o przyszłość swoich dzieci, rozwiodła się i stara się zapewnić rodzinie jak najlepsze warunki. Marta uczy się w szkole rolniczej, chce prowadzić własne gospodarstwo. Radek kocha zwierzęta, w domu są dwa psy i kot. Niestety, rodzina żyje bez łazienki, w pokojach ogrzewanych niebezpiecznymi „kozami”. Chociaż z zewnątrz ten budynek mieszkalny jest zadbany, w środku toczy się trudne życie, a rodzina nie jest bezpieczna. Zmiany w ich domu zwiastuje wizyta Katarzyny Dowbor.
- Zobacz film We wsi nieopodal Krosna żyje barwa i gwarna rodzina. Mama - pani Barbara i jej dzieci: Gabriela, Michał i dziesięcioletnia Kasia. Pani Barbara rozwiodła się niedawno z mężem alkoholikiem, bardzo chciała, by jej dzieci miały spokojny, bezpieczny dom. Michał uczy się i pracuje jako barber, pani Basia zajmuje się Gabrielą, która choruje psychicznie i potrzebuje stałej opieki mamy. Maleńki domek rodziny nie daje im przestrzeni koniecznej do nauki czy wypoczynku, niebezpieczne ogrzewanie zagraża ich życiu. Łazienka jest prowizoryczna i nie spełnia swojej funkcji. Nowy dom tej rodziny zaprojektuje Maciek Pertkiewicz, a przeprowadzenia remontu podejmie się ekipa Wieśka Nowobilskiego. Czy sprostają wyzwaniu?
- Zobacz film Na Podkarpaciu, w górzystej wsi, na szczycie stromego zbocza stoi drewniany domek. Trudno tam dotrzeć, droga jest stroma i gliniasta. W domku bez łazienki i kanalizacji mieszkają mama i córka – pani Jadwiga i jedenastoletnia Martyna. Dzielą jedno łóżko. Do niedawna ich życie było koszmarem, mąż pani Jadwigi był agresywnym alkoholikiem. Kobieta znalazła jednak siłę, by uciec wraz córką, przeprowadzić niezbędne formalności i doprowadzić do eksmisji męża. Nowe życie jest o wiele radośniejsze, ale wciąż trudne ze względu na warunki w domu. W Dąbrówce Starzeńskiej pojawia się ekipa programu „Nasz nowy dom”, by przeprowadzić ekstremalnie trudny remont. Samochody dostawcze toną w błocie i glinie, a czas biegnie nieubłaganie.
- Zobacz film Zagorzyce Górne to podkarpacka wieś, ciągnąca się malowniczo wzdłuż potoku. W drewnianym domu mieszka sześcioosobowa rodzina. Pan Mariusz, jego żona Dominika oraz dzieci: Seweryn, Dominik, Amelka oraz dwuletni Staś. Pan Mariusz kilka lat temu miał poważny wypadek, od tego czasu stan zdrowia nie pozwala mu na podjęcie stałej pracy, stara się zarabiać dorywczo. Wcześniej pracował jako stolarz, teraz, ze śrubami w kręgosłupie, nie może powrócić do dawnego fachu. Dom i jego otoczenie są czyste i zadbane, ale warunki życia rodziny są bardzo trudne. Pięć osób ma do dyspozycji tylko dwa pomieszczenia, które służą za pokoje rodziców i dzieci oraz kuchnię. Łazienki nie ma, wodę przynosi się ze studni na podwórku. W Zagorzycach pojawia się ekipa programu „Nasz nowy dom”, by zmienić życie tej rodziny. To bardzo trudny remont. Architekt Wojtek Strzelczyk zachorował i nie może dotrzeć na budowę. Z pomocą muszą pośpieszyć Martyna Kupczyk i Maciej Pertkiewicz.
- Zobacz film W Goszczynie, w połowie niewielkiego budynku, mieszka pan Stanisław z dziećmi – jedenastoletnią Wiktorią i trzynastoletnim Kamilem. Niedawno na rodzinę spadła ogromna tragedia, jego żona zmarła na gruźlicę. Tata i rodzeństwo nie są w stanie podnieść się po tym ciosie i wrócić do normalnego życia. Warunki, w jakich mieszkają, utrudniają sytuację. Rodzina zajmuje dwa pomieszczenia przedzielone korytarzem, który prowadzi także do mieszkania sąsiadów. Pomieszczenie służące jako łazienka, to po prostu część kuchni oddzielona zasłoną. Ścieki gromadzone są w prowizorycznym pojemniku, stojącym w ogrodzie. Wszyscy śpią w jednym pokoju. Nastolatkowie nie mają swojej przestrzeni ani intymności, ojciec nie ma gdzie odpocząć po powrocie z pracy. Układ budynku jest ogromnym wyzwaniem dla architekta Maćka Pertkiewicza. Remontu podejmuje się ekipa budowlana, którą kieruje Przemysław Oślak.
- Zobacz film Piaski to wieś nieopodal Zduńskiej Woli. Stoi tu stary, zrujnowany dom z czerwonej cegły, w którym chciałaby zamieszkać pani Magda z ośmioletnim synem Mikołajem. Kobieta niedawno wyzwoliła się z toksycznego związku, w którym ona i dziecko byli ofiarami przemocy - ojciec Mikołaja ma sądowy zakaz zbliżania się do rodziny. Po traumatycznych przeżyciach chłopiec wymaga terapii i potrzebuje bezpiecznego miejsca do życia. Niestety, rodzina pomieszkuje w kuchni rodziców pani Magdy. Śpią na rozkładanych na noc, łóżkach. Mimo wysiłków kobiety i rozpoczętego remontu, ich własny dom nie nadaje się do zamieszkania. W środku są tylko ściany, nie ma podłóg, sufitów ani mebli, łazienka i kuchnia w ogóle nie istnieją. Dziurawy, cieknący dach w każdej chwili może spowodować, że wszystko zostanie zalane. Budynek wymaga ocieplenia i zainstalowania szamba. Piękny, nowy dom pani Magdy i Mikołaja zaprojektuje architekt Martyna Kupczyk, a Artur Witkowski z ekipą budowlaną zadbają, by został solidnie wyremontowany.
- Zobacz film Na warszawskim Targówku mieszka pani Beata, jej mama Hania i córeczka Oliwka. Dziewczynka cierpi na zespół Downa, mimo to jest pogodnym i ciekawym świata dzieckiem. Wymaga jednak troskliwej opieki. Pani Beata marzy o powrocie do pracy, na razie jednak nie jest to możliwe. Kobieta opiekuje się także schorowaną matką, która porusza się przy pomocy chodzika. Kuchnia jest tak mała, że pani Hania i jej chodzik w zasadzie się w niej nie mieszczą. Również wysoka wanna uniemożliwia starszej lokatorce zażywanie kąpieli, a stara instalacja elektryczna grozi pożarem. Wojtek Strzelczyk i Wiesiek Nowobilski próbują sprawić, by paniom żyło się wygodnie i bezpiecznie.
- Zobacz film Życie pani Ani układało się po jej myśli. Pracowała jako psycholog, wraz z Mężem Grzegorzem wychowywali trzech synów: Mikołaja, Marcela i Błażeja. Mieszkali wraz z mamą pani Ani, Longiną i wspólnie starali się remontować stary, rodzinny dom. Gdy oczekiwali czwartego syna, pan Grzegorz z nieznanych powodów stracił przytomność, mimo reanimacji nie odzyskał jej. Od ośmiu miesięcy jest w śpiączce, przebywa w specjalnym ośrodku. Dwa miesiące temu na świat przyszedł mały Wojtuś, pani Anna codziennie podejmuje niewyobrażalny wysiłek bycia mamą w tak trudnej sytuacji. Chłopcy nagrywają filmy dla taty, liczą na to, że kiedyś wróci on do domu, pozna najmłodszego syna i znowu będą szczęśliwą rodziną. Pani Longina wspiera córkę, pracuje, mimo że niedawno ucierpiała w wypadku samochodowym. Stan domu tej rodziny utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mama i czterej chłopcy mieszkają w jednym pokoju. Podłogi są dziurawe, ogrzewanie stanowią stare kaflowe piece. Chłopcy potrzebują bezpiecznej przestrzeni do rozwoju, a mama i babcia miejsca do wypoczynku. Zajmą się tym architekt Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski z ekipą budowlaną.
- Zobacz film Pani Krystyna opiekuje się wnuczką, siedmioletnią Darią. Ponieważ rodzice nie poświęcali dziewczynce uwagi, w końcu została jej opiekunem prawnym. Starsza pani nie ma jednak własnego lokum i wraz z wnuczką pomieszkuje kątem u swoich córek. Ogromnym wysiłkiem całej rodziny udało się kupić dla nich mieszkanie na jednym z łukowskich osiedli. Nie nadaje się ono jednak do zamieszkania. Instalacja elektryczna jest w bardzo złym stanie, w mieszkaniu brakuje podłóg, kuchni i jakichkolwiek mebli. Pani Krystyny nie stać na remont. Pomogą jej architekt Maciej Pertkiewicz i Artur Witkowski z ekipą budowlaną.
- Zobacz film Pan Grzegorz samotnie wychowuje synka, ośmioletniego Kubę. Mama chłopca zmarła z powodu późno zdiagnozowanego nowotworu. Stary drewniany dom, w którym mieszkali, popadał w ruinę z roku na rok, a drobne naprawy, które pan Grzegorz był w stanie sam wykonać, nie pomagały. W końcu doszło do sytuacji, w której stan budynku zagrażał życiu domowników. Mężczyzna przeniósł się do tymczasowego lokum – mieszkania przeznaczonego dla lekarza przy gminnym ośrodku zdrowia. Tata i syn nie mogą jednak zostać tam na zawsze. W ich domu pojawia się Katarzyna Dowbor i przekazuje dobrą wiadomość – pomożemy wam. Niestety, kierownik ekipy budowlanej Wiesław Nowobilski i architekt Martyna Kupczyk szybko oceniają, że drewniany dom nie nadaje się już do remontu. Muszą znaleźć inne rozwiązanie.
- Zobacz film Wola Burzecka to niewielka wieś na Lubelszczyźnie. W starym, zimnym i wilgotnym domu bez łazienki mieszkają państwo Barbara i Piotr, którzy od niedawna wychowują swoją wnuczkę, trzyletnią Oliwkę. Mama Oliwki nie interesuje się dzieckiem, a jej tata zginął w wypadku. Dziadkom przyznano prawo opieki nad wnuczką, ale warunki w domu mogą sprawić, że rodzina zostanie rozdzielona. Piece w domu są zagrożeniem dla małej dziewczynki. Oliwka nie ma swojego pokoju, śpi w jednym łóżku z babcią. Choć pan Piotr pracuje i bardzo się stara poprawić byt rodziny, nie jest w stanie wyremontować starego domu. Ekipa budowlana Artura Witkowskiego i architekt Martyna Kupczyk stają przed wielkim wyzwaniem, bo remont prowadzony jest w ekstremalnych warunkach zimowych.
- Zobacz film Babiak to niewielkie miasteczko nieopodal Koła. W szeregowym domu mieszka pani Agata, która z pomocą swojej mamy Alicji wychowuje dwóch synów – Kacpra i Jakuba. Obaj chłopcy wymagają szczególnej uwagi, a stan zdrowia trzynastoletniego Kacpra jest szczególnie zły. Chłopiec nie kontroluje swoich emocji, ma ataki agresji, nie potrafi komunikować się z otoczeniem. Warunki życia rodziny są ekstremalnie trudne. Wewnątrz domu ściany pokrywa potworny, ogromny grzyb. W budynku nie można przechowywać żywności, wszystko momentalnie gnije. Rodzina żyje w jednym pokoju, drugi nie nadaje się do użytku. Z remontem po raz pierwszy w programie "Nasz nowy dom" zmierzy się ekipa budowlana Przemka Oślaka.
- Zobacz film Krzywowólka to wieś w pobliżu Terespola, przy samej granicy z Białorusią. W jednym ze starych, drewnianych domów mieszka wielopokoleniowa rodzina. Pani Anna, jej dorosła córka Patrycja z mężem i dwojgiem dzieci, oraz dwaj synowie: dwudziestojednoletni Mateusz i trzyletni Adam. Mąż pani Ani zmarł niedawno. Od jego śmierci Mateusz wrócił do rodzinnego domu, by pomóc mamie, i zrezygnował z wymarzonych studiów. Musi zająć się niewielką gospodarką, z której wszyscy żyją. Córka i zięć są osobami niesamodzielnymi, po szkole specjalnej, potrzebują pomocy w wychowaniu dzieci. Cała rodzina mieszka w katastrofalnych warunkach. W ciasnocie, stałym zagrożeniu życia przez nieszczelne, dymiące piece. Dach jest dziurawy, w budynku zimno. Mimo ciężkiej pracy Mateusza rodzina nie ma szans na samodzielną poprawę warunków mieszkaniowych.
- Zobacz film Kierzkówka to mała wieś nieopodal Lublina. W odziedziczonym po babci domu, mieszka pani Sylwia i samotnie wychowuje czworo dzieci: Szymona, Kubę, Mateusza i Julię. Najmłodsza Julka cierpi na epilepsję. Pani Sylwia stara się samodzielnie remontować dom, ale ze względu na sytuację finansową nie jest w stanie sama zmierzyć się z największym problemem budynku – brakiem łazienki. Najstarsi synowie chcieliby się uczyć, ale nie mają do tego warunków, cała czwórka dzieci mieszka w jednym pokoju. Architekt Wojtek Strzelczyk staje przed nie lada wyzwaniem, bo w niewielkim budynku musi znaleźć miejsce na łazienkę i wygospodarować przestrzeń dla wszystkich domowników.
- Zobacz film Życie pani Agnieszki było bardzo trudne. Jako mała dziewczynka straciła ojca, zawsze marzyła o prawdziwej rodzinie. Bardzo młodo wyszła za mąż i urodziła Weronikę. Niestety, związek dwojga ludzi zupełnie niegotowych na dorosłość rozpadł się szybko. Później pani próbowała po raz drugi założyć rodzinę. Z tego związku, pełnego zła i przemocy, ma wspaniałą córeczkę Nikolę, która choruje na epilepsję i wymaga szczególnej troski. W końcu los się do nich uśmiechnął. Pani Agnieszka poznała pana Karola, który pokochał ją i jej córki, stał się dla nich prawdziwym tatą. Ale rodzina nie ma gdzie zamieszkać razem. Ogromnym wysiłkiem kupili mieszkanie w starym drewnianym budynku wielorodzinnym, nie stać ich jednak na remont. Pani z córkami mieszka u rodziny, a pan Karol aż 50 kilometrów dalej. Ich największym marzeniem jest po prostu być razem. Dzięki Telewizji Polsat to marzenie się spełni.
- Zobacz film Na obrzeżach Kalisza stoi bardzo stary, nieocieplony dom, w którym mieszkają dwie dzielne kobiety – pani Jadwiga i jej córka, Magda oraz maleńki synek pani Magdy – Damianek. Do niedawna w budynku nie było wody. Gdy na świat miał przyjść wnuczek, pani Jadwiga nadludzkim wysiłkiem stworzyła łazienkę i doprowadziła wodę. Po narodzinach Damianka jego ojciec przestał interesować się rodziną i kobiety zostały same ze wszystkimi kłopotami. Największe zagrożenie stanowią gorące piece stojące w zasięgu rączek dziecka. Zimna, zagrzybiona łazienka nie poprawia sytuacji. Najwyższy czas zamienić to miejsce w bezpieczny, ekologiczny i piękny dom dla całej rodziny.
- Zobacz film Pan Robert stara się zapewnić byt rodzinie, prowadząc podupadłe gospodarstwo rolne po rodzicach. Wraz z żoną Aleksandrą wychowują troje dzieci – sześcioletnią Ninę, pięcioletniego Adasia i ośmiomiesięczną Gabrysię. Pani Ola na co dzień pracuje na stacji paliw, teraz jest na urlopie macierzyńskim. W domu dramatycznie brakuje pieniędzy. Stan budynku zagraża życiu jego mieszkańców. Wszystkie pomieszczenia ogrzewane są jedną kozą, z której wyprowadzono długą rurę rozprowadzającą ciepło. Urządzenie dymi i truje rodzinę. Zagrzybiona, przerażająca łazienka i brak ciepłej wody stanowią prawdziwy dramat. Misja ratunkowa programu „Nasz Nowy Dom” ma za zadanie nie tylko przeprowadzić remont, ale też dać rodzinie narzędzia do poprawy ich sytuacji.
- Zobacz film W Nowej Wsi, w domu pod lasem mieszka wielopokoleniowa rodzina: pani Dorota z mężem Andrzejem, jej córka Marta i zięć Damian oraz wnuki - Amelka i Aleksander. Mały Olek cierpi na rozszczep kręgosłupa, porusza się na wózku. Dom dziadków, choć pełen miłości i ciepła, nie jest dla chłopca miejscem przyjaznym. Liczne progi i zarwania podłóg uniemożliwiają przemieszczanie się. Nikt z rodziny nie ma prywatności, miejsca do wypoczynku ani nauki. Co więcej, inni członkowie rodziny także borykają się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Dramatem dla wszystkich jest brak łazienki. Ekipę tego programu czeka bardzo trudny remont, na zewnątrz pada śnieg a w środku brakuje przestrzeni. Dodatkowo, architekt Maciek Pertkiewicz będzie się starał spełnić marzenie dwóch pań w tym domu, by każda z nich miała swoją własną, oddzielną kuchnię.
- Zobacz film W łódzkiej dzielnicy Bałuty, w połowie domu z czerwonej cegły mieszka pani Ania, która sama wychowuje wnuczkę Gabrysię. Córka pani Ani, mama Gabrysi, zmarła kilka miesięcy temu z powodu nowotworu żołądka. Wcześniej zmarł partner pani Ani. Kobieta została na świecie zupełnie sama, z długami i jednym jedynym celem: wychować wnuczkę. Dom, w którym mieszka rodzina, jest w dramatycznym stanie. Używany jest tylko jeden pokój, w drugim dwie ściany pokryte są potwornym grzybem, spowodowanym całkowitym brakiem rynien. Woda wsiąka w ściany jak w gąbkę. Babcia i wnuczka zmuszone są spać w jednym łóżku. Ogrzewanie domu zapewnia stary piec - „śmieciuch”, ulokowany w głębokiej piwnicy. Pani Ania nosi węgiel i wdycha pył, który rujnuje jej zdrowie. Sytuacja rodziny jest beznadziejna i nie mam szans na jakąkolwiek poprawę.
- Zobacz film Pani Kasia samotnie wychowywała syna Patryka, cierpiącego na niezwykle rzadką chorobę spowodowaną mutacją genu. Kilka lat temu kobieta poznała pana Arkadiusza, który pokochał ją i zdecydował się wychowywać Patryka jak własne dziecko. Na świat przyszedł także wspólny synek pary – Franek. Pan Arek jest osobą zaradną, stara się pracować, ale są to głównie prace dorywcze, bo choroba Patryka wymaga częstej obecności ojca w domu. Większość dochodów rodziny pochłania rehabilitacja Patryka, bo tylko ona może zatrzymać postęp śmiertelnej choroby. Największym problemem domu, w którym mieszkają, jest łazienka, całkowicie niedostępne dla osoby z niepełnosprawnością. Rodzice myją chłopca w misce, od czasu do czasu noszą go do wanny, ale Patryk ma już 19 lat i coraz trudniej jest sprostać temu wyzwaniu. Choć pan Arek stara się i bardzo dba o dom, rodziny zwyczajnie nie stać na remont z prawdziwego zdarzenia. Gdy pojawia się ekipa programu „Nasz nowy dom”, marzenia, nie tylko te związane z domem, zaczynają się spełniać.
"Nasz nowy dom" - odcinek 229
Babiak to niewielkie miasteczko nieopodal Koła. W szeregowym domu mieszka pani Agata, która z pomocą swojej mamy Alicji wychowuje dwóch synów – Kacpra i Jakuba. Obaj chłopcy wymagają szczególnej uwagi, a stan zdrowia trzynastoletniego Kacpra jest szczególnie zły. Chłopiec nie kontroluje swoich emocji, ma ataki agresji, nie potrafi komunikować się z otoczeniem. Warunki życia rodziny są ekstremalnie trudne. Wewnątrz domu ściany pokrywa potworny, ogromny grzyb. W budynku nie można przechowywać żywności, wszystko momentalnie gnije. Rodzina żyje w jednym pokoju, drugi nie nadaje się do użytku. Z remontem po raz pierwszy w programie "Nasz nowy dom" zmierzy się ekipa budowlana Przemka Oślaka.
Dodano:
Poniedziałek, 14 czerwca 2021 (15:15)