Na ratunek maleńkim oczom

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy realizuje 5 programów medycznych. Jednym z nich jest Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków. Tylko dzięki temu programowi udało się uratować wzrok ponad siedmiu tysiącom wcześniaków, a liczba ta z każdą minutą wzrasta.

- Dziecko urodzone o czasie, czyli średnio około 40. tygodnia ciąży, ma prawidłowo rozwiniętą siatkówkę. U dziecka urodzonego przed terminem porodu, czyli wcześniaka, rozwój siatkówki dopiero jest w toku. Może wystąpić zaburzenie tego rozwoju - wyjaśnia dr Małgorzata Swoczyńska z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Badania w kierunku retinopatii prowadzone są w Polsce - podobnie jak i na świecie - od 4. tygodnia życia. Odpowiednio wczesne działania medyczne pozwalają uniknąć problemów ze wzrokiem, prowadzących do jego utraty.

Dzięki działaniom Fundacji WOŚP i realizacji przez nią Programu Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków, przebadano ponad 17 200 dzieci, a liczba ta ciągle wzrasta. Wzrok wcześniaków badany jest za pomocą specjalnych diagnostycznych wzierników. Tych Fundacja zakupiła dokładnie 121. Dzięki nim przeprowadzono prawie 7 350 zabiegów. Orkiestra wyposażyła również 18 wyspecjalizowanych ośrodków w najnowocześniejszy sprzęt laserowy. To właśnie dzięki laseroterapii oko wcześniaka już po pierwszym, czasem jedynym zabiegu może rozwijać się prawidłowo. Tym sposobem wzrok uratowano już ponad 7 tysiącom dzieci.

KLIKNIJ TUTAJ I WESPRZYJ WOŚP RAZEM Z INTERIĄ!

Wejdź i na żywo dziel się wrażeniami z finału WOŚP w twoim mieście!
Dodano: Niedziela, 11 stycznia 2015 (09:01)
Źródło: INTERIA.TV- Interia.tv

Reklama