Medyczna sensacja! To pierwszy taki poród w historii

To prawdziwa medyczna sensacja, być może zwiastująca też przełom w leczeniu niepłodności! We wrześniu w Szwecji urodziło się zdrowe dziecko, które rozwijało się w macicy pochodzącej z przeszczepu. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Matka dziecka, chłopczyka o imieniu Vincent, urodziła się bez macicy. Dowiedziała się o tym w wieku 15 lat. Dziś ma lat 36 – i jest jedną z dziewięciu kobiet, które w 2013 r. zostały poddane przełomowemu zabiegowi wszczepienia macicy. Transplantacji dokonano na Uniwersytecie w Göteborgu. Dzięki temu kobieta mogła spełnić swoje marzenie o zostaniu matką. Narząd, który jej przeszczepiono, pochodził od jej 61-letniej przyjaciółki. Mimo iż dawczyni była w wieku pomenopauzalnym, organ funkcjonował prawidłowo.

Przeszczepy macicy to szansa na macierzyństwo nie tylko dla kobiet, które urodziły się bez tego narządu – ale także dla tych pacjentek, które straciły go w wyniku choroby nowotworowej. Udany przeszczep daje dużą szansę na donoszenie ciąży. Z wielu względów wskazane jest jednak, aby zapłodnienie odbywało się pozaustrojowo, tak, by przeszczepiona macica spełniała rolę swoistego „inkubatora”.
Dodano: Wtorek, 7 października 2014 (14:10)
Źródło: INTERIA.TV- © 2014 Associated Press

Reklama