Mentzen w "Gościu Wydarzeń": Mówiliśmy, że pieniądze z KPO to pułapka

Bogdan Rymanowski zapytał Sławomira Mentzena o głosowanie ws. ustawy o Sądzie Najwyższym, w którym Konfederacja, Polska 2050 i Solidarna Polska zagłosowały "przeciw".

- Dobrze się stało, że posłowie Hołowni i Ziobry wreszcie posłuchali tego, co mówimy na temat tej ustawy - stwierdził. Przypomniał, że Konfederacja już wcześniej mówiła, że "pieniądze z KPO to pułapka". Podkreślił, że ustawa o Sądzie Najwyższym "jest jawnie sprzeczna z Konstytucją" i "wprowadzi chaos w polskim systemie prawnym".

- Ustawa przekazuje Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu uprawnienia, które mu nie przysługują na mocy Konstytucji - powiedział. Dodał, że istnieją "problemy z niezawisłością sędziów". - Jest tam wpisany rozszerzony test bezstronności. Dojdzie do sytuacji, w której część sędziów powołanych w ciągu ostatnich lat będzie bała się podejmować wyroki samodzielnie, bo część starszych sędziów będzie stwierdzała, że nie są oni niezawiśli. Ta ustawa, która miałaby przywrócić samorządność w Polsce jest niekonstytucyjna i zwiększa zależność niektórych sędziów od innych sędziów - tłumaczył prezes Nowej Nadziei w programie "Gość Wydarzeń".
Dodano: Czwartek, 19 stycznia (21:00)
Źródło: Polsat News- Polsat News

Reklama