Kamiński w "Gościu Wydarzeń" o stanie wyjątkowym: Potrzebujemy pewnych nowych instrumentów i swobody działania dla funkcjonariuszy

- Dajemy sobie radę w zwykłym trybie (konstytucyjnym - red.), natomiast sytuacja jest bardzo napięta, potrzebujemy pewnych nowych instrumentów i swobody działania dla funkcjonariuszy, którzy są na granicy, którzy strzegą bezpieczeństwa i integralności naszej granicy, żeby mogli działać skutecznie. Jestem przekonany, że te instrumenty, które uzyskamy w wyniku wprowadzenia w pasie granicznym stanu wyjątkowego będą bardzo pomocne - przyznał szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Szef MSWiA był pytany o zarzuty opozycji, która uważa, że rząd powinien poprosić o pomoc Frontex (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, z siedzibą w Warszawie). - To wyraz niekompetencji opozycji - ocenił. - Jesteśmy oczywiście w stałym kontakcie z Frontexem, wymieniamy się informacjami - podkreślił. - Litwa zwróciła się o pomoc do Frontexu, a Frontex zwrócił się do krajowych straży granicznych o możliwe wsparcie - techniczne i ludzkie. Frontex wypożczył Litwie dwa helikoptery, z czego jeden jest polski - tłumaczył. - Efekt mógłby być taki, że gdybyśmy zgłosili się po pomoc, Frontex poprosiłby polską straż graniczną, żeby się oddelegowała w ramach Frontexu na naszą granicę - przyznał w rozmowie z Marcinem Fijołkiem.

Fragment programu "Gość Wydarzeń", emitowanego na antenie Polsat News.
Dodano: Czwartek, 2 września (20:31)
Źródło: Polsat News- Polsat News

Reklama