Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to najgroźniejsza choroba wywołana przez wirus przenoszony przez kleszcze. Choroba jest tak niebezpieczna, że w najgorszym wypadku może prowadzić do śmierci. O skutecznych sposobach radzenia sobie z dolegliwościami przenoszonymi przez kleszcze rozmawiano podczas konferencji w ramach kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” zorganizowanej w Warszawie.

Najgroźniejsza choroba przenoszona przez kleszcze. "Nie ma na nią lekarstwa"

- W ostatnich latach mamy do czynienia z epidemią kleszczy i chorób odkleszczowych. Z tych chorób najważniejsze są dwie. Jest to kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Boreliozę możemy leczyć antybiotykiem, natomiast na kleszczowe zapalenie mózgu po prostu nie mamy lekarstwa – powiedział dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak tłumaczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, wirus kleszczowego zapalenia mózgu potrafi być bardzo groźny. - Jeżeli wirus pokona mechanizmy odpornościowe i przedostanie się do ośrodkowego układu nerwowego, potrafi dokonać bardzo dużych spustoszeń i mieć bardzo poważne konsekwencje neurologiczne ze zgonem włącznie – ostrzega prof. Zajkowska.
Dodano: Czwartek, 1 marca 2018 (13:48)

Reklama